REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Co do zasady pracownik wnoszący powództwo albo składający wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego jest zwolniony z obowiązku uiszczania kosztów sądowych. Wyjątkiem od powyższej zasady są sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000,00 złotych. Jedynie w tych sprawach, pracownik ma obowiązek ponoszenia opłaty sądowej. Wprowadzone od 28 września 2023 roku zmiany w ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zmieniają zasady ponoszenia opłat sądowych przez pracowników, czyniąc je jeszcze bardziej korzystnymi, niż dotychczas.
Pracownik nie będzie ponosił opłat sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. Zwolnienie pracowników od opłat sądowych wprowadza nowelizacja ustawy o kosztach sądowych. Jest jednak jeden wyjątek – wyjaśniamy jaki.
Firma handlująca autami nie może zaliczyć zasądzonych kosztów sądowych i odsetek ustawowych jako kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej - wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Byłoby to sprzeczne z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W artykule przedstawione zostają wnioski dotyczące ujęcia kwoty należności głównej, odsetek ustawowych i zwrotu kosztów sądowych w podstawie opodatkowania. Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że należność główna powinna zostać ujęta w podstawie opodatkowania za rok 2021, natomiast odsetki ustawowe i zwrot kosztów sądowych powinny zostać ujęte w podstawie w dacie ich otrzymania, czyli w maju 2022 roku.
REKLAMA
Nabycie spadku przez spadkobiercę następuje z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. W celu ustalenia, kto odziedziczył spadek konieczne jest jednak stwierdzenie nabycia spadku. W jaki sposób można stwierdzić nabycie spadku? Jakie wiążą się z tym koszty? Jaka jest procedura stwierdzenia nabycia spadku?
Sprawa cywilna przed sądem wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów sądowych. Zobowiązana jest do tego strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki. Sąd jednak może zwolnić stronę od kosztów sądowych. Kto może domagać się zwolnienia od kosztów? Co powinien zawierać wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych? Na czym polega zwolnienie od kosztów?
Koszty sądowe pobierane są w większości spraw cywilnych. Do ich uiszczenia obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, chyba że ustawa przewiduje wyjątki w tym zakresie. Przepisy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewidują szereg takich wyjątków. Kto nie musi uiszczać opłat sądowych? W jakich sprawach w ogóle nie pobiera się opłat?
Koszty sądowe w sprawach cywilnych w 2023 r. są pobierane na tych samych zasadach, co w roku ubiegłym. Stawki opłat sądowych nie uległy zmianie. Jakie czynności przed sądem podlegają opłatom? Jak oblicza się opłaty sądowe?
REKLAMA
Długi Polaków wobec wymiaru sprawiedliwości wyniosły na koniec 2022 r. blisko 750 mln zł – wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, prowadzącego rejestr dłużników.
Osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może w pewnych sytuacjach domagać się zmiany wysokości ustalonych pierwotnie alimentów. Do takiego jednak postępowania należy się odpowiednio przygotować.
REKLAMA