REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem, Lokal

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dobre wiadomości dla wynajmujących: czynsze najmu wyhamowały, ale czy mogą znów spaść?

Osoby zmuszone przez sytuację ekonomiczną do wynajmowania mieszkań wciąż liczą, że Bezpieczny Kredyt 2 procent sprawi, że znów będą płacić mniej wynajmującym. Kalkulacja jest prosta – dużą część wynajmujących do tej pory stać na kupno własnego mieszkania lub domu dzięki temu rządowemu programowi. Mogą więc opuścić szeregi skazanych na najem, a mniejszy popyt oznacza zazwyczaj niższe ceny. Czy tak się stało?

Czy dostawy mediów przez wspólnotę mieszkaniową podlegają opodatkowaniu VAT oraz wliczają się do limitu obrotu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że pobierane przez wspólnotę mieszkaniową zaliczki od członków wspólnoty na poczet dostawy mediów zużywanych przez indywidualnych członków wspólnoty oraz rozliczenie kosztów mediów, dotyczących wyłącznie lokali mieszkalnych nie podlegają wliczeniu do limitu obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Mieszkania na wynajem. Wzrost liczby ofert wynajmu powoduje spadek cen. We wrześniu 2023 r. aż 53 proc. więcej ofert wynajmu niż rok temu

Na rynek wynajmu mieszkań trafiło we wrześniu 20 tysięcy nowych ofert i prawie 6 tysięcy reaktywowanych – wynika z danych serwisu Otodom. To rekordowa od dwóch lat pula mieszkań. Kulminacja najmów miała miejsce już w sierpniu. Powoduje to spadek wysokości czynszów.

Czy przychody wspólnoty mieszkaniowej z wynajmu lokali użytkowych i miejsc postojowych podlegają opodatkowaniu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  dochody z najmu lokali mieszkalnych mogą być zwolnione z podatku, jeśli są przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Organ podkreślił, że dochody z najmu lokali użytkowych oraz od osób prowadzących działalność gospodarczą, które są właścicielami lokali mieszkalnych, nie podlegają zwolnieniu i muszą być opodatkowane.

REKLAMA

Czy osoba mieszkająca za granicą ma obowiązek podatkowy w Polsce od dochodów z wynajmu mieszkania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że osoba, która która opuściła Polskę na stałe i obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii oraz wynajmuje mieszkanie położone w Polsce, może być uznana za osobę posiadającą ograniczony obowiązek podatkowy, rozliczając jedynie dochody osiągnięte z wynajmu mieszkania w Polsce.

Czy sprzedaż lokali mieszkalnych to przychód z działalności gospodarczej czy z odpłatnego zbycia nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Czy spadkobierca może odliczyć stratę podatkową związaną z najmem nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że prawo do rozliczenia straty z najmu prywatnego nieruchomości poniesionej przez spadkodawcę jest prawem majątkowym podlegającym dziedziczeniu, w związku z tym wnioskodawca jako spadkobierca ma możliwość pomniejszenia przychodu z kontynuowanego najmu o wysokość ww. straty. 

Nieruchomości inwestycyjne - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jesień to intensywny okres dla branży nieruchomości, zwłaszcza w kontekście zakupów mieszkań w celach inwestycyjnych. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku nieruchomości inwestycyjnych? Co wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania w celach najmu, zarówno krótko-, jak i długoterminowego?

REKLAMA

Czy wynajem lokali mieszkalnych po ich wycofaniu z działalności gospodarczej można opodatkować 8,5% ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynajem lokali mieszkalnych, wycofanych z działalności gospodarczej i przeniesionych do majątku prywatnego, może zostać opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5% do osiągnięcia przychodu w wysokości 100.000 zł oraz 12,5% po przekroczeniu tej kwoty.

Czy sprzedawane napoje i przekąski w barze wymagają korzystania z kasy fiskalnej online?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż napojów i słonych przekąsek, kwalifikuje się jako usługi gastronomiczne, co wymaga korzystania z kasy fiskalnej online, niezależnie od braku ciepłych posiłków w ofercie.

Czy opłaty za media i prąd wynikające z umowy najmu są opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwoty zwracane przez najemcę wynajmującemu z tytułu rozliczeń za media i prąd stanowią przychód wynajmującego i podlegają opodatkowaniu.

Najem prywatny czy w działalności gospodarczej a podatki – decyzja należy do wynajmującego

Zgodnie z jednolitą linią orzeczniczą Naczelnego Sądu Administracyjnego (w kontekście opodatkowania dochodów z najmu), to czy najem jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, czy jest tzw. najmem prywatnym zależy od zamiaru podatnika (wynajmującego). Zatem to wynajmujący decyduje, czy przychody z najmu zaliczy do przychodów z działalności gospodarczej, czy nie. Wpływa to w oczywisty sposób na formę opodatkowania przychodów z najmu.

Czy ulga mieszkaniowa zachowuje swoją ważność po zamianie mieszkań?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że ulga mieszkaniowa nie traci swojej ważności w przypadku zamiany mieszkań, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek zawartych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Czy wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej na cele najmu prywatnego podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że czynność wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej w celu jej dalszego wynajmu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym wnioskodawca nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nakładów dotyczących tej nieruchomości.

Czy po zamknięciu działalności wynajem myjni i placu można opodatkować ryczałtem?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  przychody z wynajmu prywatnego nieruchomości użytkowej stanowią źródło przychodów, które podlega opodatkowaniu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Czy zakup mieszkania z rynku wtórnego zwalnia od podatku PCC-3?

Dyrektor KIS stwierdził, że zwolnienie z podatku PCC-3 od zakupu mieszkania z rynku wtórnego nie zawsze jest możliwe, nawet jeśli jest to pierwsze nabyte mieszkanie z tego segmentu rynku.

Czy można kontynuować amortyzację lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że wnioskodawca nie ma prawa dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych od lokalu mieszkalnego służącego w działalności gospodarczej po 31 grudnia 2022 r., a dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodów.

Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

Czy korzystanie z portalu rezerwacyjnego wpływa na formę opodatkowania usług krótkoterminowego zakwaterowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wybór formy opodatkowania usług krótkoterminowego zakwaterowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej przy korzystaniu z internetowego portalu rezerwacyjnego jest prawidłowy.

Czy zaliczki z tytułu opłat eksploatacyjnych podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Dyrektor KIS potwierdził, że zaliczki z tytułu opłat eksploatacyjnych i ich rozliczenia – nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ani żadnym innym podatkiem dochodowym. 

Czy wynajem lokalu wyłącznie na cele mieszkaniowe najemcy korzysta ze zwolnienia z VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wynajem lokalu mieszkalnego realizowany na cele mieszkaniowe na rzecz osób fizycznych, realizowany we własnym imieniu i na własny rachunek, podlega zwolnieniu z opodatkowania od podatku od towarów i usług (VAT).

Czy darowizna mieszkania dla obywatela Ukrainy zamieszkałego w Polsce jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna mieszkania na rzecz obywatelki Ukrainy zamieszkałej w Polsce, przenosząca całość spółdzielczego prawa do lokalu z majątku wspólnego małżonków na jej majątek osobisty, jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

Czy obroty ze sprzedaży w ramach działalności osobistej i jako wspólnik spółki cywilnej powinny być sumowane dla limitu zwolnienia z VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, podkreślając, że wartości sprzedaży generowane przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą oraz przez spółkę cywilną, w której ta osoba jest wspólnikiem, nie powinny być sumowane przy obliczaniu limitu zwolnienia z VAT.

Czy czynsz dzierżawny nieruchomości powinien być opodatkowany jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że czynsz dzierżawny powinien być opodatkowany po stronie Wspólników zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego. 

Czy spółka może skorzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży lokali mieszkalnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż lokali mieszkalnych przez spółkę, na które nie zostaną poniesione nakłady na ulepszenie przekraczające 30% wartości początkowej lokalu, podlega zwolnieniu od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Czy prowadząc gospodarstwo rolne można liczyć na zwolnienie z PIT za wynajem pokoi gościnnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że jeżeli wnioskodawca będzie prowadził gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, to dochody przez niego uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych po spełnieniu określonych warunków będą mogły być zwolnione z PIT, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT.

Czy zmiana umowy o dożywocie powoduje obowiązek zapłaty PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że zmiana umowy dożywocia nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego dla podatnika.

Ryczałt od najmu prywatnego. Co trzeba wiedzieć?

Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajem swoich lokali, mieszkań czy domów. Jednak związane z tym są pewne obowiązki podatkowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce ryczałtu od najmu prywatnego, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem.

Czy nabycie udziału w nieruchomości w zamian za zrzeczenie się wynagrodzenia podlega PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przeniesienie na wnioskodawcę udziału w nieruchomości w zamian za odstąpienie od egzekwowania należności z tytułu bezumownego korzystania z tej nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy nieruchomość nabyta w celu remontu i odsprzedaży może być uznana za towar handlowy, czy środek trwały?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji indywidualnej wyjaśniła, że spółka, która nabyła nieruchomość w celu przeprowadzenia remontu i późniejszej odsprzedaży, powinna zakwalifikować tę nieruchomość jako środek trwały, a nie jako towar handlowy. 

Czy małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą muszą rozliczać podatek dochodowy od przychodów z nieruchomości wspólnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jeśli pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa, a dochody z najmu należą do majątku wspólnego małżonków, podobnie jak przedmiot najmu, to podatnik - małżonek, może złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z najmu. W takim przypadku będzie zobowiązany do rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od całości przychodów z najmu.

Czy nabyty udział w spółdzielczym lokalu własnościowym podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor KIS potwierdził, że opodatkowaniu PIT podlega jedynie udział nabyty na mocy umowy zniesienia współwłasności, nie zaś mocą darowizny. Dodatkowo, spłata dokonana na rzecz brata stanowi koszt uzyskania przychodu.

Czy przychód z najmu nieruchomości w Hiszpanii podlega opodatkowaniu ryczałtem w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wnioskodawczyni, rozliczając najem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest zobowiązana uwzględnić przychody z najmu uzyskane i opodatkowane w Hiszpanii. W przypadku, gdy podatek zapłacony w Hiszpanii będzie wyższy od podatku do zapłaty w Polsce wyliczonego zgodnie z metodą proporcjonalnego zaliczenia, nie wystąpi podatek do zapłaty w Polsce od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii.

Czy spółka może odliczyć amortyzację od lokali mieszkalnych nieprzynoszących zasadniczych przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zgodnie z obecnie obowiązującym prawem podatkowym, które weszło w życie od 1 stycznia 2023 roku "ustawa Polski Ład", niezależnie od rodzaju działalności, żaden podatnik nie może zaliczać do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych.

Czy współwłaściciel płaci podatek od wpłat lokatorów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje obowiązek opodatkowania dochodów uzyskiwanych z wynajmu mieszkań w kamienicy przez współwłaściciela, pomimo gdy dochód nie jest fizycznie przekazywany na jego konto, a pozostaje w dyspozycji zarządcy na jego koncie.

Czy zryczałtowany podatek od wynajmu obejmuje również opłaty spółdzielcze?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że 8,5% zryczałtowanego podatku należy odprowadzać jedynie od kwoty najmu, bez uwzględniania opłat spółdzielczych.

Czy można samodzielnie opodatkować najem nieruchomości objętych ustawową wspólnością małżeńską podatkiem VAT? Jakie prawa przysługują podatnikowi w zakresie odliczenia podatku naliczonego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Wnioskodawca może samodzielnie opodatkowywać podatkiem VAT usługi najmu nieruchomości, stanowiących ustawową wspólność małżeńską oraz, że Wnioskodawca może dokonać pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z działalnością opodatkowaną.

Czy współwłaściciel może samodzielnie opłacać podatek od przychodu z najmu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni ma prawo samodzielnie odprowadzać podatek, pomimo braku rozdzielności majątkowej w związku małżeńskim, gdyż jest współwłaścicielem majątku odrębnego. 

Czy darowizna mieszkania od córki dla rodziców za zgodą zięcia jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że darowizna od córki pozostającej we wspólności majątkowej na rzecz rodziców, za zgodą zięcia będzie w całości zwolniona z opodatkowania. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że nie będą musieli płacić podatku od otrzymanej darowizny.

Czy zakupiony lokal niemieszkalny może kwalifikować się do ulgi podatkowej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dla zastosowania zwolnienia podatkowego istotne jest, czy lokal został oficjalnie uznany za "lokal mieszkalny" w księdze wieczystej nie zaś to, czy faktycznie służy celom mieszkalnym.

Czy osoba fizyczna może rozliczać podatek z najmu krótkoterminowego w formie ryczałtu?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni ma możliwość rozliczenia podatku z tytułu najmu krótkoterminowego w formie ryczałtu jako osoba fizyczna.

Czy wynagrodzenie z programu partnerskiego podlega opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł?

 Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynagrodzenie otrzymane z tytułu uczestnictwa w programie partnerskim nie stanowi przychodu ze źródła jako działalność gospodarcza. Według oceny KIS, przychody należy zaliczyć do przychodów z tytułu umowy o podobnym charakterze do najmu lub dzierżawy.

Czy właściciel lokalu musi odprowadzać podatek od uzyskiwanych środków z umowy najmu, przeznaczanych na pokrycie kosztów najmu innego lokalu?

Dyrektor KIS potwierdził, że podstawą obliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest kwota najmu otrzymana przez Wnioskodawcę od najemcy z tytułu udostępnienia lokalu - czynsz za najem. Okoliczności tej nie zmienia fakt, iż środkami uzyskanymi z tego tytułu Wnioskodawca płaci za wynajem od osoby trzeciej mieszkania, w którym zamieszkuje.

Jak podlegają opodatkowaniu przychody z najmu nieruchomości w imieniu małoletniej osoby?

Dyrektor KIS potwierdził, że przychód uzyskany z tytułu najmu dwóch lokali mieszkalnych, należących do nieletniej córki Wnioskodawcy, powinien być opodatkowany przez Wnioskodawcę w formie ryczałtu ewidencjonowanego jako najem prywatny i wykazany w jego zeznaniu rocznym PIT-28.

Czy sprzedaż mieszkania sprawi, że przedsiębiorca stanie się płatnikiem podatku VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że transakcja sprzedaży mieszkania, które wchodziło w skład przedsiębiorstwa, nie powinna sprawić, że Wnioskodawca stanie się czynnym podatnikiem VAT. Uwarunkowane jest to tym, że mieszkanie nie było towarem handlowym tylko środkiem trwałym w działalności i nie było zakupione z myślą o szybkiej odsprzedaży z zyskiem.

Czy wynajem krótkoterminowy mieszkań wymaga założenia działalności gospodarczej?

Właścicielka mieszkania, posiadająca już jedno wynajmowane mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego, zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  z zapytaniem dotyczącym możliwości wynajmu drugiego mieszkania w ramach najmu krótkoterminowego. W odpowiedzi KIS stwierdziła, że przychody z wynajmu obu mieszkań powinny być traktowane jako najem prywatny, a nie działalność gospodarcza.

Czy komornik sądowy musi odprowadzić podatek VAT od sprzedaży nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że co do zasady opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym jest obciążone podatkiem VAT. KIS uznała, że upływ dostatecznie długiego czasu od pierwszego zasiedlenia nieruchomości, wyklucza możliwość traktowania transakcji jako pierwszego zasiedlenia, co skutkuje zastosowaniem zwolnienia, zgodnie z ustawą o VAT.

Czy przychody z najmu prywatnego mieszkania opodatkowane są ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że mieszkanie wynajmowane krótkoterminowo jest źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy można kontynuować najem lokali mieszkalnych w ramach najmu prywatnego poza działalnością gospodarczą?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni ma prawo opodatkować przychody z wynajmu nieruchomości według stawki ryczałtu 8,5% jako prywatny najem, niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ nieruchomości stanowią jej majątek prywatny i nie są związane z działalnością gospodarczą.

Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od nieruchomości mieszkalnych i użytkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że, wnioskodawca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od całego budynku, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i lokale użytkowe nabyte, wynajęte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przed dniem 1 stycznia 2022 r.

REKLAMA