REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dostawa nieruchomości z budynkiem do rozbiórki nie jest dostawą "terenu budowlanego"

Transakcja dostawy terenu, na którym w momencie tej dostawy znajduje się budynek, nie może zostać uznana za dostawę „terenu budowlanego”, gdy owa transakcja jest gospodarczo niezależna od innych świadczeń i nie tworzy z nimi jednej transakcji, nawet gdy zamiarem stron było to, by budynek został w całości lub w części rozebrany w celu zwolnienia miejsca dla nowego budynku. Tak Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 4 września 2019 r. (sygn. C‑71/18) zinterpretował przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dyrektywa VAT).

Spółce administrującej nieruchomością przysługuje status podatnika podatku od nieruchomości

W wyroku z dnia 7 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. uznał, że spółka, która na podstawie umowy zawartej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad wykorzystuje obiekty niezbędne do utrzymania dróg, powinna być z tego tytułu podatnikiem podatku od nieruchomości.

Podatek od nieruchomości w 2020 r.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane, tj. grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Znane są już górne stawki tego podatku, które będą obowiązywały w 2020 r. W tym roku wprowadzone zostały również jednolite wzory formularzy w zakresie podatku od nieruchomości, które obowiązują we wszystkich gminach. Ile wyniesie podatek od nieruchomości w 2021 roku?

Na co zwracać uwagę przy wynajmie? Prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy

Rosnąca inflacja oraz niskie stopy procentowe powodują, że inwestycja w nieruchomości oraz ich wynajem jest jedną z bardziej opłacalnych form lokowania pieniędzy. Rozważając wynajem mieszkania, powinniśmy wiedzieć, co i kiedy wolno wynajmującemu, a co najemcy? Jakie każda ze stron umowy najmu ma obowiązki, z których powinna się wywiązywać? W jakich okolicznościach możemy rozwiązać umowę najmu? Wojciech Stożek, Starszy Specjalista ds. Nieruchomości z biura Nowodworski Estates radzi, na co zwracać uwagę przy wynajmie nieruchomości.

REKLAMA

Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na spadkobiercę właściciela budynku

Syn właścicieli budynku wystąpił z wnioskiem o przeniesienie na niego decyzji o warunkach zabudowy na nadbudowę budynku mieszkalnego. Jeden z rodziców już nie żyje i nie ma możliwości uzyskania od niego zgody na przeniesienie decyzji. Syn uważa, że jako spadkobierca zmarłej strony postępowania ma prawo do przeniesienia na niego tej decyzji. Czy w takiej sytuacji przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy jest dopuszczalne?

Transakcje nieruchomościowe w gminie a VAT

Opodatkowanie VAT transakcji na nieruchomościach dokonywanych przez gminy w praktyce stwarza wiele problemów. Nie zawsze łatwo jest ustalić, czy dana czynność w ogóle podlega opodatkowaniu, a jeżeli tak, to w jaki sposób powinna być opodatkowana.

Przekwalifikowanie gruntu z użytkowania wieczystego we własność – gdzie pojawiają się trudności?

Czy w związku z obowiązywaniem nowych przepisów deweloperzy mają trudności z przekwalifikowaniem gruntów będących w użytkowaniu wieczystym we własność? W jakich lokalizacjach pojawiają się problemy?

Odszkodowanie z tytułu likwidacji ogródków działkowych a PIT

Decyzją wojewody stwierdzono nieważność decyzji naczelnika dzielnicy o przyznaniu nieruchomości Polskiemu Związkowi Działkowców, a prawo własności nieruchomości przyznano jej poprzedniemu właścicielowi. W związku z tym przeprowadzono likwidację znajdujących się na terenie nieruchomości rodzinnych ogródków działkowych, a działkowcom wypłacono odszkodowania za stanowiące ich własność składniki majątkowe znajdujące się na działkach (wydano decyzję o przyznaniu odszkodowania). Czy wypłacone odszkodowania podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a organ wypłacający był zobowiązany do wystawienia z tego tytułu informacji PIT-11?

REKLAMA

Czy łatwo jest uzyskać odszkodowanie za słup na działce?

Wielu Polaków posiada na swojej działce uciążliwy słup energetyczny. Informujemy kiedy można uzyskać rekompensatę za postawienie takiego słupa bez podstawy prawnej.

Eksmisja na bruk będzie karą za przemoc domową?

Obowiązujące przepisy nie zawsze chronią lokatora. Warto wiedzieć, że osoba stosująca przemoc domową, może stracić mieszkanie w przyspieszonym trybie.

Jak wyglądają zielone osiedla, czyli ekologia przez duże E

Dbanie o środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego z nas. Jeśli nie zadbamy o nie już teraz, to przyszłość maluje się w ciemnych kolorach. Wdrażanie nowoczesnych technologii w budownictwie i korzystanie z usług firm proptechowych daje nam cały wachlarz korzyści m. in. oszczędność zużycia energii i wody, obniżenie kosztów eksploatacji nieruchomości, poprawę jakości życia i warunków pracy.

Sprzedaż nieruchomości po śmierci małżonka - skutki podatkowe

Zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat od jej zakupu obciążone jest obowiązkiem zapłaty 19% podatku. Obecnie obowiązują jednak nowe przepisy ustawy o PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r., pozwalające na korzystniejszy sposób liczenia tego terminu w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych przez małżonków do majątku wspólnego.

Jak szybko i bezpiecznie wynająć mieszkanie – rady dla właścicieli

Jeżeli chcemy szybko wynająć nasze mieszkanie musimy zadbać o jego odpowiednie wyposażenie i niewygórowaną cenę. Jeśli mimo tego mieszkania nie udaje się wynająć w najgorętszym okresie wynajmu, to może to oznaczać, że standard mieszkania jest zbyt niski.

Sprzedaż obciążonej nieruchomości a koszty

Do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży obciążonej nieruchomości można zaliczyć tylko opłatę notarialną, bowiem pozostałe koszty nie zwiększają jej wartości, a więc nie spełniają przesłanek art. 22 ust. 6d ustawy o PIT.

Małżonkowie budują wspólny dom na działce żony lub męża

Czyją własnością będzie dom wybudowany wspólnie przez małżonków na działce żony lub męża? Do jakich rozliczeń dojdzie między małżonkami po rozwodzie?

Dlaczego dotychczas nie przyjęto ustawy o REIT-ach?

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, ustawa tworząca polskie REIT-y ostatecznie nie została przyjęta. Ekspert tłumaczy przyczyny tej ciekawej sytuacji.

Sprzedaż nieruchomości z prywatnego majątku a VAT

Osoby sprzedające nieruchomości (zwłaszcza niezabudowane działki) ze swojego prywatnego majątku mogą czasem przeżyć niemiłą niespodziankę, kiedy się okaże, że od tej transakcji powinni zapłacić VAT mimo, że nie prowadzą żadnej zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Awaryjne zapewnienie odbioru odpadów komunalnych w trybie z wolnej ręki

Zapewnienie ciągłości odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest kluczowym argumentem przemawiającym za dozwoleniem, w sytuacjach awaryjnych, na udzielanie przedmiotowych zamówień w trybie zamówienia z wolnej ręki. Niemniej jednak gminy powinny pamiętać, iż jest to tryb wyjątkowy a jego nadużycie stanowi naruszenie obowiązujących regulacji. Powyższe potwierdza zarówno Prezes UZP jak i KIO.

Proces wyboru mieszkania zajmuje średnio 5 miesięcy

Wybór oraz dokonanie zakupu mieszkania wiąże się z odpowiedzią na wiele pytań, jak również ze szczegółową analizą potrzeb i możliwości, zwłaszcza tych finansowych. Zdaniem ekspertów proces ten zajmuje zazwyczaj około 5 miesięcy. Z czego to wynika?

Zmiana celu użytkowania wieczystego w 2019 r. – zielone światło dla inwestorów

15 sierpnia 2019 r. wejdzie w życie ustawa z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw („Ustawa”). Wprowadza ona zmiany m.in. w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, dzięki którym inwestorzy będą mogli łatwiej doprowadzić do zmiany celu użytkowania wieczystego nieruchomości.

Opodatkowanie najmu nieruchomości inwestycyjnych

Naczelny Sąd Administracyjny uznał podnajęcie własnego lokalu przedsiębiorcy zajmującym się profesjonalnym najmem za przejaw działalności gospodarczej i nakazał opodatkować lokal jak dla działalności gospodarczej właśnie.

Proptech, czyli nowoczesna technologia w służbie branży nieruchomości

Jeszcze dwa lata temu niewiele osób słyszało o proptech-u. Tylko nieliczne firmy z branży nieruchomości rezerwowały miejsce w swoich planach na wdrożenie nowoczesnych technologii. Obecnie coraz więcej firm w sektorze real estate wykorzystuje “proptech”. Nastąpiła moda na nowe technologie. Są one coraz łatwiej dostępne. Korzystanie z usług firm proptechowych daje nam cały wachlarz korzyści m. in. oszczędność czasu i zużycia energii, obniżenie kosztów eksploatacji nieruchomości, poprawę jakości życia i warunków pracy.

Problematyczna emisja akcji w zgodzie z nową ustawą rolną

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z kwietnia br. miała złagodzić dotychczasowe ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi, dotyczące również akcji spółek posiadających takie nieruchomości. Niestety nowe brzmienie ustawy potęguje wątpliwości związane z emisją akcji przez takie spółki.

Rada nie decyduje o budowie pomnika na prywatnym gruncie

Gmina jest uprawniona do podjęcia decyzji o wzniesieniu pomnika, korzystając ze swych uprawnień właścicielskich tylko w przypadku, gdy będzie on zlokalizowany terenie, którego wyłącznym właścicielem jest gmina. Niedopuszczalne jest więc podjęcie decyzji o wzniesieniu pomnika na nieruchomości, która nie jest w całości własnością gminy, z uwagi na brak podstawy prawnej do takiego działania.

Czynsz najmu a czynsz administracyjny - czym się od siebie różnią i od czego zależy ich wysokość?

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych pojęcie „czynszu” funkcjonuje w dwóch odmianach, czyli  czynszu administracyjnego oraz czynszu najmu. Choć różnica pomiędzy oboma terminami wydaje się dość oczywista, to jednak często w przedmiotowych publikacjach i wypowiedziach nie do końca wiadomo jaki rodzaj czynszu autor miał na myśli.

PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości a zmiana zakresu wspólności małżeńskiej

Małżonek nie musi płacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości dokonanej niedługo po tym, gdy stał się jej właścicielem w związku z ograniczeniem lub rozszerzeniem wspólności małżeńskiej. To wniosek z najnowszych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczących przesunięć własnościowych między małżonkami.

Gmina zapłaci za brak pomieszczenia tymczasowego?

Brak pomieszczenia tymczasowego często wydłuża eksmisję. Wyjaśniamy, czy w takiej sytuacji można domagać się odszkodowania od gminy.

Ogólnopolski kongres zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych

23 listopada 2019 w Hotelu Novotel Warszawa Airport w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski kongres zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych. Patronat nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Koszty notarialne przy nabyciu nieruchomości

Kupując bądź sprzedając mieszkanie, dom, działkę lub inną nieruchomość warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem ekspertów, którzy pomogą nam bezpiecznie przejść przez cały proces i doprowadzić do transakcji. Kim jest notariusz? Przy jakich czynnościach jest niezbędny? Jakie koszty notarialne trzeba ponieść dokonując transakcji kupna - sprzedaży nieruchomości?

Czy odmowa ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wymaga uzasadnienia?

Odmowa ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wymaga uwzględnienia stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie gminy oraz potrzeb i możliwości rozwoju gminy wynikających z ustaleń studium.

Sprzedaż gruntu niezabudowanego – skutki w VAT

Sprzedaż gruntu niezabudowanego, innego niż budowlany, co do zasady podlega zwolnieniu z VAT. A zatem, jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego oraz przeznaczenia go w decyzji o warunkach zabudowy lub nieprzeznaczenia terenów pod zabudowę, zastosować należy zwolnienie z VAT. Zwolnienie to jest obligatoryjne, a nabywca takiego gruntu musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Odpowiedzialność za brak selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Czy zarządca nieruchomości powinien odpowiadać za każde, choćby incydentalne naruszenie obowiązki segregacji odpadów i czy powinna na nim ciążyć odpowiedzialność (wyrażająca się w kalkulacji opłaty śmieciowej według wyższej stawki) za działania innych osób?

Rewolucyjne zmiany dla kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej już od 1 stycznia 2020 r.

W dniu 17 lipca 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieni dla kredytobiorców mieszkaniowych?

Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość (wywiad)

W jaki sposób sprawdzić uczciwość sprzedawcy? Czy przed zakupem warto sporządzić umowę przedwstępną u notariusza? O tym jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość mówi notariusz Maciej Celichowski. Jak przekonuje, najbezpieczniejsze są normalne transakcje, za średnie ceny.

Nałożenie opłaty za retencję wymaga przeprowadzenia przez organ postępowania wyjaśniającego

Wyrokiem z dnia 8 stycznia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt IV SA/Wa 2902/18) uchylił zaskarżoną decyzję Prezydenta Miasta w sprawie określenia wysokości opłaty za usługi wodne.

Jak uzyskać premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej - zmiany 2019

Osoby posiadające książeczkę mieszkaniową mogą liczyć na ponad 9 tysięcy złotych premii gwarancyjnej m.in. z tytułu zakupu lub remontu swojego mieszkania. Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych zakłada jednak obowiązek rejestracji posiadanej książeczki do końca 2021 roku.

Pozabankowe pożyczki dla firm zabezpieczone hipotecznie urosły o 195 proc.

Restrykcyjna polityka banków i łatwy dostęp do alternatywnych źródeł finansowania napędzają polski rynek pozabankowych pożyczek dla firm zabezpieczonych na nieruchomościach. W 2018 roku przedsiębiorcy pożyczali średnio 703 tys. zł, a pozyskane środki najchętniej inwestowali w rynek nieruchomości. Obecnie średnia wartość pożyczki zbliża się do 1 mln zł i coraz częściej poszukiwane jest dofinansowanie przekraczające 5 mln zł.

Zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości 2019 r.

W dniu 2 lipca 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zmiany dotyczą m.in. rządowego programu „Mieszkanie+”.

Wynagrodzenie w zamian za ustanowienie służebności przesyłu

Ustalając wynagrodzenie w zamian za ustanowienie służebności przesyłu należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności danej sprawy. Koniczne jest m.in. uwzględnienie interesu właściciela nieruchomości obciążonej służebnością, społeczno-gospodarczy charakter służebności, przeznaczenie nieruchomości, jej położenie, rozmiary czy kształt.

Wniosek o umorzenie opłat za mieszkania komunalne i socjalne

Już od 1 lipca 2019 r. warszawiacy mogą składać wnioski o umorzenie opłat za mieszkania komunalne i socjalne. To nie jedyna nowość. Zmieniły się również zasady dotyczące spłaty długów z solidarną odpowiedzialnością.

Nie ilość a jakość, czyli 10 korzyści wynikających z umowy na wyłączność

Na polskim rynku nieruchomości funkcjonują dwa modele współpracy z biurami nieruchomości. Najpopularniejszym jest umowa otwarta tzn. współpraca z wieloma agentami. Nie zawsze ten rodzaj współpracy przynosi wymierne efekty i korzyści dla właściciela. Drugi model współpracy to umowa na wyłączność. Okazuje się to być może nieoczywiste, ale przynosi ona najlepsze efekty. Jakie korzyści wynikają ze współpracy z jednym agentem? Czy warto mieć osobistego doradcę ds. nieruchomości? Kiedy mniej znaczy więcej?

Jakie prawa i obowiązki ma najemca?

Rosnący popyt na wynajem mieszkań, głównie w dużych miastach takich jak Kraków, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk, jest wynikiem napływu obcokrajowców do kraju oraz dużej niezależności młodego pokolenia. Najpopularniejszą nieruchomością na rynku najmu jest kawalerka na wynajem. Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie mieszkania, domu lub lokalu usługowego dowiedz się jakie prawa ma najemca? Co należy do jego obowiązków? Na co zwracać uwagę wynajmując nieruchomość? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nowodworski Estates.

Umorzenie czynszów za lokale komunalne: czy skorzystają tylko warszawiacy?

Rada Warszawy niedawno zadecydowała o częściowym umorzeniu czynszowych długów. Tłumaczymy, czy inne polskie miasta mogą postąpić podobnie.

Kiedy gmina może zmienić miejscowy plan?

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może wywołać poważne skutki dla właścicieli nieruchomości. Wyjaśniamy na jakich zasadach gmina dokonuje takiej zmiany.

Racjonalne gospodarowanie własnym majątkiem to nie działalność gospodarcza

O kwalifikacji działalności gospodarczej nie może przesądzać podejmowanie przez podatnika w sposób racjonalny czynności mieszczących się w granicach zwykłego zarządu majątkiem własnym, mające na celu m.in. zaspokajanie potrzeb rodziny. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, uchylając wcześniejszą decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Podatek od nieruchomości - ogólnopolskie wzory formularzy od 1 lipca 2019 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenie wprowadzające wzory formularzy w zakresie informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości, które wchodzi w życie 1 lipca 2019 r. Określone w rozporządzeniu jednolite wzory formularzy będą obowiązywały w całej Polsce, tj. we wszystkich gminach, w tym również w gminach stosujących zwolnienia od tego podatku i różnicujących stawki.

99% ustawowej bonifikaty od opłaty przekształceniowej

13 czerwca 2019 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw. Ważne zmiany przyspieszą uwłaszczenie (tj. przekształcenie użytkowania wieczystego we własność). Nowa, ustawowa 99% bonifikata od jednorazowej opłaty przekształceniowej będzie stanowiła znaczna ulgę przy przekształceniu użytkowania wieczystego dla wrażliwych społecznie grup (rodzin wielodzietnych, osób z niepełnosprawnościami, kombatantów). Przyjazne procedury ułatwią skorzystanie z bonifikat niezależnie od terminu wydania zaświadczenia o przekształceniu. Przedsiębiorcy zostaną uchronieni przed rygorem pomocy publicznej. Ustawa trafi teraz do Prezydenta RP.

Zakończenie budowy a podatek od nieruchomości

Co do zasady opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budynki od kolejnego roku po zakończeniu budowy. Oznacza to, że przy opodatkowaniu nieruchomości istotne jest prawidłowe ustalenie daty zakończenia budowy.

Podatek katastralny nie zostanie wprowadzony

PiS gwarantuje, że w Polsce nie będzie podatku katastralnego, wprowadzenie go doprowadziłoby do wywłaszczenia ogromnej części Polaków z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

VAT od nieruchomości w firmie – sprzedaż, aport, wycofanie z działalności

Sposób rozliczenia VAT od nieruchomości w firmie zależy przede wszystkim od sposobu jej nabycia, a następnie użytkowania. Często przy sprzedaży ma zastosowanie zwolnienie, ale nie można jednak stosować go automatycznie. Dokonując dostawy nieruchomości, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy w ogóle podlega VAT. Następnie trzeba przystąpić do ustalania stawki VAT lub ewentualnego zwolnienia.

REKLAMA