REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Oczywiście większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie za własne pieniądze, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o rozporządzeniu, które wydłużyło listę tych świadczeń od 3 stycznia 2025 roku.
Eksperci nie mają wątpliwości, że produkty pszczele: miód, propolis, pyłek pszczeli, wosk czy mleczko pszczele mają działanie lecznicze. Trzeba jednak wypracować standardy stosowania ich w medycynie.
Minister Zdrowia zmieni od 1 września 2024 r. przepisy rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. W tym celu wydał 4 lipca 2024 r. rozporządzenie nowelizujące. Jakie zmiany wynikają z tego rozporządzenia?
Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.
REKLAMA
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.
Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.
Naczelna Izba Lekarska poinformowała 25 marca 2024 r. o stworzeniu skrzynki e-mailowej, na którą można anonimowo zgłosić działania lekarzy niezgodne z medycyną opartą na faktach i z kodeksem etyki lekarskiej, a także wymagające interwencji treści w mediach społecznościowych.
W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.
REKLAMA
Minister zdrowia przygotował projekt rozporządzenia w sprawie wykazu zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału biologicznego do badań laboratoryjnych oraz osób uprawionych do ich wykonywania. Rozporządzenie to ma wejść w życie 10 grudnia 2023 r. Co się zmieni?
Druk 3D w medycynie staje się coraz popularniejszy. Na ten moment raczej małe są szanse na np. ortezę wydrukowaną w 3D, ale według przewidywań w ciągu najbliższych kilku lat ta technologia będzie coraz powszechniejsza.
Dziedzina life science to praktycznie niewyczerpane źródło inspiracji dla start-upów szukających inspiracji dla otaczających problemów. Łączy w sobie biologię, chemię, medycynę i inżynierię - a przełomowe projekty w tej dziedzinie są motywacją dla naukowców i przedsiębiorców. Przyjrzyjmy się trzem takim projektom z obszaru life science.
Za dwa lata będą możliwe bardziej skuteczne i bezpieczne operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji (AI) - twierdzą brytyjscy neurochirurdzy. Odbywają się już symulacje takich zabiegów.
Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.
Anestezjologia to dziedzina medycyny zajmująca się znieczuleniem pacjentów przed zabiegami chirurgicznymi lub innymi bolesnymi procedurami, a także leczeniem bólu i opieką nad pacjentami w stanie krytycznym.
Medycyna paliatywna to dziedzina medycyny zajmująca się opieką nad pacjentami cierpiącymi na choroby nieuleczalne, zaawansowane stadium schorzeń. Głównym celem medycyny paliatywnej jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez kontrolę bólu, łagodzenie objawów, zapewnienie wsparcia emocjonalnego oraz duchowego zarówno pacjentom, jak i ich rodzinom.
Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnozowaniem, prewencją i leczeniem nieprawidłowości zgryzu oraz wad w budowie jamy ustnej i szczęki. Głównym celem ortodoncji jest poprawa estetyki i funkcji jamy ustnej poprzez korekcję niewłaściwego ustawienia zębów oraz zgryzu. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie nazywane są ortodontami.
Balneologia to starożytna gałąź medycyny uzdrowiskowej, która skupia się na naukowym badaniu i wykorzystaniu właściwości leczniczych wód mineralnych, błot terapeutycznych oraz innych substancji związanych z lecznictwem naturalnym.
Geriatria to dziedzina medycyny, która koncentruje się na zdrowiu, opiece i leczeniu osób w wieku podeszłym.
Pulmonologia, zwana również pneumonologią, to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego.
Nefrologia to gałąź medycyny zajmująca się rozpoznawaniem, terapią i zapobieganiem schorzeniom nerek oraz układu moczowego, która nie obejmuje procedur chirurgicznych.
Endokrynologia to gałąź nauki i medycyny poświęcona badaniu procesów wydzielania wewnętrznego, działaniu gruczołów oraz hormonów.
Zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin opracował ultracienki, lekki, elektroniczny tatuaż, który po przyczepieniu do klatki piersiowej zapewnia ciągłe, mobilne monitorowanie pracy serca poza środowiskiem klinicznym. Zawiera on dwa czujniki, które razem dostarczają wyraźny obraz stanu serca, dzięki czemu dają klinicystom większą szansę na wczesne wychwycenie objawów nieprawidłowości w działaniu tego narządu.
Sztuczna inteligencja (AI) ma coraz większe znaczenie w dziedzinie medycyny i leczenia. Jej rozwój przynosi innowacyjne zastosowania, które zmieniają sposób, w jaki diagnozujemy, leczymy i zarządzamy chorobami. W niniejszym wywiadzie rozmawiam z ChatGPT właśnie o zastosowaniach AI w medycynie.
Projekt ustawy regulującej funkcjonowanie 17 zawodów medycznych trafia pod obrady Sejmu. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.
Roboty medyczne i niewykfalifikowani operatorzy – czy kompetencje operatorów robotów medycznych są wystarczające? Co ze sposobem ich weryfikacji? W Polsce brak jest państwowego nadzoru nad procesem szkoleniowym lekarzy z użyciem robotyki, a robotyzacja w szpitalach wciąż wzrasta.
Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT, który próbuje zastępować ludzi w niektórych zawodach, czy programy graficzne potrafiące wygenerować zarówno surrealistyczne obrazy, jak i twarze bohaterów poczytnych książek. Algorytmy AI coraz częściej służą lekarzom wspomagając bardziej dokładne i skuteczne diagnozowanie pacjentów.
Nakłady na wzmocnienie systemu medycyny transplantacyjnej rosną, budżet na ten cel będzie dwukrotnie większy – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Od początku 2023 roku z płatności odroczonych za zabiegi i usługi zdrowotne miesięcznie korzysta już średnio 3,5 tys. osób. To znaczący wzrost w porównaniu z 2022 rokiem.
Wojska medyczne to nowy pomysł opracowywany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowy Instytut Medyczny oraz BBN. Powstanie tego rodzaju wojsk może okazać się realnym wsparciem, a także kolejnym krokiem na drodze rozwoju sił zbrojnych w Polsce. – Jeżeli rozmawiamy o nowoczesnej armii to również wojskowa służba zdrowia musi odpowiadać tym potrzebom – mówi dyrektor WIM – PIB - gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gierelak.
Social media już dawno przestały być tylko przestrzenią rozrywki i rekreacji. Wraz z upowszechnieniem się pracy hybrydowej i wirtualizacją codziennych zadań, coraz częściej social media stają się dla nas źródłem fachowej wiedzy nt. zdrowia. Medycy coraz częściej porzucają pisanie poradników dla pacjentów i wizyty w mediach tradycyjnych na rzecz wideo, podcastów i fachowych porad do mediów społecznościowych. Budując wokół siebie duże i lojalne społeczności, namawiają do działań prozdrowotnych i profilaktycznych. W wyścigu o zaufanie pacjenta wygrywają dziś, ci, którzy swoją wiedzą potrafią przekazać w sposób lekki i zrozumiały.
REKLAMA