REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Sprzedaż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieruchomości Skarbu Państwa w księgach wieczystych

Od dnia 24 sierpnia 2012 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Kolektory słoneczne bez pozwolenia na budowę

Przed Polską energetyką stoi duże wyzwanie – do 2020 roku co najmniej 15% wytwarzanej w naszym kraju energii powinno pochodzić z odnawialnych źródeł. W przeciwnym wypadku grożą nam sankcje ze strony Unii Europejskiej. W związku z podjętym zobowiązaniem, władze i różnego rodzaju organy promują inwestowanie w odnawialne źródła energii.

Jakie auta kupują Polacy? Raport

Zmieniają się preferencje Polaków kupujących używane samochody – takie wnioski płyną z raportu półrocznego przygotowanego przez serwis ogłoszeń motoryzacyjnych otoMoto.pl. W ogłoszeniach pojawia się więcej starszych i tańszych pojazdów. Serwis odnotował więcej zapytań o samochody benzynowe, także te z instalacjami LPG.

Prawne podsumowanie lipca 2012 r.

Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach prawnych, jakie weszły w życie w lipcu 2012 r. Omawiamy również aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Do kogo należy ziemia pod Stadionem Narodowym?

Pomimo zakończenia UEFA Euro 2012, Stadion Narodowy w Warszawie nadal pozostaje w centrum uwagi. Tym razem nie jest on jednak dumą i chlubą Polaków, ale przedmiotem sporu pomiędzy miastem a spadkobiercami dawnych właścicieli terenów zajętych pod budowę stadionu.

Ekologiczne ciepło będzie obowiązkowe

Planowanie budowy domu lub budynku wielorodzinnego wiąże się z koniecznością sporządzania dokumentacji projektowej oraz uzyskiwania różnego rodzaju pozwoleń. Każdy, kto chciał rozpocząć tego rodzaju przedsięwzięcie w czasie tegorocznych wakacji musi liczyć się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań.

Jak usprawnić działalność spółdzielni mieszkaniowych?

Obecnie obowiązujące prawo spółdzielcze budzi wiele kontrowersji, z ciekawością przyjmujemy więc informacje o próbach jego nowelizacji. Pomysłów jest wiele, tak jak wiele jest możliwych rozwiązań. Najważniejszą propozycję przeciwstawiającą się projektowi rządowemu przedstawia Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Gminne podatki wyższe od 2013 r.

Najwyższe gminy podwyższą podatki od 2013 r. Podatek od nieruchomości wzrośnie o 4%.

REKLAMA

Kara dla PGNiG za nadużycie pozycji rynkowej

Brak zawarcia kontraktu przez PGNiG uniemożliwił spółce NowyGaz wejście na rynek sprzedaży detalicznej gazu. Za nadużywanie pozycji rynkowej Prezes UOKiK nałożyła na Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo karę finansową w wysokości 60 mln zł.

Przepisy dotyczące ogródków działkowych niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż niezgodne z ustawą zasadniczą są 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Szczególną uwagę zwrócono na monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców.

Nowe formy dostępu do ksiąg wieczystych

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje cztery nowe sposoby dostępu do ksiąg wieczystych, znajdujących się w zasobach Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW):

Problematyka gruntów warszawskich

Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu określonej osoby prawa do rzeczy na mocy indywidualnego aktu prawnego. Po 5 kwietnia 1958 r. wywłaszczeni zostali całkowicie pozbawieni prawa do rzeczy w tym wypadku do gruntu, a odszkodowanie które chcą uzyskać za wywłaszczenie nieruchomości jest skomplikowana i długotrwała.

Dochodzenie roszczeń za bezumowne korzystanie z gruntu

Zgodnie z uchwałą podjętą 6 czerwca 2012 r. przez Sąd Najwyższy zarząd wspólnoty mieszkaniowej uprawniony jest do dochodzenia od osoby trzeciej wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z części nieruchomości będącej współużytkownikiem wieczystym właścicieli lokali (III CZP 25/12).

Sprzęt elektroniczny w sklepach pod lupą UOKiK-u

Gdy zakupiony towar stwarza zagrożenie, konsument może zawiadomić Inspekcję Handlową. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadał bezpieczeństwo sprzętu elektronicznego.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.233.1381), z dniem 03 maja 2012 r. wprowadziła min. zmiany w ramach postępowania egzekucyjnego, uregulowanego w kodeksie postępowaniu cywilnym.

Ochrona nabywcy w myśl nowej ustawy deweloperskiej

29 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego powszechnie określana jako ustawa deweloperska. Dotychczas w polskim prawie nie było żadnych przepisów chroniących nabywców mieszkań przed nieuczciwymi praktykami deweloperów oraz skutkami ich upadłości. W ustawie deweloperskiej nabywcy – klientowi dewelopera zapewniono szereg mechanizmów prawnych chroniących jego prawa. Jednakże, mimo ogólnie dobrej legislacji ustawy istnieje wiele sytuacji, w których nabywca lokalu mieszkalnego powinien mieć oczy szeroko otwarte.

Brak ceny w umowie sprzedaży

Waga, jaką ustawodawca przywiązuje do ceny przy umowie sprzedaży, skutkuje poważnym konsekwencjami w przypadku braku takowych ustaleń między stronami.

Ustalanie ceny w umowie sprzedaży

Umowa sprzedaży powinna określać cenę zakupu lub przynajmniej podstawy ustalenia ceny w przyszłości. Ustalenie ceny może być też przekazane do rozstrzygnięcia osobie trzeciej.

Jak obalić wyłączenie rękojmi przy umowie sprzedaży?

Na podstawie rękojmi sprzedawca odpowiada za wady fizyczne i prawne sprzedanej rzeczy. W umowie sprzedaży odpowiedzialność tę można ograniczyć a nawet wyłączyć. Na jakich warunkach?

Przednia szyba powie prawdę o faktycznym przebiegu samochodu

Przednia szyba, jeśli nie była wymieniana, pomoże ocenić rzeczywisty przebieg samochodu. Naturalnego zużycia szkła nie da się naprawić – polerowanie szyby technicznie jest możliwe, ale niestosowane w profesjonalnych serwisach – powstawać mogą zniekształcenia szyby i soczewki.

Pozbawienie dostępu do światła dziennego

Właściciel gruntu jest obowiązany korzystać ze swoich uprawnień w granicach prawa własności. Oznacza to, że nie może pozbawiać dostępu do światła dziennego właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Umowa z deweloperem - obowiązują nowe przepisy

Do tej pory w Polsce nabywca nieruchomości na rynku pierwotnym nie był chroniony specjalnymi przepisami. Zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze wpłacane przez nabywcę będą gromadzone na mieszkalnym rachunku powierniczym prowadzonym przez bank, a nabywca będzie mógł skorzystać z jednego z czterech rodzajów zabezpieczeń.

Umowa deweloperska - jak ustawa chroni nabywców?

Deweloper powinien zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony, taki jak na przykład otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową. W jaki sposób nowe przepisy poprawiają sytuację nabywców?

Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Nowy typ uowy ma zabezpieczać interesy nabywców nieruchomości.

Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane

Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności solidarnej inwestora i wykonawcy, po wykonaniu robót budowlanych podwykonawca może żądać zapłaty wynagrodzenia nie tylko od wykonawcy, lecz również od inwestora.

Problem warunków kontraktowych FIDIC w praktyce w procesie budowlanym

Warunki kontraktowe FIDIC są powszechnie wykorzystywane przy zawieraniu wszelkiego rodzaju kontraktów budowlanych oraz umów obejmujących specjalistyczne usługi budowlane.

Rok 2011 rekordowy dla Nissana

Marka Nissan w Polsce zamknęła rok 2011 z rekordowym wynikiem sprzedaży ponad 16 700 sztuk. Wyniki te pozwoliły Nissanowi znaleźć się na dziewiątym miejscu wśród wszystkich marek motoryzacyjnych w Polsce. Nissan zanotował wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem 2011 aż o 19%.

Rekordowa sprzedaż Volkswagena w pierwszym kwartale 2012r.

W pierwszych trzech miesiącach 2012 roku, Marka Volkswagen Samochody Osobowe zwiększyła swoją sprzedaż swoich samochodów na świecie do 1,36 mln samochodów. W analogicznym okresie w 2011r. sprzedano 1,23 mln, czyli odnotowano wzrost w stosunku do zeszłego roku o 10,5%.

Nowe auto z Internetu

Kupić samochód w internecie? To brzmi nieco fantastycznie, ale taka forma zakupu auta jest powszechna w wielu krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. We Francji od kilku lat ponad 15% nowych samochodów sprzedawanych jest za pośrednictwem wyspecjalizowanych portali samochodowych.

Rekordowy kwartał dla Audi w Chinach

W minionym kwartale Audi odnotowało rekordowy wzrost sprzedaży swoich aut w Chinach i Hongkongu.

Kontrola stanu technicznego budynku

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do utrzymywania odpowiedniego stanu budynku oraz poddawania go okresowym kontrolom budowlanym. Niedopełnienie takiego obowiązku może podlegać karze nawet pozbawienia wolności do roku.

Rekordowa sprzedaż Chevroleta w Polsce!

Chevrolet osiągnął w marcu 2012 roku rekordowy, bo aż 82% wzrost sprzedaży na polskim rynku. Łącznie amerykański koncern sprzedał w tym miesiącu 1249 samochodów.

Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, zobowiązany jest dbać o jego należyte utrzymanie. Do podstawowych obowiązków w tym zakresie należy prowadzenie książki obiektu oraz dokonywanie okresowych kontroli budynku.

Ujawnienie w księgach wieczystych praw Skarbu Państwa

Starostowie mają dostać nowy termin na uzupełnienie wykazu nieruchomości Skarbu Państwa i samorządowych w księgach wieczystych. Stosowny projekt ustawy zaakceptowała Rada Ministrów.

Skoda wciąż zwiększa sprzedaż

Mimo, że rynek samochodowy generalnie notuje straty, Skoda pnie się ku górze. Potwierdzeniem tego są statystyki sprzedaży za początek 2012 roku.

Pierwszy Aventador już w Polsce

Lamborghini Aventador LP 700-4, marzenie niejednego miłośnika samochodów, jest już do kupienia w Polsce. Cena? Niecałe dwa miliony złotych.

Podwyżki cen w salonach samochodowych

Z informacji zamieszczonych w „Dzienniku Gazecie Prawnej” dowiadujemy się, że producenci aut podnoszą ceny w salonach. Taka sytuacja jest spowodowana osłabianiem się złotego. Niestabilna sytuacja kursu niepokoi sprzedawców i w walce o zyski, ceny nowych aut lekko wzrastają.

Opłata za użytkowanie wieczyste gruntu

Użytkownik jest zobowiązany do uiszczania dwóch rodzajów opłat: jednorazowej - płatnej najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej oraz okresowej - płatnej corocznie.

Podatki i opłaty lokalne - stawki w 2012 r.

Ustalenie wysokości opłat i podatków lokalnych w Polsce, należy do kompetencji poszczególnych rad gmin. Swoboda decyzyjna organów samorządów terytorialnych nie jest jednak nieograniczona. W każdym roku podatkowym Minister Finansów ustala w drodze obwieszczenia maksymalne dopuszczalne stawki poszczególnych opłat i podatków. Od 1 stycznia 2012 roku uległy one podwyższeniu

Decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy to swego rodzaju instrument kontroli państwa, dotyczący planowanych inwestycji budowlanych. Głównym celem tej procedury jest utrzymanie ładu przestrzennego, tam gdzie nie uchwalono miejscowych planów zagospodarowania. Wymóg uzyskania takiej decyzji będzie istniał zawsze wtedy, gdy przekształceniu ma ulec dotychczasowe zagospodarowanie terenu.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to swoisty zbiór informacji na temat stanu prawnego konkretnej nieruchomości. Jej założenie i funkcjonowanie ma za zadanie usprawnienie prawidłowego i zgodnego z prawem obrotu nieruchomościami, czy też ustanawianie na nich takich obciążeń jak np. hipoteka.

Rok 2011 rekordowy dla Audi

Kluczowe wskaźniki efektywności potwierdzają, iż rok 2011 był pod wieloma względami rekordowy dla Audi.

Nowa forma aukcji internetowych

Kupno używanego samochodu bez wcześniejszych oględzin może wydawać się bardzo ryzykowne. Mimo to w internecie możemy znaleźć aukcje wystawiające takie pojazdy po leasingu. Firmy zajmujące się tym przyznają, że z wymienionego już powodu, nie odnotowują dużego zainteresowania.

14 chętnych do kupna Saaba

W grudniu zeszłego roku ten historyczny szwedzki producent ogłosił bankructwo. Dzisiaj ustawia się kolejka chętnych do kupna marki, a najsilniejszym graczem wydają się Chińczycy. Czy niezawodność Saabów spadnie w związku z tym do norm chińskich?

Stabilna sprzedaż Volkswagena na początku roku

Z początkiem roku wzrosła sprzedaż nowych samochodów osobowych Volkswagena na świecie. W styczniu 2012 r. nowe pojazdy odebrało 419,200 klientów, w porównaniu z rokiem ubiegłym (styczeń 2011 – 418,600) jest to wzrost o 0,1%. Natomiast dział samochodów użytkowych zanotował sprzedaż wyższą o 10,5% (styczeń 2012 – 39,500, styczeń 2011 – 35,700).

Księgi wieczyste: obowiązki nowego właściciela

Nowy właściciel nieruchomości powinien niezwłocznie dokonać wpisu w księdze wieczystej. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą.

Jak dokonać wpisu do księgi wieczystej?

Domniemywa się, że treść księgi wieczystej jest zgodna ze stanem prawnym. Wpis do księgi wieczystej dokonuje się w postępowaniu nieprocesowym. W jaki sposób można dokonać wpisu do księgi wieczystej?

Wpis do księgi wieczystej

Aby dokonać wpisu, należy złożyć odpowiedni wniosek. Podpowiadamy jak tego dokonać oraz jakie dokumenty dołączyć.

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Księga wieczysta zawiera wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego odrębnej nieruchomości. Domniemywa się, że to co zapisane w księdze jest zgodne z faktycznym stanem prawnym. W jaki sposób można uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Księga wieczysta – opłaty

Sprawy z zakresu prawa o księgach wieczystych podlegają opłatom uregulowanym w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jakie opłaty ponosi się w związku z księgą wieczystą?

REKLAMA