REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie, Najem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najem okazjonalny - skutki błędów w umowie

Umowa najmu okazjonalnego wymaga m.in. notarialnego oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji. Oprócz tego konieczne będzie również wskazanie mieszkania na wypadek eksmisji i złożenie oświadczenia przez właściciela lub najemcę takiego mieszkania (o ewentualnym przyjęciu eksmitowanego). Ustawa o ochronie praw lokatorów nie określa dokładnie, jakie skutki będzie miał między innymi brak wspomnianego oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji. Wydaje się, że w takiej sytuacji umowa najmu okazjonalnego pod względem eksmisji powinna być postrzegana jak zwykła umowa najmu. Umowa najmu okazjonalnego nie zapewnia właścicielowi eksmisyjnych korzyści również wtedy, gdy zapomni on zgłosić wynajem fiskusowi.

Darowizna dla dziecka na zakup mieszkania. Fiskus zaostrza stanowisko

Dzieci zapłacą podatek od darowizny, jeżeli rodzic, finansując im zakup mieszkania, wpłaci pieniądze na konto sprzedającego. Opodatkowane są też przelew na rachunek rodzeństwa i przekazanie gotówki.

Kupno nieruchomości w dużych miastach ze wzrostem zainteresowania

Pomimo wysokich stóp procentowych i rekordowej inflacji, homfi zaobserwowało w październiku wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości i spadek popytu na najmem. Być może jesteśmy świadkami stabilizowania się sytuacji na rynku nieruchomości i jej powrotu do stanu sprzed 24 lutego.

Dyskryminacja najemców na rynku najmu mieszkań. Jak sobie z nią radzić?

Rynek najmu w tym roku przeżywa oblężenie. Za sprawą wojny na Ukrainie już wiosną 2022 roku rzesza uchodźców w krótkim czasie zajęła wszelkie dostępne lokale. Kiedy we wrześniu tradycyjnie do miast ruszyli studenci, okazało się, że nie mają już wielkiego wyboru. Większość kwater już została zajęta. Ta kumulacja spowodowała, że ceny mieszkań na wynajem poszybowały w górę. Jest z jednej strony mały wybór lokali mieszkalnych dostępnych do wynajmu, a z drugiej drogo. Idealny rynek, w którym wynajmujący mogą wybierać “najlepszego najemcę”. Sytuacja ta sprzyja ogromnej fali dyskryminacji, która, nie ukrywajmy, zawsze w jakimś stopniu na rynku nieruchomości była, ale teraz daje się mocno we znaki. Szczególnie sytuacja doskwiera tym, którzy nie należą do grupy “pierwszego wyboru” wśród właścicieli mieszkań. Z czego wynika dyskryminacja i kto ma najtrudniej z wynajęciem mieszkania, i jak może sobie z tym poradzić?

REKLAMA

Jaki podatek od najmu prywatnego w 2023 roku?

Od 2023 roku najem prywatny będzie opodatkowany wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wchodzą bowiem w życie przepisy z Polskiego Ładu. Wynajmujący mieli roczny okres przejściowy.

Jak się zabezpieczyć przed problemami z lokatorem? 4 sposoby

Wynajem własnego mieszkania może być dobrym sposobem na dodatkowy zysk, niekiedy jednak lokator okazuje się uciążliwy, a przy tym nie chce dobrowolnie opuścić nieruchomości. Istnieją jednak sposoby, które pomagają uchronić się przed potencjalnymi problemami.

Jak długo Polacy mieszkają z rodzicami?

Polakom coraz trudniej wyprowadzić się z rodzinnego domu. Dziś decyzję o usamodzielnieniu podejmujemy dopiero w wieku 29 lat. Czynników za to odpowiedzialnych jest kilka, a pandemia jeszcze je nasiliła.

Polacy pracują na mieszkanie dłużej niż inni mieszkańcy Unii

Polskie mieszkania kosztują mniej, niż te budowane na Zachodzie Europy, ale wcale nie są dla nas łatwiej dostępne. Wręcz przeciwnie - musimy pracować na nie dłużej od naszych sąsiadów.

REKLAMA

Jakie inwestycje mieszkaniowe wejdą na rynek?

Inwestycje mieszkaniowe. Czy deweloperzy planują budowę nowych projektów? Jakie mieszkania trafią do oferty? Czy firmy wstrzymują się nowe inwestycje ze względu na niestabilny poziom cen usług i materiałów budowlanych?

Rynek nieruchomości w dobie kryzysu. Inwestycje

Według danych Biura Informacji Kredytowej, w sierpniu aż o 72,9% spadła liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe. O finansowanie wnioskowało niewiele ponad 12 tys. potencjalnych kredytobiorców. Rok wcześniej było ich natomiast 42,5 tys.

W sektorze biurowym cisza przed burzą

Za kilka miesięcy będziemy mogli przekonać się, w jak dużym stopniu wzrost kosztów wynajmu powierzchni biurowych i utrzymania nieruchomości wpłynie na dalsze kształtowanie się sektora biurowego. Wyższe koszty prowadzenia biznesu zmuszą bowiem firmy do weryfikacji założeń budżetowych.

Czy deweloperzy planują budować mieszkania na wynajem

Czy firmy deweloperskie będą realizować inwestycje przeznaczone pod wynajem instytucjonalny? Czy biorą pod uwagę współpracę z inwestorami albo tworzenie własnych platform do wynajmu? Jakie działania podejmują w tym kierunku?

Polski rynek najmu mieszkań 2022 - oferty, czynsze, przeludnienie

Ile mieszkań jest wynajmowanych w Polsce? Jak szybko rosną czynsze w mieszkaniach na wynajem? Ilu Polaków wynajmuje za małe mieszkanie?

Wynajęcie mieszkania za granicą a koszty podatkowe przedsiębiorcy w Polsce

Czy polski przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wynajęcie mieszkania w Czechach, gdzie będzie realizował kontrakt? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że tak.

Charakterystyka energetyczna budynków - zmiany w 2023 roku

Charakterystyka energetyczna budynków - prezydent podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Zmiany, które wejdą w życie w II kwartale 2023 roku, przewidują m.in., że notariusz będzie odnotowywać przekazanie nabywcy przez zbywcę nieruchomości świadectwa charakterystyki energetycznej, pojawi się obowiązek właściciela lub zarządcy budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m kw., w którym są świadczone usługi dla ludności – umieszczania w widocznym miejscu w tym budynku kopi świadectwa charakterystyki energetycznej. Zmienią się także zasady kontroli źródeł ciepła, systemów wentylacji i klimatyzacji.

Jakie są warunki zamrożenia cen prądu dla najemcy? [2600 i 3000 kWh, najem]

Jakie są warunki dla najemcy skorzystania z zamrożenia cen prądu? Musi być stroną umowy z dostawcą prądu.

Działalność w mieszkaniu - fiskus zgadza się na koszty!

Działalność w mieszkaniu a koszty. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Fiskus zgadza się na rozliczanie mieszkania w działalności gospodarczej bez wydzielania osobnego pomieszczenia na te cele. Dopuszcza też możliwość przeznaczenia do działalności części wspólnych lokalu.

Wynajem mieszkania – co obejmuje polisa ubezpieczeniowa?

Wynajem mieszkania. Rata kredytu hipotecznego w niektórych regionach kraju rata kredytu pochłania nawet 80 proc. średniej pensji netto. Jest to efekt stale przyspieszającej inflacji. Polacy coraz częściej decydują się na najem. W Warszawie rata kredytu jest aż o 1 504 zł wyższa niż koszt najmu i to przy maksymalnym (35 lat) okresie spłaty.

Wynajem mieszkania - kaucja (zasady, limity, waloryzacja)

Ustawa o ochronie praw lokatorów określa limity kaucji przy najmie. W praktyce poziom kaucji odpowiadający np. czynszowi z 3 - 4 miesięcy jest dużo mniejszy od limitu. Właściciel mieszkania musi pamiętać o waloryzacji kaucji. Skutkuje ona koniecznością zwrócenia najemcy większej sumy niż ta pobrana na początku najmu. Kaucja przy najmie instytucjonalnym stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Można z niej bowiem na bieżąco potrącać niezapłacony czynsz.

Wyprowadzka od rodziców - 4 kroki, które przygotują na finansową samodzielność

Wyprowadzka od rodziców, na przykład w chwili rozpoczęcia studiów lub pracy, to z jeden z przełomowych momentów w życiu. Jak poradzić sobie z wyprowadzką pod kątem finansów?

Mieszkania w dawnych biurowcach i hipermarketach

Przygotowywana przez rząd ustawa ma znacznie uprościć przekształcanie obiektów biurowych oraz centrów handlowych o powierzchni powyżej 2000 mkw. w budynki mieszkalne Czy niefunkcjonujące budynki biurowe i centra handlowe przejmować będzie mieszkaniówka? Racje za i przeciw.

Światowy Dzień Mieszkalnictwa w cieniu spadku dostępności mieszkań i wzrostu kosztów ich utrzymania

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wyznaczyła pierwszy poniedziałek października każdego roku jako Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Eksperci GetHome.pl zwracają uwagę, że w naszym kraju jest on obchodzony w minorowych nastrojach. Poprawiające się od lat wskaźniki obrazujące sytuację mieszkaniową najpewniej wyraźnie się pogorszą.

Ustawa o poprawie warunków mieszkaniowych przyjęta przez Sejm

Nowe przepisy mają podnieść efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i rozwinąć budownictwo mieszkaniowe dla osób o niższych dochodach.

Mieszkanie dla seniora. Budownictwo senioralne - perspektywy

Niestety wciąż mało mówi się o lawinowo rosnących potrzebach mieszkaniowych seniorów. Choć trend jest zauważalny w Polsce od lat, to z jego skutkami zmierzymy się po raz pierwszy w naszej historii. Polska starzeje się coraz szybciej i już w nadchodzącej dekadzie czeka nas wiele nowych wyzwań oraz koniecznych zmian. Dane demograficznie nie napawają optymizmem. Żyjemy coraz dłużej, a liczba osób w wieku produkcyjnym stale spada — do 2070 roku zmniejszy się o co najmniej jedną trzecią. W tym czasie populacja kraju spadnie niemal o 20 proc.

Jak Polacy oceniają okolicę, w której mieszkają?

Lubimy swoją najbliższą okolicę – ponad 61% Polaków czuje się szczęśliwa w swoim sąsiedztwie. Nasze samopoczucie na co dzień poprawia bliskość natury (32,3%) oraz co ciekawe sklepów (29%). Czy istnieje jeden przepis na idealną okolicę, która spełni oczekiwania wszystkich mieszkańców? Po przeanalizowaniu szczęścia w miastach i dzielnicach, Otodom i ThinkCo biorą na tapet najbliższą okolicę i odkrywają zaskakujące wnioski.

Odwołanie darowizny i sprzedaż nieruchomości a podatek dochodowy (PIT)

Darczyńca, który darował nieruchomość (np. dziecku), następnie skutecznie odwołał tę darowiznę, a potem sprzedał nieruchomość przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odwołanie darowizny – będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości. Bowiem zdaniem organów podatkowych odwołanie darowizny jest nabyciem nieruchomości w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Najem, czy kupno mieszkania? Co się bardziej opłaca?

Dwukrotny wzrost wysokości rat kredytów mieszkaniowych w ostatnich miesiącach spowodował, że część klientów, którzy posiadają zdolność kredytową wstrzymała się z decyzją o zakupie własnego mieszkania. Alternatywą dla nich wciąż jest rynek najmu, mimo wzrostu czynszów do najwyższego w historii poziomu. Przed podjęciem poważnych decyzji mieszkaniowych warto wziąć pod uwagę długoterminowe zależności.

Czy można sprzedać mieszkanie kupione na kredyt?

Czy jest możliwa sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt? A jeśli tak, to kiedy i na jakich warunkach?

Domy i mieszkania wakacyjne coraz droższe

Ceny nieruchomości wypoczynkowych ponownie poszły w górę. W 2022 roku najbardziej zaskoczyła Wiślinka, mniej popularna miejscowość nadmorska, w której średnia cena za mieszkanie na sprzedaż wzrosła aż o 45%. Skoczyła też przeciętna stawka za domy – w tej kategorii najwyższy wzrost, bo aż o 74%, odnotowany został w Dziwnówku.

Firma w mieszkaniu a koszty podatkowe w PIT

Firma w mieszkaniu. Szczególnie w trudnych gospodarczo momentach wielu przedsiębiorców zastanawia się nad minimalizacją swoich kosztów. Jedną z opcji jest prowadzenie działalności gospodarczej z prywatnego mieszkania lub domu. Często oznacza to przeznaczenie części nieruchomości na cele biurowe – jak chociażby stworzenie sali spotkań czy gabinetu, a także ponoszenie części kosztów mediów na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Czy takie wydatki, ponoszone w prywatnym domu podatnika, ale na cele firmowe mogą być rozliczane firmowo? Czy mają wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych?

Polacy przenoszą się z mieszkań do domów

Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.

Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?

W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?

Wynajem nieruchomości na cele mieszkaniowe a VAT

Spór co do zakresu stosowania zwolnienia od VAT w odniesieniu do usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym sprawiał, że VAT zawarty w czynszu najmu płaconym przez gminę na rzecz wynajmującego, jako związany z wykonaniem usługi zwolnionej nie podlegał odliczeniu i był cenotwórczy dla finalnego korzystającego.

Trzy sposoby na sprawne urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim

Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim wydaje się być czasochłonnym zadaniem. Jaki kolor farby wybrać? Kupić sofę czy narożnik? Aby uniknąć przytłaczających pytań, mamy trzy sprawdzone porady, dzięki którym dekoracja przyszłego "M" stanie się prostym zadaniem.

Kupić mieszkanie czy wynająć? Co się bardziej opłaca?

Wynajem mieszkania jest coraz bardziej popularny w Polsce szczególnie wśród ludzi młodych. Przemawia za tym brak gotowości do podejmowania długoterminowych zobowiązań i potrzeba większej elastyczności. Problem w tym, że najem ma też swoje ciemne strony, o których zapominają zwolennicy korzystania, a nie własności. Co się bardziej opłaca w dłuższej perspektywie czasowej - zakup mieszkania, czy wynajem?

Mieszkanie dla studenta na wynajem. Wysokie czynsze = większe zainteresowanie akademikami

Znalezienie tanich mieszkań na wynajem jest coraz większym problemem dla studentów. W roku akademickim 2022/2023 nie obędzie się bez castingów organizowanych przez właścicieli mieszkań - ustaliła PAP.

Czynsz za wynajem mieszkania coraz wyższy [Raport]

Stawki czynszu za wynajem wciąż rosną. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w czerwcu były średnio o 3% wyższe niż w maju i o 26% wyższe niż przed rokiem. Niewielkim pocieszeniem może być to, że znacząco podskoczyła liczba dostępnych ogłoszeń wynajmu – z 18 tys. do 23 tys. Za to inwestorzy mają powód do zadowolenia, gdyż rentowność najmu wzrosła do 4,69% netto, co jest odpowiednikiem lokaty lub obligacji z oprocentowaniem 5,79% brutto.

PRS: Instytucjonaly najem mieszkań w Polsce zyskuje na populaności

Instytucjonalny najem mieszkań zyskuje w Polsce na popularności. Do 2026 roku w kraju nad Wisłą powstanie ponad 54 tysięcy mieszkań PRS (Private Rented Sector) – wynika z raportu PwC. Czy rosnący rynek najmu instytucjonalnego oraz sytuacja makroekonomiczna stonują wysokie przywiązanie Polaków do własności?

Czy deweloperzy będą wynajmować mieszkania?

Deweloperzy zaczynają rozważać możliwość wynajmowania swoich mieszkań. Wpływa na to obecna sytuacja gospodarcza.

Ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych wpłynie na wzrost czynszów za wynajem

Ograniczenie dostępności kredytów będzie oddziaływać na rynek długofalowo. Będziemy obserwować dalszy wzrost czynszów mieszkań na wynajem. Podczas gdy deweloperzy zmniejszają podaż, rosnąć będzie liczba osób odkładających decyzję o własnym mieszkaniu - prognozują analitycy HRE.

Ceny wynajmu mieszkań w maju ustabilizowały się

Ceny wynajmu mieszkań w minionych miesiącach charakteryzowały się ogromnymi wzrostami. Oferty również znikały jak ciepłe bułeczki. W maju jednak dynamika przyrostów spadła.

Szybka eksmisja lokatora. Czy hotel robotniczy to pomieszczenie tymczasowe?

Niektórzy wynajmujący proponują przekwaterowanie najemcy do hotelu robotniczego uważając, że dzięki temu możliwa będzie szybka eksmisja. Artykuł 1046 kodeksu postępowania cywilnego potwierdza, że właściciel lokum może zapewnić dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. W takiej sytuacji, komornik nie powinien wstrzymywać się z eksmisją. Problem polega na tym, że pokój w hotelu robotniczym często nie spełnia wymogów przewidzianych dla tymczasowego pomieszczenia. Szybka eksmisja na zasadach zgodnych z prawem jest dużo łatwiejsza w przypadku najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.

Ubezpieczenie nieruchomości - jakie korzyści

Bezpieczny dom to pragnienie prawie każdego z nas. Jednak większość ubezpieczeń nieruchomości wykupowanych jest dlatego, że wymagają tego banki przy kredycie hipotecznym. A co w sytuacji, kiedy ubezpieczenia nie ma, a wybuchnie pożar, pęknięta rura zaleje całe pomieszczenie lub zdarzy się inny niebezpieczny wypadek?

Ile m2 ma przeciętnie mieszkanie w Polsce oddawane do użytku w 2022 roku?

Ponad 57 m kw. – taką przeciętną powierzchnię miały mieszkania oddawane przez deweloperów w 2021 roku. Był to wynik najlepszy od co najmniej kilku lat. Dane z początku 2022 roku sugerują jednak, że długo ten stan nie potrwał.

Nie będzie podatku katastralnego w Polsce. Podatek od pustostanów jest analizowany

Minister Finansów i Minister Rozwoju i Technologii zgodnie twierdzą, że nie jest aktualnie planowane wprowadzenie podatku katastralnego, czyli podatku o podstawie opodatkowania opartej na wartości nieruchomości. Natomiast w Ministerstwie Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Finansów analizowana jest (także pod kątem wprowadzenia ewentualnych rozwiązań podatkowych) kwestia tzw. pustostanów, czyli mieszkań kupowanych wyłącznie w celach inwestycyjnych, które nie są przez nabywcę ani zamieszkiwane ani wynajmowane. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedziach (z 8 i 9 czerwca 2022 r.) obu ministrów na interpelację poselską.

Prospekt informacyjny dewelopera - czym jest, jakie informacje są istotne dla nabywcy

Osoby kupujące mieszkania na rynku pierwotnym od deweloperów, decydując się na zakup nieruchomości, biorą pod uwagę m. in. cenę, lokalizację, metraż czy rozkład pokoi. Skąd czerpią informacje na temat? Jednym z najważniejszych dokumentów, jakie deweloper dostarcza potencjalnemu nabywcy, jest prospekt informacyjny. Znajduje się w nim szereg informacji, które są szczególnie istotne z punktu widzenia kupującego. Dla niewprawionego oka część zapisów z prospektu informacyjnego może wydawać się niejasna, a nawet mało ważna. Wyjaśniamy, jak czytać dokument i na co zwrócić szczególną uwagę.

Zmiana sposobu finansowania programów mieszkaniowych – Sejm uchwalił nowelizację ustaw

Zmiana sposobu finansowania programów mieszkaniowych ma m.in. przyspieszyć realizację inwestycji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM).

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż mieszkania to czynność przynosząca znaczny przychód oraz związana z szeregiem formalności. Jedną z tych formalności jest konieczność zapłaty podatku. Ten podatek jest jednak należny tylko w określonych przypadkach a niekiedy związany z ulgą. Kiedy należy zapłacić i co jest podstawą opodatkowania?

Ekonomia współdzielona na rynku nieruchomości

Ekonomia współdzielona to coraz bardziej popularny trend w Polsce, m.in. w sektorze wynajmu nieruchomości. Co to jest i jak działa?

Małżeńskie długi - czy komornik może zająć dom lub mieszkanie?

Kiedy jesteśmy odpowiedzialni za długi małżonka? Kiedy prawo dopuszcza zajęcie mieszkania lub domu? Co wolno komornikowi?

REKLAMA