REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem, Wypowiedzenie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto odpowiada za zaległy czynsz?

Wynajmujący nie musi dochodzić zapłaty czynszu wyłącznie od osoby, z którą spisał umowę. Współodpowiedzialne są również osoby dorosłe, które z nim zamieszkują.

Czy najemca może zawrzeć umowę z wodociągami?

Co do zasady umowę o dostarczanie wody powinien zawrzeć właściciel nieruchomości. Jednakże w określonej sytuacji, pod pewnymi warunkami, zamiast właściciela stroną takiej umowy może być także najemca.

Czy umowa dzierżawy jest podobna do najmu?

Umowa dzierżawy często występuje w obrocie nieruchomościami. Umowa ta jest podobna do najmu, dlatego też stosuje się do niej przepisy zarówno o umowie najmu, jak i dzierżawie.

Czy umowa najmu lokalu musi zostać sporządzona na piśmie?

Zarówno umowa ustna, jak i pisemna jest wiążąca. Jednakże forma pisemna ze względów dowodowych jest bezpieczniejsza. Sporządzając umowę najmu nie musisz w niej określać wszystkich szczegółów, ponieważ większość regulacji znajduje się w Kodeksie cywilnym.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie

Ubezpieczający może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia w każdy czasie, lecz z zachowaniem terminu, który został określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę tylko w określonych sytuacjach.

Kiedy wspólnik spółki jawnej może wypowiedzieć umowę spółki?

Jednym z praw przysługujących wspólnikom spółki jawnej jest prawo wypowiedzenia umowy spółki. Kiedy może to nastąpić i w jakiej formie? Istotna jest też kwestia, czy można wypowiedzieć umowę spółki jawnej pod określonym warunkiem?

Jaka umowa na roboty budowlane?

Decydując się na budowę domu, inwestor oprócz uzyskania pozwolenia na budowę oraz posiadania projektu budowlanego powinien zadbać o wybór odpowiedniej ekipy budowlanej i podpisać z nią najkorzystniejszą umowę. Może to być umowa o dzieło lub umowa o roboty budowlane.

Jakie odszkodowanie przy zwolnieniu dyscyplinarnym?

W sytuacji kiedy pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie, pracownikowi przysługuje jedno z alternatywnych roszczeń, tj. roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. Maksymalną wysokość odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę określają przepisy Kodeksu pracy.

REKLAMA

Jakie problemy mogą wyniknąć z odstąpienia od umowy?

Porada omawia podstawowe problemy pojawiające się w związku z odstąpieniem od umowy, wskazuje również warunki, po spełnieniu których z prawa odstąpienia można skorzystać.

Wypowiedzenie umowy o pracę, a obowiązek świadczenia pracy

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany do świadczenia pracy. Strony mogą jednak uzgodnić zwolnienie pracownika od tego obowiązku.

Wymagania dla lokali socjalnych

Lokal socjalny to często pomieszczenie o najniższym standardzie pozwalające na zaspokojenie elementarnych potrzeb. Aby je otrzymać należy spełniać określone w ustawie warunki.

Rozwiązanie umowy o pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego nie zawsze jest dyskryminacją

„Czy automatyczne rozwiązanie umowy o pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego jest zgodne z zakazem dyskryminacji ze względu na wiek?” - na to pytanie dnia 12 października 2010 r. odpowiedział Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”).

Prowizja pośrednika od kupionej/sprzedanej nieruchomości

Znaczna część obecnie realizowanych transakcji na rynku nieruchomości, zarówno o charakterze indywidualnym jak i komercyjnych, odbywa się z udziałem zawodowych pośredników. W zależności od pośrednika zakres usług oferowanych przez te osoby jest bardzo różny, od prostego skontaktowania/skojarzenia potencjalnego sprzedającego z kupującym, lub wynajmującego z najemcą, po pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty, sprawdzenie stanu technicznego lokalu, czy wreszcie asystowanie przy załatwianiu koniecznych formalności.

Konsekwencje ogłoszenia upadłości likwidacyjnej przy umowie najmu

Problematyka upadłości likwidacyjnej właściciela nieruchomości jest zawsze przedmiotem wielu pytań. Przepisy prawa nie zawsze potrafią odpowiedzieć wyczerpująco na to niezmiernie ważne zagadnienie, dlatego też praktyka w tym zakresie pokazuje swoistą różnorodność.

Czynsz za najem regulowany usługami

Bardzo często zdarza się, że właściciel lokalu zgadza się, aby czynsz za najem lokalu wyrażony był nie w pieniądzu, lecz w postaci świadczenia usług na jego rzecz. Mamy z tego rodzaju umowami wzajemnymi bardzo rzadko do czynienia nie mniej jednak wymiana tego rodzaju świadczeń jest możliwa.

Jakie są obowiązki remontowe najemcy lokalu

Najemca i właściciel od zawsze toczą i pewnie będą toczyć spory obejmujące kwestie remontowe wynikające z użytkowania lokali. Zgodnie z przepisami prawa najemca lokalu zobowiązany jest jedynie do pokrycia drobnych nakładów związanych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Uprawnienie do wypowiedzenia umowy zlecenia przysługuje zarówno dającemu zlecenie jak i przyjmującemu zlecenie. W poniższym tekście wskazujemy jak i kiedy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia.

Kiedy zleceniodawca może wypowiedzieć umowę zlecenia?

Przepisy kodeksu cywilnego przewidują sytuacje kiedy osoba dająca zlecenie może wypowiedzieć umowę zlecenia.

Kiedy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia?

Zawarłam umowę zlecenie, z przyczyn osobistych nie będę mogła wykonać zleconej pracy, czy mogę umowę wypowiedzieć? W jakim terminie powinnam to zrobić oraz czy muszę liczyć się z jakimiś kosztami?

Postanowienia w umowie o niedpłatne używanie lokalu

Zarówno najem, jak i dzierżawa są charakterystycznymi sposobami korzystania z lokali mieszkalnych. Szczególnie charakteryzują się tym, że należą one do kategorii umów nazwanych – czyli dotyczą zasady swobody, zgodnie z którą strony mogą swobodnie kształtować jej treść, pod warunkiem, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa i zasadami współżycia społecznego.

Czy po śmierci najemcy można zachować prawo do lokalu zamiennego

W razie ustania najmu lokalu zawartego na czas trwania stosunku pracy, były najemca lub osoby pozostające w lokalu po śmierci najemcy zachowują prawo do lokalu zamiennego. Przy tym czynsz najmu za ten lokal w dniu zawarcia umowy najmu nie może w stosunku rocznym przekraczać 3% jego wartości odtworzeniowej.

Czy osoby bliskie mogą wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy

W razie śmierci najemcy osoby bliskie najemcy, które stale z nim mieszkały, aż do chwili jego śmierci wstępują w stosunek najmu. W przypadku braku osób bliskich – stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Czy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu

Osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu na zasadach opisanych poniżej. Jednakże kwestia ta jest uzależniona od tego, czy właściciel nie wniósł w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.

Czy ustanie wspólności majątkowej wiąże się ustaniem wspólności najmu lokalu

Najem jest objęty wspólnością majątkową małżeńską, bez względu na stosunki majątkowe panujące w danym małżeństwie – wspólność, czy też rozdzielność majątkowa, w tym rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Nawiązanie stosunku najmu ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny.

W jaki sposób można dokonać zmiany czynszu

W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu. Przepisy przewidują także w tym zakresie różne mechanizmy zmiany czynszu.

Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu

Strony na podstawie umowy najmu powinni ustalić czynsz oraz wysokość lub zasady obliczania opłat, jakie będzie ponosił najemca. Najemca musi liczyć się z tym, że czynsz obejmuje jedynie prawo do korzystania z lokalu wynajmującego – bez opłat za media, sprzątanie części wspólnej obiektu lub inne usługi związane z korzystaniem z lokalu, przy czym opłaty te zostaną policzone osobno.

Czy najemca ma prawo dostosować lokal do swoich potrzeb

Wynajmujący ma obowiązek dostarczyć lokal w stanie przydatnym do umówionego użytku i w takim stanie go utrzymywać przez cały czas trwania umowy. Za przydatność lokalu do celów określonych w umowie odpowiada wynajmujący, a adaptację do indywidualnych potrzeb – najemca.

Czy istnieje umowa najmu wirtualnego biura

Zapotrzebowania związane z najmem na przestrzeni lat ulegają radykalnym zmianą. Z tego też powodu tworzą się nowe możliwości najmu np. wirtualne biuro, które stanowi węższy lub szerszy pakiet usług związanych z ulokowaniem siedziby przedsiębiorstwa.

Jakie dokumenty warto przejrzeć przed zawarciem umowy najmu lokalu użytkowego

Najemca przed zawarciem umowy najmu lokalu, powinien sprawdzić tytuł wynajmującego do władania tym lokalem. Jest istotna kwestia, ponieważ od tego zależy ważność umowy oraz możliwość i zakres jej realizacji, w tym czas jej trwania.

W jakich sytuacjach można wstąpić w stosunek najmu

Ustawodawca reguluje skutki śmierci najemcy lokalu mieszkalnego, nie czyniąc przy tym rozróżnienia o jaki konkretnie lokal chodzi. Natomiast wstąpienie w prawa najemcy zachodzi bez względu na to, że przedmiotem najmu był lokal wchodzący w skład zasobu prywatnego, czy publicznego.

Jak powinna wyglądać umowa najmu lokalu mieszkalnego

Umowa najmu lokalu jest umową dwustronną, co oznacza, że występują w nią dwie strony najemca oraz wynajmujący. Na mocy tej umowy wynajmujący zobowiązuje się oddać rzecz najemcy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić czynsz umówiony, przy czym czynsz ten powinien być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju.

Z jakich roszczeń może skorzystać najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu

Najemca w zależności od różnych sytuacji, w których się nie znajduje może skorzystać zarówno z różnych roszczeń, jak i ochrony. Najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu może skorzystać z roszczeń windykacyjnego oraz negatoryjnego. Natomiast najemcy, jako posiadaczowi zależnemu przysługuje ochrona posesoryjna.

Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

W określonych sytuacjach najemca nie będzie musiał prosić wynajmującego o zgodę na dokonanie zmian w najmowanym mieszkaniu. Nie jest tak w przypadku remontu.

Jakie wyróżniamy stawki czynszowe

Właściciel ustala stawki czynszu uwzględniając przy tym czynniki podwyższające lub obniżające ich wartość użytkową. Najemca, który ubiega się o obniżkę czynszu obowiązany jest przedstawić właścicielowi stosowną deklarację o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego.

Czy właściciel może podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu

Właściciel ma prawo podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu. Jednakże wypowiadając jego dotychczasową wysokość, musi zachować odpowiedni termin, czyli najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na lokatorach?

Przepisy regulujące prawa i obowiązki lokatorów ustanawiają przede wszystkim zasady i formy ochrony ich praw, przez co rozumieć należy „przyznanie lokatorowi uprawnień szczególnych, nieprzewidzianych w przepisach dotyczących danego stosunku prawnego”.

Kiedy wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu?

Dla zabezpieczania czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te podlegają zajęciu.

Kiedy najemca może rzecz oddać do bezpłatnego używania albo w podnajem

Na mocy art. 668 § 1 kodeksu cywilnego – najemca może rzecz najęta oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W przypadku oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używania zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.

Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń

Chcę wynająć w pełni wyposażone mieszkanie. Chciałabym zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, które mogą wyrządzić najemcy. Na co powinnam zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem lokalu?

Jeśli najemca lokali w sposób rażący lub uporczywy wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć najem lokalu bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Powództwo o zapłatę czynszu wnosimy na formularzu

Chciałbym skierować sprawę do sądu przeciwko najemcy, który od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. O czym muszę pamiętać zanim wniosę pozew do sądu?

Czy można najemcę wyrzucić „na bruk”?

Rozwiązanie umowy najmu lub upływ terminu na jaki została zawarta wiąże się z koniecznością opróżnienia lokalu przez najemcę. Czy istnieje możliwość, że najemca trafi na bruk?

Jak rozwiązać umowę zlecenie?

Umowa zlecenie jest jedną z najpopularniejszych umów regulujących stosunki pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i jednocześnie najczęściej zastępuje klasyczną umowę o pracę regulowaną przez Kodeks pracy. Jak ją zatem rozwiązać?

Pouczenie na wypowiedzeniu - przykłady

Zgodnie z Kodeksem pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Dokonanie przez pracownika wypowiedzenia bez zachowania formy pisemnej nie ma zasadniczo wpływu na skuteczność wypowiedzenia, jednakże w przypadku sporu z pracodawcą na pracowniku spoczywał będzie ciężar dowodu faktu dokonania wypowiedzenia.

Konsekwencje przywrócenia do pracy po wypowiedzeniu umowy - porada

Zostałam zwolniona z pracy bez wypowiedzenia. Złożyłam odwołanie do sądu pracy, uznając zwolnienie za nieuzasadnione. Sąd po siedmiomiesięcznym postępowaniu orzekł o przywróceniu mnie do pracy, zasądzając jednocześnie na moją rzecz wynagrodzenie za trzy miesiące. Za jaki okres pozostawania bez pracy sąd może mi przyznać wynagrodzenie oraz czy będą od niego ewentualnie odprowadzane składki ZUS? Jaki okres powinien zostać wykazany na świadectwie pracy, gdy w przyszłości zostanie rozwiązana umowa o pracę? Ponadto, jaki jest obecnie mój wymiar urlopu?

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu?

Kodeks pracy nie określa, o jaki konkretnie urlop chodzi. Czy zatem można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli przebywa on np. na urlopie bezpłatnym?

Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia?

Kodeks pracy ściśle określa okresy wypowiedzenia, po których następuje rozwiązanie umowy. Poza przypadkiem, gdy pracodawca i pracownik sami uzgodnią skrócenie okresu wypowiedzenie, zastosowanie okresu krótszego niż przewidują to przepisy kodeksu jest bezskuteczne.

Kto ma prawo wstąpić w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

Przepisy Kodeksu cywilnego jasno stanowią, że w razie śmierci najemcy lokalu w stosunek najmu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o związki konkubenckie. Oznacza to, że wnuki, wstępni ani rodzeństwo najemcy nie mają prawa zamieszkiwać w mieszkaniu swojego krewnego po jego śmierci.

Zwrot nakładów

Najemca rzeczy może w pewnych sytuacjach żądać zwrotu poniesionych na przedmiot najmu kosztów. Żądanie zwrotu wartości poniesionych nakładów i ulepszeń jest zależne od tego, jaki był ich koszt i rozmiar.

Odszkodowanie od najemcy

Jeżeli po zakończeniu najmu zostanie nam zwrócone mieszkanie zniszczone, mamy prawo żądać od najemcy odszkodowania. Gdyby uchylał się od obowiązku jego zapłaty, możemy nawet wejść na drogę sądową.

REKLAMA