REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księga wieczysta, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cudzoziemcy kupili w Polsce najwięcej mieszkań w historii

Zakup nieruchomości. Z ostatnich danych wynika, że cudzoziemcy kupili w Polsce rekordową liczbę mieszkań. Wśród nabywców znajdują się m.in. Niemcy, Brytyjczycy, Białorusini, a nawet Izraelczycy. Przeważającą grupą są jednak obywatele Ukrainy, dla których Polska to niemal drugi dom. Czy trwająca pandemia może odwrócić ten trend?

Mieszkanie na kredyt - niski wkład własny

Jak kupić mieszkanie na kredyt mając niski wkład własny? Zakup udziału w nieruchomości czy najem z dojściem do własności – to tylko dwa rozwiązania, które ułatwiają zakup własnego „M”. Ostatnie miesiące przyniosły potężny wzrost zainteresowania ofertami firm, które zastępują lub uzupełniają banki w finansowaniu mieszkań.

Wzory informacji CIT-ISN i PIT-ISN (zbycie praw do spółki nieruchomościowej)

Wzory informacji CIT-ISN i PIT-ISN, które obowiązują od 28 stycznia 2021 r., to formularze służące do informowania o wpłaconej przez płatnika zaliczce na podatek dochodowy od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej. Którzy podatnicy i kiedy mają obowiązek składania informacji na formularzu CIT-ISN lub PIT-ISN?

Czy zmienią się ceny mieszkań w 2021 roku?

Ceny mieszkań w 2021 roku. Czy zapowiadane dalsze obniżki stóp procentowych i coraz wyższa inflacja może mieć wpływ na ceny mieszkań? Co będzie miało największe znaczenie dla zmiany stawek cenowych na rynku mieszkaniowym?

REKLAMA

Ulga mieszkaniowa - podatnik musi być współkredytobiorcą

Ulga mieszkaniowa. Wydatkowanie przez podatnika środków pieniężnych otrzymanych z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu zaciągniętego przez małżonka na zakup domu nie daje podstawy prawnych do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Podatnik musi być współkredytobiorcą.

PIT-39 - rozliczenie roczne 2020/2021

PIT-39 to deklaracja właściwa dla podatników, którzy osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych. Co rozliczamy w PIT-39? Kiedy składamy zeznanie PIT-39? Jak wypełnić i złożyć deklarację PIT-39 za 2020 r. (w rozliczeniu dokonywanym w 2021 r.)?

Kredyt hipoteczny 2021 - co każdy kredytobiorca wiedzieć powinien?

Kredyt hipoteczny 2021. Nieprzewidywalność reakcji i zmienna polityka banków. Wyższa marża i prowizja oraz niskie oprocentowanie. Szczegółowa analiza zdolności kredytowej. Z taką sytuacją musiały mierzyć się osoby, które w 2020 r. chciały zakupić wymarzone M. na kredyt. Co czeka przyszłych kredytobiorców w 2021 roku? Czy pandemia Covid-19 nadal będzie decydować o krokach podejmowanych przez banki? Co nowego przyniesie rok 2021 w kwestii wysokości wkładu własnego czy oprocentowania hipotek? Co jeszcze czeka osoby, które będą starać się o kredyt mieszkaniowy w korona-kryzysie? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Jakie są zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej?

Biura do wynajęcia. Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu rynkach regionalnych wyniosły około 5,79 mln m kw. Najwięcej powierzchni jest w Krakowie (ponad 1,5 mln m kw.), w Wrocławiu (ponad 1,2 mln m kw.) oraz Trójmieście (ponad 888 tys. m kw.).

REKLAMA

Fundusze REIT. Jak zarabiać na rynku nieruchomości?

Kiedy fundusze REIT pojawią się w Polsce? Polscy inwestorzy, zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni wciąż mają bardzo ograniczone możliwości inwestowania i realizowania zysków na rynku nieruchomości. Ten stan ma zmienić nowa ustawa - rząd właśnie wraca do prac nad przepisami o REIT-ach, niezwykle popularnych za granicą funduszach inwestujących w nieruchomości. Czas na Polskę, dobre prawo, czyli nowa ustawa powinna zapewnić inwestorom bezpieczeństwo w hossie i w bessie. Czym są fundusze REIT (Real Estate Investment Trust)?

Podstawa opodatkowania budowli całkowicie zamortyzowanych – jednak bez pomniejszania o dokonane odpisy amortyzacyjne

Podstawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli całkowicie zamortyzowanych była przedmiotem rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Z wydanego przez ten sąd wyroku wynika, że podstawą opodatkowania budowli amortyzowanych czy całkowicie zamortyzowanych, jest przyjęta dla celów amortyzacji wartość, która w obu wariantach jest niepomniejszana o odpisy amortyzacyjne – czyli co do zasady, podstawa opodatkowania budowli nie zmienia się w czasie.

O ile wzrosną ceny mieszkań w 2021 roku?

Ceny mieszkań w 2021 roku powinny wzrosnąć o kilka proc. - prognozuje Polski Związek Firm Deweloperskich.

Ustawa „lokal za grunt” podpisana przez prezydenta

Ustawa „lokal za grunt” podpisana przez prezydenta. Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą 21 stycznia br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.

Wyniki budownictwa w grudniu 2020

Wyniki budownictwa w grudniu 2020. Według danych GUS silny wzrost wypracowany w grudniu wyglądał lepiej od odnotowanego przed rokiem. Okazuje się, że budownictwo początkowo było jedną z niewielu rodzajów działalności gospodarczej, dla której wpływ ograniczeń związanych z COVID-19 był mało odczuwalny, jednak z początkiem trzeciego kwartału 2020 r. dały się już odczuć pierwsze decyzje o wstrzymaniu lub anulowaniu części projektów budowlanych.

Zwycięzcy i przegrani rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości 2021- zmiany, jakie zachodzą na rynku nieruchomości przyniosą nowych liderów i duże przemiany we wszystkich jego segmentach. Jakie zmiany zaszły na rynku nieruchomości komercyjnych w ubiegłym roku? W jakim kierunku będzie zmierzał rynek w 2021 r.? Jak zmieni się struktura popytu na powierzchnie biurowe w związku z rozpowszechnianiem się home office? Czy będziemy obserwować falę relokacji?

Co czeka branżę nieruchomości w 2021 r.?

Rynek nieruchomości w 2021 r. - jaki będzie? Wbrew wcześniejszym spekulacjom rynek nieruchomości w 2020 okazał się stabilny i odporny na skutki zawirowań wywołanych pandemią, a ceny mieszkań nie spadły, jedynie spowolniły tempo wzrostu. Czy rok 2021 przyniesie zmiany, a jeśli tak, to czego należy się spodziewać?

Ile mieszkań w programie Mieszkanie Plus?

Program Mieszkanie Plus. Według stanu na koniec 2020 r. liczba mieszkań wybudowanych i w budowie w ramach programu Mieszkanie Plus to w sumie 26 tys. 182 - poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Ceny mieszkań w 2021 roku - taniej nie będzie

Popyt na mieszkania utrzyma się w 2021 roku, a ceny mogą pójść w górę o kolejne kilka procent - oceniają zarówno analitycy, jak i spółki deweloperskie. Rynek nadal będzie wspierany przez rekordowo niskie stopy procentowe, a wyzwaniem pozostają przedłużające się procedury administracyjne. Ryzykiem są też ceny gruntów oraz ewentualne zachwiania na rynku pracy. Od czego zależą ceny mieszkań w Polsce?

Mieszkanie 3.0 – trendy na rynku nieruchomości w 2021 roku

Jakie w 2021 r. będą trendy na rynku nieruchomości? Co wybrać - mieszkanie na własność, a może jako inwestycję? Jaki metraż i rozwiązania aranżacyjne będą modne?

Wynajem nieruchomości - jak opodatkować?

Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Kiedy przychody z najmu można opodatkować jako przychody z najmu prywatnego, a kiedy jako przychody z działalności gospodarczej? Co decyduje o sposobie opodatkowania?

Obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości zimą

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że do obowiązków właścicieli i zarządców należy m.in. odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku, usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach komunikacyjnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.

Wynajem lokali użytkowych - mniej chętnych przez COVID-19

Wynajem lokali użytkowych w Warszawie ucierpiał z powodu COVID-19. Wzrosła liczba lokali użytkowych bez najemców. W ubiegłym roku na przedsiębiorców czekały 572 lokale, czyli 127 więcej niż w 2019 r. W ocenie ratusza powodem są ograniczenia związane z pandemią.

Czy PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania można rozliczyć wspólnie z małżonkiem?

Małżonkowie sprzedali w 2020 roku mieszkanie, które zostało przez nich nabyte do prywatnego majątku wspólnego w 2017 roku. Ze sprzedaży uzyskali dochód w wysokości 50 tys. zł. Jako, że nie minęło 5 lat od nabycia do sprzedaży mieszkania, uzyskany dochód powinien zostać opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Czy małżonkowie mogą ten dochód rozliczyć we wspólnym zeznaniu podatkowym?

Rynek nieruchomości - jakimi miastami interesują się inwestorzy zagraniczni?

Rynek nieruchomości - inwestorzy zagraniczni. Dla inwestorów zagranicznych zainteresowanych rynkiem nieruchomości oprócz Warszawy najbardziej interesujące miasta to Kraków, Wrocław i Gdańsk. Tacy inwestorzy najchętniej kupują pakiety po 5 tys. mieszkań.

Ceny gruntów inwestycyjnych w Polsce 2020/2021

W 2020 roku pomimo pandemii COVID-19 popyt na grunty inwestycyjne utrzymał się na wysokim, stabilnym poziomie. Trend ten jest kontynuowany w 2021 roku. Z analiz firmy AXI IMMO wynika, że ceny na rynku gruntów inwestycyjnych pod zabudową magazynowo-produkcyjną w Polsce są nadal znacznie niższe niż w krajach zachodniej Europy. Najdroższa Polska lokalizacja gruntowa tj. Warszawa-Miasto (450-650 zł/mkw) jest nadal 5,5 razy tańsza niż aglomeracja londyńska i 2,7 razy tańsza niż Monachium. Dodatkowo uzyskanie decyzji środowiskowej, decyzji o przyłączach i pozwolenia na budowę, zajmuje przeciętnie w Polsce 12-18 miesięcy, a na zachodzie Europy potrzeba często 24 miesięcy i więcej na załatwienie analogicznych formalności.

Ustawa "lokal za grunt" od 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa "lokal za grunt" ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r. Nowe przepisy zakładają wsparcie gminy w powiększaniu własnego zasobu mieszkaniowego - mieszkań komunalnych, czynszowych i społecznych.

Jaki trendy w mieszkaniówce wywołała pandemia?

Jakie trendy wywołała pandemia na rynku nowych mieszkań? Jakie zmiany zarysowały się na nim najwyraźniej w minionym roku?

Trendy architektoniczne w 2021 roku

Obecnie, gdy harmonia tego co wewnątrz i na zewnątrz jest kluczowa, konieczne jest znalezienie rozwiązań, które w pełni będą odpowiadać nastrojom społecznym i aktualnym trendom wśród architektów. Pandemia umocniła fakt, że architektura i przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy, odgrywa dużą rolę w codziennym życiu, zmieniła nasze podejście do projektowania mieszkań i przestrzeni miejskich.

Rynek nieruchomości 2021 - przewidywane trendy

Rok 2020 zmienił rynek nieruchomości, jak niemal wszystkie dziedziny życia. Deweloperzy wciąż nie mają pewności, w którym kierunku będzie on podążał w najbliższej przyszłości, ale liczą się z poważnymi zmianami. Będą one najbardziej odczuwalne w segmencie biurowym. Według szefa OPG Property Professionals, firmy doradzającej w zarządzaniu nieruchomościami, w 2021 roku wzrośnie popyt na powierzchnie coworkingowe i niewielkie biura zlokalizowane blisko osiedli mieszkaniowych.

Nieruchomości mieszkaniowe w 2021 roku - zmiany prawa

Rok 2021 przyniesie zmiany wynikające m.in. z wprowadzenia dwóch pakietów mieszkaniowych (społecznego i komercyjnego). Inne ważne zmiany będą dotyczyły bardziej restrykcyjnych kryteriów energochłonności w przypadku nowych inwestycji mieszkaniowych. Trzeba też wskazać na ważne zmiany podatkowe dotyczące opodatkowania najmu, spółek nieruchomościowych oraz opłaty deszczowej. Jakie zmiany prawne przyniesie „mieszkaniówce” 2021 rok?

Nowe wymogi energooszczędności dla budynków od 2021 r.

Wymogi energooszczędności dla budynków od 2021 r. będą bardziej rygorystyczne. Nowe warunki techniczne mają na celu zmniejszenie zużycia energii w budynkach i zakładają m.in. wyższe wymagania dla ścian, dachów, okien czy drzwi. Pojawią się jednak przejściowe ułatwienia dla inwestorów i deweloperów.

Rok 2020 to rok nieruchomości magazynowych i biurowych

Nieruchomości magazynowe i biurowe rządziły mijającym rokiem 2020. Rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowej zamknie się wynikiem 9,4 mld euro, co jest wynikiem o jedną trzecią niższym niż w ubiegłym roku.

Państwo pomoże sfinansować windę w bloku?

Budowa windy w bloku stanowi bardzo duży wydatek dla wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Sprawdzamy, czy można go sfinansować korzystając z państwowej pomocy.

Jakie są perspektywy dla rynku nieruchomości?

Rynek nieruchomości. W tym roku powstanie najwięcej mieszkań od 40 lat, jednak kolejne lata mogą przynieść spadek liczby budowanych mieszkań. Jakie zmieni się rynek nieruchomości?

Sektor państwowy na rynku nieruchomości biurowych

Rynek nieruchomości biurowych ulega w ostatnim czasie istotnym zmianom. Na rynku tym coraz silniejszym graczem staje się sektor publiczny, w obrębie którego zatrudnionych jest w Polsce przeszło trzy miliony osób.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Co musisz wiedzieć o bonifikacie i wykreśleniu roszczenia?

Specjalny podatek od morskich farm wiatrowych

Podatek od morskich farm wiatrowych to rozwiązanie, które przewiduje ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Podstawą opodatkowania będzie moc zainstalowana danej farmy.

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą uchwalił Sejm w dniu 16 grudnia br. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.

Ustawa "lokal za grunt" - wykorzystanie nieruchomości gminnych w budownictwie mieszkaniowym

Sejmowe połączone komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego pozytywnie zarekomendowały 16 grudnia 2020 r. trzy spośród czterech poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Rządowy projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości zakłada m.in., że inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący. Ustawa ma obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Sprzedaż mieszkań w 2020 r. Jakie mieszkania były najpopularniejsze?

Sprzedaż mieszkań w 2020 r. Jakie mieszkania cieszyły się największym powodzeniem? Które z inwestycji mieszkaniowych okazały się hitem sprzedażowym 2020 roku?

Odliczenie VAT od zakupu nieruchomości a termin złożenia oświadczenia

Odliczenie VAT od zakupu nieruchomości uzależnione jest od złożenia oświadczenie przed naczelnikiem urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania VAT dla tej transakcji. Jakie skutki może mieć brak zgłoszenia wyboru opodatkowania VAT w terminie?

Ile można zyskać inwestując w nieruchomości komercyjne?

Inwestycje w nieruchomości komercyjne przynoszą nawet dwukrotnie wyższy zwrot niż mieszkania na wynajem. Jak inwestować w nieruchomości komercyjne? Jak kupować nieruchomości komercyjne? Jakie są ceny powierzchni komercyjnych?

Ulga mieszkaniowa z dłuższym terminem na wydatkowanie środków

Ulga mieszkaniowa - dłuższy termin na wydanie przychodu z 2018 r. Zmiana, jak podkreśla resort finansów, to efekt stałej współpracy i kontaktu z obywatelami m.in. za pomocą aplikacji Głos Podatnika.

E-licytacje komornicze nieruchomości

E-licytacje komornicze nieruchomości - takie rozwiązanie przewiduje projekt noweli przyjęty przez rząd. Zdaniem ustawodawcy nowe rozwiązanie zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa dla uczestników czynności procesowych i pozwoli obniżyć koszty.

Czy konwersje to przyszłość nieruchomości komercyjnych?

Konwersje nieruchomości komercyjnych (np. biurowych w hotele) to jeden z nowych kierunków inwestycji. Coraz częściej rozważane są też zmiany przeznaczenia inwestycji. Jaka będzie przyszłość nieruchomości komercyjnych?

Ile mieszkań sprzedadzą deweloperzy w 2020 r.?

Ile mieszkań sprzedadzą w 2020 roku deweloperzy? Czy wstępne podsumowania wskazują na niższe wyniki niż ubiegłoroczne? Jak duża będzie korekta? Czy oferta firm jest dziś mniejsza niż przed rokiem?

Czy wydatki na spłatę kredytu hipotecznego korzystają z ulgi mieszkaniowej?

Ulga mieszkaniowa a spłata kredytu hipotecznego. Czy wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu hipotecznego można uznać za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe?

Więcej pustych powierzchni w biurowcach - wynajmujący obniżają czynsze

Chociaż ostatnie miesiące charakteryzują się znacznie mniejszą aktywnością najemców, to rozbudowa powierzchni biurowych w polskich miastach nie zwalnia. W rezultacie rośnie liczba pustostanów na rynku, bo niepewność związana z COVID-19 i przeniesienie się części pracowników na pracę zdalną spowodowały wstrzymanie decyzji firm o zmianie siedziby lub dalszej ekspansji. – Dla tych, które nie odczuwają spowolnienia, to dobry moment na taką decyzję – oferta wynajmujących jest dziś zdecydowanie atrakcyjniejsza niż przed pandemią – mówi Mateusz Strzelecki z Walter Herz.

Ulga mieszkaniowa – jak korzystać?

Ulga mieszkaniowa pozwala na uniknięcie podatku PIT od sprzedaży nieruchomości. Co to jest ulga mieszkaniowa? Kiedy przysługuje ulga mieszkaniowa? Co obejmuje ulga mieszkaniowa? Jak udokumentować ulgę mieszkaniową? Jak rozliczyć ulgę mieszkaniową?

Renowacja budynków w UE - nowa strategia Komisji Europejskiej

Fala renowacji budynków w UE to nowa strategia Komisji Europejskiej. Oznacza ona wysyp inwestycji budowlanych w ciągu kolejnych 10 lat. Renowacji wymaga większość domów w Polsce.

Prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych

Prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych będą przedmiotem prac parlamentarnego zespołu ds. uregulowania gruntów pod budynkami spółdzielczymi.

REKLAMA