REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie, Dom i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praktyczne aspekty dotyczące najmu lokali

Zawierając umowę najmu lokalu należy zwrócić uwagę na szereg szczegółów, które w przypadku ich niezachowania mogą sprowadzić spore problemy na obie strony umowy.

Jaki organ wydaje uprawnienia w zakresie wyceny nieruchomości?

Kwestię związane z nadaniem uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości są uregulowane szczegółowo w ustawie o gospodarcze nieruchomościami. Organem właściwym do wydania uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości jest minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Jak sporządzić umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Wykonawca sporządzając umowę o aktualizację operatu szacunkowego musi w umowie zawrzeć wszystkie istotne postanowienia oraz zachować formę odpowiednią dla takiej umowy tj. oznaczyć datę oraz miejsce sporządzenia umowy, określić strony umowy, precyzyjnie określić treść, termin, wysokość oraz sposób wypłaty wynagrodzenia, określić przedmiot aktualizacji wyceny, postanowienia końcowe.

Warunki nawiązania stosunku najmu mieszkania

Wynajmujący może wynająć swój lokal dowolnej osobie. W stosunku do najmu mieszkań i innych lokali znajduje zastosowanie ogólna zasada dotycząca najmu, która mówi, że strony nawiązują stosunek najmu z drodze umowy (umowa ta może być zawarta w formie ustnej, pisemnej, a nawet dorozumianej).

REKLAMA

Jak określić wynagrodzenia w umowie o aktualizację operatu szacunkowego?

W umowie o sporządzenie aktualizacji operatu szacunkowego należy prawidłowo określić kwestie związane z wynagrodzeniem – dla zachowywania bezpieczeństwa interesu stron. W celu określenia wynagrodzenia w umowie o aktualizację operatu szacunkowego, strony w umowie powinny zawrzeć informacje dotyczące wysokości, terminu i sposobu wypłaty wynagrodzenia oraz możliwości odstąpienia od wypłaty wynagrodzenia.

Mieszkanie z drugiej ręki – na co uważać?


Rynek wtórny oferuje nam niższe ceny za mieszkania. W zestawieniu z kosztem ich późniejszego użytkowania, rachunek może się jednak wyrównać. Ciągłe naprawy i niedoskonałości konstrukcji pochłoną nasze oszczędności.

Czym jest rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy jest gwarancją dobrze zainwestowanych pieniędzy. Rachunek powierniczy chroni klienta agencji deweloperskiej przed stratami poniesionymi na przykład z tytułu ogłoszenia upadłości spółki. Deweloper, który stosuje się do tego rozwiązania jest godny zaufania.

Jak określić cel aktualizacji operatu początkowego?

W umowie o sporządzanie aktualizacji operatu szacunkowego strony powinny określić, jaki jest cel sporządzenia aktualizacji operatu szacunkowego. Ponadto, strony umowy zobowiązane są przy sporządzaniu aktualizacji operatu szacunkowego powołać się na obowiązujące przepisy, które stanowią podstawę możliwości dokonania ponownego sporządzania operatu szacunkowego w oparciu o poprzedni.

REKLAMA

Jak oznaczyć strony w umowie o aktualizację operatu początkowego?

Umowa o dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego powinna zostać zawarta pomiędzy zlecającym dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego a rzeczoznawcą majątkowym. W tym celu należy określić przede wszystkim imię, nazwisko, adres stron umowy, dodatkowo trzeba zamieścić numer uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego.

Czy mieszkanie od dewelopera jest tańsze od lokalu z drugiej ręki?


Nieruchomość kupiona na rynku wtórnym pozornie wydaje się tańsza. Zazwyczaj nie musimy zaciągać na nią aż tak wysokiego kredytu hipotecznego. Po pewnym czasie, możemy zdać sobie sprawę z tego, że utrzymanie takiego mieszkania jest o wiele droższe.

Odsetki za opóźnienie w umowie wyceny - czy możliwe?

W umowie o dokonanie wyceny nieruchomości strony mają możliwość zastrzec w treści umowy wysokość odsetek za opóźnienie wynikające zarówno z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

Krok po kroku, jak sprzedać mieszkanie?


Sprzedaż mieszkania jest procesem złożonym z kilku części. Sukces przedsięwzięcia leży przede wszystkim w rękach właścicieli mieszkania. Odpowiednie przygotowanie lokum, ewentualny remont i stworzenie atrakcyjnej oferty internetowej, to połowa sukcesu. Dużo zależy też od lokalizacji mieszkania.

Zakłócanie porządku domowego przez najemcę

Problem trudnych lokatorów, którzy zakłócają, bądź nie przestrzegają porządku domowego może się przydarzyć każdemu z wynajmujących. W takiej sytuacji wynajmujący może skorzystać ze swego prawa pozwalającego na wypowiedzenie umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.

O czym pamiętać aktualizując operat szacunkowy?

Zawierając umowę o aktualizację operatu szacunkowego warto zwrócić uwagę termin ważność operatu szacunkowego, datę sporządzenia operatu szacunkowego, informację dotyczącą tego, kiedy aktualizacja może być dokonana oraz jakie istotne postanowienia należy zawrzeć w umowie.

Czy mieszkanie na parterze jest tańsze?


Kupno mieszkania na parterze, często jest sposobem na zaoszczędzenie kilkunastu tysięcy złotych. Do czasu, aż zmuszeni będziemy dopłacić za ogrzewanie i zabezpieczenie domu przed złodziejem.

Kiedy zawrzeć umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Sporządzenie aktualizacji operatu szacunkowego ma na celu potwierdzenie na podstawie wykonanych uprzednio analiz aktualnej wartości nieruchomości. Jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie – należy dokonać nowej wyceny wartości nieruchomości.

Najem przez małżonków

Prawo przewiduje szczególne rozwiązania dotyczące nawiązania stosunku najmu między wynajmującym, a najemcą, który posiada własną rodzinę. Rozwiązania te mają na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony rodzinie najemcy ( a konkretnie jego małżonkowi).

Lepiej kupić strych czy mieszkanie?


Poddasze to nie tylko miejsce ciekawe do zaaranżowania. To także opłacalne rozwiązanie, dla poszukujących mieszkania kredytobiorców. Procedury ustanowienia własności, mogą być jednak czasochłonne.

Co umożliwia zastrzeżenie kary umownej w umowie wyceny?

W umowie można określić postanowienia dotyczące kary umownej. Tego typu zastrzeżenie umożliwia dochodzenie odszkodowania umownego – w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez wykonawcę.

Jak określić zadatek w umowie wyceny?

Zadatek w umowie o dokonanie wyceny stanowi dodatkowe zastrzeżenie, które spełnia funkcję zabezpieczenia interesu zarówno wykonawcy, jak i osobie zlecającej. Wskazać należy, iż zadatek może także stanowić zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.

Kupno działki pod zabudowę – na co zwrócić uwagę?


Kupując działkę pod zabudowę, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej lokalizację. Przede wszystkim, dowiedzmy się, czy stan prawny ziemi jest uregulowany. Problemem będzie nie uwzględnienie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Jak ustalić wynagrodzenie za wycenę?

Strony zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości mogą określić wynagrodzenie na dwa sposoby: wynagrodzenie w formie ryczałtowej oraz jako wynagrodzenie kosztorysowe.

Jak określić wynagrodzenie za wycenę?

Kwestie związane z wynagrodzeniem są uregulowane w kodeksie cywilnym. Z tychże przepisów jednoznacznie wynika, iż wynagrodzenie Wykonawcy przysługuje dopiero w momencie stwierdzenia prawidłowego wykonania dzieła.

Kto dostarcza informacje zawierając umowę o wycenę?

Zazwyczaj zapewnienie stosowanych materiałów, czy też narzędzi należy do osoby przyjmującej zamówienie. Jednakże tego typu obowiązek może spoczywać także na obu stronach umowy, jeżeli zostało to określone w umowie albo wynika to z pewnych stosowanych zwyczajów.

Co może być przedmiotem wyceny?

Na mocy przepisów określających wartość nieruchomości – przedmiotem wyceny jest nieruchomość. Strony w umowie o dokonanie wyceny nieruchomości powinny zawrzeć informacje dotyczące rodzaju przedmiotowej nieruchomości.

Co zawrzeć w umowie o dokonanie wyceny nieruchomości?

W umowie o dokonanie wyceny strony powinny wskazać, jakie jest przeznaczenie sporządzenia danego operatu szacunkowego. Strony umowy zobowiązane są przy określaniu wyceny nieruchomości powołać się na obowiązujące przepisy, które stanowią podstawę możliwości dokonania wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.

Jak określić strony umowy o dokonanie wyceny nieruchomości?

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości powinna zostać zawarta pomiędzy zlecającym dokonanie wyceny nieruchomości a rzeczoznawcą majątkowym lub przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. W tym celu należy określić przede wszystkim m.in. imię, nazwisko, adres stron umowy, a także zamieścić numer uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego.

Jaka forma umowy o dokonanie oszacowania nieruchomości?

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości, a przy tym o sporządzenie operatu szacunkowego może być zawarta w dowolnej formie. Zaleca się jednak, aby strony sporządziły niniejszą umowę w formie pisemnej w celu określenia przede wszystkim potrzeb osoby zamawiającej.

Co powinna zawierać umowa o dokonanie oszacowania wartości nieruchomości?

Oszacowanie wartości nieruchomości wynika z potrzeb osoby zamawiającej. Cały proces wyceny nieruchomości ma obligatoryjny charakter, gdyż uwarunkowany jest obowiązującymi przepisami prawa. W celu uniknięcia ewentualnych sporów pomiędzy wykonawcą a osobą zamawiającą, strony powinny szczegółowo określić cel w umowie o dokonanie oszacowania wartości nieruchomości.

Jak prawidłowo wykonać wycenę nieruchomości?

Na rzeczoznawcy majątkowym spoczywa obowiązek sporządzenia operatu szacunkowego w sposób prawidłowy, gdyż stanowi on przede wszystkim istotny element dla realizacji interesu klientów.

Wizytacje lokali

Właściciel wynajmowanego lokalu może chcieć od czasu do czasu sprawdzić jak najemca korzysta z mieszkania.

Czym jest kasa mieszkaniowa?

Choć ulga dotycząca systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej już nie obowiązuje, Ci, którzy nabyli do niej prawo, mogą dalej odliczać ją od podatku. Należy jednak pamiętać, że przeznaczenie środków z kasy mieszkaniowej na cele inne niż mieszkaniowe, powoduje konieczność zwrotu odliczeń!

Jaki podatek od zamiany mieszkań?

Zamiana mieszkań (i innych nieruchomości) podobnie jak ich sprzedaż podlega opodatkowaniu… i to na tych samych zasadach co sprzedaż. Jedyną różnicą jest to, że podatek dochodowy płacą obie strony umowy.

Budowa domu a zwrot VAT


Jeżeli w trakcie budowy naszego domu, starannie będziemy przechowywać wszystkie faktury i rachunki, będziemy mogli wystąpić o zwrot podatku VAT.

Prawo własności przez zasiedzenie


W kodeksie cywilnym istnieje uregulowany zapis, który informuje, że użytkownik nieruchomości, który nie jest jej właścicielem nabywa ją po upływie 20 lat nieprzerywanego posiadania.

Adaptacja strychu na dodatkowy pokój? Potrzebna jest zgoda!


Dla osób mieszkających na najwyższym piętrze strych może być dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym. Jednak zanim zdecydujemy się na adaptacje takiego pomieszczenia musimy potrzebować zgody wszystkich mieszkańców - strych przecież jest wspólny!

Czym jest ubezpieczenie assistance domu?

W ramach ubezpieczenia domu, czy mieszkania możemy również wykupić pakiet assistance. Jest to pomocowe ubezpieczenie w różnego rodzaju przykrych sytuacjach, które mogą mieć związek z ubezpieczonym przedmiotem. W jakich sytuacjach?

Jak wzrost podatku Vat odbije się na rynku nieruchomości?

2011 rok przynosi nam podwyżkę o 1% podatku VAT na mieszkania i materiały budowlane. Nie oznacza to wielkich podwyżek cen. Więcej zapłacić będą musieli, tylko ci, którzy noszą się z zamiarem zakupu mieszkania o metrażu większym, niż 150 m2.

Jak wykupić mieszkanie zakładowe od pracodawcy?


Na wykup mieszkania zakładowego mogą liczyć przede wszystkim obecni najemcy, lub pracownicy przedsiębiorstwa. Najbardziej korzystną ofertę uzyskają emeryci i renciści oraz żyjący najbliżsi zmarłego pracownika. Mogą oni wykupić mieszkanie już za 5% jego wartości.

Czy płacenie za mieszkanie w fazie projektu jest konieczne?


System 10/90 nie jest popularną metodą zapłaty deweloperowi za mieszkanie. Pomimo, że wiąże się z pewnym ryzykiem, jest to system niezwykle opłacalny dla kupującego.

Czy opłaca się kupić działkę z przetargu?


Przetarg jest dobrym sposobem na znalezienie atrakcyjnej działki za niewielkie pieniądze. To jednak rozwiązanie dla cierpliwych. Często na sprzedaż gruntu po dobrej cenie musimy czekać latami.

Czy mieszkanie bezczynszowe to opłacalna inwestycja?


Opłaty związane z utrzymaniem mieszkań bezczynszowych niewiele różnią się od płacenia czynszu. Z tą jednak różnicą, że właściciel bezczynszowego mieszkania, wie, za co konkretnie płaci.

Budynek, obiekt budowlany lub budowla w znaczeniu prawa budowlanego


W języku potocznym używamy takich pojęć jak: budynek, obiekt budowlany lub budowla zamiennie, jako synonim budynku. W Prawie budowlanym każdemu z tych pojęć przypisano konkretne znaczenie wraz określeniem obiektów, które do niego przynależą.

Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę


Jeżeli zamierzamy usunąć z naszej działki jakikolwiek obiekt budowlany musimy zastanowić się czy nie musimy uzyskać pozwolenia na rozbiórkę. Warto wiedzieć, że jest to element wymagany w odniesieniu do większości obiektów budowlanych.

Podatek od hipoteki

Osoba ustanawiająca hipotekę powinna uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie jest na szczęście wysoki.

Jaka rata jest najbardziej opłacalna?

Przy wyborze kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę nie tylko proponowane warunki, ale także popularność danej oferty kredytowej wśród klientów. Ważna jest także decyzja o walucie, w której chcemy spłacać kredyt, oraz jaka rata będzie najbardziej dla nas opłacalna: stała czy malejąca.

Kiedy nabywca może uzyskać prawo do korzystania z lokalu?

Procedura fizycznego wydania lokalu ma istotne znaczenie. Fakt uiszczenia wkładu oraz zawarcia umowy o budowę przez nabywcę nie daje mu uprawnień do korzystania z lokalu, zaś otrzymuje on prawo do przedmiotowego lokalu. Dopiero po formalnym odbiorze nabywca ma możliwość korzystać z przedmiotowego lokalu.

Czy umowa o wykonanie prac projektowych jest umową o dzieło?

Umowa o wykonanie prac projektowych to umowa cywilnoprawna zawierana podczas procesu budowlanego. Zawierana jest w formie dowolnej – jednakże zaleca się sporządzić umowę w formie pisemnej dla celów dowodowych. Umowy zawierane w procesie budowlanym powinny odpowiadać realizacji inwestycji.

Czy cudzoziemiec może nabyć nieruchomość na cele statutowe?

Osoba prawna lub spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej, zaś mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadająca statut cudzoziemca – nie ma obowiązku uzyskania zezwolenia na cele statutowe nieruchomości niezabudowanej – których łączna powierzchnia nie przekracza 0,4 ha na obszarze miast.

Czy można nabyć nieruchomość na podstawie konstytutywnego orzeczenia sądowego?

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga uzyskania zezwolenia, dotyczy to przede wszystkim: nabyciu prawa własności nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego. Wymóg ten odnosi się zarówno do nabycia całej nieruchomości, jak i również jej części.

REKLAMA