REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer: Wszystkie podręczniki będą miały odpowiedniki cyfrowe. To pozwoli uczniom odciążyć tornistry.
Jak poinformowała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, rozporządzenie w tej sprawie jest już gotowe. Po podpisaniu czeka je vacatio legis.
W szkole podstawowej jest tylko fragment „Pana Tadeusza”, a w szkole średniej to nie jest lektura obowiązkowa.
REKLAMA
MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.
Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło 12 lutego 2024 r. propozycje zmiany podstawy programowej niemal wszystkich przedmiotów w klasach IV-VIII szkół podstawowych, liceów, techników i szkół branżowych. Nowa, zawężona podstawa programowa ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. Do 19 lutego 2024 r. trwają prekonsultacje tych propozycji. Jakie zmiany proponuje MEN w przedmiocie „Wiedza o społeczeństwie” dla czteroletnich liceów ogólnokształcących i pięcioletnich techników? Przedstawiamy wybrane propozycje.
MEN zaprasza do sprawdzenia propozycji zmian programowych w szkołach w roku szkolnym 2024/2025.
REKLAMA
ZNP a MEN powołają cztery grupy robocze (ds. godzin ponadwymiarowych, kształcenia nauczycieli, emerytur oraz awansu zawodowego i oceny pracy), które jak najszybciej rozpoczną prace nad zmianami dla nauczycieli.
MEN kusi absolwentów uczelni do wybrania przez nich ścieżki kariery nauczyciela w szkole.
Co trzeba zrobić, aby polska szkoła odpowiadała na wyzwania współczesności? Rekomendacje dla Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące rozwiązań edukacyjnych budujących kompetencje przyszłości.
Autorzy petycji wskazują m.in. na stres związany z maturami ustnymi, przeładowaną podstawą programową czy losowość tej formuły. Poproszony przez PAP o komentarz resort edukacji zaznaczył, że zmiany egzaminu maturalnego wymagają zmiany przepisów.
Wkrótce w szkołach zmniejszy się zakres materiału z fizyki, chemii, geografii, biologii, historii i z języka polskiego. Już są pewne cięcia w programach z tych przedmiotów.
MEN: Nie obniżymy pensum nauczycielom. Choć będzie mniej lektur i nawet okrojony do 20% program.
REKLAMA