REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Leasing, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Audyt floty samochodowej

Z odgadywaniem potrzeb rynku, może być jak z ruletką – albo trafimy albo nie. O ile ryzyko w ruletce czasem się opłaca, w biznesie może przynieść straty nie do odrobienia. Lepiej od razu zapytać klientów czego oczekują. Zwłaszcza, jeśli gra tyczy się o najwyższą stawkę - bezpieczeństwo i finansowanie firmowych flot.

Flota samochodowa a likwidacja szkody komunikacyjnej

Likwidacja szkody komunikacyjnej zabiera nie tylko pieniądze, ale i czas. Firmy, które posiadają flotę pojazdów próbując zabezpieczyć swój budżet przed stratami z tego tytułu nieraz popełniają błędy, bo zawierają umowy niedopasowane do swoich potrzeb.

Co może być przedmiotem leasingu

Generalnie przedmiotem leasingu może być wszystko. Wszystko to, co jest przydatne do prowadzenia biznesu. Ekspert podpowiada, co może być przedmiotem leasingu.

Umowa leasingu

Nazwa leasing pochodzi od angielskiego słowa to tease, które oznacza nająć czy wydzierżawić, ponieważ prawo anglosaskie nie odróżnia najmu od dzierżawy, tak samo jak nie odróżnia od nich leasingu.

REKLAMA

Specyfika transakcji leasingowej

Od strony finansowej leasing jest podobny do kredytu, w którym następuje spłata kapitału i odsetek, natomiast tak jak w przypadku najmu - korzystający ponosi opłaty z tytułu użytkowania danego przedmiotu.

Leasing finansowy i operacyjny we flocie samochodowej

Podstawową różnicę między leasingiem finansowym a operacyjnym stanowi sposób rozliczania kosztów. Ekspert podpowiada, który sposób leasingowania wybrać do firmowej floty.

FSL sposobem finansowania firmowej floty

Full Service Leasingu (FSL) skierowany jest do podmiotów gospodarczych, które traktują samochód jako narzędzie pracy - chcą używać pojazdów, ale niekoniecznie mieć je na własność, niezależnie od faktu, czy posiadają we flocie kilka czy tysiąc aut.

Zarządzanie flotą samochodową a audyt

Jednym z istotnych elementów analizy wydatków jest audyt całkowitego kosztu posiadania i utrzymania parku pojazdów – z ang. Total Cost of Ownership (TCO).

REKLAMA

Flota samochodowa – przewidywalność poziomu wydatków

W warunkach kryzysu istotną kwestią staje się przewidywalność poziomu wydatków. Firma CFM bierze na siebie wszystkie ryzyka (w tym również utraty wartości pojazdów), związane ze zmianami cen usług i części zamiennych. Pozwala to zaplanować stabilny budżet na 3-4 lata.

Rynek nowych samochodów

Choć rynek nowych samochodów odnotował spadek rok do roku, to dzięki flotom udało się uniknąć gorszego wyniku. Koniec roku i początek nowego to zwykle okres wzmożonej wymiany floty. Mimo, że nadal wiele przedsiębiorstw przedłuża kontrakty leasingowe, czy okres użytkowania samochodów kupowanych za gotówkę, to jednak część firm zdecydowała się wymienić auta.

Firmowa flota a optymalizacja kosztów

Optymalizacja kosztów staje się w czasach recesji jednym z najczęściej stosowanych zwrotów. Zarówno w samodzielnym administrowaniu parkiem pojazdów, jak i w outsourcingu zarządzania, ciągłe szukanie oszczędności jest zadaniem priorytetowym.

Karty paliwowe jako przykład usługi CFM

Wydatki związane z parkiem pojazdów mogą stanowić nawet do 25 proc. całkowitych nakładów ponoszonych przez firmę. Dużą część tych kosztów generuje paliwo.

Rynek leasingu samochodowego w kryzysie

Rok 2009 nie jest zbyt optymistyczny dla branży leasingowej – rynek leasingu samochodów zanotował spadek na poziomie około 40 proc.

Dobre prognozy dla rynku CFM

Dotychczas w Polsce większość samochodów służbowych kupowano ze środków własnych przedsiębiorstwa. Leasing finansowy był drugim z kolei najważniejszym sposobem finansowania środków trwałych. Ostatnie miesiące przyniosły zmianę wielu scenariuszy biznesowych, w tym źródeł finansowania.

Samochody osobowe najlepiej sprzedają się w Chinach

We wrześniu tego roku sprzedaż samochodów osobowych w Chinach po raz pierwszy przekroczyła milion. Wzrost sprzedaży aut na tym rynku wyniósł 84 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2008 roku.

Mniejsze rabaty na nowe samochody

Tej jesieni nie ma co liczyć na duże rabaty na nowe samochody. Większość dilerów przekroczyła już plany sprzedaży na cały rok i nie planuje obniżek cen podobnych do ubiegłorocznych – podaje „Rzeczpospolita”.

Leasing a kredyt bankowy – co wybrać

Przedsiębiorcy często stają przed dylematem, w jaki sposób pozyskać finansowanie na prowadzenie własnej firmy. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest, czy leasing jest bardziej opłacalny od kredytu? Odpowiedź nie jest prosta.

Jak sfinansować kupno samochodu za granicą

Wielu Polaków wciąż kupuje samochody za granicą. Jednak nie każdy może zapłacić za auto gotówką. Jak zatem można sfinansować taką inwestycję?

Kredyt czy leasing?

Małe firmy w odróżnieniu od dużych przedsiębiorstw nie zawsze mają wolne środki aby sfinansować zaplanowaną inwestycję. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych form finansowania jest kredyt bankowy. Oprócz tego coraz więcej przedsiębiorców wybiera leasing.

Sprzedaż pojazdu w leasingu

Pojazd, który jest w leasingu można sprzedać. Trzeba jednak pamiętać, że leasingobiorca będzie musiał spłacić umowę leasingową i znaleźć nabywcę.

Mobilna myjnia – biznes z połyskiem

Aby umyć samochód klienci już nie muszą stać w kolejce do myjni samochodowej. Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer i myjnia przyjedzie do nich.

Leasing a zakaz podwójnego opodatkowania

Niezgodne z prawem wspólnotowym jest podwójne opodatkowanie wynagrodzenia za usługę leasingu w przypadku, gdy leasingobiorca i leasingodawca mają siedziby w różnych państwach członkowskich.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny występuje natomiast wówczas, gdy firma leasingowa zobowiązuje się do różnych dodatkowych świadczeń na rzecz leasingobiorcy w umówionym okresie eksploatacji rzeczy (serwis, konserwacje, remonty) w ramach ustalonego czynszu, bez opcji nabycia przedmiotu umowy. W związku z tym przedmiot umowy leasingowej wraca bezwarunkowo do leasingodawcy.

Leasing finansowy

W leasingu finansowym finansujący otrzymuje w jednej umowie (transakcji) zwrot, co najmniej wartości sfinansowanego przedmiotu leasingu. Natomiast w leasingu operacyjnym przedmiot umowy jest przedmiotem wielu umów tj. według prawa cywilnego jest wielokrotnie wynajmowany, lub wydzierżawiany.

Leasing operacyjny jako usługa opodatkowana VAT

Leasing z którego w ramach umowy nie przewidziano opcji, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego nie może być traktowane jako dostawa towarów, lecz jako usługa.

Leasing jako usługa transgraniczna

Czasem usługi leasingu są świadczone podmiotom zagranicznym. Warto wiedzieć wtedy gdzie będzie opodatkowana ta usługa.

Samochody osobowe i inne pojazdy w leasingu

Ograniczeń w określeniu wielkości podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów osobowych (pojazdów) nie stosuje się do podatników, których przedmiotem działalności jest oddawanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tychże samochodów, czyli leasingodawców (finansujących).

Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu będącym dostawą

W sytuacji, w której podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie stanowi czynności opodatkowanej.

Umowy leasingu spełniające kryteria dostawy towarów

W pewnych przypadkach wydanie towarów w ramach umowy leasingu uważane jest za dostawę towarów.

Leasing w kryzysie

W pierwszym półroczu tego roku spadek obrotów odnotowało większość firm leasingowych działających na polskim rynku. Najbardziej podatne na skutki kryzysu okazały się duże firmy, które zajmują czołową pozycję w branży.

Leasing w Rosji. Wady i zalety

Najczęściej przedmiotem leasingu małych i średnich przedsiębiorstw w Rosji są środki transportu. Przemawia za tym możliwość pozyskania nowoczesnego parku maszynowego bez wysokich kosztów początkowych. Jednak podpisując umowę leasingową należy także poznać jej słabe strony.

Korzyści z leasingu

Leasing umożliwia realizację inwestycji bez znaczących nakładów kapitałowych. Koszty użytkowania przedmiotu leasingu są bowiem pokrywane z bieżących przychodów firmy, uzyskanych dzięki jego użytkowaniu. Daje to firmie możliwość działania bez zaangażowania własnych środków pieniężnych.

Gdzie zatankować podczas urlopu

Podczas wakacyjnych wyjazdów własnym samochodem sporo uwagi poświęcamy cenom paliw. O ile w ciągu roku przeważnie nie mamy wielkiego wyboru (ani czasu) i bez szczególnego analizowania tankujemy na najbliższych stacjach, to latem przed pokonaniem dłuższych tras warto zorientować się gdzie paliwo jest tańsze. Nawet niewielkie różnice w cenach mogą oznaczać całkiem znaczące oszczędności

Zakaz prowadzenia pojazdów

Artykuł 42 § 1 i § 2 k.k. określa podstawy prawne fakultatywnego i obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów. Poza przypadkami określonymi w art. 42 § 3 i § 4 k.k. zakaz prowadzenia pojazdów ma charakter terminowy i orzekany jest w latach od roku do lat 10.

Dziurawa droga nie musi uszkodzić domowego budżetu

Uszkodzenie samochodu spowodowane dziurą w jezdni nie musi oznaczać kłopotów finansowych. Za odpowiedni stan drogi odpowiada jej zarządca.

Umowa leasingu

Zawarłem umowę leasingu, na mocy której dostałem do używania sprzęt komputerowy. Jednakże okazało się, iż nie działa on w pełni sprawnie. Czy w takiej sytuacji mogę oddać sprzęt przedsiębiorstwu leasingowemu? Dodam, że sprzęt jest objęty roczną gwarancją.

Oszczędny kierowca

Rosnące ceny paliwa powodują, że używanie własnego samochodu pochłania coraz większą część domowego budżetu. Warto więc zastanowić się, jak zmniejszyć koszty eksploatacji samochodu.

Jak zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową?

Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczałam się na podstawie książki przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Czy prawidłowo zastosowałem art. 22 ust. 5c ustawy o PIT do wstępnej opłaty leasingowej dzieląc kwotę proporcjonalnie do długości trwania umowy leasingu?

Czy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową?

Zawarłem umowę leasingu operacyjnego. Opłata wstępna wyniosła 160;000 zł, czy mogę wliczyć ją jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu?

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu za kwotę nieprzekraczającą 1500 zł

W przypadku sprzedaży wykorzystywanego w działalności gospodarczej poleasingowego samochodu może nie wystąpić przychód podatkowy. Jeżeli, co do niedawna było powszechną praktyką, błędnie zaliczyłeś przychód z tego tytułu do swojego dochodu podatkowego - możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Obowiązki leasingobiorcy

Umowa leasingu od stosunkowo niedługiego czasu funkcjonuje w obrocie gospodarczym. Od jeszcze krótszego w Kodeksie cywilnym. Warto zatem przybliżyć obowiązki leasingobiorcy.

Jak rozliczać VAT w przypadku samochodów firmowych?

Nie zawsze można odliczyć cały VAT od wydatków na zakup samochodu i jego eksploatację.

Jak zaliczać do kosztów wydatki na firmowy samochód osobowy?

Czy wszystkie wydatki związane z firmowym samochodem osobowym mogą być kosztami podatkowymi? Niestety nie. W tym poradniku odpowiemy na pytanie, które z tych wydatków można bez problemu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Leasing dostosowany do Twoich potrzeb

Z leasingu nieruchomości korzystają przede wszystkim średnie i duże firmy, natomiast wyleasingować samochód albo park maszynowy może każdy nawet drobny przedsiębiorca.

Czym dzierżawa różni się od leasingu

Zarówno umowa dzierżawy jak i umowa leasingu pozwala na korzystanie z rzeczy. Jednakże mimo tego pozornego podobieństwa obydwie umowy różnią się od siebie.

Jak amortyzować samochód w leasingu finansowym

W jaki sposób należy amortyzować samochód, który jest w leasingu finansowym? Umowa została zawarta na 36 miesięcy. Jest to samochód specjalny. W jaki sposób rozliczyć go dla celów podatku dochodowego?

Jak uniknąć pułapek w umowie leasingu?

W ostatnich latach leasing stał się źródłem finansowania środków trwałych nabywanych przez firmy równie ważnym co kredyt. Finansujący, przygotowujący umowy, wykazują naturalną skłonność do wzmacniania swojej pozycji.

Jak uniknąć pułapek w umowie leasingu?

W ostatnich latach leasing stał się źródłem finansowania środków trwałych nabywanych przez firmy równie ważnym co kredyt. Finansujący, przygotowujący umowy, wykazują naturalną skłonność do wzmacniania swojej pozycji. Dla zniwelowania tej przewagi, korzystający przed podpisaniem gotowego dokumentu powinien zawsze dokładnie się z nim zapoznać i renegocjować niewygodne dla siebie zapisy.

Jak uniknąć niekorzystnych postanowień umowy leasingu

Leasing zdobył ugruntowany poziom popularności w obrocie prawnym jako sposób na finansowanie zakupu środków trwałych nabywanych przez firmy. Leasingodawcy korzystają z takiego stanu rzeczy i narzucają w umowach niekorzystne dla przedsiębiorców postanowienia. W celu uniknięcia pułapek zawartych w umowach leasingobiorca powinien przed podpisaniem dokumentu dokładnie się z nim zapoznać i renegocjować niewygodne dla siebie regulacje.

Na co zwrócić uwagę w umowie sprzedaży samochodu

Przez umowę sprzedaży samochodu, tak samo jak i przy sprzedaży innych dóbr, sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić za nią sprzedawcy określoną cenę.

REKLAMA