REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym kierują się krakowianie przy wyborze nowego mieszkania?


Jak pokazują analizy rynkowe, ceny mieszkań z jakimi spotykamy się w ogłoszeniach, często odbiegają od rzeczywistych. Większość z nas ulega z góry wyznaczonym cenom przez firmy deweloperskie. Jednak każdy potencjalny nabywca powinien wiedzieć, że należy opierać się na cenach transakcyjnych, bo tylko dzięki nim mogą najwięcej zyskać.

Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?

Nie ze wszystkimi kontrolami musimy czekać na fachowca. Istnieją takie, których możemy dokonać samodzielnie.

Czy warto zamienić mieszkanie na większe?

Jeżeli jakiś czas temu kupiłeś swoje pierwsze mieszkanie, możliwe, że teraz chciałbyś zamienić je na coś większego. Warto zastanowić się nad taką inwestycją. Jednak dużo zależy od tego, kiedy kupiłeś swoje mieszkanie.

Rewitalizacja i budownictwo osiedli mieszkaniowych w Polsce celem Unii Europejskiej

Zapewnienie dobrych warunków poprzez budownictwo i rewitalizacje osiedli mieszkaniowych to jeden z celów Unii Europejskiej. Chodzi o poprawę jakości życia mieszkańców.

REKLAMA

Czy lepiej wykańczać nowe mieszkania na własną rękę?

Oferta mieszkaniowa deweloperów „pod klucz”, czyli całkowitego wykończenia, nie cieszy się dużą popularnością. Na taką możliwość decyduje się zaledwie 1 na 20 nabywców.

Czy mniejszy deweloper daje większe możliwości?

Jak informuje Home Broker, u mniejszego dewelopera łatwiej o upust, negocjacje lub zmiany aranżacji naszego mieszkania. Mniejsi deweloperzy są też bardziej elastyczni i łatwiej dostosowują się do klienta. Czy więc faktycznie duży może więcej?

Wyburzanie ścian w mieszkaniu spółdzielczym? To nie takie proste

Czasem w trakcie remontu próbujemy różnych zabiegów by powiększyć jakiś pokój. Najprostszym na to sposobem jest wyburzenie lub przesunięcie ściany. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste, szczególnie, gdy mieszkamy w mieszkaniu spółdzielczym.

Coraz mniej nowych mieszkań na rynku


Jak informuje Open Finance w listopadzie na rynek nieruchomości trafiło mniej nowych mieszkań niż rok temu. Najbardziej zwolnili inwestorzy indywidualni, którzy oddali 10,6 tysięcy lokali.

REKLAMA

Wyższa emerytura za mieszkanie


Wiele starszych osób będących na emeryturze posiada mieszkanie, w centrum miasta, niejednokrotnie warte kilkaset tysięcy złotych. Przy tym pobierają niewysoką emeryturę, nie zapewniającą godziwego życia. Jak rozwiązać taką sytuację? Istnieje możliwość zamiany mieszkania na dwa mniejsze i wynajmowanie jednego z nich.

Rozpoczyna się realizacja II etapu „Osiedle Sportowa”


Włodarzewska S.A. w kwietniu rozpocznie realizację drugiego etapu inwestycji „Osiedle Sportowa” w Brwinowie. Na tym etapie inwestycji mają powstać kolejne dwa budynki. Do tej pory deweloper, w ramach tej inwestycji, zrealizował już sześć pierwszych budynków, zostały one już oddane do użytku.

Kiedy ocieplać nowy budynek?


Nowo wybudowany budynek należy ocieplić po odczekaniu paru miesięcy od momentu wymurowania ścian zewnętrznych. W ten sposób wyparuje cała woda z murów i nie będziemy narażeni na powstanie wilgoci i zagrzybienie we wnętrz budynku.

Po wzroście VAT 80 tysięcy osób dopłaci do mieszkania


Jak podaje portal Home Broker, po wzroście podatku VAT nawet 80 tysięcy osób będzie musiało dopłacić do swojego mieszkania. Czy można się jakoś przed tym uchronić?

O czym należy pamiętać, szukając mieszkania w wielkiej płycie?

Mieszkania w wielkiej płycie są bardo atrakcyjne cenowo. Ze względu na ich dość atrakcyjną cenę wiele osób kupujących mieszkanie wybiera właśnie ten rodzaj nieruchomości. Decydując się na zakup mieszkania w wielkiej płycie, warto rozważyć wszystkie za i przeciw mieszkań z wielkich blokowisk.

Mieszkanie od pośrednika. Co należy do jego obowiązków?


Każdy pośrednik, który działa na rynku nieruchomości, musi stosować się do przepisów prawa. Jakimi jeszcze obowiązkami jest obarczony?

Zamiana większego mieszkania na dwa mniejsze. Ile to kosztuje?


Jeśli chcielibyśmy zamienić mieszkanie na dwa mniejsze w dużym mieście, musielibyśmy zapłacić około 130 tysięcy złotych, jak informuje Home Broker. Możemy wybrać mieszkanie w tańszej okolicy lub zakupić nowe lokum o niższym standardzie.

Jaka forma umowy przedwstępnej jest najlepsza?

Przy kupnie mieszkania będziemy musieli podpisać umowę przedwstępną. W Polsce istnieją dwie formy umowy przedwstępnej: w formie umowy cywilno-prawnej lub aktu notarialnego. Która opcja jest najlepsza?

Prognozy na rynku nieruchomości: mniejsze mieszkania, więcej domów


Liczba ludności oraz jej struktura mają znaczący wpływ na długoterminowe zmiany zachodzące na
rynku nieruchomości. Wg statystyk, w ciągu najbliższych 25 lat znacznie zmniejszy się liczba ludności a w roku 2035 będzie nas o 2 mln mniej niż teraz.

Czy warto używać listew przepięciowych?


Zasilanie odbiorników w domowej sieci elektrycznej w większości przypadków realizowane jest przez złącza gniazdo wtyczka, rzadziej poprzez bezpośrednie podłączenia kabli pod zaciski odbiornika. Oba rozwiązania uzależniają ilość odbiorników od ilości punktów doprowadzenia kabli przygotowanych w trakcie budowy instalacji.

Zwróć uwagę na powierzchnię kupowanego mieszkania


Może okazać się, że powierzchnia interesującego nas mieszkania nie jest wielkością rzeczywistą. Dotyczy to mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Niestety może to wiązać się ze stratą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przy zakupie lokalu i ze zwiększonym kosztem jego utrzymania. Takie niedomówienia powielane są również przez dokumenty urzędowe i normy budowlane. Co warto wiedzieć?

W polskich domach to kobiety decydują o finansach


Jak okazuje się, kobiety zdecydowanie częściej podejmują decyzję o kupnie nieruchomości, niż mężczyźni. Są też bardziej zdecydowane, porównują oferty i dokładnie analizują domowe wydatki. Do takich wniosków doszli eksperci z Home Broker.

Uwaga – tanie mieszkania na horyzoncie!


Według analizy ekspertów Home Broker, przewidywana w listopadzie zmiana cen może przynieść nam tańsze mieszkania w ciągu 12 miesięcy.

Jak nie dać się oszukać deweloperowi?


Firmy deweloperskie nastawione są przede wszystkim na zysk. Nieczytelne zapisy umów mogą wpędzić niejednego kupca w kłopoty. Co zrobić, żeby nie dać się oszukać?

W Wielkopolsce nadal najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe


Na poznańskich Targach Nieruchomości w Hali Międzynarodowej pojawiło się kilka tysięcy osób. Jest to dobry znak dla deweloperów. W dalszym ciągu w kręgu zainteresowań kupujących są głównie mieszkania dwupokojowe. Dodatkowym kryterium branym przez nich pod uwagę jest cena i lokalizacja nieruchomości.

Jak sprzedać nieruchomowść bez korzystania z pomocy pośrednika?


Pomoc pośrednika przy sprzedaży nieruchomości, będzie nas kosztowała nie mniej niż kilkanaście tysięcy złotych. Mieszkanie można sprzedać samodzielnie. Zakończy się to sukcesem, tylko jeśli odpowiednio przygotujemy się do roli agenta nieruchomości.

Jak dobrać odpowiednie drzwi do wnętrza?


Podstawową funkcją drzwi w mieszkaniu jest oddzielanie pomieszczeń i ochrona prywatności. W zależności od tego, na jak dużej powierzchni mieszkamy i jakie role spełniają pomieszczenia, powinniśmy dobierać drzwi. Przesuwna wersja pozwoli nam zaoszczędzić więcej wolnej przestrzeni.

Zima znacznie podnosi wydatki na ogrzewanie


W najgorszej sytuacji są mieszkańcy wielkiej płyty. Jak podaje Home Broker, koszty mieszkania w takim budownictwie mogą być większe nawet o 27%.

O czym pamiętać przy kupnie mieszkania w wielkiej płycie?


Mieszkania w wielkiej płycie cieszą się dużą popularnością ze względu na ich ceny, a także metraż lokali, który jest najbardziej zbliżony do potrzeb nabywców.

Obrzeża miast bardziej atrakcyjne niż samo centrum?


Większość nabywców nieruchomości decyduje się na lokale znajdujące się blisko centrum. Tymczasem można wydać nawet o połowę mniej, jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania na obrzeżach miasta. Nie trzeba przy tym rezygnować z szybkiego dojazdu do serca miasta. Przedmieścia wyposażone są w dobrą komunikację kolejową lub tramwajową. Bywa, że dotarcie do centrum z obrzeża miasta jest wygodniejsze i szybsze niż z prestiżowych dzielnic, które są znacznie droższe.

Jakie nieruchomości kupują Polacy?

Duży dom z ogrodem, loft z nowoczesnym wnętrzem i widokiem na centrum miasta. Polacy coraz częściej decydują się na zakup luksusowego lokum.

Jak osiągnąć sukces przy negocjacji cen mieszkań?


Ostatnimi czasy zmienił się rynek nieruchomości. Teraz to nie deweloperzy dyktują ceny mieszkań, a sami kupujący. Jeśli deweloperzy chcą sprzedać apartament, muszą obniżyć cenę nawet o kilkanaście procent. Na jaki upust mamy szanse przy zakupie mieszkania?

Nowelizacja ustawy lokatorskiej


Parlament szykuje kolejną nowelizację ustawy lokatorskiej. Zmiany będą dotyczyć ochrony praw lokatorów – do jej treści mają zostać wprowadzone zapisy dotyczące pomieszczeń tymczasowych, o których mowa w przepisach dotyczących eksmisji.

Najłatwiej sprzedać mieszkanie w dobrym stanie


W Polsce niechętnie kupuje się mieszkania, które wymagają remontu a tym bardziej przebudowy. Ponad połowa transakcji na rynku wtórnym przypada na lokale, do których można wprowadzić się od zaraz.

Najbezpieczniejsi deweloperzy w oczach bankowców

Kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym? Nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem kredytu, jeżeli twoim deweloperem jest Dom Development. Cieszy się on największym zaufaniem.

Jak kupić mieszkanie, które zapewni nam relaks?


Gdy mieszkamy w kilkutysięcznym mieście, po powrocie do naszego domu chcemy się zrelaksować i odprężyć po kolejnym stresującym dniu. Często nie możemy w pełni odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta. Jakie mieszkanie więc pozwoli nam odpocząć?

Czy warto kupić mieszkanie na starówce?

Na rynku istnieje pewna grupa osób zdecydowanych na wpłacenie niemałej kwoty za mieszkanie w okolicach (a nawet w samym centrum) starego miasta. Adres kojarzony z takim miejscem podnosi prestiż nie tylko samego mieszkania, lecz także jego właściciela. Taka przyjemność kosztuje niewątpliwie dużo – za metr kwadratowy możemy zapłacić nawet 40 tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że mieszkania na polskich starówkach mają ok. 100 m2.

Jak Polacy wybierają nowe mieszkania?

Jeszcze niedawno przy wyborze przyszłego mieszkania Polacy rozpoczynali poszukiwania od atrakcyjnych, starych kamienic albo po prostu lokali z wielkiej płyty. Aktualnie odchodzimy od tego standardu i wybieramy mieszkanie od dewelopera. Jak to będzie wyglądało w 2011 roku?

Jak zrobić zdjęcia mieszkania, by zachęcić kupujących?

Brzydkie i niechlujne mieszkanie nie zachęci kupującego. Żeby nabywca obejrzał nieruchomość, należy nasze mieszkanie odpowiednio zaprezentować. Jak zrobić zdjęcia, by kupujący zdecydował się na zakup akurat naszego mieszkania?

Przelew czy gotówka? Jak płacić za zakup nieruchomości?


Standardowo za zakup nieruchomości płacimy przelewem bankowym. Płatność gotówką wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla sprzedającego. W gotówce opłacana jest zwykle kwota, która stanowi zadatek.

Kawalerka hitem 2011 roku?

Kawalerki cieszą się coraz większą popularnością na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy dobrze o tym wiedzą, więc zwiększają udział jednopokojowych mieszkań w swojej ofercie.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy społecznej udzielanej przez gminy osobom o niskich dochodach. Stanowi on wsparcie tych osób, w ponoszeniu obciążających je wydatków na zajmowany lokal, w tym w zapłacie czynszu

Jak wygląda zamiana mieszkań?


Z zamianą mieszkania wiąże się problem ze znalezieniem osób zainteresowanych zamianą jednego mieszkania na drugie. Trudność polega na tym, że nie łatwo jest dopasować wymagania poszczególnych osób. Dlatego najprościej jest skorzystać z usług pośrednika.

Najem lokali mieszkalnych- informacje ogólne

Mieszkanie, przysłowiowy „dach nad głową” jest jedną z najważniejszych, rzeczy w życiu człowieka. Wiele osób będących na różnym etapie życia, zmuszonych jest do korzystania z cudzych mieszkań, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Najczęściej korzystanie z cudzych mieszkań odbywa się w formie najmu, ponieważ jest to, jak się wydaje najprostsza i najpewniejsza forma prawna umożliwiająca używanie cudzych mieszkań.

Umowa najmu, a umowa użyczenia

Omawiając umowę najmu i jej relacje do umowy użyczenia trzeba stwierdzić, że różnice te nie są duże i opierają się w zasadzie na elemencie odpłatności, a w zasadzie na jego braku.

Umowa najmu, a umowa dzierżawy

Decydując się na oddanie danej rzeczy w używanie powinniśmy zastanowić się, na tym na jakiej podstawie oprzeć, takie przekazanie. Prawo przewiduje tu bowiem dwie podstawowe formy, które na pierwszy rzut oka niczym wielkim się od siebie nie różnią. Jedna z nich to umowa najmu, druga to umowa dzierżawy.

Warunki uiszczania czynszu w umowie odpłatnego użytkowania lokalu

Wysokość, termin uiszczenia oraz sposób płatności czynszu za użytkowanie lokalu mieszkalnego należy określić szczegółowo w postanowieniach umownych. Oznacza to, że strony mogą swobodnie wskazać w umowie warunki uiszczania czynszu. Prawo do użytkowania lokalu mieszkalnego może być ustanowione zarówno nieodpłatnie, jak i za odpłatnością.

Jak opodatkować przychody z najmu?

Od 2010 roku wzrosła liczba podatników, którzy zdecydowali się na opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zmiana ta jest korzystna dla podatników.

Kiedy i jak wypowiedzieć umowę najmu?

Umowa najmu ma w swoją konstrukcję wpisaną pewną ciągłość. Wypowiedzenie najmu poprzedzone jest okresem wypowiedzenia. W przypadku najmu lokali mieszkalnych terminy mogą wynosić nawet kilka lat. W przypadku umów na czas określony wypowiedzenie może być w ogóle niemożliwe.

Czynsz (co stanowi podstawę jego wysokości?)

W obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym kwestie związane z czynszem budzą wiele emocji. Warto zatem spojrzeć na to, z czego składa się czynsz i co wpływa na jego wysokość.

Czym jest najem w sektorze prywatnym?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na wynajem nieruchomości w sektorze prywatnym. Poniżej zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące tego, czym jest sektor najmu prywatnego oraz powody, dla których ludzie decydują się na wynajem w sektorze prywatnym.

Na czym polega ulga mieszkaniowa?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązująca przed 1 stycznia 2007 r. uzależniała możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej od inwestycji w nieruchomości znajdujące się na terytorium Polski. Oznaczało to, że osoby, które dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyły na zakup mieszkania na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z takiego zwolnienia skorzystać nie mogły.

REKLAMA