REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie, Student

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa deweloperska: co, kiedy i jak?

Umowa deweloperska zawierana jest wyłącznie z deweloperem przez nabywcę w trakcie prowadzenia przez dewelopera przedsięwzięcia deweloperskiego. Co powinna zawierać umowa deweloperska? Kiedy ma zastosowanie i w jaki sposób chroni prawa nabywcy?

Mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego - porównanie cen

Koszty nowych mieszkań oraz tych z rynku wtórnego mogą się znacznie różnić. Warto sprawdzić z czego wynikają te różnice cen oraz jakie – deweloperskie czy używane – mieszkanie warto wybrać?

Nowa ustawa deweloperska - jakie zmiany dla konsumentów?

Zabezpieczenie klientów przed upadkiem dewelopera jest celem nowej ustawy deweloperskiej przygotowanej przez UOKiK. Przepisy wprowadzają m.in. instytucję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Najpopularniejsze mieszkania wśród nabywców w 2018 r.

Jakie mieszkania cieszyły się największą popularnością w 2018 r.? Sondę prezentuje portal dompress.pl.

REKLAMA

Wiek mieszkania a jego cena

Czy na rynku nieruchomości najdroższe są najmłodsze mieszkania? Czy obowiązuje zasada wyznawana przez miłośników wina, że najbardziej pożądane są te najstarsze? Odpowiedź na te pytania nie jest wcale jednoznaczna.

Popyt i podaż na rynku nowych mieszkań w 2019 r.

Czy w 2019 roku rynek nowych mieszkań wyhamuje? Co z poziomem popytu i podaży? Sondę wśród deweloperów przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl.

Plany deweloperów na 2019 rok

Co planują deweloperzy? Jakie inwestycje zostaną wprowadzone na rynek w przyszłym roku? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy ceny mieszkań w 2019 r. nadal będą rosły?

Co z cenami mieszkań w 2019 r.? Gdzie klienci mogą spodziewać się wyższych cen? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Ustawa przekształcająca użytkowanie wieczyste we własność a budowa mieszkań

Czy nowe przepisy przekształcające użytkowanie wieczyste we własność będą miały wpływ na działalność deweloperów? Prezentujemy sondę serwisu dompress.pl.

Mieszkanie bezczynszowe - czy to się opłaca?

Niższe miesięczne koszty utrzymania mieszkań bezczynszowych zachęcają potencjalnych nabywców. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tej ofercie.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność od 2019 r. - ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2019 r.

Jakiej wielkości mieszkań szukają Polacy?

Od lat najczęściej poszukiwanymi przez Polaków są mieszkania dwu i trzypokojowe. Zmienia się natomiast powierzchnia mieszkań cieszących się największą popularnością.

Trendy na rynku mieszkaniowym – szeregowce hitem

Jeden z dominujących trendów na rynku mieszkaniowym w ostatnich latach stanowi bez wątpienia rosnąca popularność mieszkań oraz domów w zabudowie szeregowej. Szeregowce łączą zalety mieszkania oraz domu jednorodzinnego.

WC: razem z łazienką czy osobno?

Na rynku nieruchomości z reguły można zaobserwować mieszkania, gdzie WC znajduje się w łazience. Deweloperzy w ostatnich latach często decydowali się na takie właśnie rozwiązanie argumentując, że klienci wolą mieć o kilka metrów większą sypialnię lub salon. Czy wybór takiego mieszkania to na pewno właściwa decyzja? Przed jej podjęciem warto zastanowić się, jakie plusy i minusy płyną z posiadania oddzielnego WC.

Czy dłużej czekamy na mieszkania?

Czy budowa mieszkań trwa dłużej? Co wpływa na długość procesu inwestycyjnego? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl.

Wielka płyta, wielka siła

W okresie poprzedniego boomu mieszkaniowego z lat 2006 – 2008 wiele osób wieszczyło rychły koniec wielkiej płyty. Dzisiaj, ponad dziesięć lat później bloki z wielkiej płyty, jak stały, tak stoją. I nadal słychać opinie, że już wkrótce całe potężne osiedla będą musiały zniknąć z krajobrazu polskich miast.

Schronienie dla samochodu

Aura panująca za oknami powoli przypomina o zbliżającej się zimie. Jest to czas, w którym kierowcy przypominają sobie o wymianie opon, a kupujący mieszkania baczniej zwracają uwagę na oferty lokali z miejscami postojowymi.

Wyższa pensja, większe mieszkanie?

W ostatnich latach w Polsce miał miejsce systematyczny wzrost wynagrodzeń. Średnia płaca notowana w Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach między III kwartałem 2006, a II kwartałem 2018 uległa podwojeniu. Pytanie, czy fakt, że zarabiamy trochę więcej sprawił, że możemy też kupić większe mieszkanie?

Co dziesiąty Polak żyje w zadłużonym mieszkaniu

Na zachodzie Europy kupno mieszkania czy domu na kredyt jest właściwie normą. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych. W Polsce odsetek populacji mieszkającej w nieruchomościach obciążonych kredytem lub pożyczką na koniec 2017 roku stanowił zaledwie 11%.

Mieszkanie jak lotnisko?

Od 220 mkw. do 600 mkw. - taką powierzchnię mają największe mieszkania czekające na kupca w głównych polskich miastach. Ich metraż dorównuje, a w niektórych przypadkach nawet sporo przewyższa powierzchnię domów jednorodzinnych.

Najpopularniejsze kierunki studiów i uczelnie w roku akademickim 2018/2019

Znamy ranking najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2018/2019. Podobnie jak w roku ubiegłym, największą popularnością cieszyły się informatyka, zarządzanie i psychologia. Pierwszą piątkę szczególnie chętnie wybieranych kierunków zamykają ekonomia i prawo. Na niektórych kierunkach o jedno miejsce walczyło nawet 18 kandydatów. Najpopularniejszą uczelnią w tym roku akademickim jest Uniwersytet Warszawski - drugie miejsce zajmuje Politechnika Warszawska.

Mieszkanie … wyleczy Cię z depresji

Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem ci kim jesteś. Te słowa świetnie pasują do kwestii aranżacji mieszkania. Dzisiaj bowiem przykładamy coraz większą wagę do tego, jak mieszkamy. Coraz więcej Polaków nie chce już mieszkać byle jak, w byle jakim mieszkaniu, w otoczeniu byle jakich przedmiotów i barw.

Gdzie znajdziemy mieszkania w ukończonych inwestycjach?

Jakie mieszkania kupimy w ukończonych osiedlach? Gdzie nabywcy mogą liczyć na promocyjne ceny?

Małe czy duże - jakie mieszkania są najpopularniejsze w ofercie deweloperów?

Jakie mieszkania najszybciej znikają z oferty deweloperów? Co decyduje o popularności mieszkania?

Czy rosnące ceny mieszkań zniechęcają do zakupu?

Jak szybko rosną ceny mieszkań? Z jakiego powodu maleje zainteresowanie zakupem lokali w ostatnim czasie? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.

Renta rodzinna dla studenta - ważny termin

Studenci, którzy chcą zachować ciągłość wypłaty renty rodzinnej powinni pamiętać o ważnym terminie. Do końca października należy złożyć wniosek o kontynuowanie wypłaty.

Mieszkanie Plus – inwestycje pobudzą wzrost gospodarczy

Mieszkanie Plus to program, który ma zagwarantować nie tylko większą dostępność mieszkań na własność, ale także pobudzić rozwój i wzrost gospodarczy. W ostatnich 9 miesiącach nastąpiło kilka ważnych zmian w realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Pracownia Liderów Prawa – rekrutacja 2018/2019

Już 15 października kończy się rekrutacja do kolejnej edycji programu Pracownia Liderów Prawa. Prowadzony przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości program, skierowany jest nie tylko do absolwentów studiów prawniczych, ale również do szerokiego grona studentów, doktorantów oraz aplikantów.

Czy sprzedaż mieszkań spada?

Czy pobyt na nowe mieszkania słabnie? Jak sytuację na rynku mieszkań oceniają deweloperzy?

Studia w Polsce jednymi z najtańszych w Europie

Studia w Polsce to jedne z najtańszych studiów w Europie - takie wnioski wynikają z najnowszego raportu „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” opracowanego na zlecenie Aegonu. Polscy studenci najchętniej wybierają angielskie, francuskie i niemieckie uczelnie. Niestety studia za granicą to opcja głównie dla zamożnych.

Konstytucja dla nauki wchodzi w życie - na jakie zmiany muszą przygotować się uczelnie?

Konstytucja dla Nauki wchodzi w życie - od 1 października br. władze uczelni muszą dostosować się do nowych przepisów. Od października uczelnie z najgorszą oceną działalności badawczej nie mogą nadawać habilitacji, są zobligowane, by studentkom w ciąży zapewnić indywidualny tok studiów oraz muszą posiadać skrzynkę podawczą ePUAP. Jakie inne zmiany zajdą na uczelniach w nadchodzącym roku akademickim?

Wzrost cen gruntów inwestycyjnych - o ile?

O ile podrożały grunty pod budowę mieszkań? Czy tendencja wzrostu cen utrzyma się w ciągu roku?

Co grozi za przejazd bez ważnej legitymacji studenckiej/szkolnej?

Studencie i uczniu - przedłuż ważność swojej legitymacji! Urząd Transportu Kolejowego przypomina o konieczności przedłużenia ważności legitymacji szkolnych i studenckich, ponieważ konsekwencją podróży z nieważnym dokumentem jest mandat w wysokości 40-krotności ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego określonego w taryfie przewoźnika. Mandat za brak legitymacji można jednak anulować w bardzo prosty sposób.

Dochód z gospodarstwa rolnego obowiązujący w roku akademickim 2018/2019

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podało wysokość dochodu z gospodarstwa rolnego obowiązującego w roku akademickim 2018/2019. Wysokość dochodu z gospodarstwa rolnego jest uwzględniana przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki.

„Wolnoć Tomku w swoim domku''? – nie we wspólnocie mieszkaniowej

Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Jak wygląda organizacja życia w ramach wspólnoty mieszkaniowej, kto decyduje o jej sprawach i co w sytuacji, gdy jeden z właścicieli zalega z opłatami? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zmiany infrastruktury w obrębie nowych osiedli - jak to wygląda w praktyce?

Czy standardowa jest sytuacja, w której deweloper realizujący projekt mieszkaniowy partycypuje w budowie infrastruktury w pobliżu swoich inwestycji? Jakie zmiany infrastrukturalne wprowadzają deweloperzy

Stypendium socjalne 2018/2019 – progi dochodowe

Rok akademicki 2018/2019 zbliża się nieubłaganie. Na większości uczelni już od września można składać wnioski o przyznanie stypendium socjalnego. W nadchodzącym roku akademickim próg dochodowy tj. wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta gwarantująca mu otrzymanie stypendium socjalnego, zwiększył się.

Zamknięte rachunki powiernicze a ceny mieszkań

Jak zamknięte rachunki powiernicze wpłyną na ceny mieszkań? Czy w związku ze zmianami w ustawie deweloperskiej nabywców czekają podwyżki cen mieszkań?

W SBM „TORWAR” chce się mieszkać

Piękne, komfortowe, niezwykle atrakcyjnie zlokalizowane mieszkania Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „TORWAR” w Warszawie stanowią obiekt pożądania, a dbałość zarządu spółdzielni o swoich członków i najemców jest wzorem dla branży.

Renta rodzinna dla ucznia i studenta - kiedy złożyć wniosek o przedłużenie?

Aby przedłużyć prawo do pobierania renty rodzinnej, uczniowie i studenci powinni złożyć w ZUS-ie wniosek o kontynuowanie świadczenia wraz z zaświadczeniem ze szkoły lub uczelni. Warto pamiętać o terminach. Zbyt późne złożenie dokumentów może bowiem skutkować utratą świadczenia za dany miesiąc.

Nowe czy z drugiej ręki - które mieszkanie wybrać?

Zakup mieszkania to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Często zastanawiamy się, czy korzystniej jest kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym? Coraz więcej osób jest zdania, że zakup nowego lokum to lepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza, obecność nowoczesnych udogodnień czy niższe koszty utrzymania.

Dopłaty do najmu mieszkań od 2019 r. - Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dopłatach do najmu mieszkań. Dofinansowanie będzie można dostawać nawet przez 15 lat, a pierwsze dopłaty mają być wypłacane od 1 stycznia 2019 roku.

Konstytucja dla Nauki - Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał tzw. Konstytucję dla Nauki, która zastąpi cztery obecnie istniejące ustawy regulujące materię szkolnictwa wyższego tj. prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Nowe przepisy zmieniają

Inwestycje według nowych zasad - Prezydent podpisał specustawę mieszkaniową

Specustawa mieszkaniowa wprowadza standardy dla inwestycji mieszkaniowych oraz skraca czas ich przygotowania. Podpisana przez Prezydenta ustawa będzie obowiązywała przez 10 lat.

Kiedy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostawę wody?

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może, w pewnych, ustawowo określonych przypadkach, odciąć dostawę wody. Sama procedura odcięcia dostaw wody nie jest prosta i wymaga m.in. powiadomienia odbiorcy, wobec zamierza się przeprowadzić procedurę odcięcia wody przynajmniej na 20 dni przed planowanym terminem odcięcia wody oraz wskazania zastępczego punkt poboru wody pitnej. W jakich okolicznościach przedsiębiorstwo może odciąć dostawę wody?

Specustawa mieszkaniowa – kontrowersyjny projekt już w Sejmie

Dnia 26 czerwca 2018 roku do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących, zwanej „specustawą mieszkaniową”. Daje ona szerokie możliwości deweloperom w zakresie rozwijania budownictwa mieszkaniowego i to nawet wbrew treści obowiązujących planów miejscowych. Projekt specustawy mieszkaniowej w toku prac rządowych uległ znacznym zmianom, jednakże jego zapisy nadal mogą budzić kontrowersje.

Kredyt studencki 2018/19 - jak uzyskać?

W okresie od 15 lipca do 20 października 2018 r. studenci oraz doktoranci uczelni i jednostek naukowych, a także osoby ubiegające się o przyjęcie na studia, mogą składać w bankach wnioski o udzielenie niskooprocentowanych kredytów studenckich. Kto i w jaki sposób może otrzymać kredyt studencki w roku akademickim 2018/19?

Specustawa mieszkaniowa - ułatwienia w realizacji inwestycji

W przyszłym tygodniu rząd może przyjąć specustawę mieszkaniową. Dzięki niej inwestycje mają być prostsze, a lokale tańsze.

"Mieszkanie na start" - program dopłat do czynszu od 2019 r.

Wynajęcie nowego mieszkania ma być tańsze. Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o dopłatach do czynszu przez 9 pierwszych lat najmu. "Mieszkanie na start" to część programu "Mieszkanie Plus".

„Mieszkanie na start” od 2019 r. - wysokość dopłaty, próg dochodowy

Program „Mieszkanie na start” ruszy od 2019 r. To kluczowy element pakietu Mieszkanie Plus, obok budowy mieszkań czynszowych. Wysokość dopłaty będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego i jego dochodów oraz lokalizacji nieruchomości. Ile będzie wynosił próg dochodowy dla dopłat?

REKLAMA