REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księga wieczysta, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polacy mieszkają w jednych z najmniejszych mieszkań w Europie

Przeciętna powierzchnia mieszkania w Polsce wynosi 25 metrów kwadratowych, w Warszawie jest nieco wyższa i wynosi 28,4 m kw. W Europie w gorszej sytuacji są tylko Łotwa (17,9 m kw.) i Rumunia (15 m kw.). Dla porównania w Danii przeciętna powierzchnia mieszkalna wynosi 53 metry kwadratowe.

Rośnie liczba galerii handlowych w małych miastach

Systematycznie rośnie liczba galerii handlowych powstających w małych miastach. Wielkość galerii handlowych jest niewielka, nie przekraczają 30 tysięcy metrów kwadratowych, ale spełniają swoją funkcję – mieszczą się tam sklepy, punkty usługowe i miejsca rozrywki.

Eko-Park uzyskał pozwolenie na użytkowanie Grazioso Apartamenty

Eko-Park otrzymał pozwolenie na użytkowanie inwestycji Grazioso Apartamenty znajdującej się w bezpośrednio przy Polu Mokotowskim w Warszawie. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie umożliwi deweloperowi przekazanie mieszkań klientom. Deweloper Eko-Park ukończył inwestycję przed czasem.

Nieodśnieżony chodnik - kto poniesie konsekwencje?

Właściciele nieruchomości mają obowiązek odśnieżania chodnika, sprzątania błota pośniegowego i lodu. Jeśli doznaliśmy szkody materialnej lub uszczerbku na zdrowiu możemy się domagać odszkodowania od właściciela nieruchomości. Jak domagać się poniesienia konsekwencji od właściciela nieodśnieżonego chodnika?

REKLAMA

Transakcje w ramach komorniczych licytacji nieruchomości

Co roku zwiększa się liczba mieszkań zajmowanych przez komornika. Takie mieszkania trafiają na licytację komornicze, dramat jednych rodzin staje się okazją dla innych. Co jest przyczyną takiej sytuacji? Jak mieszkanie trafia na komorniczą licytację?

Świerkowa Polana – planowa budowa II etapu

Świerkowa Polana to inwestycja mieszkalna w Robakowie. Obecnie realizowany jest II etap Świerkowej Polany, po mimo mroźnej zimy prace przebiegają planowo. Inwestycja ma zostać oddana do użytku wiosną 2013 roku.

Osiedle Batory II – oddane do użytku

Osiedle Batory II na poznańskim Piątkowie zostało ukończone z końcem 2012 roku, oddano do użytku pierwsze lokale. Na osiedlu Batory II znajdują się jeszcze wolne mieszkania z najpopularniejszego segmentu, kawalerki do 30 m kw. i mieszkania dwupokojowe do 50 m kw.

Rynek nieruchomości: raport styczeń 2013

Na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku obserwowano wzrost zainteresowania klientów. Większe ożywienie nastąpiło na rynku nieruchomości wtórnych. Natomiast rynek domów i działek pozostaje w stanie zeszłorocznego marazmu. Przeczytaj szczegółowy raport opisujący sytuację na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku.

REKLAMA

Dynamiczny rozwój Lubonia – powstają nowe inwestycje

W Luboniu obserwowany jest dynamiczny rozwój infrastruktury miejskiej, wzrost populacji miasta, a także nowe inwestycje, w tym duże osiedla domów i mieszkań. Luboń położony jest w niewielkiej odległości od Poznania, ma to bezpośredni wpływ na rozwój miasta.

Tanieją mieszkania i kredyty

Tanieją mieszkania i kredyty hipoteczne – od pięciu lat nienotowano tak dużych spadków cen nieruchomości na rynku wtórnym, dodatkowo RPP obniżała stopy procentowe, co wpłynęło na zwiększenie atrakcyjności kredytów. Na rynku wtórnym mieszkania najbardziej staniały w Krakowie, natomiast średnie oprocentowanie kredytu wynosi 5,56 proc.

W Polsce jest za mało mieszkań

Prawie 2,4 milionów mieszkań brakuje, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe w Polsce. Ich wybudowanie zajęłoby ponad 16 lat. Gdyby ciężar ich budowy spoczywał tylko na deweloperach, wybudowanie brakujących mieszkań zajęłoby nawet 40 lat.

Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Bydgoszczy w 2013 roku

Od początku 2013 roku mieszkańcy Bydgoszczy płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły też opłaty za wodę, ścieki i parkowanie.

Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Zdarza się, że lokatorzy przestają płacić czynsz. W praktyce jest to problem nie tylko zadłużonego sąsiada, lecz także pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej. Brak regularnie płaconych czynszów może skutkować tym, że budynek nie zostanie na czas ocieplony, a winda nie będzie działać. Poza tym, należności z tytułu mediów w takiej sytuacji są rozdzielane na pozostałe lokale, w związku z czym pozostałym mieszkańcom wzrastają opłaty. Podpowiadamy, co zrobić kiedy sąsiad nie płaci czynszu.

Mielno Holding – Firmus Group: podsumowanie 2012 roku i plany na 2013

Rok 2012 dla Mielno Holding – Firmus Group był korzystny. Zachęcony sukcesami z ubiegłego roku, deweloper Mielno Holding – Firmus Group w 2013 roku ma planach rozpoczęcie czterech inwestycji, część z nich to kolejne etapy już rozpoczętych budów. Długofalowe plany obejmują dalsze Inwestycje.

Ekspektatywa chroni nabywców mieszkań

Ekspektatywa przekazuje nam prawo do objęcia przyszłych dóbr i polega na ustanowieniu odrębnej własności lokalu, po którym następuje przeniesienie własności na kupującego. Ekspektatywa pozwala kupującemu domagać się swojej należności od dewelopera w przypadku problemów z ukończeniem mieszkania lub upadłością dewelopera. Poznaj szczegóły ekspektatywy.

Stawki podatków i opłat w Krakowie w 2013 roku

Od początku 2013 roku mieszkańcy Krakowa płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za ogrzewanie, wodę i ścieki. Przywrócony został podatek od posiadania psów.

Stawki podatków i opłat lokalnych w Warszawie w 2013 roku

Od początku 2013 roku warszawiacy płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych oraz podatek rolny. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej. Najprawdopodobniej wzrosną (być może już w lutym) czynsze w lokalach komunalnych i opłaty za wywóz śmieci wodę i ścieki (te od połowy roku).

Podatki i opłaty lokalne w woj. zachodniopomorskim w 2013 r.

W 2013 r. mieszańcy woj. zachodniopomorskiego mogą się spodziewać wyższych czynszów, podatków od nieruchomości czy opłat za wodę i ścieki.

W 2013 r. w obu stolicach woj. lubuskiego wzrosły podatki i opłaty

W województwie lubuskim w 2013 r. wzrosły niektóre podatki i opłaty lokalne. W Gorzowie Wlkp. podrożały ceny biletów komunikacji miejskiej, w Zielonej Górze podwyżka objęła czynsze za lokale komunalne.

Mieszkańcy Białegostoku zapłacą wyższe podatki lokalne w 2013 r.

Od stycznia 2013 roku w Białymstoku podniesiono podatki od środków transportu i od nieruchomości.

Podwyżki podatków i opłat lokalnych w Lublinie w 2013 r.

Mieszkańcy Lublina w 2013 r. zapłacą wyższe podatki od nieruchomości; wzrasta również cena wody i odprowadzania ścieków, ciepła oraz opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Olsztyn: podatki i opłaty lokalne w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 w Olsztynie wzrosły opłata miejscowa, podatek od środków transportu, a także opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Podwyżki wynoszą od 2,7 proc. do 5 proc.

Mieszkańcy Łodzi zapłacą wyższe podatki w 2013 r.

W 2013 r. mieszkańcy Łodzi zapłacą więcej m.in. za wodę, bilety oraz podatek od nieruchomości.

Niestandardowy cel kredytowania – działka rolna

Dom za miastem – marzenie niejednej rodziny, która ma dość zgiełku dużych aglomeracji, ciągłych korków i co najgorsze – wścibskich sąsiadów. Aby spełnić to marzenie należy posiadać działkę budowlaną oraz środki na budowę. Co w przypadku, gdy takiej działki nie ma, a jedyne, co jest dostępne w wybranej okolicy, to grunty rolne? Czy nie mając środków własnych bank bez problemów sfinansuje taką inwestycję? Cóż, bez problemów się nie obejdzie, ale...

Mieszkania w Warszawie – coraz tańsze

Ceny mieszkań w Warszawie wynoszą średnio 7,3 tys. zł za metr mieszkania. Na rynku można znaleźć także mieszkania w cenie 5,5 tys. zł/mkw.

Umowa przedwstępna – czy warto ją podpisywać?

Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Zakup domu lub mieszkania jednocześnie wiąże się z koniecznością podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy jej podpisać, warto rozważyć podpisanie umowy przedwstępnej. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że sprzedający się rozmyśli lub zmieni wcześniej ustalone warunki.

Bilans „Rodziny na Swoim”

W ramach „Rodziny na Swoim” udzielono 31 mld złotych kredytów. Rządowy program „Rodzina na Swoim” pomógł w zakupie pierwszego mieszkania lub domu tysiącom młodych Polaków. Rozwiązanie to było niewątpliwie również wsparciem dla deweloperów.

Najgorzej na „Rodzinie na Swoim” wyszła Małopolska

Koniec „Rodziny na Swoim” spowodował, że w grudniu udzielono najwięcej kredytów z dopłatą, było ich aż 5599. Ale to nie wszystko, wnioski były przyjmowane do samego końca, więc nie znamy jeszcze ostatecznej liczby kredytów przyznanych w „Rodzinie na Swoim”. Jednak przez cały okres funkcjonowania programu najmniej zainteresowanych było w Małopolsce.

Home staging, czyli przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

Home staging wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, tam funkcjonuje już od 1972 roku. W Wielkiej Brytanii home staging określany jest property presentation lub property styling. Niezależnie od nazwy polega to na wizualnym przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży lub do wynajmu.

Wypadki na oblodzonym chodniku – obowiązki właściciela nieruchomości – aspekt prawny

Zimą właściciele i zarządcy nieruchomości mają swoje obowiązki. Są zobowiązani do usuwania śniegu z chodników, sopli a także nawisów śniegowych i lodowych. Co zrobić kiedy zarządca budynku nie wykonuje swoich obowiązków? Konsekwencje są różne, może być to grzywna a także ograniczenie wolności. Jeśli doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, możemy domagać się odszkodowania. Zobacz poradnik.

Czy będzie można kupić mieszkanie w Warszawie bez wkładu własnego?

Zgodnie z proponowaną zmianą rekomendacji S, banki po 2013 roku nie będą już udzielać kredytów bez wkładu własnego. A to nie koniec zmian, w 2014 roku kredytobiorca będzie musiał mieć 10% wkładu własnego, a rok później będzie to aż 20%. Co w przypadku Warszawy oznacza konieczność uzbierania min. 66 tys. zł, nie licząc kosztów transakcyjnych.

Czy akcje deweloperów dały zarobić w mijającym roku?

Wbrew powszechnym doniesieniom o kryzysie i konieczności zaciskania pasa, inwestujący w akcje mogą zaliczyć mijający rok do udanych. Podstawowy indeks WIG wzrośnie w ciągu 12 miesięcy o około 26%. Nieznacznie słabiej radził sobie indeks blue chipów – WIG20, który wzrośnie o około 20%. Warto sprawdzić czy akcje spółek deweloperskich również przyniosą zyski swoim akcjonariuszom.

Sytuacja na pierwotnych rynkach mieszkaniowych w 2013 r.

Jak kształtować będą się ceny mieszkań deweloperskich w nadchodzącym roku? Czego mogą spodziewać się kupujący mieszkania? Czy czeka nas zastój na rynku, a może należy oczekiwać ożywienia?

Podsumowanie 2012 roku na rynku nieruchomości i prognoza na 2013 rok

Rok 2012 przyniósł nam ustawę deweloperską, a także wygaszenie rządowego programu „Rodzina na Swoim” i tym samym zwiększoną sprzedaż mieszkań pod koniec roku. Prognozy na rok 2013 uwzględniają spadek cen mieszkań na rynku pierwotnym, związane jest to z nadpodażą gotowych lokali. Przeczytaj szczegółową analizę.

Rynek nieruchomości: prognoza na 2013 rok

Rynek nieruchomości pierwotnych w 2013 roku będzie się nieco różnił w poszczególnych miastach, ale można przedstawić pewien ogólny trend. Bardzo duża liczba gotowych mieszkań może spowodować kolejne spadki cen mieszkań. Przeczytaj, czego jeszcze można się spodziewać na rynku nieruchomości.

Segment mieszkań popularnych – mieszkania dla każdego?

Mieszkania w segmencie popularnym mają na celu zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nabywców, a ich parametry są pochodną wymogów wynikających z przepisów. Nie dodadzą prestiżu mieszkańcom, nie zapewnią pozytywnych doznań estetycznych związanych z bryłą architektoniczną i standardem wykończenia części wspólnych. Ze względu na fakt, iż mają być dostępne dla masowego klienta lokalizacja zwykle ustępuje miejsca cenie.

Zrzeczenie się użytkowania wieczystego

Czy można zrzec się użytkowania wieczystego przez jednostronne oświadczenie woli? Odpowiedź nie jest tak oczywista.

Czy pośrednie inwestycje w nieruchomości są opłacalne?

Od co najmniej kilku lat inwestorzy przekonywani są o możliwości nie tylko bezpośrednich ale i pośrednich inwestycji na rynku nieruchomości. Podkreśla się, że bezpośrednie inwestycje wiążą się z wymogiem posiadania sporego kapitału lub zdolności kredytowej na odpowiednio wysokim poziomie.

Rynek nieruchomości: grudzień 2012

Rynek nieruchomości w grudniu 2012 zachowuje się dość nietypowo jak na tę porę roku, zazwyczaj w tym okresie obserwowane są niewielkie spadki sprzedaży mieszkań, obecnie jednak sytuację zmienia kończący się 31 grudnia program dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”. Dużo transakcji mieszkaniowych jest w trakcie finalizacji, sporo młodych Polaków ma nadzieję znaleźć coś w ostatniej chwili.

Deweloperom trudno sprzedać duże mieszkania

Niższe możliwości finansowe popytu na rynku mieszkaniowym powodują, że przesunął się on w kierunku mniejszych metraży. Projektując nowe inwestycje deweloperzy uwzględnili ten aspekt i w lepszym stopniu dostosowali ofertę do oczekiwań klienta. Wciąż jednak wiele dużych i z rozmachem zaprojektowanych mieszkań zalega w ofercie deweloperów. Co trzecie z nich zostało wystawione na sprzedaż przynajmniej trzy lata temu.

Zakres obciążenia hipoteką

Przedmiotami hipoteki, oprócz tych wymienionych w art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, mogą być także części składowe i przynależności.

Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice

Odwrócona hipoteka w Polsce nadal jest w fazie projektu, według niej fundusz będzie mógł stać się właścicielem nieruchomości dopiero po śmierci klienta. Natomiast w przypadku renty dożywotniej fundusz staje się właścicielem w chwili podpisania umowy z klientem, co ogranicza jego prawa. Przeczytaj, jakie są jeszcze różnice.

Zastaw na rzeczach ruchomych

Zastaw to rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności. Polega na oddaniu wierzycielowi lub osobie trzeciej (zastawnikowi) rzeczy przez właściciela w celu zabezpieczenia wierzytelności.

Wygaśnięcie hipoteki

Główną przyczyną wygaśnięcia hipoteki jest wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Ustawodawca przewidział także inne sytuacje powodujące jej wygaśnięcie.

Podatek od nieruchomości 2013 – wysokość stawek zależna od gminy

W 2013 roku podwyżki podatku od nieruchomości mogą dotknąć właścicieli nieruchomości. Podwyżka maksymalnych stawek o wskaźnik inflacji, zawarta w obwieszczeniu Ministra Finansów nie oznacza jednak obowiązku obciążenia tym podatkiem. Ostateczna decyzja w sprawie konkretnych stawek podatkowych należy do gmin. Dlatego też warto zapoznać się z uchwałami rad gmin.

Mikroapartamentowce, czyli „kompresja mieszkaniowa”

Pojęcie „mikroapartamentowca” do niedawna wydawało się niedorzeczne, do tej pory apartament oznaczał lokal o dużej powierzchni o charakterze luksusowym. Rynek nieruchomości powoli zaczyna się oswajać z nową formą dostosowaną do sytuacji finansowej Polaków tworząc mikroapartamenty, nazywane również „kompresją mieszkaniową”.

Zagraniczny rynek nieruchomości

Z państw borykających się ze skutkami pękniętej bańki nieruchomości dochodzą coraz to nowe informacje o kolejnych próbach ratowania sytuacji. Nie jest to jednak łatwa sprawa, gdyż skala problemu jest ogromna. Dotyka on tak wiele osób, iż zmusza to zarówno rządy jak i zaangażowane w nią banki do podjęcia coraz bardziej zdecydowanych działań.

NBP publikuje ceny mieszkań z rynku wtórnego

NBP publikuje aktualne ceny mieszkań na rynku wtórnym. Indeks cen hedonicznych jest jednym ze wskaźników, który NBP bierze pod uwagę. Ceny mieszkań na rynku wtórnym systematycznie spadają, wyjątkiem jest Rzeszów.

Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

Podatek katastralny jest rodzajem opodatkowania nieruchomości, w tym przypadku jego wysokość jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości. W tej chwili podatek od nieruchomości jest ściśle powiązany z powierzchnią nieruchomości. Podatek katastralny byłby dużą zmianą, niekoniecznie na lepsze.

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje – jednoznacznie wskazują na to dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań zmalała o prawie jedną dziesiątą w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku.

REKLAMA