REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Pieniądze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pełnomocnictwo u notariusza

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą pełnomocnictwa, powinno być ono sporządzone w takiej formie, jaka jest wymagana od umowy, którą w imieniu mocodawcy zawiera pełnomocnik. W przypadku zakupu nieruchomości, pełnomocnictwo powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego.

Świadczenia rodzinne

Osoba, która ma na swoim utrzymaniu dziecko, może ubiegać się o uzyskanie świadczeń, częściowo pokrywających koszty jego utrzymania i wychowania. Jednym z nich jest zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku, przewidziane w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Są środki na odbudowę zniszczonych budynków

W budżecie centralnym zostały zabezpieczone środki na odbudowę zniszczonych w powodzi domów. Wsparcie finansowe będzie w wysokości do 20 tys. złotych lub do 100 tys. złotych

Kradzież lub zaginięcie karty płatniczej

W Polsce w obiegu znajduje się obecnie ponad 30 milionów kart płatniczych. Każda z nich narażona jest na ryzyko kradzieży lub zaginięcia – a w rezultacie - użycia wbrew woli posiadacza karty. Kto jednak odpowiada za nieuczciwą transakcję?

REKLAMA

Za zamknięte przedszkole lub żłobek rodzicowi należy się zasiłek opiekuńczy

W przypadku, gdy zamknięte przedszkole lub żłobek zmusza rodziców do pozostania w domu z ze swoimi pociechami można się starać w ZUS-ie o wypłatę zasiłku opiekuńczego, który wówczas przysługuje.

Wiarygodność dewelopera można zweryfikować w banku

Sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest jedną z najważniejszych czynność, jaką powinna wykonać osoba zainteresowana kupnem mieszkania. Oprócz weryfikacji danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym, warto również zajrzeć na listy wiarygodnych deweloperów, które prowadzą niektóre banki.

Lokal w TBS-ie będzie można wykupić

Sejmowa komisja „Przyjazne Państwo” przygotowała projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, który zakłada, że najemca lokalu w towarzystwach budownictwa społecznego (TBS) będzie mógł stać się jego właścicielem, po spłacie wszystkich kosztów budowy.

Czy wycieczki dla pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2010 r. stwierdził, iż spółka może zaliczyć wydatki poniesione na nabycie wycieczek zagranicznych, przeznaczonych na nagrody w konkursie dla pracowników, do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Powrót do domu po powodzi

Powrót do domu, który został zalany przez powódź wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie ocenić stanu konstrukcji budynku czy uszkodzeń instalacji elektrycznych i gazowych. Groźne dla człowieka są również bakterie pozostałe po nadejściu powodzi. Aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia czy też kolejnych strat ważne jest właściwe postępowanie w usuwaniu skutków powodzi.

6 tys. zł dla każdego powodzianina

Każda poszkodowana przez powódź rodzina lub osoba samotna otrzyma od państwa pomoc w wysokości 6 000 złotych. Nie będzie trzeba oddawać tych pieniędzy.

Nie będzie prywatyzacji ksiąg wieczystych

Część środowisk prawniczych postuluje prywatyzacje wydziałów ksiąg wieczystych. W ten sposób skróciłaby się czas oczekiwania na wpis. Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak sceptyczne wobec tego pomysłu.

Osuszanie budynków po powodzi

Osuszanie budynku po jego zalaniu podczas powodzi wcale nie jest proste. Zanim przystąpimy do osuszania budynku należy dokonać rzetelnej oceny sytuacji.

Unia pomoże w usunięciu skutków powodzi

Prawie 100 mln euro możemy otrzymać od Unii na likwidację skutków powodzi. Niestety będzie to możliwe wówczas, gdy poniesione straty oszacowane zostaną na kwotę trzech miliardów euro. Oznacza to, że z Unii otrzymamy zaledwie kilka procent na pomoc w usuwaniu skutków powodzi.

Zmiana dostawcy energii bez opłat

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, której celem jest wdrożenie przepisów prawnych Unii Europejskiej , dotyczących działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych, a także przepisów w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Zmiana podnoszenia opłat czynszowych w TBS-ach

Nowelizacja ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego dotyczy m.in. sposobu ustanawiania czynszów w budynkach należących do towarzystw budownictwa społecznego. Ich mieszkańcy będą mogli zaskarżać zarządzone podwyżki czynszów bezpośrednio na drodze sądowej.

Jakie sankcje grożą za brak zeznania podatkowego

30 kwietnia minął termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2009. Jeżeli uczynimy to po terminie, zostaniemy ukarani karą grzywny. Jeszcze ostrzejsza kara czeka nas, jeśli ukryjemy nasze dochody i w ogóle zeznania nie złożymy.

Zakup działek poniżej 5 ha bez pierwokupu Agencji

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z którą przy sprzedaży gruntów rolnych poniżej 5 ha nie będzie trzeba zawierać dwóch umów notarialnych. Proponowane zmiany znacznie skrócą proces realizacji transakcji oraz obniżą jej koszty.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie

Wielu z nas miało okazję się przekonać, jak duże szkody mogą powstać w wyniku zalania mieszkania. Najczęściej sprawcą jest sąsiad z górnego piętra, ale zdarzają się przypadki w których odpowiedzialność ponosi spółdzielnia, wspólnota bądź przedsiębiorstwo dostarczające ciepło do mieszkania. Jak w takiej sytuacji poszkodowany może uzyskać rekompensatę za powstałe straty?

Prowadzenie działalności gospodarczej a podatek od nieruchomości

Każdy właściciel, posiadacz lub użytkownik wieczysty gruntu, budynku lub budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej zobowiązany jest do zapłaty podatku od nieruchomości. W przypadku działalności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mamy do czynienia ze stawką preferencyjną, czyli obniżoną, wynoszącą 4,16 zł/m² powierzchni użytkowej.

Zwrot VAT za materiały budowlane

Ze złożeniem wniosku o zwrot części VAT za materiały budowlane warto poczekać do końca kwietnia. Ponieważ początkiem maja wchodzi w życie ustawa z 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która skraca terminy zwrotu z sześciu miesięcy do czterech.

Prawo pierwokupu dla Agencji Nieruchomości Rolnych

W Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi miało miejsce pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Po wprowadzeniu zmian Agencja Nieruchomości Rolnych będzie posiadała prawo pierwokupu nieruchomości rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.

Ponad 600 milionów dla szkół podstawowych

24 miliony złotych w latach 2010-2013 otrzymają samorządy wojewódzkie na przygotowanie wszystkich szkół podstawowych, między innymi do przyjęcia dzieci sześcioletnich.

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego

Każdy rolnik zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenie to dotyczy wszystkich budynków znajdujących się na terenie gospodarstwa czyli budynków inwentarskich, mieszkalnych i innych jeśli tylko znajdują się na terenie gospodarstwa.

Nowe przepisy umożliwiają podwyżki świadczeń

Poszczególni starostowie będą mogli przyznawać rodzinom zastępczym świadczenia wyższe niż przewidują to obecne przepisy. Zastępujący tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego Marszałek Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej.

Zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych

Od 1 maja w życie wchodzą nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Czym jest samowola budowlana?

W sytuacji, gdy wybudujemy dom bez wymaganych prawem pozwoleń dopuszczamy się samowoli budowlanej. Jakie warunki należy spełnić, aby ją zalegalizować? Z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Kiedy OPS może wstrzymywać wypłatę świadczeń

Osoba, która przez dwa miesiące nie zgłasza się po odbiór zasiłku z Ośrodka Pomocy Społecznej straci do niego prawo. Wypłata zasiłku zostanie wstrzymana do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości powstałych z okolicznościami danej sprawy.

Instytut Matki i Dziecka informuje

Departament Matki i Dziecka zajął stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy zmieniającej zasady wypłaty jednorazowego dodatku do zasiłku rodzinnego (tzw. „becikowego”).

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom pozostającym bez stałego zatrudnienia. Jednocześnie fakt pobieranie zasiłku nie zwalnia bezrobotnego od obowiązku poszukiwania pracy.

W jaki sposób należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie?

Pozwolenie na użytkowanie obiektów budowlanych jest wydawane przez właściwe organy nadzoru budowlanego, tj. przez powiatowych lub wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego zgodnie z ich właściwością. W większości przypadków organem właściwym do rozpoznania wniosku inwestora o wydanie pozwolenia na użytkowanie będzie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, a wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego będzie właściwy jedynie w przypadku niektórych inwestycji takich jak np. obiekty znajdujące się na terenie portów morskich lub lotniczych, obszarze kolejowym, dróg publicznych krajowych lub wojewódzkich lub obiektów położonych na terenach zamkniętych.

Kiedy należy uzyskać decyzję o pozwolenie na użytkowanie?

Nie zawsze decyzja o pozwoleniu na budowę jest ostatnią decyzja administracyjną jaką powinniśmy uzyskać w toku procesu inwestycyjnego. W niektórych przypadkach Prawo budowlane wymaga by po zakończeniu robót budowlanych, a przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego inwestor uzyskał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

Wyniki pisemnej części egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka

Do egzaminu przeprowadzonego w dniu 25 marca 2010 r. przystąpiło 120 kandydatów. Część pisemną zdało 83 osoby, tj. ok. 70% osób przystępujących do egzaminu, co stanowi bardzo wysoki wynik na tle dotychczas przeprowadzanych egzaminów na licencję syndyka.

Podział nieruchomości a hipoteka

Z instytucją hipoteki spotykamy się coraz częściej, ze względu na stale wzrastającą potrzebę zaciągania tzw. kredytów hipotecznych. Czym jest hipoteka i co się z nią dzieje w przypadku podziału nieruchomości?

Liczba domowników ma wpływ na wysokość czynszu

Spółdzielnie mieszkaniowe często uzależniają wysokość opłat za media czy też wywóz śmieci od liczby osób zamieszkujących w danym mieszkaniu. Ale mogą uwzględnić tylko tych domowników, którzy zostali zgłoszeni do administracji. Niestety w praktyce bardzo częste są przypadki kiedy to w lokalu zamieszkuje większa liczba osób, a spółdzielnia nie ma możliwości, aby to sprawdzić.

Zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane

W styczniu 2010 r. sejm przyjął nowelizację kodeksu cywilnego, która przewiduje zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane. Nowe przepisy są szczególnie ważne dla małych i średnich firm, które uzyskały gwarancje wypłaty wynagrodzeń za zrealizowane prace od inwestorów i wykonawców generalnych.

Opodatkowanie wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa nie musi płacić podatku dochodowego od osób prawnych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których do wspólnot mieszkaniowych zastosowanie znajdzie ustawa o VAT.

Nowelizacja ustawy o odpadach

Dnia 12 marca 2010 r. weszła w życie ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Akt ten dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnych w sprawie składowania odpadów, określonych w dyrektywie Rady z dnia 26 kwietnia 1999 r. Nowelizacja umożliwi Polsce realizację zadań zawartych w „Krajowym planie gospodarki odpadami 2010”.

Dokładam do windy a mieszkam na parterze

Dlaczego muszę dokładać się do windy mieszkając na parterze? Jak wskazuje Ustawa o własności lokali, do obowiązków właścicieli lokali należy utrzymanie nieruchomości wspólnej. Można do nich zaliczyć m. in. obowiązek uiszczania opłat na antenę zbiorczą czy windę. Ustawa nie przewiduje możliwości obniżenia opłat za windę jeżeli mieszkamy na parterze. W mniejszych wspólnotach mieszkaniowych zależy to jednak od ustaleń między właścicielami lokali.

Montaż reklam na zewnątrz budynku

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnota wynajmowała miejsce na szyld czy reklamę na elewacji. Czynsz z takich najmów będzie dochodem całej wspólnoty i będzie się przyczyniał do obniżenia kosztów zarządu tą nieruchomością. Ważne jest natomiast aby działo się to za zgodą mieszkańców.

Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej a wydatki na lokale właścicieli

Ograniczanie praw właścicieli lokali na rzecz wspólnoty mieszkaniowej ma swoje granice. Dotyczy to w szczególności dysponowania i rozporządzania przez wspólnotę zaliczkami właścicieli lokali na szeroko rozumiane koszty zarządu.

Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych został utworzony w 1991 r. PFRON jest specjalnym państwowym funduszem celowym, którego podstawowym celem jest wspieranie inicjatyw na rzecz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy jest formą finansowego wsparcia w związku ze śmiercią najbliższej osoby. Państwo pokrywa koszty poniesione w związku z pogrzebem. O zasiłek pogrzebowy można starać się w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby najbliższego.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest pracownikiem i z uwagi fakt wypadku lub innego zdarzenia częściowo utracił sprawność.

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem i eksploatacją, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest forma pomocy państwa dla osób, które w z związku z pojawieniem się dzieci nie są w stanie pracować zarobkowo.

Podatek od nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej

We wspólnotach mieszkaniowych często pojawia się problem z zapłatą podatku od nieruchomości. Zdarza się, że właściciele mieszkań nie są świadomi konieczności płacenia podatku oraz złożenia stosownej informacji zgłaszającej nieruchomość do opodatkowania. Właściciele mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych błędnie uznają, że od części wspólnych nieruchomości podatek odprowadza wspólnota.

Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej

Właściciel jest zobowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się między innymi wydatki na remonty i bieżącą konserwację, finansowane głównie przez mieszkańców w drodze zasilania funduszu remontowego.

Docieplenie budynku

Termomodernizacja budynku wymaga zgody większości właścicieli jako, że zalicza się do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Ponieważ ustawodawca uznaje termomodernizację za dobrą inwestycję przyczyniającą się do zmniejszenia zużycia energii, możliwe jest uzyskanie kredytu na ten cel z dotacją państwa w postaci tzw. premii termomodernizacyjnej

REKLAMA