REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Marine Hotel w Kołobrzegu

Marine Hotel to kompleksy usługowo-mieszkalny znajdujący się nad morzem Bałtyckim w Kołobrzegu.

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Gdy otrzymaliśmy w drodze spadku nieruchomość na przykład po dziadkach i zastanawiamy się nad jej sprzedażą, powinniśmy wiedzieć, jakie formalności na nas czekają oraz jak wygląda sprawa podatku od tego typu nieruchomości. Czy w ogóle będziemy zmuszeni zapłacić podatek? Jeśli tak, to jak wysoka jest to kwota? Jakie formalności musimy załatwić aby sprzedać nieruchomość nabytą w drodze spadku?

Ustawa „Mieszkanie dla Młodych” – podpisana przez Prezydenta

31 października Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę „Mieszkanie dla Młodych”, której celem jest pomoc młodym luziom w nabyciu pierwszego mieszkania.

"Mieszkanie dla Młodych" – najniższe dopłaty w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu

W Krakowie, Warszawie i Wrocławiu – dopłaty z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” będą najniższe. Będzie to wynikać z różnicy cen pomiędzy nieruchomościami, a limitami ustalonymi w programie.

REKLAMA

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

Zanim kupimy nieruchomość musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jak duże mieszkanie jest nam potrzebne? w jakiej okolicy chcemy mieszkać? jakim budżetem dysponujemy oraz jaka jest nasza zdolność kredytowa? Zobacz poradnik, jak kupić mieszkanie i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Rozliczenie majątkowe osób pozostających w konkubinacie

W polskim systemie prawnym pojęcie konkubinat nie występuje. Jak więc dokonać rozliczenia pomiędzy konkubentami, którzy w trakcie trwania związku nabyli wspólnie przedmioty majątkowe, np. kupili dom lub samochód?

Bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe

Jaki wygląda zagadnienie dotyczące zakresu prawa własności w przypdaku bezumownego korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe w przypadku podziemnych urządzeń przesyłowych?

Przekazanie nieruchomości na cele osobiste a podatek od spadków i darowizn

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. W 2008 r. spółka nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość została nabyta ze środków spółki i wprowadzona do jej ewidencji środków trwałych. Obecnie wspólnicy zamierzają na mocy uchwały wycofać tę nieruchomość ze spółki. W efekcie staną się oni współwłaścicielami nieruchomości. Przy czym ich udziały we współwłasności będą odpowiadać udziałom w zyskach i stratach w spółce. Czy wycofanie tej nieruchomości na potrzeby osobiste wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

REKLAMA

Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej wobec urzędu skarbowego

Wspólnota mieszkaniowa powinna się rozliczać z urzędem skarbowym danego miasta czy gminy. Do płacenia jakiego rodzaju podatków zobowiązana jest wspólnota mieszkaniowa? Czy wspólnotę mieszkaniową traktuje się jako pracodawcę? Kto ze wspólnoty mieszkaniowej odpowiada za uregulowanie kwestii finansowych związanych z urzędem skarbowym?

Przeniesienie własności mieszkania z wspólnego na własność (do majątku osobistego)

Co zrobić jeśli chcielibyśmy przenieść mieszkanie z majątku wspólnego – ze współmałżonkiem na własność – do majątku osobistego? Czy takie przeniesienie w ogóle jest możliwe w trakcie trwania wspólności majątkowej? Jakich formalności należy dopełnić aby dokonać przeniesienia własności nieruchomości?

Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Ze względu na wysokość czynszu i możliwość dodatkowych nieopodatkowanych dochodów często decydujemy się na wynajem mieszkania nie zgłaszając tego faktu do urzędu skarbowego. Jakie konsekwencje grożą nam w sytuacji nielegalnego wynajmu mieszkania? Z jakimi karami należy się liczyć? Kto i ile zapłaci za nielegalny wynajem?

Rodzaje umów najmu mieszkania

Zanim zdecydujemy się na wynajem mieszkania, przeczytajmy dokładnie umowę z wynajmującym. Mieszkanie możemy wynająć na czas oznaczony lub nieoznaczony, co określa umowa najmu. Właśnie w zależności od tego czynnika dzielimy umowy najmu. Dodatkowo istnieje również umowa najmu okazjonalnego. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy najmu?

Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Prawo pierwokupu to prawo określające kto ma pierwszeństwo kupna nieruchomości przed innymi potencjalnymi klientami. Kiedy mamy prawo do pierwokupu mieszkania? Jakich formalności związanych z pierwokupem należy dopełnić? Czy prawo pierwokupu można scedować? Na jakiej podstawie określa się prawo pierwokupu?

Kupno domu w zabudowie bliźniaczej – na co zwracać uwagę

Zanim kupimy dom w zabudowie bliźniaczej warto się zastanowić, na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę przy wyborze takiego rodzaju domu. Jakie elementy mogą mieć wpływ na komfort życia w bliźniaku? Jak rozpoznać dobrze wykonany projekt domu w zabudowie bliźniaczej? Czym różni się zabudowa bliźniacza od szeregowej?

Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik

Wg przepisów prawa budowlanego, każdy właściciel budynku, w tym również wspólnoty, mają obowiązek spełnienia wymogów ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych (zamieszkania zbiorowego). Choć prawo nie przewiduje kar za nie spełnienie warunków, administratorzy powinni zadbać o prawidłowe ocieplenie budynku także ze względów ekonomicznych. Niska izolacyjność cieplna przy rosnących cenach za energię podnosi bowiem koszty związane z eksploatacją oraz ogrzewaniem budynku.

Mieszkanie dla Młodych - Sejm przyjął program

Sejm przyjął program "Mieszkanie dla Młodych". Zgodnie z założeniami ma on wejść w życie w styczniu 2014 roku.

Mieszkanie dla Młodych w 2014 roku a budowa domu

Mieszkanie dla Młodych, czyli program, który w założeniu ma wystartować w 2014 roku, będzie wspierał także budowę domów jednorodzinnych. Tak zapowiadają politycy. Poniekąd można odnieść wrażenie, że ma to być pewnego rodzaju alternatywa dla ulgi budowlanej.

Warsaw Spire – zakończenie budowy budynku B

W kompleksie obiektów Warsaw Spire zakończyła się budowa jednego z budynków. Zakończony budynek oznaczony jako „B” od nowego roku stanie się siedzibą europejskiej agencji Frontex.

Sprzedaż mieszkań – czas sprzedaży na rynku znacznie się wydłużył

Czas sprzedaży mieszkań na polskim rynku wydłuża się. Sprzedającym jest coraz trudniej sprzedać mieszkanie. Choć kredyty na zakup mieszkań są niskooprocentowane, bardzo często od momentu podpisania umowy do sprzedaży mieszkania mijają ponad cztery miesiące.

Nieruchomość jako wynagrodzenie za umarzane udziały wspólnika

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nabycie udziałów w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem czynności prawnej, której celem nie jest nabycie dóbr – spółka nie otrzymuje bowiem żadnego przysporzenia od wspólnika w zamian za wypłacane wynagrodzenie. Wynagrodzenie należne wspólnikowi w zamian za umarzane udziały nie może być w związku z tym traktowane „cena nabycia udziałów” płacona przez spółkę. Spółka z o.o. nie ma więc przychodu z tego tytułu i nie musi płacić CIT.

Zakup domu od dewelopera – na co zwracać uwagę. Poradnik

W Polsce powstaje coraz więcej firm deweloperskich, które oferują nam swoje usługi w kwestii zakupu i – rzadziej – wynajmu domu czy mieszkania. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na kupno domu od dewelopera? Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze firmy deweloperskiej, od której planujemy zakup nieruchomości? Jakie zapisy w umowach są dla nas najkorzystniejsze?

5 rad dla właścicieli – jak wynająć mieszkanie bez strachu?

Właściciele mieszkań chcą bezpiecznie wynajmować. Wrzesień i październik to koniec okresu szczególnej aktywności na rynku najmu. Studenci mają ostatnią szanse na znalezienie okazyjnego mieszkania, a wynajmującym z kolei zależy na pewnych lokatorach i oczywiście zysku. Jak mądrze podejść do tematu wynajmu?

Podział gruntów rolnych na działki budowlane

Kupno i podział gruntów rolnych na działki pod zabudowę staje się coraz popularniejszym sposobem na zarobienie pieniędzy. Co należy wiedzieć zanim podzieli się grunty rolne? Jakie działki są najlepsze do podziału? Jakie formalności należy załatwić w związku z podziałem na działki budowlane?

Darowizna gospodarstwa rolnego - skutki w VAT

Darowizna całego gospodarstwa rolnego lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nie rodzi również obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupionych składników majątkowych i obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego.

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Home staging to pojęcie z pogranicza marketingu i architektury wnętrz. Dzięki Home staging możemy sprzedać mieszkania z zyskiem. Staging ma na celu ukazać nieruchomość w taki sposób, aby osoba zainteresowana jej kupnem po krótkiej prezentacji wyobraziła sobie, że mieszkanie stworzone jest właśnie dla niej.

Wynajem mieszkania – od czego zacząć?

Jak wynająć mieszkanie? Od czego powinniśmy zacząć, aby dokonać skutecznej transakcji, a także szybko i sprawnie wynająć mieszkanie? Jak się wystrzegać „pseudo agencji nieruchomości”. Zobacz poradnik.

Grazioso i Violino – luksusowe mieszkania na Mokotowie

W Warszawie przybywa coraz więcej luksusowych inwestycji. Luksusowe mieszkania możemy kupić m.in. na warszawskim Mokotowie na osiedlu przy Polu Mokotowskim. W kompleksie Grazioso i Violino zostało do kupienia niespełna sto mieszkań.

Rekomendacja S w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. bank przy zakupie mieszkania będzie wymagał od nas wkładu własnego. Inwestorzy mogą jednak liczyć na pewne udogodnienia związane z przydzielaniem kredytów. Kredytobiorcy mogą liczyć na przyzwoite warunki kredytowe.

Wynajem mieszkania. Na co zwracać uwagę. Poradnik

Podczas wynajmu mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Warto zapytać czy koszt najmu uwzględnia czynsz oraz jaka jest wysokość kaucji, która bardzo często zależy od stanu mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? O co pytać wynajmującego. Zobacz poradnik.

Mieszkania projektu Tomasza Goźlińskiego

Architekt Tomasz Goźliński, autor m.in. aranżacji hotelu Venecia Palace zaprojektował aranżacje wnętrz mieszkalnych na dwóch warszawskich osiedlach Skierniewicka City i Ogrody Ochota. Tomasz Goźliński specjalizuje się zwłaszcza w tematyce glamour. Zobacz, jak wyglądają zaprojektowane wnętrza.

VAT przy sprzedaży działek 2013 / 2014

Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje grunty niezabudowane. Grunty te nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jednak z ewidencji gruntów i budynków wynika, że są to grunty budowlane. Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż przedmiotowych gruntów?

Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę

Właściciela nieruchomości z lokatorem zazwyczaj łączy umowa najmu lokalu i to w niej powinny zostać uregulowane kwestie powiązane z dostępem właściciela do posiadanego lokalu. Kiedy takich uregulowań brak, zastosowanie znajdują ogólne zasady zawarte w artykule 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Prawne ustanowienie odrębnej własności lokalu

Z ustanowieniem własności lokalu wiąże się spełnianie przez niego przesłanki samodzielności, o której mowa w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali.

Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Powyższą kwestie uregulowała ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w artykule 6a.

Prawo do mieszkania komunalnego – komu przysługuje?

Każdy lokal, aby mógł zostać zamieszkały, musi spełniać określone warunki techniczne ujęte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury: pomieszczenie lub zespół pomieszczeń które zostały wydzielone trwałymi przegrodami (ścianami) celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych człowieka. Do lokalu poza pomieszczeniami mieszkalnymi (np. pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój) mogą być przypisane pomieszczenia pomocnicze (przynależne), np. spiżarnia, komórka, piwnica itp.

Prawne uwarunkowania sprawowania zarządu nieruchomością wspólną

Do nieruchomości wspólnych zaliczamy m.in. klatki schodowe, windy, podwórka i dach. Nieruchomości wspólne są to obszary w budynku, które mają przynajmniej dwóch współwłaścicieli.

Przedawnienie roszczeń majątkowych

Przedawnienie roszczeń pozwala dłużnikowi na uchylenie się od zaspokojenia roszczeń wysuwanych przez wierzyciela, chyba, że zrzeka się skorzystania z tego prawa (może to zrobić dopiero po upływie terminu przedawnienia) i chce uregulować swoje zobowiązania. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny reguluje podstawowe kwestie związane z tą instytucją.

Umowa o sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany jest przez rzeczoznawcę majątkowego posiadającego uprawnienia ministerialne.

Kiedy sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego w wyroku nakazującym opróżnienie zajmowanego lokalu?

Odpowiedź na zadane pytanie znajdziemy w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Kto może być zarządcą nieruchomości po wejściu w życie ustawy „deregulacyjnej”?

Kto może zostać zarządcą nieruchomości po wejściu z życie ustawy „deregulacyjnej”? Jakie zadania i obowiązki będzie pełnił zarządca nieruchomości? Radzi Wojciech Sulczewski.

Kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości a prawne przesłanki uznania osoby za zmarłą

W naszym życiu, czasem zdarzają się tragiczne sytuacje związane ze zniknięciem człowieka. Oprócz bólu, rodzina boryka się także z prawnymi przeszkodami, na przykład z wzięciem kredytu hipotecznego (gdy właścicielem było małżeństwo a jedno z nich zaginęło), sprzedażą nieruchomości, przeprowadzeniem postępowania spadkowego itp. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny uregulował a artykułach 29-32 kwestie związane z uznaniem za zmarłego, aby nie paraliżować dalszego funkcjonowania rodziny.

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym od stycznia 2014 roku?

Zawód rzeczoznawcy majątkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego. Co według prawa musi zawierać?

Operat szacunkowy ma określać wartość nieruchomości dla założonego celu i w przyjętej dacie.

Dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego od 2014 r.

Dodatek energetyczny od 1 stycznia 2014 r. będzie przysługiwał odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, czyli osobie pobierającej dodatek mieszkaniowy. Wypłatą dodatków energetycznych zajmą się gminy.

Prawo budowlane - zmiany od 2014 r.?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, zapowiadane zmiany do Prawa budowlanego powinny wejść w życie pod koniec 2013 roku. Wliczając opóźnienie, które już wynosi ok. dwóch miesięcy, bardziej realnym terminem wprowadzenia zmian staje się pierwszy kwartał przyszłego 2014 roku. Jakie są propozycje zmian?

Mieszkanie dla studenta – jakie są wymagania i realia?

Studenci to jedna z największych grup napędzających rynek najmu. Akademiki są najtańsze, ale ich liczba nie jest wystarczająca. Właściciele mieszkań zacierają ręce i liczą zysk z najmu. Czego szukają studenci i co mogą znaleźć w rozsądnej cenie?

Najpopularniejsze mieszkania na rynku – do zamieszkania od zaraz

Planujesz kupno mieszkania? Na pierwotnym rynku nieruchomości, pojawia się coraz więcej mieszkań, do których można się od razu wprowadzić. Poza mieszkaniami o dużej powierzchni, coraz częściej w ofercie deweloperów można spotkać też mniejsze mieszkania.

„Mieszkanie dla młodych” – nabycie pierwszego mieszkania

Polska Federacja Rynku Nieruchomości w piśmie skierowanym do Podkomisji apeluje o włączenie do ustawy zapisów, na podstawie których będzie można uzyskać dofinansowanie do zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Jak deregulacja wpłynie na rynek nieruchomości?

Deregulacja będzie miała wpływ na rynek nieruchomości poprzez uwolnienie zawodu pośrednika nieruchomości. Od tej pory pośrednik nieruchomości nie będzie musiał mieć licencji. Jaki wpływ na rynek nieruchomości będzie miała deregulacja?

REKLAMA