REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Intercyza rozszerzająca wspólność majątkową rozwiąże problemy

Prawo chroni majątki małżonków nabyte przed ślubem i przewiduje, że stanowią część majątku osobistego. Czasem taka ochrona utrudnia małżonkom decydowanie o bycie rodziny. Dlatego kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość rozszerzenia wspólności majątkowej na przedmioty majątku odrębnego.

Zgoda małżonka czasem niezbędna

Prawo przewiduje obowiązek wyrażenia zgody na pewne czynności dokonane przez małżonka. Są to czynności zarządu majątkiem wspólnym np. wspólnym przedsiębiorstwem. Ograniczenie w zarządzaniu majątkiem dotyczy czynności, które mogą w rzeczywisty sposób wpłynąć na byt rodziny.

Małżeństwa ekumeniczne - zmiany wkrótce

Polski Episkopat i Polska Rada Ekumeniczna opublikowały projekt dokumentu o małżeństwach ekumenicznych. Nie zmienia on diametralnie reguł zawierania małżeństw mieszanych, modyfikuje treść deklaracji składanej przez małżonków i zapewnia poszanowanie uczuć i przekonań obojga z nich.

Zawarcie małżeństwa za granicą

Romantyczny ślub za granicą? Ostatnio coraz bardziej popularny wśród nowożeńców mniej przywiązanych do tradycji. Aby przystąpić do organizacji uroczystości, należy najpierw zapoznać się z formalnościami, które musi dopełnić młoda para. Z reguły ich załatwienie nie nastręcza trudności.

REKLAMA

Kiedy potrzebna intercyza?

Intercyza jest potrzebna tym małżonkom, którym zależy na zachowaniu majątków, których dorobili się już po zawarciu małżeństwa. Wszystko to, co małżonkowie posiadali przez wstąpieniem w związek małżeński zawsze wchodzi do ich majątku odrębnego i spisywanie intercyzy nie jest konieczne.

Reprezentowanie małżonka w zarządzaniu jego majątkiem

W czasie mojej kilkumiesięcznej choroby żona bez porozumienia ze mną zarządzała przedsiębiorstwem, które jest tylko moją własnością. Pobierała też dochody generowane z mojego majątku. Gdy wróciłem do zdrowia okazało się, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa znacznie się pogorszyła. Czy małżonka miała prawo objąć pieczę nad moim majątkiem, nie pytając mnie o zgodę na każde swoje działanie?

Jak zdyscyplinować małżonka uchylającego się od zaspokajania potrzeb rodziny

Małżonek, który nie przyczynia się do utrzymywania rodziny może zostać zdyscyplinowany przez sąd. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu rodzinnego, który wyda nakaz zaspokajania potrzeb rodziny.

Skutki unieważnienia małżeństwa cywilnego

Unieważnienie małżeństwa wywołuje najbardziej doniosłe skutki w przypadku małżeństw kościelnych, pozwala bowiem na zawarcie nowego związku przed kapłanem. Warto pamiętać, że taka instytucja znajduje się także w kodeksie cywilnym. Czym różni się od rozwodu?

REKLAMA

Brak świadomości przyczyną unieważnienia małżeństwa

Co zrobić, gdy w chwili zawarcia małżeństwa składający oświadczenie woli zawarcia małżeństwa nie jest w stanie świadomie ocenić znaczenia swego czynu?

Małżeństwo z cudzoziemcem – formalności

Cudzoziemiec, który zamierza zawrzeć związek małżeński w Polsce musi dopełnić formalności przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. W zasadzie wszystkie formalności wyglądają tak samo jak w przypadku zawarcia małżeństwa między obywatelami polskimi. Z paroma wyjątkami.

Błąd co do osoby małżonka

Parę lat temu poznałam cudzoziemca, wzięliśmy ślub – po ślubie okazało się, że mój wybranek nie jest tym, za kogo się podawał. Posługiwał się fałszywym nazwiskiem, fałszywymi dokumentami, większość informacji o jego życiu rodzinnym i pochodzeniu okazały się nieprawdziwe. Zamierzam unieważnić to małżeństwo. Czy sąd cywilny uwzględni moje żądanie?

Dom na gruncie małżonka

Jeden z małżonków otrzymał w spadku działkę. Małżonkowie przeznaczyli ją pod budowę domu, sfinansowaną ze środków pochodzących ze wspólnego majątku. Czy w tych okolicznościach prawo własności nieruchomości przysługuje małżonkom wspólnie?

Kupno domu w trakcie trwania małżeństwa

Kwestia własności domu nabiera znaczenia dopiero w razie ewentualnego rozpadu małżeństwa. Już wcześniej warto wiedzieć jakie prawa przysługują każdemu z małżonków odnośnie nie zawsze "wspólnej" nieruchomości.

Małżeństwo pomiędzy krewnymi – kiedy dozwolone w prawie cywilnym i kanonicznym?

Czy kuzyni mogą zawrzeć małżeństwo? Dodam, że babcia kobiety jest siostrą dziadka mężczyzny. Czy w świetle prawa kanonicznego i cywilnego takie małżeństwo jest możliwe?

Czy powinowaci mogą wstąpić w związek małżeński

Chciałbym zawrzeć małżeństwo z siostrą mojej byłej żony. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy muszę starać się o zezwolenie?

Choroba psychiczna powodem unieważnienia małżeństwa

Jeśli po zawarciu małżeństwa okaże się, że małżonek jest trwale dotknięty chorobą psychiczną można żądać przed sądem unieważnienia małżeństwa.

Zezwolenie na zawarcie małżeństwa

W pewnych wyjątkowych sytuacjach, osoba której prawo co do zasady odmawia zdolności do wstąpienia w związek małżeński, może wnioskować o zezwolenie. Postępowanie w tej sprawie toczy się przed sądem, w trybie nieprocesowym.

Nazwisko po ślubie

Kobiety zawierające małżeństwo stają przed dylematem - czy pozostać przy swoim nazwisku i oszczędzić formalności urzędowych, czy też przejąć nazwisko wybranka? A może skorzystać z jeszcze jednej możliwości i wybrać nazwisko dwuczłonowe? Oto co należy zrobić, gdy już dokonałaś wyboru.

Małżeństwo pozorne

Małżeństwa za pieniądze z obywatelami spoza UE stają się dla niektórych łatwym sposobem zarobku. Cena jaką płaci „papierowy małżonek” w perspektywie czasu jest znacznie wyższa niż pieniądze zainkasowane po złożeniu podpisu w urzędzie stanu cywilnego.

Jak zdyscyplinować małżonka uchylającego się od zaspokajania potrzeb rodziny

Małżonek, który nie przyczynia się do utrzymywania rodziny może zostać zdyscyplinowany przez sąd. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu rodzinnego, który wyda nakaz przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny.

Prawa małżonka do mieszkania

Małżonek, nawet w razie rozdzielności majątkowej, ma gwarantowane przez przepisy prawo korzystania z mieszkania. W pewnych wypadkach jego prawo do mieszkania jest jeszcze szersze.Warto wiedzieć jak kształtuje się jego sytuacja mieszkaniowa.

Kiedy odpowiada się za długi współmałżonka

Większość małżeństw pozostaje we wspólności majątkowej. Wiąże się to z ryzykiem kierowania egzekucji długów przeciwko majątkowi wypracowanemu także przez drugiego małżonka. Ma to miejsce w sytuacjach, gdy małżonek zaciąga długi, po czym uchyla się od płacenia.

Za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

W sytuacji gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, należy mieć na uwadze ryzyko finansowe jakie ponosi jego małżonek. Jest ono doniosłe w przypadku pozostawania małżonków we wspólnocie majątkowej.

Zasady zarządu majątkiem wspólnym

Jestem z żoną we wspólności majątkowej. Od jakiegoś czasu nie mieszkamy ze sobą. Żona zajmuje wspólne mieszkanie, zatrzymała też nasz samochód. Wiem, że planuje oddać mieszkanie w najem, a samochód sprzedać. Mimo braku mej zgody, nie zamierza odstąpić od swoich planów. Nie mam też wpływu na zmiany jakich dokonuje w mieszkaniu. Czy jest sposób by ją powstrzymać?

Separacja - zgodny wniosek małżonków

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w zakresie separacji przewiduje oprócz postępowania procesowego wszczynanego pozwem również postępowanie nieprocesowe, które wszczyna się na zgodny wniosek małżonków.

Zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów

Sprawa morderstwa Piotra Jaroszewicza oraz jego żony Aliny Solskiej nadal pozostaje niewyjaśnione. Mnożą się różnego rodzaju hipotezy jednak żadna z nich nie wydaje się wystarczająco przekonywująca.

Notariusz dokona podziału majątku wspólnego małżonków

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Czy ślub jest potrzebny

Z punktu widzenia prawa – ślub jest tylko umową cywilnoprawną, mającą jednak dalekosiężne skutki w sferze majątkowej, prawnej i administracyjnej. Trochę inaczej postrzegany jest jednak w sferze społecznej i religijnej.

Co jeśli zmarły partner miał małżonka

Zdarza się, że ludzie rozpoczynają nowy związek formalnie nie rozwiązując poprzedniego (nie wnikając w przyczyny). Powoduje to liczne perturbacje przy dziedziczeniu po zmarłym partnerze.

Przymusowe ustroje majątkowe

Mąż Pani Marianny Sz. prowadzi hulaszczy tryb życia, uprawia hazard, nadużywa alkoholu, wraca późno do domu, trwoni majątek itd. Co może zrobić Pani Marianna?

Podział majątku wspólnego

Jednym ze skutków zawarcia małżeństwa jest powstanie majątku wspólnego małżonków. Majątek ten powstaje z mocy ustawy. W pewnych okolicznościach małżonkowie mogą jednak go podzielić.

Kiedy potrzebna jest mediacja?

Wszystkie konflikty i spory, w których strony chcą wspólnie wypracować porozumienie, nadają się do mediacji. W drodze mediacji można rozwiązywać prawie wszystkie rodzaje konfliktów.

Jak przebiega mediacja rodzinna?

Mediacja nie jest tak sformalizowana jak postępowanie przed sądem. Mediator musi poznać problemy osób poddających się mediacji i pomóc im dojść do porozumienia.

Kiedy sąd kościelny odrzuci skargę?

Przez odrzucenie skargi rozumiemy sytuację, w której żądanie powoda nie jest poddawane pod rozpoznanie sądu- sama skarga nie podlega zaś rozpoznaniu merytorycznego. Zazwyczaj jest to związane z błędami formalnymi skargi.

Jak przygotować skargę?

Postępowanie o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego jest mocno sformalizowane. Liczne normy odnoszą się do treści i formy samej skargi.

Nieruchomość nabyta przez jednego z małżonków stanowi część majątku wspólnego

W akcie notarialnym i księdze wieczystej nieruchomości figuruję tylko mój mąż. Z uwagi na to, że zarabiał spore pieniądze za zgromadzone środki kupił mieszkanie – wskazując, iż pieniądze pochodzą z jego majątku osobistego (co nie było prawdą- dorobił się dopiero po ślubie). Czy mam jakieś prawo do tego lokalu- tylko mąż figuruje w księdze wieczystej- jesteśmy już po rozwodzie- a przed sprawą o podział majątku.

Wyrównanie dorobku małżonków

 W maju 2008r. podpisaliśmy z żoną umowę majątkową małżeńską o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. W styczniu żona zmarła ustanawiając swoim spadkobiercą siostrę. Majątek żony w chwili śmierci przewyższał o 10 tyś zł majątek z chwili zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej, natomiast mój majątek wzrósł o 20 tyś zł. Czy jest możliwe rozliczenie wyrównania dorobków a jeśli tak to jak ono będzie wyglądało.

Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele?

Proces kanoniczny o stwierdzenie nieważności małżeństwa ma niewiele wspólnego z procesem cywilnym. Podstawą do unieważnienia małżeństwa jest wykazanie istnienia przesłanek wskazanych w prawie kanonicznym- jak np. brak zgody małżeńskiej.

Małżeńskie umowy majątkowe

W chwili zwierania związku małżeńskiego między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa. Jednakże małżonkowie mogą to zmienić i ustanowić między sobą inny ustrój majątkowy.

Czy można zawrzeć drugie małżeństwo?

Moja córka jest w separacji. Teraz poznała wspaniałego człowieka, chciałaby wyjść za niego za mąż. Słyszałam, że jest możliwość powtórnego wyjścia za mąż w trakcie separacji. Czy to prawda? 

Czy możliwe jest zniesienie separacji?

Małżonkowie pogodzili się i chcą znów być prawdziwym małżeństwem. Prawo daje małżonkom możliwość zniesienia separacji. Małżonkowie muszą wystąpić w tym celu ze zgodnym wnioskiem o zniesienie separacji do sądu.

Podział majątku małżonków

Chcesz podzielić swój majątek. Nie wiesz jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym poradnikiem. Odpowie on na wszystkie Twoje pytania.

Rozwód u notariusza

Możliwość przeprowadzenia rozwodu u notariusza brzmi zaskakująco. Ale może już niedługo będzie to normalna usługa świadczona przez notariuszy.

Czy można zawrzeć małżeństwo w czasie separacji?

Może się wydawać, że separacja powoduje takie same skutki jak rozwód. To prawda, ale nie do końca. Najważniejszą różnicą, jest niemożliwość zawarcia kolejnego małżeństwa po orzeczeniu separacji.

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Bardzo wiele rozwodzących się kobiet chce powrócić do swojego panieńskiego nazwiska. Jest to dla nich niekiedy tak samo ważne, jak orzeczenie rozwodu. Czy jednak zawsze można powrócić do starego nazwiska? 

Odwołanie darowizny udzielonej małżonkom

Darowiznę udzieloną kilku osobom również można odwołać. W niektórych przypadkach odwołanie darowizny może dotyczyć tylko jednej z obdarowanych osób. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku obdarowanych małżonków.

Nowa treść wyroku rozwodowego - proponowane zmiany

W czerwcu 2008 roku do Sejmu został skierowany projekt zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Odnosi się do kontaktów dzieci z rodzicami po ustaniu małżeństwa na skutek rozwodu lub separacji. Warto sprawdzić jakie zmiany nas czekają.

Kiedy można wnieść powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa

Jeżeli przy zawieraniu małżeństwa nie wystąpiły wszystkie opisane przez prawo przesłanki konieczne, wtedy takie małżeństwo jest nieważne. Aby to stwierdzić należy wnieść pozew o ustalenie nieistnienia małżeństwa.

Jak napisać pozew rozwodowy?

Jednym ze sposobów ustania małżeństwa jest rozwód. O rozwodzie decyduje sąd. Żeby jednak sąd mógł orzec rozwód jeden z małżonków musi wnieść pozew do sądu. Zobacz jak napisać pozew o rozwód.

Jak przygotować pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami?

Współwłasność majątkowa między małżonkami powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Jej zniesienie może nastąpić natomiast tylko w drodze umowy (intercyzy) lub sądowego zniesienia współwłasności. Współwłasność przestaje również obowiązywać w momencie orzeczenia rozwodu lub separacji. Jak również gdy jeden z małżonków został ubezwłasnowolniony.

REKLAMA