REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieobecność w pracy, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Posiłki dla pracowników finansowane przez pracodawcę bez podatku

Przedsiębiorca, który zamierza sfinansować swoim pracownikom posiłki w taki sposób, aby nie musieli od nich zapłacić podatku, może to zrobić. W celu uniknięcia podatku musi jednak zadbać, aby pracownicy jedli w grupach i żeby na podstawie dokumentów dokumentujących usługę nie dało się wskazać, kto konkretnie i jaki spożywał posiłek.

W jaki sposób można cofnąć wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę?

Pracownik od pewnego czasu regularnie spóźniał się do pracy, słabo także wykonywał swoje zadania. Dyrektor zdecydował się na wręczenie mu wypowiedzenia. Po rozmowie z pracownikiem podjął jednak decyzję o cofnięciu wypowiedzenia. W jaki sposób formalnie należy to cofnięcie wręczonego wypowiedzenia uregulować?

Spadek bezrobocia w październiku

Stopa bezrobocia spadła w październiku do 9,6 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Mikrofirmy zatrudniają coraz więcej pracowników

Wzrost gospodarczy, z którym mamy obecnie do czynienia, powoduje, że rośnie zatrudnienie w polskiej gospodarce. Na koniec drugiego kwartału tego roku liczba osób pracujących dla osób prowadzących jednoosobową działalność mogła wynieść około 3,25 mln. W stosunku do końca I kwartału liczba zatrudnionych w mikrofirmach mogła urosnąć nawet o 150 tys.

REKLAMA

IFK poleca: Od 1 stycznia 2016 r. e-zwolnienia umożliwią pracodawcy ich szybką kontrolę

Od stycznia 2016 roku możliwe będzie wystawianie zwolnień lekarskich w formie elektronicznej (e-ZLA). Te automatycznie będą wysyłane do ZUS, skąd trafią na profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych. To oznacza, że pacjenci nie będą musieli dostarczać pracodawcy tradycyjnego druku. Pracodawca zaś będzie mógł szybko skontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnienia.

Zmiany w prawie pracy 2016

Od 2016 r. obowiązuje wiele zmian dotyczących w prawie pracy. Duża nowelizacja dotyczy również samego Kodeksu pracy. Zapoznaj się ze wszystkimi zmianami w prawie pracy.

Dotacje z urzędu pracy na zatrudnienie pracownika 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca, który zatrudni osobę bezrobotną, przez 12 miesięcy otrzyma z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Jednak nie wszyscy pracodawcy będą mogli liczyć na wsparcie z urzędu.

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego 2016

Od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski będzie można wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Ponadto urlopu ojcowskiego będzie można udzielać w 2 częściach, a nie – tak jak do tej pory – tylko jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.

REKLAMA

Zwrot opłaty za parking stanowi przychód pracownika

Pokrywanie przez pracodawcę kosztów miejsc parkingowych dla samochodów prywatnych pracowników usytuowanych w pobliżu siedziby pracodawcy jest świadczeniem, które realizowane jest w interesie pracownika, a nie pracodawcy. To pracownik osiąga z powyższego tytułu korzyści majątkowe w postaci zwrotu ponoszonego wydatku (w postaci opłaty za miejsce parkingowe prywatnego samochodu). A zatem u pracownika powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w UE

Komisja Europejska wskazała, że kobiety w Unii Europejskiej zarabiają o 16 proc. mniej niż mężczyźni. Na różnicę w wynagrodzeniu składa się m.in. wynagrodzenie za godzinę pracy, mniejsza liczba godzin przepracowanych na płatnych stanowiskach oraz niższa stopa zatrudnienia.

Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania.

Rezygnacja z nowej pracy - konsekwencje

Może zdarzyć się sytuacja, że po otrzymaniu nowej pracy, zastanawiamy się o rezygnacji z niej. Taką decyzję warto przemyśleć, bo może nieść za sobą przykre konsekwencje. Jeżeli już podjąłeś taką decyzję, zrób to umiejętnie, korzystając z poniższych wskazówek.

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że do 15 października br. elastyczny czas pracy wprowadziło już 1766 pracodawców. W większości elastyczny czas pracy wprowadzają duże przedsiębiorstwa, głównie w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

Niepełny etat w systemie równoważnym

Pracownik pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym. Pracodawca zleca mu również pracę w godzinach nadliczbowych oraz zdarza się, że wzywa pracownika do pracy w jego dni wolne od pracy. Jak zrekompensować pracownikowi dodatkową pracę?

Planowanie pracy w systemie równoważnym

Równoważny system czasu pracy można wprowadzić, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Polega on na tym, że w niektórych dniach dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin. Wydłużone godziny pracy powinny być zrównoważone krótszą pracą w inne dni lub dniami wolnymi od pracy.

Wyższa składka ZUS od niższych przychodów pracujących za granicą niekonstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wyższa składka na ubezpieczenie społeczne pracowników pracujących za granicą, jeśli ich przychód jest niższy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, jest niekonstytucyjna. Wyrok jest prawomocny.

Refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego od 2016 r.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca za zatrudnienie osób do 30. roku życia przez 12 miesięcy będzie otrzymywał zwrot w wysokości najniższego wynagrodzenia. Przez kolejny rok będzie miał obowiązek nadal zatrudniać takiego pracownika, ale z własnych środków. Refundację będzie można otrzymać od 1 stycznia 2016 r.

Niższe ulgi we wpłatach PFRON od 1 lipca 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ogranicza do 50 proc. ulgi we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pracodawcy, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON będą karani.

Telepraca mało popularna w Polsce

Telepraca w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. Z danych Eurostatu wynika, że na koniec 2014 roku odsetek osób pracujących w ten sposób wynosił 4,6 proc. W niektórych krajach UE pracę zdalną wykonuje ponad 10 proc. zatrudnionych.

Oczekiwania wobec Rady Dialogu Społecznego

Prezydent powołał 56 członków Rady Dialogu Społecznego. Konfederacja Lewiatan oczekuje od Rady Dialogu Społecznego głównie większej skuteczności w relacjach z rządem, a także merytorycznej debaty nad najważniejszymi sprawami, m.in. rozwojem szkolnictwa zawodowego, zmianą ustawy o związkach zawodowych, uporządkowaniem rynku pracy i wprowadzeniem jednolitego kontraktu o pracę.

Unia wprowadzi zasadę równej płacy za taką samą pracę

Jak podają źródła unijne postulat komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen wprowadzenia w życie zasady „równa płaca za taką samą pracę w tym samym miejscu” zostanie włączony do projektu pakietu mobilności pracowników w UE.

Zmiana czasu z letniego na zimowy a czas pracy pracownika

Zmiana czasu letniego na zimowy powoduje pojawienie się cyklicznie powtarzających się wątpliwości, co do tego w jaki sposób rozliczać czas pracownika mającego nocną zmianę na przełomie 24/25 października. Czy w związku z powstaniem dodatkowej godziny do przepracowania, powstaje automatycznie praca w godzinach nadliczbowych? Jak rekompensować wystąpienie godziny nadliczbowej? Jak postąpić w odmiennej sytuacji - zmiany czasu zimowego na letni?

Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej

Pracodawca zawarł z pracownikiem ugodę pozasądową w sprawie sprostowania świadectwa pracy, w której ustalono, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi na podstawie porozumienia. Czy należy wydać nowe świadectwo, czy poprawić wcześniejsze?

Minimalne wynagrodzenie 2016 r. - wpływ na świadczenia pracownicze

Wynagrodzenie minimalne w 2016 r. wyniesie 1850 zł. Podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost m.in. należności pracowniczych, które są od niej uzależnione, np. dodatku za pracę w porze nocnej, odprawy z tytułu zwolnień grupowych, odszkodowania za mobbing czy wynagrodzenia dla praktykanta. Ponadto minimalna wysokość wynagrodzenia ma wpływ na podstawę wymiaru składek w 2016 r.

Ranking Najlepszych Pracodawców 2015

Najlepsi Pracodawcy w Polsce w 2015 r. zostali wybrani. Firmy zostały podzielone w konkursie na zatrudniające: do 250, od 250-1000 i powyżej 1000 pracowników. Kto zwyciężył?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Niezbywalne prawo każdej świeżo upieczonej mamy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę to prawo do urlopu macierzyńskiego. Po jego zakończeniu może ona jeszcze wydłużyć go o dodatkowy urlop macierzyński, a później o urlop rodzicielski. Suma tych wszystkich dni wolnych daje rok, który matka może spędzić z dzieckiem. Urlop jednak się kończy, a kobieta staje przed dylematem - co dalej? Zostać w domu z dzieckiem, a może wrócić do pracy? A może spróbować połączyć te dwa elementy i pracować w domu?

Przedwstępna umowa o pracę - roszczenia

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają regulacji stosowania przedwstępnej umowy o pracę. W tym zakresie prawo pracy odsyła bezpośrednio do kodeksu cywilnego.

Czy termin na przekazanie pracownikom informacji PIT-11 został skrócony

Zatrudniam w firmie czterech pracowników. Dowiedziałam się, że mogę sama wybrać formę (papierową bądź elektroniczną) przekazania do urzędu deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11. Nie mam podpisu elektronicznego, więc zamierzam wybrać przekazanie tych dokumentów w formie papierowej. Wiem, że do urzędu muszę je złożyć w terminie do końca stycznia. Czy ten termin obowiązuje mnie również w stosunku do pracowników?

Jaki jest termin na złożenie PIT-4R i PIT-11 w formie papierowej

Prowadzę niewielką firmę. Zatrudniam trzech pracowników i jedną osobę na umowę zlecenia. Słyszałam, że od 2015 r. trzeba będzie składać PIT-4R i PIT-11 obowiązkowo w formie elektronicznej. Czy ten obowiązek obejmie wszystkie bez wyjątku firmy, nawet tak niewielkie jak moja? Czy może jest jakiś sposób, by uniknąć składania tych dokumentów elektronicznie? Nie mam podpisu elektronicznego i jego zakup byłby dla mnie dużym kosztem.

Czy konieczne jest przesłanie pracownikom informacji PIT-11 w formie elektronicznej

Zatrudniam w firmie kilkunastu pracowników. Moja księgowa poinformowała mnie, że zmieniły się przepisy i takie firmy jak moja, zatrudniające więcej niż pięciu pracowników, zostały pozbawione możliwości wysłania deklaracji PIT-4R oraz PIT-11 w formie papierowej. Jedyną dopuszczalną formą przekazania tych dokumentów jest dla nas forma elektroniczna. Czy ten obowiązek dotyczy tylko składania deklaracji i informacji w ramach moich obowiązków jako płatnika PIT urzędowi skarbowemu, czy muszę również obowiązkowo elektronicznie przekazać PIT-11 pracownikom?

Zasady przyznania nagrody jubileuszowej - wzór

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikom za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Zasady przyznawania nagród mogą być uregulowane w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania bądź też w oddzielnym dokumencie. Poniżej wzór regulaminu przyznawania nagrody oraz oświadczenie pracownika przyjmującego nagrodę.

Kiedy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?

Pracodawca, co do zasady nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury. Od tej ogólnej zasady są jednak wyjątki.

Umowa na czas określony 2016

Od 22 lutego 2016 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza istotne zmiany w zawieraniu umów na czas określony. Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na okres 33 miesięcy, a ich limit zwiększy się z dwóch do trzech. Jak stosować nowe przepisy o zatrudnieniu terminowym?

Potrącenie wynagrodzenia z kilku tytułów w przypadku rozwiązania umowy o pracę

Umowa z pracownikiem zostanie rozwiązana 31 października z przyczyn niedotyczących pracownika. Wobec tego zostaną mu wypłacone odprawa pieniężna, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz nagroda uznaniowa. Pracownik ma jednak kilka potrąceń komorniczych. Jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie potrącenia?

IFK poleca: Urlop ojcowski możliwy w częściach od 2 stycznia 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza możliwość podzielenia urlopu ojcowskiego na 2 części. Obecnie urlop ojcowski może być wykorzystany wyłącznie w całości. Zmiany wejdą w życie 2 stycznia 2016 r.

Zapotrzebowanie na pracowników na Pomorzu

Na Pomorzu liczba bezrobotnych spada nieprzerwanie od lutego br. W Pomorskiem największe zapotrzebowanie jest na specjalistów z obszaru IT (programistów, testerów) i pracowników z sektora stoczniowego.

Jak napisać skuteczne CV

Nasz życiorys zawodowy, czyli CV (Curriculum Vitae) decyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Potraktujmy więc CV jako narzędzie marketingowe, które ma zbudować nasz profesjonalny wizerunek i przekonać rekrutera, że przedsiębiorstwo zyska zatrudniając właśnie nas. Co zatem zrobić, aby nasze CV było rzeczywiście skuteczne?

Sfinansowanie pracownikowi kursu prawa jazdy przez przedsiębiorcę – skutki w PIT

Ufundowanie pracownikowi kursu prawa jazdy może obniżyć należny fiskusowi PIT, ale tylko w sytuacji, kiedy odbycie takiego kursu jest niezbędne, aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Podobnie po stronie samego podwładnego – uniknie on opodatkowania i oskładkowania takiego prezentu od szefa, jeśli kurs podniesie jego kwalifikacje zawodowe.

Premia uznaniowa - wzór

Przyznanie premii uznaniowej wymaga pisemnego oświadczenia złożonego przez pracodawcę i musi zostać przez niego podpisane. W przedmiotowym piśmie o przyznaniu nagrody należy określić imię i nazwisko pracownika oraz wskazać wysokość nagrody i termin jej wypłaty. Poniżej wzór takiego oświadczenia.

Czy umowa o pracę może zostać rozwiązana w czasie urlopu wypoczynkowego pracownika?

Co do zasady, zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika. Przepis ten statuuje jedynie zasadę ochrony stosunku pracy przed jednym rodzajem rozwiązania umowy o pracę, tj. wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Wobec tego umowa o pracę może zostać wypowiedziana przez pracownika, który przebywa na urlopie oraz w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego z winy pracownika.

Pracownik zapłaci PIT za szczepienie przeciwko grypie, jeśli nie jest ono obowiązkowe

Przedsiębiorcy niejednokrotnie decydują się na sfinansowanie swoim pracownikom szczepień przeciwko grypie. Pracownik zapłaci jednak podatek PIT od takiego szczepienia, jeśli nie jest ono obowiązkowe – a w większości przypadków nie jest obowiązkowe.

Praca w nadgodzinach a naprawa wadliwie wykonanej pracy

Pracownik wykonując swoje obowiązki popełnił błąd przy dokonywaniu obliczeń, w wyniku czego przygotowany przez niego raport okazał się błędny. Charakter raportu nie pozwalał na wprowadzenie prostych zmian w jego treści i wymagał ponownego przygotowania raportu co zajęło pracownikowi kolejne 4 godziny. Czy za naprawę wadliwie wykonanej pracy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

Gdzie jest praca w Polsce - oferty pracy w III kwartale 2015 r.

W trzecim kwartale 2015 r. najwięcej ofert można było znaleźć w sprzedaży, wzrosty zanotowały m.in. branża produkcyjna, instalacyjna i logistyczna. Licznik rynku InfoPraca pokazuje, że kandydaci chętniej decydowali się aplikować za granicę.

Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem

Pracodawca ustala wynagrodzenie pracownikowi rodzicowi (opiekunowi) powracającemu do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem w zależności od rodzaju urlopu, z jakiego pracownik korzystał. Po urlopach macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich musi zapewnić zatrudnionemu wynagrodzenie, jakie ten otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Z kolei po zakończeniu urlopu wychowawczego musi zagwarantować takiemu pracownikowi wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia przysługującego mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy a przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę

W dobie intensywnego rozwoju gospodarczego oraz nowych innowacyjnych technologii coraz większe znaczenie dla przedsiębiorców będących pracodawcami ma zachowanie w poufności tajemnic przedsiębiorstwa wśród pracowników, tak pozostających w stosunku pracy jak i tych u których stosunek pracy ustał z różnych powodów.

Związek zawodowy - definicja

Związek zawodowy to organizacja zrzeszająca pracowników w celu reprezentowania i obrony ich praw. Powstaje na mocy uchwały podjętej co najmniej przez 10 osób uprawnionych do jego utworzenia.

Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy

Pracodawca może zawiesić jedynie stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych (np. układów zbiorowych pracy czy regulaminów pracy). Nie jest to dopuszczalne w stosunku do powszech­nie obowiązujących przepisów prawa pracy, np. Kodeksu pracy czy rozporządzeń. Ponadto zawieszenie dotyczy zapisów kształtujących korzystniej sytuację pracowników niż przepisy powszechnie obowiązujące.

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny – zmiany w 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. w Kodeksie pracy zostanie wprowadzony przepis o możliwości powtórzenia umowy próbnej między tymi samymi stronami. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe tylko w określonych sytuacjach.

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?

Dla poprawnego i skutecznego wprowadzenia zadaniowego czasu pracy nie wystarczy samo nazwanie systemu czasu pracy "zadaniowym". W celu wprowadzenia zadaniowego czasu pracy, niezbędne jest określenie zadań pracownika w akcie kreującym treść jego stosunku pracy.

Śmierć pracodawcy - konsekwencje dla pracownika

Śmierć pracodawcy powoduje wygaśnięcie sto­sunku pracy wszystkich pracowników. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy pracodawca jest osobą fizycz­ną. Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa z dniem śmierci pracodawcy. Jakie konsekwencje dla pracownika powoduje śmierć pracodawcy?

REKLAMA