REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Forma umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Klauzula nieruchomościowa w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

W umowach międzynarodowych dotyczących zasad unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, zamieszczana jest najczęściej tak zwana „klauzula nieruchomościowa”. Czym jest klauzula nieruchomościowa oraz co oznacza ona dla podatnika?

Działki zajęte pod drogę przez gminę

Właścicielowi działki zajętej przez gminę przysługuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim wypłacane jest na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Właściciel działki może domagać się należnego wynagrodzenia przed sądem powszechnym.

Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu a zwolnienie z PIT

Zdaniem fiskusa spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem niezbywalnym, nie można więc mówić o jego nabyciu ani też zbyciu w świetle ustawy o PIT. W związku z czym pięcioletni termin dający prawo do zwolnienia z podatku od sprzedaży mieszkania może być liczony jedynie od daty nabycia prawa zbywalnego, czyli przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności. od

Nowy projekt ustawy o REIT-ach już w maju

Czy wprowadzenie REIT-ów, czyli funduszy nieruchomościowych korzystnie wpłynie na rynek nieruchomości?

REKLAMA

Czy wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega VAT

Niejednokrotnie zdarza się, że nieuczciwi najemcy, nie przestrzegają postanowień umów (najmu, dzierżawy czy leasingu), nie zwracają w określonym terminie wynajętego przedmiotu. W takiej sytuacji właścicielowi przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy. Pojawia się w związku z tym problem, czy takie wynagrodzenie podlega opodatkowaniu VAT?

Nie trzeba czekać pięć lat od śmierci małżonka, żeby sprzedać nieruchomość bez PIT

Nie trzeba czekać pięć lat od śmierci małżonka, żeby zbyć bez PIT nieruchomość kupioną wspólnie przed laty – przesądził NSA w uchwale. Korzystna uchwała NSA nie oznacza, że wszyscy wdowcy, którzy zapłacili PIT przy sprzedaży, dostaną go z powrotem. Taką możliwość mają ci, którzy wciąż spierają się z fiskusem, czy to przed urzędem bądź izbą skarbową, czy to w sądzie administracyjnym.

Program Mieszkanie plus - pierwsze ustawy

Rząd przyjął ustawy wprowadzające pierwsze rozwiązania programu Mieszkanie plus. Jakie przewidują zmiany?

Czy stadion piłkarski jest budowlą opodatkowaną podatkiem od nieruchomości?

Tak. Stadion piłkarski jest budowlą opodatkowaną podatkiem od nieruchomości. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 marca 2017 r. (sygn. akt II FSK 295/15) płyta boiska oraz zadaszone trybuny są budowlą opodatkowaną podatkiem od nieruchomości.

REKLAMA

Dostawa nieruchomości – zwolnienie z VAT

Spółka A nabyła od Spółki B nieruchomość (działkę wraz z posadowionym na niej budynkiem) w 2010 r. w ramach czynności opodatkowanej VAT. W 2011 r. zostały poniesione nakłady na remont budynku. W 2013 r. nieruchomość została w całości oddana w dzierżawę na rzecz Spółki C (umowa została zawarta na 3 lata). W 2015 r. została przeprowadzona modernizacja w ww. budynku (nakłady nie przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości). Obecnie Spółka A planuje dokonać sprzedaży nieruchomości na rzecz osoby fizycznej. Kiedy doszło do pierwszego zasiedlenia nieruchomości? Jaka stawka (zwolnienie) powinna zostać zastosowana przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości?

Czy będą ułatwienia w budownictwie mieszkaniowym?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Co ma się zmienić w budownictwie mieszkaniowym?

Czy będą zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami?

Wielkie zmiany dla zarządców, pośredników nieruchomości oraz rzeczoznawców szykuje MIB w projekcie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Kiedy wprowadzony będzie obowiązek posiadania OC?

Reprywatyzacja w Warszawie - nowe przepisy już obowiązują

Ustawa o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie weszła w życie 5 maja 2017 r. Komisja zajmie się usuwaniem skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, które wydane zostały naruszeniem prawa.

Komisja weryfikacyjna ds. dzikiej reprywatyzacji w stolicy - ustawa weszła w życie

W piątek weszła w życie ustawa powołująca Komisję Weryfikacyjną, która ma ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości w stolicy. Prace komisji mają być jawne.

Sprzedaż nieruchomości używanej w działalności gospodarczej - zwolnienie z VAT

Czy podatnik będzie miał prawo uznać dzień rozpoczęcia użytkowania lokalu mieszkalnego jako tymczasowego magazynu za dzień pierwszego zasiedlenia, w konsekwencji czego po upływie dwóch lat od momentu rozpoczęcia użytkowania lokalu jako tymczasowego magazynu, będzie miał prawo sprzedać tę nieruchomość stosując zwolnienie od podatku VAT?

Skutki zmiany właściciela rzeczy najętej

W przypadku zbycia nieruchomości, będącej przedmiotem umowy najmu, nabywca z mocy prawa wstępuje w stosunek najmu. Przeniesienie praw z umowy następuje „automatycznie”, bez konieczności dokonywania dodatkowej czynności prawnej z najemcą, a nawet bez jego zgody.

Elektrownia wiatrowa podlega opodatkowaniu w całości

Kolejne wyroki sądów potwierdzają, że od 1 stycznia 2017 r. opodatkowany jest cały wiatrak (elektrownia wiatrowa), a nie tylko maszt i fundament. Nie zraża to firm doradczych, które kuszą metodami na zmniejszenie daniny.

Amortyzacja mieszkania wykorzystywanego częściowo w działalności gospodarczej

Podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne stosując stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% rocznie od wartości początkowej lokalu, w części, w jakiej jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej.

Samorządy walczą z nielegalną wycinką drzew

Samorządy wszczynają postępowania przeciwko właścicielom nieruchomości, którzy nielegalnie usunęli drzewa ze swojej posesji bez zezwolenia. Na uwagę zasługuje fakt, że właściciele sądzili, że mogą to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami o wycince.

Opodatkowanie PIT zbycia odziedziczonego udziału w gospodarstwie rolnym

W 2014 r. zmarł mój ojciec, po którym zmarł otrzymałem w spadku udział ½ w gospodarstwie rolnym. Pozostały udział otrzymał mój brat, który użytkuje całe przedmiotowe gospodarstwo. Planuję zbyć swój udział na rzecz brata. Czy będę mógł skorzystać ze zwolnienia z tytułu tej sprzedaży skoro grunty nie utracą charakteru rolnego?

Stawka VAT przy sprzedaży lokalu mieszkalnego z garażem

Lokale mieszkalne o powierzchni nieprzekraczającej 150 m2 są, co do zasady, opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 8%. Wątpliwości mogą pojawić się w sytuacji, gdy wraz z lokalem (jako jego część składowa) jest sprzedawany garaż albo, gdy powierzchnia lokalu przekracza 150 m2.

Opłata adiacencka 2017 r.

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadzi nowe zasady wyceny nieruchomości. Zmiany dotyczą m.in. ustalania opłaty adiacenckiej w związku z podziałem nieruchomości. Zmienią się także zasady rozliczania nakładów.

Koszty podatkowe przy sprzedaży mieszkania

Zdaniem organów podatkowych przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży nieruchomości (np. mieszkania lub domu) można uwzględnić jako koszty uzyskania przychodu m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych i taksę notarialną. Natomiast nie można uwzględnić jako koszty podatkowe wydatków na ustanowienie hipoteki, w tym opłaty sądowej.

Dodatkowe oświadczenie do KRS dla cudzoziemców zakładających spółki

Z dniem 1 czerwca bieżącego roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, w wyniku której obcokrajowcy zakładający spółki prawa handlowego lub dokonujący w nich zmian będą zobowiązani składać do sądu rejestrowego dodatkowe oświadczenia. Co będą musiały zawierać takie oświadczenia?

Jak ustalić czynsz za dzierżawę nieruchomości powiatowych?

Jak prawidłowo ustalić i ewidencjonować należności z tytułu najmu oraz dzierżawy nieruchomości powiatowych? Jak pracownik odpowiedzialny za ustalanie oraz waloryzowanie czynszów ma ustalić za pomocą jakiego wskaźnika należy zwaloryzować czynsze?

Ustawa przewidująca powołanie Komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich podpisana przez Prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie. Powołana w przyszłości komisja sprawdzi każdą decyzję reprywatyzacyjną.

Wzrost transakcji na rynku nieruchomości

Polska jest najbardziej interesującym obszarem inwestycji w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w całym ubiegłym roku wyniosła blisko 4,6 mld euro. Największą część transakcji stanowiły nieruchomości handlowe – 43% i biurowe – 39%. Problemem są jednak m.in. zmiany w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych, które ograniczyły efektywność podatkową wielu struktur wykorzystywanych dotychczas do inwestowania na rynku nieruchomości.

Co zwalnia z obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej?

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż z takiego obowiązku zwalnia jedynie posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Fakt niezamieszkiwania danej nieruchomości, cz też wysokie koszta przyłączenia zwalniają właścicieli z ustawowego obowiązku.

Nowelizacja ustawy górniczej podpisana

Wielkie zmiany dla ok. 10 tys. pracowników kopalń. Ustawa reguluje zasady korzystania z osłon socjalnych. Nowelizacja ustawy górniczej umożliwiła także związkowcom korzystanie z urlopów górniczych.

Jakich mieszkań szukają Polacy?

Polacy szukają dość niewielkich, kompaktowych mieszkań, ponieważ są tańsze. Od 2010 r. deweloperskie mieszkanie przeciętnie skurczyło się o 8 metrów kwadratowych.

Zwolnienie z PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości – mieszkanie dla dziecka

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość zwolnienia z PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli przychód z tej sprzedaży podatnik przeznaczy na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych. Jednak, mieszkanie zakupione przez rodziców dla dziecka nie służy, zdaniem organów podatkowych, zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych tych rodziców.

Odstąpienie od umowy przedwstępnej z powodu wad projektowych

Czy deweloper ma możliwość skutecznej obrony przed odstąpieniem od umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu mieszkalnego z powodu rażącego naruszenia zasad przez projektanta? Kto ponosi odpowiedzialność za błędy projektanta budynku?

Zeznanie roczne PIT-39 - kto i kiedy powinien je złożyć?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa różne rodzaje dochodów, które na jej mocy stają się podstawą opodatkowania. Jednym z nich jest przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości. Do rozliczenia przychodów z tego tytułu służy deklaracja roczna PIT-39.

Optymistyczne zmiany w budownictwie

Z badań GUS wynika, że oceny sytuacji w budownictwie w marcu są mniej negatywne niż przed miesiącem.

Mieszkanie dla młodych w 2017 r. dla dużych rodzin

Już 2,2 miliardy złotych wydano w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Z dopłat skorzystało prawie 86 tys. osób, które otrzymały przeciętnie po 25,5 tys. zł. na zakup własnego „M”. Rodzinom wielodzietnym wypłacano po 78 tysięcy, choć rekordziści inkasowali ponad 100 tysięcy.

Lokum Deweloper planuje wprowadzić do w 2017 r. prawie 1300 lokali

Lokum Deweloper planuje wprowadzić do oferty w 2017 roku 1.042 lokale we Wrocławiu i minimum 237 lokali w Krakowie - podała spółka w prezentacji. Jak poinformował zarząd, grupa liczy na rozpoznanie w wyniku za 2018 rok około 360 pierwszych lokali w Krakowie.

Czy trybuny stadionu są budynkiem, czy budowlą?

Zarówno murawa boiska, jak i jego trybuny są budowlą. Należny od nich podatek od nieruchomości wynosi zatem 2 proc. – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 marca 2017 r.

Komunalizacja przez gminy mienia państwowego - orzeczenie NSA

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił "czy pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego przysługiwania prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości oznacza, że nieruchomość ta nie należała na dzień 27 maja 1990 r. do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym ustawę o pracownikach samorządowych?”.

Rezygnacja z ustalenia proporcji przy odliczaniu VAT

Praktyczne trudności w określeniu procentowego udziału wykorzystywania nieruchomości do działalności gospodarczej nie są przesłanką do przyznania gminie pełnego prawa do odliczenia VAT.

Wszystkie elementy jakie musi zawierać profesjonalna umowa spółki

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie spółki muszą zawrzeć odpowiednią umowę spółki. Jej poprawne sformułowanie jest istotne z punktu wiedzenia dalszych konsekwencji prawnych, dlatego warto znać wymogi ustawowe z tym związane.

Sprawdzony przepis na sukces, czyli wszystko o umowie franczyzy

Wiele osób skusiło stworzenie własnego biznesu w ramach umowy franchisingu. Ta umowa, potocznie zwana franczyzą, daje wiele możliwości. Przede wszystkim na samym starcie zapewnia rozpoznawalność na rynku i szerokie grono klientów.

Opłata za użytkowanie wieczyste w 2017 r.

Z prawem użytkowania wieczystego gruntu nieodłącznie związany jest obowiązek uiszczania opłaty rocznej. Projekt nowej ustawy zakłada zmiany w tym zakresie. Będą one korzystne dla użytkowników wieczystych.

Wycena nieruchomości dla celów sprawozdawczości finansowej

Chcemy zainwestować w fundusz nieruchomości. Jak prawidłowo wyceniać nieruchomości inwestycyjne do raportowania finansowego funduszu? Na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę? Jak czytać i interpretować wyniki wycen nieruchomości? Czy poprawna metodologia wyceny może dawać mylne wyniki?

Podatek od nieruchomości w spółdzielniach mieszkaniowych

W zakresie, w jakim budowle należące do spółdzielni mieszkaniowej, położone na gruntach związanych z budynkami mieszkalnymi, służą wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, nie dotyczy ich opodatkowanie podatkiem od nieruchomości, przewidziane dla budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czynniki, które ukształtują rynek nieruchomości logistycznych w 2017 r.

Jakie czynniki będą kształtowały rynek nieruchomości logistycznych w 2017 r.? Na pewno kluczową kwestią mogą być zawirowania gospodarcze w związku z Brexitem oraz wyborami w ważnych krajach UE. Co jeszcze?

Reprywatyzacja gruntów warszawskich 2017 r.

Uchwalona w połowie lutego 2017 r. ustawa o "szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa" przewiduje powołanie komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji gruntów warszawskich.

Opodatkowanie zakupu nieruchomości

Planując zakup nieruchomości warto wiedzieć jak taka transakcja jest opodatkowana. Pozwoli to lepiej skalkulować całkowitą cenę nabywanej nieruchomości.

Samorząd zdecyduje o legalności wycinki drzew

Właściciel nieruchomości może wyciąć drzewo na swojej działce bez pozwolenia, o ile wycinka nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy właściciele nie nadużywają tych przepisów zdecyduje samorząd.

Przekształcenie użytkowania wieczystego pod blokami w prawo własności

Jeszcze niedawno właściciele mieszkań byli informowani, że ustawowa zmiana użytkowania wieczystego we własność gruntów pod blokami, nastąpi już 1 stycznia 2017 r. Rządowi nie udało się jednak zakończyć prac nad odpowiednią ustawą, która wprowadzi powszechne uwłaszczenie lokatorów. Termin tej zmiany przesunął się na pierwszą połowę 2017 roku. Uwłaszczenie właścicieli mieszkań wyeliminuje konieczność wnoszenia corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu pod blokiem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że osoby uzyskujące udział we własności zabudowanej działki, będą musiały regularnie płacić za to przekształcenie.

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym

Kupując mieszkanie za środki z kredytu hipotecznego zazwyczaj zakładamy wieloletni horyzont takiej inwestycji, równy co najmniej okresowi spłaty bankowego zobowiązania. Jednak zmieniające się okoliczności życiowe bardzo często zmuszają posiadaczy takich lokali do ich sprzedaży na długo przed datą spłaty ostatniej raty. Szczęśliwie nie stanowi to większego problemu, przynajmniej w większości przypadków.

Miejsce opodatkowania VAT usług związanych z nieruchomościami - zmiany 2017

Z początkiem 2017 roku zaczęły obowiązywać istotne zmiany w przedmiocie ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Dla ich pełnego zrozumienia konieczne jest poznanie zarówno dotychczasowej praktyki orzeczniczej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jak i przepisów Rozporządzenia Wykonawczego Rady (UE) Nr 1042/2013 wraz ze specjalnymi wyjaśnieniami opublikowanymi przez Komisję Europejską.

REKLAMA