REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgi wieczyste, E-usługi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Księgi wieczyste dostępne w internecie

Od 1 lipca 2014 r. przeglądanie, jak i pobieranie odpisów z ksiąg wieczystych, możliwe jest poprzez teleinformatyczny system Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW), który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Załatwienie spraw wymagających odpisów z księgi, takich jak zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy dokonanie czynności dotyczącej nieruchomości u notariusza, powinno stać się łatwiejsze.

Księgi wieczyste - ułatwiony dostęp

Księgi wieczyste od 1 lipca 2014 roku są dostępne online, w formie systemu informatycznego. Ułatwienie dostępu do ksiąg wieczystych polega głównie na umożliwieniu uzyskania odpisu z księgi wieczystej, wyciągu lub zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej przez Internet. Ułatwiony dostęp jest możliwy dzięki Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.

E-zwolnienia lekarskie od 2015 roku

E-zwolnienia lekarskie zastąpią od 2015 roku tradycyjne, papierowe zwolnienia. Przyjęty 30 września 2014 roku przez rząd projekt ustawy wprowadzającej e-zwolnienia przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Ułatwienie dostępu do ksiąg wieczystych

Ułatwienie dostępu do ksiąg wieczystych prowadzonych w formie systemu informatycznego to efekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2014 roku. Czy uzyskanie odpisu z księgi wieczystej będzie możliwe także przez Internet?

REKLAMA

Odpis zwykły oraz wyciąg z księgi wieczystej w nowej postaci

Odpisy zwykłe oraz wyciągi z ksiąg wieczystych wydawane są od dnia 6 sierpnia 2014 r. w nowej postaci – samodzielnego wydruku o mocy dokumentu wydawanego przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych. Odpisy i wyciągi udostępniane są przez system teleinformatyczny „Elektroniczne Księgi Wieczyste”.

Nowe odpisy i wyciągi z ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że od 6 sierpnia 2014 r. Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych wydaje odpisy zwykłe księgi wieczystej oraz wyciągi z księgi wieczystej w zmienionej postaci.

Zmiany w odpisach zwykłych i wyciągach z ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło znaczne ułatwienia w dostępie do ksiąg wieczystych przez Internet. Od 6 sierpnia 2014 r. Centralna Ewidencja Ksiąg Wieczystych udostępnia odpisy zwykłe i wyciągi z księgi wieczystej w zmienionej postaci.

Księgi wieczyste dostępne przez Internet

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową e-usługę, polegającą na łatwiejszym dostępnie do ksiąg wieczystych przez Internet. Teraz dostęp jest znacznie szybszy i łatwiejszy, dodatkowo można od razu uzyskać z nich wyciąg.

REKLAMA

Prawne podsumowanie lipca 2014 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących ksiąg wieczystych, Krajowego Rejestru Karnego, prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz informowania o cenach towarów i usług, które weszły w życie w lipcu 2014 r., jak również wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Informatyzacja procesu cywilnego

Dalsza informatyzacja procesu cywilnego oraz przyspieszenie postępowań sądowych to główne założenia projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczący informatyzacji procedury cywilnej został przyjęty przez rząd 22 lipca 2014 r.

Paszport online

Sprawdzenie, czy paszport jest gotowy do odbioru jest możliwe online. Dzięki paszportowej e-usłudze wnioskodawcy mogą sprawdzić informacje o paszporcie przez Internet.

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych możliwy jest od 1 lipca 2014 roku na gruncie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy w znaczący sposób ułatwiają dostęp do ksiąg wieczystych.

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online to jedno z założeń nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece, które wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2014 roku. Odpisy ksiąg wieczystych będą dostępne online, w formie elektronicznej.

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny wprowadza z dniem 1 lipca 2014 roku nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Umożliwia ona złożenie zapytania i uzyskanie odpowiedzi z KRK przez Internet (online).

Zmiany w zasadach składania wniosków o wpis do księgi wieczystej

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego oraz niektórych ustaw. Zmiany obejmują m.in. dołączanie dokumentów do wniosku o wpis do księgi wieczystej wyłącznie w formie papierowej.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Elektroniczną dokumentacje medyczną przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, nad którym pracuje Sejm. Dokumentacja medyczna do 2017 r. może być prowadzona w postaci papierowej lub elektronicznej.

Elektroniczne księgi wieczyste

Elektroniczne księgi wieczyste oraz usprawnienie postępowań z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych to założenia projektu ustawy, który został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 24 czerwca 2014 roku. Autorem projektu jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dzieci?

Sprawdzenie stanu technicznego autokaru lub autobusu przed wyjazdem dzieci na wakacje jest zadaniem ułatwionym dzięki nowej e-usłudze – Bezpieczny autobus. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych gwarantuje szybki i bezpłatny dostęp do informacji o stanie technicznym autokaru lub autobusu.

Zakup używanego samochodu

Bezpieczny zakup używanego samochodu nie jest zadaniem prostym. Weryfikacja prawdziwości informacji podawanych przez sprzedającego jest ułatwiona dzięki e-usłudze, jaką jest Historia pojazdu. Jak, korzystając z Historii pojazdu, bezpiecznie zakupić używany samochód?

E-korespondencja z urzędem

E-korespondencja z urzędem będzie łatwiejsza dzięki zmianom, jakie weszły w życie 11 maja 2014 r. w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, Kodeksie Postępowania Administracyjnego oraz w ustawie - Ordynacja Podatkowa. Ich celem jest ułatwienie realizacji spraw drogą elektroniczną oraz e-komunikacji obywateli z urzędem.

Historia pojazdu i Bezpieczny autobus - nowe e-usługi

Historia pojazdu i Bezpieczny autobus to dwie nowe e-usługi, wprowadzone na mocy ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Historia pojazdu i Bezpieczny autobus pozwalają bezpłatnie sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach.

O czym należy pamiętać robiąc zakupy przez Internet?

Konsumenci, którzy decydują się na dokonanie zakupów przez Internet, mają więcej praz niż w przypadku zakupów tradycyjnych. O czym powinni pamiętać robiąc zakupy przez Internet, jakich zasad przestrzegać i na co uważać?

Zmiany w ustawie o księgach wieczystych

Prezydent podpisał ustawę o księgach wieczystych i hipotece. Dostęp do księgi wieczystej ułatwi się za pośrednictwem Internetu.

Konto w portalu internetowym - nasze prawa

Niezależnie, czy chcemy dołączyć do serwisu randkowego, rozpocząć kurs językowy, czy dokonać zakupu w e-sklepie, musimy najpierw przejść przez proces rejestracji. Pamiętajmy, że jesteśmy związani postanowieniami regulaminu tylko wtedy, gdy został on nam przedstawiony i zapoznaliśmy się z nim przed zawarciem umowy (przed procesem rejestracji).

Księga wieczysta – Vademecum

Księga wieczysta jest podstawowym dokumentem każdej nieruchomości. Księga wieczysta można porównać do dowodu osobistego da konkretnej działki, domu lub mieszkania. W księdze wieczystej znajdują się m.in. informacja o położeniu nieruchomości, właścicielach, powierzchni oraz rodzaju nieruchomości. W księdze wieczystej znajdziemy też informacje o hipotekach i toczących się postępowaniach egzekucyjnych, dlatego też księga wieczysta należy do lektur obowiązkowych każdego, kto zamierza nabyć nieruchomość.

Obowiązki informacyjne e-sklepu

Na sklepie internetowym ciążą obowiązki informacyjne. W przypadku braku określonych prawem informacji na stronie sklepu i w piśmie potwierdzającym, przedsiębiorca naraża się na kary i zwiększa uprawnienia klienta.

Kiedy można być ukaranym za spamowanie?

Spam, czyli niezamawiana i niechciana korespondencja elektroniczna jest w dzisiejszych czasach na porządku dziennym. Każdego dnia nasze skrzynki mailowe są zalewane niechcianymi wiadomościami o charakterze reklamowym. Czy za rozsyłanie spamu można ponieść odpowiedzialność karną?

Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Wykreślenie hipoteki – niezależnie od kwoty zabezpieczenia – wymaga przejścia, w każdym przypadku, takiej samej procedury. Zdarza się, że hipoteka opiewa na symboliczną złotówkę. Niestety w takich przypadkach nie dochodzi do współpracy wierzycieli, co powoduje, że w odniesieniu do złotówki i do miliona złotych należy zastosować taką samą procedurę wykreślenia. Jak odbywa się wykreślenie hipoteki?

Niezgodność wpisu w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym

Zawsze, gdy mamy do czynienia z niezgodnością pomiędzy rzeczywistym stanem nieruchomości a wpisem w księdze wieczystej, możemy żądać usunięcia niezgodności. Często leży to w naszym interesie. Pamiętajmy bowiem o istnieniu rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Księgi wieczyste: obowiązki nowego właściciela

Nowy właściciel nieruchomości powinien niezwłocznie dokonać wpisu w księdze wieczystej. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą.

Połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej

Czy właściciel kilku nieruchomości może połączyć je w jedną całość? Jak dokonać odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej?

Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Istnieje możliwość wydawania zarówno odpisów, jak i zaświadczeń z elektronicznych ksiąg wieczystych. W celu realizacji odpisów lub zaświadczeń o zamknięciu ksiąg prowadzonych w systemie informatycznym powołano zarówno Centralną Informację Ksiąg Wieczystych oraz system Centralnej Informacji.

Gwarancja bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami

Wiele osób zamierzających zakupić lub sprzedać mieszkanie zastanawia się przede wszystkim nad zapewnieniem sobie bezpieczeństwa prawnego przy dokonywaniu transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Podmioty te dla zapewnienia takiej gwarancji bezpiecznego obrotu nieruchomościami powinny skorzystać z usług notariusza.

Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie będą rosły w takim tempie jak do tej pory. Zmiany w prawie ułatwiają też możliwość uzyskania pełnego prawa własności.

Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Hipoteka umowna powstaje na mocy zawarcia umowy między wierzycielem a dłużnikiem, który ma prawo do danej nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki. Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS.

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS. Hipoteka przymusowa jest jedną z form realizowania potwierdzonych tytułów wykonawczych wierzytelności poprzez dokonanie obciążenia nieruchomości dłużnika hipoteką.

Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu

Do księgi wieczystej można dokonać wpisu zarówno praw osobistych, jak i roszczenia, do których należą m.in. prawo najmu, a także prawo dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia oraz inne roszczenia wskazane w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wniosek o wpis prawa najmu w księdze wieczystej składa się na właściwym formularzu.

Rozporządzanie lokalem przed wpisem do księgi wieczystej

Mając na uwadze fakt, że do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej, czy istnieje możliwość rozporządzania prawem do lokalu przed dokonaniem takiego wpisu?

Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości

Służebność powstaje na mocy umowy pomiędzy zainteresowanymi podmiotami lub na podstawie orzeczenia sądu, który podlega stosownemu wpisowi do księgi wieczystej. Służebność jako ograniczone prawo rzeczowe może być ustanowiona tylko na nieruchomości.

Prawo wglądu do elektronicznych ksiąg wieczystych

Każdy podmiot posiada wgląd do elektronicznej księgi wieczystej. W celu wyglądu do księgi elektronicznej, należy skorzystać z przeglądarki Centralnej Informacji. Niezbędna jest także znajomość numeru danej księgi wieczystej, ewentualnie numeru wniosku, pod którym zostało zarejestrowane żądanie założenia nowej księgi – poszukiwanie według innych kryteriów nie przyniesie skutku.

Postępowanie wyjaśniające w razie nieczytelnej księgi wieczystej

Cała procedura związana z przeniesieniem treści widniejącej w dotychczasowej księdze wieczystej do ośrodka migracyjnego celem jej przemigrowania powinna być dokonana w sposób precyzyjny. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w zakresie niezgodności między księgą w formie elektronicznej a dotychczasową księgą wieczystą należy rozpocząć czynności wyjaśniające.

Odwrócony kredyt hipoteczny a dożywotnia renta za mieszkanie

Istotą odwróconego kredytu hipotecznego jest wypłacanie przez bank co miesiąc środków pieniężnych osobie w podeszłym wieku w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci. W obecnym reżimie finansowo-prawnym wielu emerytów będzie mogło skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego w postaci dożywotniej renty, którego nie będą musieli spłacać za życia.

Elektroniczna księga wieczysta

Już w 1995 roku rozpoczęły się prace nad informalizacją rejestrów sądowych, co doprowadziło do powstania elektronicznych ksiąg wieczystych. Istotnym osiągnięciem projektu było przede wszystkim stworzenie systemu Nowej Księgi Wieczystej. Najważniejszym założeniem nowego systemu ksiąg miało być zastąpienie papierowych ksiąg wieczystych formą elektroniczną w celu ułatwienia korzystania z nich.

Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka jest potrzebna w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Ponadto ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka. Natomiast jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Fachowa pomoc przy odbiorze nieruchomości


Przy odbiorze nieruchomości nabywca powinien skorzystać z usług profesjonalisty wówczas, gdy ma wątpliwości co do stanu technicznego nieruchomości w celu dokonania fachowej oceny.

Jak zarejestrować się w systemie ePUAP?

Rejestracja w ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej jest darmowa i nieskomplikowana. Umożliwia nam załatwienie wielu spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu.

Obowiązek wpisu do księgi wieczystej przez cudzoziemca


Cudzoziemiec jako właściciel nieruchomości w Polsce zobowiązany jest złożyć wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Nabycie zarówno prawa własności nieruchomości, jak i prawa użytkowania wieczystego następuje na mocy każdego zdarzenia prawnego.

Wspólność małżeńska a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Obcokrajowiec może nabyć nieruchomość wówczas, gdy nabywcą nieruchomości jest współmałżonek, który jest obywatelem polski, a przy tym nieruchomość zostaje zaliczona do majątku wspólnego małżonków.

Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?


Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze.

Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta nieruchomości.

REKLAMA