REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Sprzedaż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PayPal koniecznym narzędziem płatności internetowych?

System Pay Pal został stworzony, aby umożliwić komfortowe dokonywanie i odbieranie płatności online. Oferuje klientom indywidualnym i firmom nowoczesne rozwiązania płatnicze. Jest wyjątkowo łatwy w obsłudze i całkowicie bezpieczny. Na całym świecie liczba aktywnych kont w systemie przekroczyła już 100 milionów. Jak zdobywa się takie zaufanie?

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Zmniejszenie opóźnień w zapłacie należności przez dłużników oraz zachęcenie stron do stosowania krótszych terminów rozliczeń to główne założenia ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa wchodzi w życie 28 kwietnia 2013 r.

Co to jest faktoring i kiedy się go stosuje?

Faktoring funkcjonuje na polskim rynku od ponad 15 lat i jest sposobem na uporanie się z problemem zaległych płatności. Na czym dokładnie polega faktoring?

Jak dealerzy dbają o flotowców?

Program flotowy danego importera i liczba placówek ASO to najważniejsze elementy decydujące o zakupie aut do firmy. Ta zasada jest znana nawet początkującemu opiekunowi aut służbowych. Postanowiliśmy sprawdzić ilu dealerów prowadzi sprzedaż zbiorową i serwis w niektórych markach działających na naszym rynku.

REKLAMA

Nowe zasady odbioru odpadów komunalnych

Od 1 lipca 2013 r. ruszy nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Właścicielami odpadów komunalnych staną się gminy odpowiedzialne za całokształt lokalnej gospodarki odpadami komunalnymi. Będą one także odpowiadały za spełnianie przez Polskę wymogów unijnych w zakresie recyklingu i ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Zapis a spadek – ulgi PIT przy sprzedaży nieruchomości

Zapis testamentowy ma charakter nabycia w drodze spadku. Zapisobierca posiada takie samo prawo do ulgi PIT przy sprzedaży nieruchomości jak spadkobierca.

Najem mieszkania od jednego z małżonków

Wynajmując mieszkanie mało kto zastanawia się nad sytuacją prawną osoby wynajmującej. Warto poznać odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości wynajęcia mieszkanie od jednego z małżonków w trakcie trwania bądź ustania małżeństwa. Czy czynność prawna dokonana w takiej sytuacji jest ważna?

Wyniki grupy Renault w Polsce w 2012 r.

Ogólna sprzedaż samochodów grupy Renault (Renault i Dacia) w Polsce wzrosła w stosunku do roku 2011. Na polskim rynku Renault jest liderem w sprzedaży samochodów specjalistycznych, a marka Dacia odnotowała najwyższy wzrost sprzedaży.

REKLAMA

Sprzedaż Audi w Polsce

Rok 2012 był jak dotąd, najlepszym w kwestii wolumenu sprzedaży samochodów Audi w Polsce. Firma zanotowała m.in. rekordowy - 1,91 % - udział w polskim rynku.

Amortyzacja budynku częściowo oddanego do użytku

Podatnicy, chcący postępować zgodnie z prawem, nie do końca jednak świadomi, jak to prawo rozumieć, mogą składać do Ministra Finansów wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej. Niezadowolony z odpowiedzi podatnik może skierować sprawę na drogę sądową, a w efekcie otrzymać orzeczenie zasadniczo odmienne od stanowiska organu.

Postępowanie w sprawie o wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni

Wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni odbywa się zgodnie z przepisami ustawy prawo spółdzielcze. Po ustaniu członkostwa następuje wykreślenie z rejestru.

Wyniki sprzedaży FIAT Auto Poland - marki premium w górę

W roku 2012 r. Fiat uplasował się na trzecim miejscu w rankingu marek, które sprzedają najwięcej samochodów na polskim rynku. Z kolei Fiat Professional uplasował się na miejscu pierwszym.

Utrata wartości pojazdu. Część II

Utrata wartości pojazdu jest uzależniona m.in. od wieku auta. Im auto nowsze, tym utrata wartości auta wyższa. Na utrzymanie lub utratę wartości auta mają wpływ także inne czynniki. Poniżej wyjaśniamy, od czego uzależniona jest utrata wartości pojazdu.

Utrata wartości pojazdu. Część I

Utrata wartości pojazdu jest uzależniona m.in. od wieku auta. Im auto nowsze, tym utrata wartości auta wyższa. Na utrzymanie lub utratę wartości auta mają wpływ także inne czynniki. Poniżej wyjaśniamy, od czego uzależniona jest utrata wartości pojazdu.

Sprzedajesz auta w salonie dilerskim lub komisie samochodowym? Wypromuj swoją firmę w Internecie

Jest nowe miejsce w Internecie, gdzie w prosty sposób można wypromować swój salon samochodowy lub komis. Profesjonalny serwis internetowy dla dealerów samochodowych i autokomisów jest łatwy w obsłudze nawet dla początkujących.

Umowa deweloperska krok po kroku

W celu nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego sporządzamy umowę deweloperską. Umowa ta zobowiązuje dewelopera do ustanowienia prawa odrębnej własności i przeniesienia go na nabywcę po zakończeniu budowy, a nabywcę do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera.

Kara za nieodśnieżanie chodnika

Za nieodśnieżanie chodnika, zgodnie z Kodeksem wykroczeń, grozi kara grzywny do 1500 zł lub kara nagany. W jakich sytuacjach odpowiadać powinien właściciel, a kiedy obowiązek ten przejmuje zarządca drogi bądź gmina?

Zrzeczenie się użytkowania wieczystego

Czy można zrzec się użytkowania wieczystego przez jednostronne oświadczenie woli? Odpowiedź nie jest tak oczywista.

Doskonała sprzedaż Audi

Mimo kryzysu niektóre firmy sprzedające dobra z segmentu premium odnotowują rekordowe zyski. Jednym z przykładów jest Audi, którego sprzedaż utrzymuje się na rekordowym poziomie.

Postępowanie w sprawie przyjęcia do spółdzielni

Postępowanie w sprawie przystąpienia do spółdzielni następuje na wniosek osoby zainteresowanej skierowany do odpowiedniego organu spółdzielni. Na ogół wniosek taki kierowany jest do zarządu spółdzielni lub walnego zgromadzenia jego członków.

RNS: Nieuczciwe praktyki deweloperów

Program „Rodzina na swoim” kończy się wraz z zakończeniem roku 2012 r. Deweloperzy próbują dostosować ceny swoich mieszkań do obowiązujących limitów, nie zawsze zgodnie z prawem. Co grozi nieuczciwemu deweloperowi? Czy nabywca mieszkania w rodzinie na swoim może spać spokojnie?

Będzie łatwiej o rekompensatę za mienie zabużańskie?

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie rekompensaty za mienie zabużańskie. Czy po wyroku TK będzie łatwiej o rekompensatę za mienie zabużańskie?

Jak opodatkować najem okazjonalny w urzędzie skarbowym?

W aktualnym stanie prawnym najemcy, korzystają z szerokiej ochrony, którą zapewnia im Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej u.o.p.l.). Wprowadzając do u.o.p.l tryb najmu okazjonalnego w obecnym kształcie Ustawodawca postawił na większą ochronę prawa własności właścicieli lokali mieszkalnych względem uprawnień najemców.

Czym jest służebność osobista?

Służebność osobista należy do zamkniętego katalogu ograniczonych praw rzeczowych. Służebność osobista różni się od służebności gruntowych przede wszystkim tym, że uprawnionym z tytułu służebności osobistej nie jest każdorazowy właściciel nieruchomości władnącej, lecz imiennie oznaczona osoba fizyczna − zadaniem i celem służebności osobistej jest zaspokojenie osobistych potrzeb uprawnionego.

Pozwolenie na rozbiórkę

Rozbiórka należy do rodzaju robót budowlanych i tak jak budowa wymaga co do zasady wydania przez właściwy organ decyzji administracyjnej zezwalającej na jej przeprowadzenie.

Jak podzielić nieruchomość?

Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z nieruchomości jednej lub kilku działek w celu utworzenia odrębnych nieruchomości − zazwyczaj połączony jest ze zmianą własności nieruchomości.

7 porad na podwojenie sprzedaży świątecznej

Sprzedaż świąteczna to czas wysokich obrotów. Oto 7 punktów, które już dziś pomogą ci ulepszyć twój sklep tobie ułatwiając sprzedaż, a klientom - zakupy.

Mieszkanie dla młodych – warto czekać do 2014 r.?

Od 2014 r. planowane jest uruchomienie nowego programu Mieszkanie dla młodych. Zastąpi on obecnie zakończony program Rodzina na swoim. Jakie będą zasady działania nowego programu?

Mieszkanie dla młodych na etapie konsultacji społecznych

8 listopada 2012 r. Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych projekt założeń projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania - program MdM.

Sporządzone w Niemczech pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości w Polsce

Czy pełnomocnictwo sporządzone w Niemczech, przy którym podpis mocodawcy jest notarialnie poświadczony, wystarcza do sprzedaży nieruchomości w Polsce?

Stosowanie czy dostosowanie warunków FIDIC?

W obecnym stanie prawnym umowy w zamówieniach publicznych konstruowane są w oparciu o zasadę swobody umów. Powszechna jest praktyka, kiedy inwestycje nie są odpowiednio przygotowywane, a wszelkie negatywne skutki ponoszą, na mocy podpisanych umów, wykonawcy. Zamawiający często godzi się na wyższy koszt inwestycji jeżeli może w ten sposób pozbyć się problemów związanych z zarządzaniem ryzykiem, a tym samym uniknąć ewentualnych podejrzeń o korupcję czy naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Mienie zabużańskie - korzystne orzeczenia umożliwiające dochodzenie rekompensat

Rok 2012 jest rokiem korzystnych orzeczeń dla osób dochodzących rekompensat za tzw. mienie zabużańskie – mienie zostawione przez Polaków przymusowo wysiedlonych w latach 1944-1952 z terenów należących przed II wojną światową do Polski, które dokonane zostało na mocy tzw. układów republikańskich z 1944 r.

Ustawa deweloperska w praktyce

Wejście w życie ustawy deweloperskiej było z pewnością krokiem we właściwym kierunku w procesie ucywilizowania relacji kupujący – sprzedający na rynku budownictwa deweloperskiego. Jednym z podstawowych środków ochrony konsumenta wprowadzonych przepisami ustawy był wymóg tworzenia rachunków powierniczych dla poszczególnych inwestycji. Praktyka rynkowa pokazuje, że nawet po sześciu miesiącach funkcjonowania ustawy, nie wszyscy dostosowali się do tego wymogu.

Odszkodowanie za słupy energetyczne

Urządzenia w postaci słupów elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągi, gazociągi itp. nie są własnością właściciela działki a przedsiębiorstwa przesyłowego, które korzysta z cudzego gruntu. Taki stan powinien zostać uregulowany umową ustanowienia służebności przesyłu.

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Jedną z podstawowych reguł prawa budowlanego jest zasada, że wszelkie roboty budowlane, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie wskazanych, mogą być prowadzone wyłącznie na podstawie ostatecznej decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Pod pojęciem robót budowlanych rozumiemy nie tylko budowę, ale także przebudowę, remont, montaż czy rozbiórkę obiektu budowlanego.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Umowa deweloperska wprowadziła obowiązek posiadania przez deweloperów rachunków powierniczych. Zakup nieruchomości jest bezpieczniejszy dla kupujących mieszkania.

"Mieszkanie dla Młodych" mniej korzystne niż "Rodzina na swoim"?

Mieszkanie dla Młodych (MdM) ma zastąpić kończący się program Rodzina na swoim. Niestety nowy program jest mniej korzystny dla kredytobiorców. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ujawnił zasadnicze szczegóły planowanego, nowego programu dopłat do kredytów.

Mieszkanie dla Młodych zastąpi program Rodzina na swoim

Mieszkanie dla Młodych ma zastąpić obecnie kończący się program Rodzina na swoim. Aby skorzystać z obecnego programu Rodzina na swoim, wniosek trzeba złożyć do końca bieżącego roku.

Uciążliwe sąsiedztwo - środki prawne

Wzajemne stosunki między właścicielami/posiadaczami nieruchomości sąsiadujących, względnie nieruchomości wzajemnie na siebie oddziaływujących, poza pewnymi chlubnymi wyjątkami, z reguły nie należą do łatwych i przyjemnych.

Ustalenie wysokość opłaty adiacenckiej

W jakich okolicznościach wójt/burmistrz/prezydent może ustalić opłatę adiacencką? Jak ustala się jej wysokość?

Ustalenie zakresu robót budowlanych i jego skutki

Jak określić w umowie o roboty budowlane zakres robót budowlanych wykonywanych przez wykonawcę osobiście lub za pomocą podwykonawców. Jakie działania wykonawcy wpływają na ważność zawartej umowy?

Nabycie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego

Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego „umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione”.

Przekształcenie spółdzielni mieszkaniowej we wspólnotę mieszkaniową

Z punku widzenia właścicieli nieruchomości - lokali wchodzących w skład dużych spółdzielni mieszkaniowych, w zasobach której mogą znajdować się nawet całe osiedla, korzystnym rozwiązaniem wydaje się wyodrębnienie wspólnoty mieszkaniowej.

Zasiedzenie nieruchomośco przez spadkobiercę cz. 2

W trakcie trwania postępowania o dział spadku i zniesienie współwłasności, każdy z uczestników tego postępowania może wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości (udziału w nieruchomości) należącej do spadku.

Aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego

Użytkownik wieczysty może wnosić o aktualizację opłaty rocznej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie podjął aktualizacji opłaty rocznej. Warto przy tym zaznaczyć, że ciężar udowodnienia istnienia przesłanki do aktualizacji opłaty (tj. zmiany wartości nieruchomości) spoczywa na użytkowniku wieczystym składającym wniosek.

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności następuje w wyniku wydania decyzji. Organ ustala w niej opłatę z tytułu przekształcenia.

Zasiedzenie nieruchomości przez spadkobiercę

Zasiedzenie nieruchomości, należącej do spadku przez jednego ze spadkobierców, nastąpić może po upływie okresu 10, 20 albo 30 lat samoistnego posiadania. Długość okresu potrzebnego do zasiedzenia zależy od tego, czy spadkobierca, będąc samoistnym posiadaczem nieruchomości, pozostawał w dobrej, bądź złej wierze oraz od tego, kiedy upłynął okres zasiedzenia.

Zakończenie umowy najmu i skutki wydania rzeczy najętej w stanie pogorszonym

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest często z koniecznością wynajęcia lokalu. W wyniku zakończenia umowy najmu lokalu, mogą pojawić się wątpliwości w jakim stanie najemca zobowiązany jest zwrócić przedmiot najmu wynajmującemu.

Wykup mieszkania komunalnego z możliwością uzyskania bonifikaty

W przypadku zbywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony.

Podatek od nieruchomości w 2012 roku

Podatek od nieruchomości w Polsce jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne.

REKLAMA