REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauka, Student

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy mama studenta otrzyma zasiłek rodzinny

Ośrodki pomocy społecznej odmawiają wypłacania zasiłku rodzinnego w momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę na wyższej uczelni. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Umowę z uczelnią podpiszą też studenci studiów dziennych

Od 1 października 2011 r. wszyscy studenci podpiszą z uczelniami umowy, które do tej pory zawierane były jedynie ze studentami studiów zaocznych oraz wieczorowych.

Uczniowie dowiedzą się gdzie odkrywać talenty

Na specjalnej mapie uczniowie odnajdą miejsca, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania. Nowy projekt resortu edukacji wspiera najzdolniejszych i promuje pozaszkolne organizacje, zajmujące się wspieraniem uzdolnień dzieci i młodzieży.

Dodatkowe lekcje dla uczniów za unijne pieniądze

Uczniowie klas trzecich w tym roku szkolnym będą uczestniczyli w dodatkowych zajęciach. Podczas nich zapoznają się z tajnikami psychoedukacji czy nauk ścisłych.

REKLAMA

Firmy będą miały wpływ na program studiów?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje poważne zmiany w obowiązujących standardach kształcenia na uczelniach wyższych. Programy studiów zamiast ministra, mają tworzyć uczelnie z przedsiębiorcami.

RAPORT: Nauczyciele - stan i struktura zatrudnienia

Średnia wieku polskich nauczycieli to 40,9 lat; zdecydowana większość z nich - 81 proc. - to kobiety, prawie wszyscy mają wykształcenie wyższe - wynika z opublikowanego we wrześniu raportu Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Tańsze bilety dla studentów

Zniżka na bilety kolejowe dla studentów wzrośnie do 49 lub 51 procent. Absolwenci studiów licencjackich będą mogli ulgowo poruszać się środkami komunikacji miejskiej.

Rząd chce dać więcej autonomii szkołom wyższym

Rząd szykuje zmiany w szkolnictwie wyższym. Nowe przepisy mają wprowadzić rozwiązania zwiększające wolność programową uczelni oraz podnieść jakość systemu.

REKLAMA

Zdrożeją podręczniki

W 2011 r. ceny podręczników mogą być wyższe o 10 procent. Wynika to 5-procentowej stawki VAT, jaką planuje na książki wprowadzić rząd.

Dodatkowe godziny pracy nauczycieli

Od tego roku szkolnego nauczyciele pracują o kolejną godzinę dłużej. W sumie mają obowiązek przepracowania dodatkowo dwóch godzin w tygodniu.

Studenci nie zapłacą za egzamin poprawkowy

Począwszy od roku akademickiego 2011/2012 studenci nie będą płacili za egzaminy poprawkowe. Większość żaków zapłaci za to za naukę na drugim kierunku studiów.

DGP: Naukowca w firmie opłaci UE

Zatrudniając pracowników naukowych, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z unijnej pomocy – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Co powinien umieć przedszkolak, a co uczeń

Rodzice sześciolatka często mają dylemat, czy posłać już dziecko do szkoły. Jednym z powodów jest brak wiedzy na temat tego, czego nauczy się maluch w przedszkolu, a czego w I klasie szkoły podstawowej.

Ranking wydziałów prawa „DGP”: Najlepsza Warszawa

W czwartej edycji rankingu wydziałów prawa, przeprowadzonym przez „Dziennik Gazetę Prawną” po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezydent według studentów

Studencki portal internetowy dlaStudenta.pl zorganizował wśród swoich czytelników sondaż dotyczący wyborów prezydenckich. Zaskakuje w nim wysoka pozycja Janusza Korwina-Mikke.

Czy student może się zarejestrować jako bezrobotny

Aby zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny nie wystarczy, że jest się osobą niewykonującą pracy zarobkowej. Należy spełnić jeszcze szereg innych warunków dotyczących m.in. wieku lub wykształcenia. Niestety w świetle obowiązujących przepisów studenci studiów stacjonarnych są pozbawieni tego prawa.

Cios dla świata akademickiego

Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek zginał w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Katyńskie kazanie biskupa Tadeusza Płoskiego

Konferencja Episkopatu Polski na swojej stronie internetowej zamieściła treść homilii, którą biskup polowy WP Tadeusz Płoski miał wygłosić podczas mszy św. na cmentarzu wojennym w Katyniu w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Stypendium dla bezrobotnego

Osobie podejmującej dalszą edukację i będącą jednocześnie osobą bezrobotną przysługuje stypendium na kontynuowanie nauki.

Stypendium dla niepełnosprawnych studentów

Osobom z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym przysługuje prawo do specjalnego stypendium z tytułu ich niepełnosprawności. Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych nie jest uzależnione od sytuacji materialnej studenta.

Interwencja Rzecznika Praw Dziecka w sprawie warunków higieniczno – sanitarnych w szkołach

Aż w 52 szkołach na terenie Polski dzieci chcąc skorzystać z toalety muszą wyjść poza budynek szkoły w której się uczą. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Minister Zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o przeprowadzenie w tych szkołach kontroli przez Głównego Inspektora Sanitarnego wspólnie z pracownikami Biura Rzecznika Praw Dziecka celem ustalenia, czy spełniają one wymogi higieniczno – sanitarne.

Zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało do końca edukacji

Czy muszę płacić czesne za cały semestr w przypadku rezygnacji ze studiów

Po miesiącu nauki na uczelni wyższej podjąłem decyzję o rezygnacji ze studiów. Poinformowałem niezwłocznie o tym szkołę na piśmie. W lutym dostałem pismo, w którym uczelnia domaga się ode mnie zapłaty czesnego za cały semestr. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Kto może zostać aplikantem notarialnym?

Aby móc wykonywać pracę notariusza należy uprzednio ukończyć aplikację notarialną. Nie każda jednak osoba może zostać aplikantem notarialnym. Ustawa prawo o notariacie stawia przed przyszłymi rejentami pewne ograniczenia.

Czas pracy nauczycieli po nowelizacji

Od 1 września 2009 r. zajęcia dodatkowe będą realizowane przez nauczycieli w wymiarze 1 godziny, a od 1 września 2010 r. w wymiarze 2 godzin. Mają być prowadzone w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, lecz nie będą dodatkowo opłacane.

Renta rodzinna dla studenta w razie przerwy w nauce

Co dzieje się z rentą rodzinną, jeśli osobą ją pobierająca przebywa na zasiłku chorobowym? Czy ZUS może zawiesić mi prawo do pobierania renty?

Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)

Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy określa art. 155 Kodeksu pracy i ma znaczenie przy ustalaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego danego pracownika. Prawo do urlopu wypoczynkowego i jego wymiar zależą bowiem od długości stażu pracy pracownika. Do stażu wlicza się lata nauki pracownika.

List motywacyjny studenta

Osoba, która po raz pierwszy zamierza podjąć pracę, również musi przedstawić motywy, jakie kierują nią, aby tę pracę zdobyć. W przypadku, kiedy kandydat nie posiada jeszcze doświadczenia jako pracownik, powinien w inny sposób zaprezentować siebie jako osobę odpowiednią na dane stanowisko w konkretnej firmie.

Kto może zostać notariuszem?

Zawód notariusza to jeden z bardziej szanowanych zawodów prawniczych. Kariera notariusza oznacza brak wyboru miejsca pracy, oraz dość długi czas zdobywania kwalifikacji. Zaletami zawodu są jego stabilność, duży szacunek społeczny oraz dość wysokie zarobki.

Praca dorywcza dla studenta - atut czy przekleństwo


Praca dorywcza, tymczasowa, sezonowa nie jest zbyt korzystnie postrzegana przez pracowników. Najbardziej pożądaną formą umowy o pracę jest praca na czas nieokreślony. Ale czy rzeczywiście tak być musi? Kiedy umowa na czas określony, umowa zlecenie czy umowa o dzieło może być korzystniejsza dla pracownika?

Jak być atrakcyjnym kandydatem do pracy od razu po studiach

Na obecny rynku pracy osoba, która ukończyła studia nie jest już tak atrakcyjnym kandydatem jak niegdyś. Jest tak, ponieważ większość młodych ludzi decyduje się na podjęcie dalszego kształcenia, a dostępność do nauki jest coraz większa. Uczelnie proponują wysokie stypendia, w przypadku studiów niestacjonarnych opłaty są rozłożone na dogodne raty. Coraz częściej również naukę można pogodzić z pracą.

Czy absolwent bez doświadczenia to gorszy kandydat?

Już w trakcie studiów młodzi ludzie muszą zdobywać wiedzę na temat rynku pracy i jego wymogów, aby później, poszukując pracy, sprostać wymaganiom, jakie stawiają przed kandydatami pracodawcy. Pamiętać trzeba jednak, że nie tylko liczą się umiejętności i doświadczenia zawodowe.

Umowa z uczelnią pod kontrolą

Od 2006 roku uczelnie mają obowiązek pisemnego zawierania umów dotyczących odpłatnego kształcenia studentów. Są to umowy cywilnoprawne, nienazwane, dzięki którym student będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie cywilnym.

Koniec studiów a renta rodzinna

W grudniu kończę 25 lat. Jestem na ostatnim roku studiów i zaniosłam do ZUS-u podanie z uczelni o przyznanie renty. Na podaniu było napisane, że planowany czas ukończenia studiów, to czerwiec 2009. Mimo to, ZUS przyznał mi rentę tylko do grudnia 2008. Jak zatem powinno wyglądać właściwe podanie o przyznanie renty do końca studiów?

Dyrektora szkoły powołuje się w drodze konkursu

Wójt  powołuje komisję konkursową, która podejmuje decyzję o wyborze dyrektora szkoły w trzech etapach - ocena zgłoszeń, ocena kandydatów i głosowanie. Wyłonionego w ostatnim etapie kandydata musi zaakceptować organ sprawujący nadzór pedagogiczny - kurator oświaty.

Warunki udzielania pomocy materialnej dla uczniów

Stypendium szkolne oraz zasiłek szkolny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów rada gminy nie może upoważnić ośrodka pomocy społecznej.

Dotacje dla samorządowych projektów edukacyjnych i oświatowych

Gminy i powiaty za kilka miesięcy będą miały możliwość zdobycia dotacji z funduszy unijnych na realizację wielu przedsięwzięć z zakresu edukacji, oświaty i rozwoju kultury. Będą to duże kwoty dofinansowania zarówno z programów administrowanych centralnie, jak i z regionalnych programów operacyjnych. Środki na dotacje z przeznaczeniem na poprawę jakości oświaty to aż 1,42 mld euro. Już teraz na projekty edukacyjne, oświatowe i kulturalne czekają do wykorzystania środki ze źródeł krajowych.

Jak będzie realizowana pomoc z programów unijnych w oświacie

Ile unijnych dotacji zostanie przeznaczone na edukację i oświatę? Czy będzie udzielana pomoc dla dzieci specjalnej troski?

REKLAMA