REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno nieruchomości, Mieszkanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Specustawa mieszkaniowa - ułatwienia w realizacji inwestycji

W przyszłym tygodniu rząd może przyjąć specustawę mieszkaniową. Dzięki niej inwestycje mają być prostsze, a lokale tańsze.

"Mieszkanie na start" - program dopłat do czynszu od 2019 r.

Wynajęcie nowego mieszkania ma być tańsze. Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o dopłatach do czynszu przez 9 pierwszych lat najmu. "Mieszkanie na start" to część programu "Mieszkanie Plus".

„Mieszkanie na start” od 2019 r. - wysokość dopłaty, próg dochodowy

Program „Mieszkanie na start” ruszy od 2019 r. To kluczowy element pakietu Mieszkanie Plus, obok budowy mieszkań czynszowych. Wysokość dopłaty będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego i jego dochodów oraz lokalizacji nieruchomości. Ile będzie wynosił próg dochodowy dla dopłat?

O ile wzrosły ceny działek pod budowę mieszkań?

Czy znalezienie działek pod budowę mieszkań jest coraz trudniejsze? Jak sytuacja na rynku gruntów przekłada się na ceny mieszkań?

REKLAMA

Jaka liczba pokoi pozwoli na komfortowe zamieszkiwanie?

W całej Polsce najpopularniejsze mieszkania to te dwupokojowe,zwane zwyczajowo M3 (2 pokoje i osobna kuchnia). Różne względy za tym przemawiają, najczęściej na pierwszy plan wysuwają się te ekonomiczne. Jest jednak oraz większa grupa osób, chętnych zamieszkać na dużo większej przestrzeni, i mogących sobie na to pozwolić. W zależności od zasobności portfela, oraz od indywidualnie określonych potrzeb, znajdują się chętni na mieszkania już nawet nie 3- lub 4-, ale 5-pokojowe.

Mieszkania do czterdziestu metrów kwadratowych rozchwytywane

Mieszkania o powierzchni do czterdziestu metrów kwadratowych sprzedają się deweloperom na pniu. Coraz częściej są to zakupy inwestycyjne.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów

Zakup własnego mieszkania to z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Oprócz wyboru inwestycji, w której znajdzie się nasze „M” czy rodzaju wykończenia i dekoracji, najważniejsza jest rozmowa z deweloperem i dopięcie wszelkich formalności. Jeśli robimy to po raz pierwszy, nic dziwnego, że możemy pogubić się w nie do końca zrozumiałych przepisach. Jakie więc pytania zadać w biurze sprzedaży i na co zwrócić szczególną uwagę?

Popyt na nowe mieszkania w 2018 r. nie słabnie

Produkcja mieszkań nigdy nie była tak duża. Polacy w 2018 r. chętnie kupują nowe lokale pomimo wzrostu cen.

REKLAMA

Mieszkania na wynajem - Prezydent podpisał nową ustawę

Prezydent podpisał ustawę o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych. Nowe przepisy mają na celu poprawę dostępności mieszkań.

Zakup mieszkania pod najem za środki z kredytu

Coraz częściej finansujemy zakup mieszkania pod najem za środki z kredytu. Do zaciągania zobowiązań zachęcają niskie stopy procentowe.

Dopłaty do czynszu w 2019 r.

W 2019 r. rząd ma przeznaczyć 200 mln zł na dopłaty pomniejszające czynsz. Dopłaty te będą skierowane do najemców nowych inwestycji mieszkaniowych.

Standard mieszkania ważny dla najemcy

Czasy, gdy w wynajmowanych mieszkaniach królowały stare meble pamiętające czasy PRL-u, bezpowrotnie mijają. Na stronach serwisów nieruchomości coraz mniej jest ofert prezentujących niski standard. Obecnie właściciele bardziej dbają o swoje lokale dostosowując je do potrzeb konkretnych grup najemców.

Lofty, czyli przestrzeń jest w cenie

Jak podaje Słownik Języka Polskiego loft to mieszkanie lub pracowania artystyczna w pomieszczeniu zaadaptowanym z dawnej hali fabrycznej. Tłumacząc dosłownie z języka angielskiego loft to poddasze, strych. Moda na lofty dotarła do Polski kilka lat temu. W Stanach Zjednoczonych takie rozwiązanie było popularne już w latach 60 XX w.

Dom pod Krakowem w cenie mieszkania

Wzrost cen na rynku nowych mieszkań w dużych aglomeracjach sprawił, że coraz więcej Polaków zaczyna rozważać zakup domu na obrzeżach miast. Przykładem jest Kraków, gdzie w cenie 60 metrowego mieszkania można kupić znacznie większy dom z rynku pierwotnego.

Zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów. Co się zmieni?

Ochota – jakich mieszkań szukają najemcy?

Sąsiedztwo Śródmieścia oraz bardzo dobra komunikacja z innymi dzielnicami Warszawy sprawiają, że Ochota cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony potencjalnych najemców. Jest to dobry prognostyk dla właścicieli mieszkań lub inwestorów, którzy chcą kupić tu mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem.

Mieszkania dla seniorów

Polskie społeczeństwo starzeje się na potęgę. W 2016 r. w Polsce żyło 38,4 mln osób spośród czego 8,8 mln to osoby w wieku 60+. Według prognoz GUS w 2030 r. liczba ta wzrośnie do ok. 11 mln. Oznacza to, że prawie 1/3 społeczeństwa stanowić będą seniorzy i liczba ta będzie się cały czas powiększać. Według wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Bojanowskiej pomiędzy 2026 a 2040 r. liczba osób w wieku powyżej 80 lat zwiększy się z 1,7 mln osób do 3,4 mln. Wynika to m.in. z wydłużania się przeciętnego czasu trwania życia.

Mieszkanie w Krakowie do 200 tys. zł

Kraków jest drugim, zaraz po Warszawie, największym rynkiem nieruchomości w naszym kraju, zarówno pod względem cen mieszkań, jak i oferty. Warto prześledzić, jakie szanse na tutejszym rynku wtórnym mają osoby z budżetem do 200 tys. zł.

Większa ochrona kupujących mieszkania

UOKiK pracuje nad nowelizacją ustawy deweloperskiej. Celem jest zapewnienie jeszcze lepszej ochrony osobom kupującym mieszkania. Urząd chce zlikwidować otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze bez zabezpieczenia, powiązać wpłaty z postępami na budowie i uregulować umowy rezerwacyjne.

Po dwóch stronach rzeki - Toruń

Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Kojarzy się nam przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem oraz piernikami. Geograficznie położony jest w Kotlinie Toruńskiej, po obu stronach Wisły. I to właśnie rzeka Wisła dzieli Toruń na dwa światy - prawobrzeżną część leżącą na Pomorzu oraz lewobrzeżną położoną na Kujawach.

Służebność osobista mieszkania

Służebność osobista mieszkania jest instytucją prawną dość często myloną z dożywociem. Kwestie służebności osobistej nieruchomości regulują przepisy art. 296-305 kodeksu cywilnego.

Firma w mieszkaniu - czy wydatki na czynsz i media mogą być kosztem podatkowym?

Wiceminister finansów zastępca szefa KAS Paweł Cybulski stwierdził, że wydatki na czynsz mogą być kosztem, jeśli ma to związek z działalnością gospodarczą.

Najem instytucjonalny 2017/2018

Obowiązująca od 11 września 2017 r. ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadziła istotne zmiany w dotychczasowo obowiązującej ustawie o ochronie praw lokatorów. Nowelizacja zawężyła krąg podmiotów, które mogą zainicjować zawarcie umowy najmu okazjonalnego tylko do osób fizycznych, niezajmujących się zawodowo wynajmem lokali. Ponadto wprowadziła nową instytucję tzw. najmu instytucjonalnego.

O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie w 2018 r?

Wrzesień to dla studentów ostatni moment na znalezienie lokum przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wynajmując mieszkanie czy pokój, muszą pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego najmu, które pozwolą im uniknąć konfliktów z wynajmującym. Gwarantem bezpieczeństwa lokatora jest precyzyjnie sporządzona umowa najmu, określająca dokładne warunki i koszty ponoszone przez obie strony, wysokość kaucji i opis stanu mieszkania. Lokatorzy muszą też pamiętać o tym, że od 11 września obowiązuje nowe prawo, które zmieniło dotychczasowe przepisy dotyczące eksmisji.

Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w nieruchomości komercyjne?

Przy zakupie nieruchomości komercyjnych kluczowe znaczenie ma wnikliwa analiza jej stanu prawnego i faktycznego. To dzięki niej kupujący uniknie ewentualnych trudności i bezpiecznie sfinalizuje transakcję. Inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię pierwokupu, praw i roszczeń obciążających nieruchomość, narodowości nabywcy, a także zgód i pozwoleń na użytkowanie budynków. Nie bez znaczenia pozostaje również weryfikacja aspektów ograniczających swobodę nabywcy wobec nieruchomości, związana z ochroną środowiska oraz zabytków.

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych - 2018

9 września 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Co się zmieni?

Dodatkowe 60 mln z programu Mieszkanie dla Młodych jeszcze w tym roku

Nowelizacja ustawy dotycząca programu MdM została w czwartek podpisana przez Prezydenta.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Eksperci przewidują, że coraz trudniej będzie sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym. Wiązać się to będzie z niższymi cenami.

Ułatwienia w budowie spółdzielczych mieszkań lokatorskich

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o budownictwie mieszkaniowym. Umożliwia ona finansowe wsparcie budowy spółdzielczych mieszkań lokatorskich. Dotąd finansowanie dotyczyło jedynie lokali mieszkalnych na wynajem.

Gdzie się kończy prywatne mieszkanie?

Kwestia rozgraniczenia pomiędzy częściami wspólnymi i prywatnym mieszkaniem, tylko z pozoru jest oczywista. Problemy oraz nieporozumienia mogą pojawić się między innymi wtedy, gdy dojdzie do awarii wodomierza lub pęknięcia rury kanalizacyjnej. Szczegółowe aspekty podziału budynku wielorodzinnego (na lokale i części wspólne), nie zostały uregulowane przez krajowe przepisy. Dlatego odpowiedzi na nurtujące pytania, trzeba m.in. szukać w orzecznictwie sądów.

Roszczenia właściciela w stosunku do osoby korzystającej bezumownie z lokalu mieszkalnego

Z dniem zakończenia stosunku najmu lokator zobowiązany jest do opróżnienia i wydania lokalu wynajmującemu. Problem powstaje, gdy najemca lokalu mieszkalnego spóźnia się ze spełnieniem swojego obowiązku i zamieszkuje w lokalu mimo braku obowiązującej umowy. W najgorszym przypadku – nie tylko nie wydaje lokalu w terminie, ale również nie płaci za korzystanie z niego w okresie po rozwiązaniu umowy.

Jakie czynniki wpływają na wartość mieszkania

Kryteriami, którymi kierujemy się przy zakupie mieszkania są przede wszytki jego wielkość, lokalizacja oraz standard wykończenia. I to właśnie te cechy mają największy wpływ na cenę mieszkania. Nie powinno więc dziwić, że podobne do siebie metrażem mieszkania różnią się znacząco, jeżeli chodzi o ich wartość rynkową.

Program Mieszkanie plus - pierwsze ustawy

Rząd przyjął ustawy wprowadzające pierwsze rozwiązania programu Mieszkanie plus. Jakie przewidują zmiany?

Ceny działek - od czego zależą i ile średnio kosztuje zakup działki pod dom?

W Polsce w ub. roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 84 tys. domów jednorodzinnych. Biorąc pod uwagę fakt, że każdy taki budynek jest wznoszony na stosownej parceli, daje to wyobrażenie o potencjale rodzimego rynku gruntów budowlanych i skali osiąganych tu obrotów. Wybór oraz zakup działki pod wymarzony dom to pierwszy, a zarazem bodaj najtrudniejszy krok w realizacji mieszkaniowej inwestycji jednorodzinnej.

Czym się różni zadatek od zaliczki przy zakupie nieruchomości?

Zadatek i zaliczka często są ze sobą mylone lub utożsamiane. Tymczasem konsekwencje ich wręczenia znacznie się różnią. W sytuacji niewykonania umowy przez drugą stronę zadatek, w przeciwieństwie do zaliczki, co do zasady nie podlega zwrotowi.

Umowa renty

Renta nie musi być wypłacana wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uprawniony do renty nie musi także spełniać szeregu przesłanek potrzebnych do jej uzyskania. Przepisy prawa przewidują możliwość uzyskania takiego świadczenia na drodze cywilnej. W jaki sposób?

Ruszyła budowa mieszkań w programie Mieszkanie Plus

Ponad 50 proc. badanych Polaków uważa, że własne mieszkanie to największy problem i wyzwanie. Ponad 70 proc. uważa, że posiadanie mieszkania jest głównym elementem, który decyduje o dzietności. Ruszył program budowy mieszkań w programie Mieszkanie Plus.

Zyski deweloperów robią wrażenie

Deweloperzy w końcu odczuli boom sprzedażowy mieszkań z roku 2013. Rekordowymi zyskami cieszą się deweloperzy i akcjonariusze.

Jak nie kupić mieszkania obciążonego kredytem dewelopera?

Inwestycja dewelopera nie rzadko wymaga zaciągnięcia przez dewelopera kredytu na budowę. Kredyt zabezpieczony zostaje hipoteką obciążającą grunt, na którym ma stanąć budynek. Po wzniesieniu budynku, budynek stanie się częścią składową działki, a co za tym idzie, hipoteka będzie obciążała i grunt i budynek.

Systemy smart home - do czego służą?

Systemy smart home zdobywają coraz większą popularność na światowym, ale także na polskim rynku. Wiele osób wciąż błędnie zakłada, że rozwiązania smart home są przeznaczone jedynie do domów, a nie do mieszkań. Wyjaśniamy o co w tym chodzi.

Kiedy możemy nie płacić za zalane mieszkanie sąsiada?

Szkody związane z zalaniem sąsiednich mieszkań niestety są bardzo częste, a ich największa liczba występuje w trakcie sezonu wakacyjnego. Podczas nieobecności właściciela lokalu, może dojść do pęknięcia instalacji wodociągowej, które jest fatalne w skutkach również dla mieszkań położonych nieco niżej. W takiej sytuacji, powstają roszczenia finansowe oraz liczne konflikty między lokatorami budynku wielorodzinnego.

Części wspólne nieruchomości

Części wspólne nieruchomości niejednokrotnie są źródłem konfliktów wśród ich użytkowników. Czym są części wspólne nieruchomości oraz jakie obowiązki względem nich mają ich użytkownicy?

Mieszkanie po rozwodzie - komu przypadnie?

Czy sąd rozstrzyga o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie? Czyje potrzeby uwzględnia przy takim orzeczeniu?

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Utarło się powszechne przekonanie, że mieszkania na parterach są najmniej atrakcyjnym towarem na rynku mieszkaniowym, stąd ich najniższe ceny. Warto, by osoby poszukujące mieszkań przed podjęciem decyzji zakupowej nie skreślały jednak mieszkań znajdujących się na parterach niejako z definicji. Mają one także swoje zalety, które mogą stanowić przeciwwagę dla czynnika niskiego położenia w budynku.

Mieszkanie dla młodych po zmianach

Rząd zaproponował zmiany w obecnie funkcjonującym programie Mieszkanie dla młodych, które mają na celu objęcie nim większej liczby rodzin.

Koszty utrzymania mieszkania – w górę

Od ok. 10 miesięcy, na rynku nieruchomości dało się zauważyć, że koszty utrzymania mieszkania poszły w górę. Patrząc na dane z ostatnich kilku lat – koszty utrzymania Nieruchomości zawsze rosną szybciej niż ogólny poziom cen.

„Mieszkanie dla Młodych” – marzec 2015

Zmiana limitów cen mieszkań w programie dopłat "Mieszkanie dla Młodych" przyczyniła się do wzrostu dopłat w programie w Olsztynie. Tam limit jest o 15 procent wyższy od cen rynkowych. Tymczasem w marcu wartość dopłat w programie "Mdm" była najwyższa w historii.

Ile trzeba wydać na zakup mieszkania w Warszawie?

Ile trzeba wydać na zakup mieszkania w Warszawie? Polacy marzą o mieszkaniach o powierzchni powyżej 100 metrów. Wg przeprowadzonych badan, w roku 2014 za zakup 1 mkw. mieszkania w warszawie, trzeba było zapłacić ok. 7315 zł za metr.

Zakaz eksmisji na bruk

Zakaz eksmisji na bruk został przewidziany w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Obok zakazu eksmisji na bruk projekt zakłada poszerzenie kręgu osób uprawnionych do lokalu socjalnego oraz zmianę zasad przyznawania dodatku mieszkaniowego.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Obecnie ubezpieczyć można niemal wszystko – m.in.: okna, ubrania i znaczki. Jak dobrze dobrać zakres ubezpieczenia mieszkania lub domu, by obejmował tylko te elementy majątku, które rzeczywiście tego potrzebują, tj. są narażone na szkodę?

REKLAMA