REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księga wieczysta, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek katastralny może zostać wprowadzony do 2020 r.

Jeżeli w Polsce zostanie wprowadzony podatek katastralny, co może nastąpić przed 2020 r., obciążenia nakładane na właścicieli nieruchomości mogą wzrosnąć nawet kilkudziesięciokrotnie. Podatek ten zastąpiłby podatek od nieruchomości i pobierany byłby od wartości, a nie od powierzchni nieruchomości.

Ustawa dotycząca gruntów warszawskich skierowana do trybunału

"Prezydent jest przekonany, że niektóre zapisy tej ustawy są niekonstytucyjne, sygnały o tym dochodziły już na etapie prac parlamentarnych. Niektóre regulacje pogarszają sytuację byłych właścicieli, a ich skutkiem może być pozbawienie ich roszczeń i pozostawienie bez rekompensaty. Ostatecznie na temat zgodności z ustawą zasadniczą wypowie się Trybunał Konstytucyjny" - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Problem nieruchomości objętych dekretem Bieruta

Do Trybunału Konstytucyjnego skierowano ustawę ws. gruntów warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

Przekształcenie własnościowego mieszkania w ramach TBS

Ujednolicenie prawa regulującego przekształcenia własnościowe mieszkań w ramach TBS - zakłada podpisana przez prezydenta ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

REKLAMA

Inwestycja w nieruchomości - raport 2015

“Inwestowanie w nieruchomości jest nie tylko najlepszym, nie tylko najszybszym i nie tylko najskuteczniejszym, ale jest jedynym sposobem, by stać się bogatym” - Theodore Roosevelt.

Gminne budynki i drogi bez podatku od nieruchomości

Gminy od 2016 roku nie będą same sobie płacić podatku od nieruchomości za budynki będące ich własnością, gdy te nie są wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej - przewiduje uchwalona w czwartek 23 lipca 2015 r. nowela ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Mieszkania dla Młodych także z rynku wtórnego

Posłowie niemal jednogłośnie przegłosowali istotne zmiany w programie MdM. Tak jak zapowiadaliśmy w jednym z poprzednich materiałów największą rewolucją jest włączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego.

Podaż i popyt na rynku pierwotnym w 2015 roku

Pierwsze półrocze 2015 r. przyniosło kontynuację ożywienia w budownictwie mieszkaniowym rozpoczętego na dobre jeszcze w 2014 r. Czołowe firmy deweloperskie notują rekordowe wyniki i osiągają imponującą, niespotykaną dotychczas w Polsce skalę działalności. Aby wykorzystać sprzyjającą sytuację rynkową, masowo uruchamiają one nowe inwestycje.

REKLAMA

Sprzedaż odziedziczonej po małżonku nieruchomości a kwestie podatkowe

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości odziedziczonej po zmarłym małżonku? Czy odziedziczenie w każdej sytuacji traktowane jest jako nabycie nieruchomości?

Zwolnienie z podatku przy sprzedaży nieruchomości kupionej za granicą

Dochód ze sprzedaży nieruchomości będzie podlegał zwolnieniu, jeśli zostanie przeznaczony na zakup mieszkania czy domu oraz spłatę kredytu, aby zaspokoić „własne potrzeby mieszkaniowe”. Przy czym zwolnienie z podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości można uzyskać również w przypadku, gdy kupuje się dom czy mieszkanie za granicą, w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w Szwajcarii.

Ewidencja księgowa sprzedaży nieruchomości zaliczonej do inwestycji

Jak dokonać ewidencji w księgach rachunkowych sprzedaży nieruchomości zaliczonej do inwestycji? Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości zalicza się do przychodów finansowych?

Od kiedy należy liczyć datę nabycia mieszkania w drodze spadku

W posiadanie spadku podatnik wchodzi z dniem śmierci zmarłego. A zatem nabycie mieszkania w drodze spadku następuje z chwilą otwarcia spadku, a nie w momencie wydania orzeczenia sądowego. Oznacza to, że przedłużające się postępowanie spadkowe nie musi ograniczać spadkobierców w kwestii ewentualnej sprzedaży nabytej nieruchomości.

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego

Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego zaczyna być coraz częściej stosowane w naszym kraju. Ten sposób zabezpieczenia pozwala uniknąć finansowych strat, które wynikają z ryzyka poniesionego nabywaniem nieruchomości lub finansowaniem kredytów hipotecznych.

GUS poinformuje o zmianach cen nieruchomości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dzięki temu GUS rozpocznie publikację wskaźników zmian cen nieruchomości.

Czy można sobie zapewnić „dziedziczenie” praw do lokalu komunalnego oraz praw do lokalu socjalnego?

Śmierć osoby wynajmującej lokal socjalny czy też lokal komunalny stawia pod znakiem zapytania sytuację mieszkaniową osób wspólnie z nią zamieszkujących. Zarówno lokal socjalny, jak i lokal komunalny, nie stanowią przedmiotu własności najemcy, co powoduje, iż lokal taki nie wchodzi do masy spadkowej po zmarłym najemcy. W konsekwencji ani najemca, ani jego rodzina nie mogą podjąć żadnych skutecznych prawnie działań, które powodowałyby w przyszłości „dziedziczenie” praw do takiego lokalu przez rodzinę najemcy.

Można kupić mieszkanie za granicą, by nie zapłacić PIT w Polsce

Jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony zostanie w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie czyli do końca 2016 r., na nabycie udziału w nieruchomości – budynku mieszkalnym – położonej we Francji w celu zamieszkania w nim po zakupie, to uzyskany dochód korzystał będzie ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe ułatwienia w procesie budowlanym

28 czerwca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadziła wiele doniosłych zmian, których celem ma być uproszczenie i skrócenie procedury budowlanej. W artykule omówione zostaną wybrane najważniejsze z nich.

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” są bez wątpienia rewolucyjne. Najważniejsze z nich to możliwość zakupu nieruchomości na rynku wtórnym i dodatkowe korzyści dla rodzin wielodzietnych. Nowe zasady mogą obowiązywać już od 1 sierpnia br.

Prawo pierwokupu miasta w Warszawie

Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą dekretu Bieruta. Celem nowelizacji jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości warszawskich. Chodzi m.in. o handel roszczeniami - w procederze tym kancelarie prawne skupują od byłych właścicieli za przysłowiowe grosze roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po cenie rynkowej.

Nieruchomości warszawskie objęte tzw. dekretem Bieruta - nowe przepisy jeszcze w 2015 roku

Żaden z klubów nie opowiedział się we wtorek 23 czerwca 2015 r. przeciw senackiemu projektowi ustawy, mającemu uregulować problem nieruchomości warszawskich objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. PO i PSL zapowiadają poparcie projektu, PiS i Zjednoczona Prawica wstrzymają się od głosu.

Czy czeka nas wprowadzenie podatku katastralnego?

Podatek katastralny to pomysł, który rodzi kontrowersje. Z jednej strony generuje zyski dla samorządów, z drugiej – mocno obciąża kieszenie właścicieli nieruchomości. Temat wprowadzenia podatku katastralnego regularnie powraca w dyskusjach nad polską polityką fiskalną. Warto zwrócić uwagę, że to rozwiązanie obowiązuje już w większości państw europejskich. Czy zostanie wprowadzone również w Polsce? Jakie niesie to ze sobą konsekwencje?

Gminy nie będą pobierać podatku od nieruchomości od samych siebie

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zaakceptowana jednogłośnie przez Senat, zakłada, że gminy nie będą musiały pobierać podatku od nieruchomości od samych siebie.

Mieszkanie dla Młodych czeka rewolucja?

Rynek nieruchomości czeka na zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Czy do programu MDM zostanie włączony również rynek wtórny?

Odziedziczenia mieszkania po małżonku to nie nabycie wg ustawy o PIT

Odziedziczenie części mieszkania objętego małżeńską wspólnością majątkową po śmierci małżonka nie jest nabyciem pod względem podatkowym – zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy. A to oznacza, że urzędy skarbowe nie mogą traktować daty nabycia spadku po współmałżonku w taki sam sposób, jakby była to data zakupu mieszkania czy nieruchomości. Zatem sprzedaż takiego mieszkania nie będzie w większości przypadków opodatkowana PIT, bo 5 lat od nabycia nie trzeba liczyć od daty nabycia spadku.

"Mieszkanie dla Młodnych" - dopłaty w wysokości pół miliarda złotych

Ponad pół miliarda złotych otrzymali już beneficjenci w programie "Mieszkanie dla Młodych". Od początku trwania programu wnioski chętnych opiewały na niemal 37 mln zł.

JLL zarządcą warszawskich biurowców Atrium Centrum i Atrium Plaza

Warszawa, 1 czerwca 2015 r. – firmę doradczą JLL wybrano na zarządcę warszawskich biurowców Atrium Centrum i Atrium Plaza. Do obowiązków firmy JLL będzie należeć utrzymywanie jak najlepszych relacji z najemcami oraz kompleksowe zarządzanie operacyjne i finansowe nieruchomościami.

Czy wydatki na zakup nieruchomości przez jednostki sektora finansów publicznych stanowią wydatki strukturalne

Gmina, realizując swoje zadania, zakupuje nieruchomości (np. grunty) pod przyszłe inwestycje. Czy wydatki te uznać należy za strukturalne i ewentualnie w jakim kodzie należy je ewidencjonować?

Działalność gospodarcza w mieszkaniu kupionym w programie „Mieszkanie dla Młodych”

W mieszkaniu, które kupiliśmy z dofinansowania programu "Mieszkanie dla Młodych" można zarejestrować działalność gospodarczą. W takiej sytuacji, należy jednak brać pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Kodeks budowlany już wkrótce

Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Kodeks budowlany - projekt trafił do konsultacji społecznych

Projekt Kodeksu budowlanego trafił do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Konsekwencje wyroku TK w sprawie użytkowania wieczystego

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie użytkowania wieczystego jest bardzo korzystny dla samorządów, choć może w pewnym zakresie zniechęcać przedsiębiorców do inwestowania na ich terenie. Można jednak tego uniknąć, wykorzystując dostępne narzędzia wsparcia właścicieli firm.

Jak chcą mieszkać Polacy?

Polacy coraz częściej zastanawiają się, co będzie dla nich lepsze, dom czy mieszkanie? Westwing Home & Living przeprowadziła badania, gdzie zapytano Polaków o to jak chcieli by mieszkać. Zdecydowana większość bo aż 60% – zdecydowanie wolałaby dom wolnostojący. 35% – wybrałaby mieszkanie w locie, kamienicy lub apartamentowcu.

Deweloperzy - 84 proc. więcej inwestycji, niż w roku ubieglym

Kwiecień to miesiąc, w którym wielu deweloperów nie oszczędzało sił i środków w związku z dalszym rozwojem swoich działalności. Rozpoczęli oni budowę o 84% większej liczby mieszkań w porównaniu do tego samego okresu z roku ubiegłego.

Koniunktura w branży deweloperskiej - będzie się poprawiać

Aż 9152 rozpoczęte budowy – tak właśnie wygląda kwietniowy wynik deweloperów. Ten bardzo dobry wynik jest najlepszy od kilku lat, a na taką aktywność niewątpliwy wpływ miała nie tylko łagodna zima. Wygląda na to, że koniunktura w branży deweloperskiej nadal będzie się poprawiać.

Prawo do zwolnienia podatkowego przy sprzedaży nieruchomości

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli podatnik przeznaczy dochód ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup lub modernizację lokalu, to nie płaci podatku. Prawo to nie przeszkadza jednak urzędnikom, którzy każą płacić. Wystarczy bowiem twórczo wykorzystać przepis dotyczący odpisów podatkowych a koszt nabycia potraktować jak ulgę, aby zmienić sens ustawy.

Organizacje budowlane postulują o zmianę przepisów

Przedstawiciele trzech organizacji budowlanych przedstawili postulaty dotyczące zmiany w przepisach dotyczących zamówień publicznych. Jednym z najważniejszych jest odejście od kryterium najniższej ceny i uwzględnienie w przetargach kosztów eksploatacji i remontów budynków powstających z publicznych pieniędzy.

Odpowiedzialność cywilna zarządcy budynku komercyjnego za wszelkie zdarzenia

Zarządca nieruchomości, nałożonym przez ustawodawcę obowiązkiem, podlega ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Wspomniane ubezpieczenie chroni poszkodowanego zarówno w przypadku zaniedbań ze strony zarządcy jak również od działań osób trzecich, wykonujących pod nadzorem zarządcy określone czynności. W przypadku wypełnienia wszystkich przesłanek zarządca ponosi odpowiedzialność za następstwa zdarzenia wywołującego szkodę na zdrowiu bądź mieniu poszkodowanego.

Nowe Prawo restrukturyzacyjne osłabi ochronę klientów deweloperów

Prawo restrukturyzacyjne likwiduje szczególną ochronę klientów bankrutujących firm budowlanych. Dlatego trzeba lepiej chronić pieniądze powierzane przez konsumentów deweloperom i lokować je wyłącznie na zamkniętych rachunkach powierniczych, mówi wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.

Rynek nieruchomości: Jakie mieszkania kupują młodzi ludzie?

Najpopularniejsze mieszkania wśród młodych ludzi na rynku nieruchomości to mieszkania dwupokojowe, średniej wielkości i w dobrej cenie tak jest w Lublinie. Młodzi ludzie rzadko korzystają z rządowych dopłat, a wymarzone mieszkania kupują w stanie deweloperskim, zwykle w dzielnicach położonych poza centrum miasta.

Polnord: wyniki za I kwartał 2015 - raport

W I kw. 2015 r. Grupa Polnord S.A. osiągnęła przychody w kwocie 66,3 mln zł, a także zysk netto w wysokości 1,3 mln zł. W 2015 roku Polnord zawarł 346 umowy sprzedaży, a także przekazała klientom 254 mieszkania.

Budownictwo senioralne w Polsce – Raport 2015

Raport ekspertów firmy REAS „Budownictwo senioralne w Polsce – perspektywy rozwoju”, opisuje ciekawą tezę, która zakłada dość istotny wzrost znaczenia rodzimego starszego pokolenia jako uczestnika rynku nieruchomości w ciągu kilku najbliższych lat. Czy będzie to stanowić nowe wyzwanie dla deweloperów?

PIT przy sprzedaży nieruchomości - można nabyć dwa mieszkania by nie zapłacić podatku

Podatnicy, którzy sprzedają np. mieszkanie przed upływem pięciu lat od momentu jego nabycia, powinni co do zasady zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: PIT) od tej transakcji. Jednak dochód ze zbycia nieruchomości w określonych przypadkach może korzystać ze zwolnienia. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT dzieje się tak, jeżeli dochód ten zostanie w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie, wydatkowany na własne cele mieszkaniowe podatnika. Cały problem polega na tym, co mieści się pod pojęciem „własne cele mieszkaniowe”. Ustawa o PIT nie precyzuje tego pojęcia. Dodatkowo sprawę komplikują rozbieżne orzecznictwo i podatkowe interpretacje. Potrzebna jest jednolita wykładnia.

Koszty utrzymania mieszkania – w górę

Od ok. 10 miesięcy, na rynku nieruchomości dało się zauważyć, że koszty utrzymania mieszkania poszły w górę. Patrząc na dane z ostatnich kilku lat – koszty utrzymania Nieruchomości zawsze rosną szybciej niż ogólny poziom cen.

Nowe obowiązki pośredników nieruchomości – większe prawa klientów

Trochę spóźniony prezent na koniec roku otrzymali wszyscy, którzy zamierzają sprzedać, kupić lub wynająć korzystając z usług pośrednika nieruchomości. W dniu 25 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa konsumencka, która jest uzupełnieniem do poprzedniej ustawy z dnia 20 marca 2000 r. i zgodnie z dyrektywą unijną 85/577/EWG spełnia europejskie normy chroniące konsumenta, zawierającego umowę poza lokalem przedsiębiorstwa. Nowa ustawa jest ważna ponieważ nie ogranicza się wyłącznie do usług świadczonych przez pośrednika nieruchomości. Jej zakres jest znacznie szerszy i obejmuje wszystkie umowy między innymi z zarządcami nieruchomości i deweloperami.

Wpływ deregulacji na rynek wtórny nieruchomości

Większość osób znająca realia rynku nieruchomości przed wprowadzeniem ustawy głośno przeciwko niej protestowała udowadniając, że zmiany te przyniosą bardzo negatywne skutki. Główny argument to znaczące obniżenie jakości świadczonych usług. Wskazywali przy tym, że odpowiedzialni będą za to wyłącznie „nowi pośrednicy” bez licencji.

Sankcje, frank, kredyty i nieruchomości

Prognozy dla osób zadłużonych we frankach, nigdy nie były tak niepomyślne jak obecnie i to prawie na wszystkich płaszczyznach. Wprowadzanie kolejnych sankcji przez rządy krajów Unii Europejskiej i USA coraz bardziej jest odczuwalne w Rosji. Nie można się więc dziwić, że kapitał rosyjski uciekł z tego kraju w skutek załamania się kursu Rubla.

Fundusz Mieszkań na Wynajem – czym go zastąpić?

Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW) staje się coraz mniej popularny. Wiele osób, które z niego korzystały do tej pory - poczuło się zawiedzionych. Dość wysokie czynsze to tylko jeden z „grzechów” Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Kredyty hipoteczne: Coraz więcej zadłużonych Polaków

Statystycznie, na jednego Polaka przypada ok. 2,3 tys. euro kredytu hipotecznego i choć nie jesteśmy w czołówce Europy, w wielu krajach UE zadłużenie mieszkańców jest wyższe od naszego i to nawet dziesięciokrotnie.

Lepiej kupić czy wynajmować mieszkanie?

Wiele młodych osób chcących się usamodzielnić staje przed dylematem – wynająć mieszkanie czy kupić na kredyt? Obie opcje mają zarówno swoje wady, jak i zalety.

Wrocław: Budynek A kompleksu Dominikański wraz z zabytkowym placem otrzymały pozwolenie na użytkowanie

Skanska Property Poland odnowiła zabytkowy Pałac Oppersdorfów, jednocześnie włączając go do kompleksu biurowego Dominikański. Pałac wraz z budynkiem A – uzyskały pozwolenie na użytkowanie.

REKLAMA