REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Senior w sklepie: Oznakowanie obuwia

Buty są jednym z najczęściej reklamowanych produktów. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, kupując buty należy zwracać uwagę na oznaczenia słowne i piktogramy (czyli oznakowanie obuwia za pomocą symboli). Oznakowania te pomogą wybrać obuwie odpowiednie do naszych potrzeb (jest to szczególnie ważne np. dla alergików, których pewne materiały mogą uczulać). Poza tym oznakowanie wskazuje, w jaki sposób konserwować i czyścić obuwie.

Senior w sklepie: Znaki, które warto zapamiętać

Niejednokrotnie na produktach, w które zaopatrujemy się każdego dnia widnieją charakterystyczne oznaczenia. Warto wiedzieć o czym producent informuje nas zamieszczając ja opakowaniu odpowiedni znak.

Kalkulator kosztów energii

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej oblicza, ile prądu zużywasz rocznie, miesięcznie i dziennie. I ile za to płacisz. Podajesz cenę jednego kilowata (1 kWh) urządzenia podłączonego do prądu i określasz, jak często go używasz.

Kalkulator kosztów energii

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej oblicza, ile prądu zużywasz rocznie, miesięcznie i dziennie. I ile za to płacisz. Podajesz cenę jednego kilowata (1 kWh) urządzenia podłączonego do prądu i określasz, jak często go używasz.

REKLAMA

Zmiany w prawie bankowym

Zmiany w prawie bankowym umożliwią przekształcenie oddziału instytucji kredytowej w bank krajowy, działających w formie spółki akcyjnej. Projekt zmian w prawie bankowym zyskał akceptację rządu.

Kredyt na dom letniskowy – jak go uzyskać?

Przyjmijmy, że potencjalny kredytobiorca ma swoją działkę i che uzyskać kredyt na budowę całorocznego domu letniskowego. Czy bank skredytuje całość inwestycji? Czy warunki kredytu zmieniłyby się, gdyby celem była budowa domu sezonowego, a nie całorocznego? Jaka będzie marża kredytu na dom letniskowy?

Karty kredytowe: jakie zmiany szykują banki?

Karty kredytowe już tak nie kuszą – po I kwartale 2011 znów jest ich o 400 tys. mniej (dane NBP). Kryzys zrobił swoje i nieaktywne karty zostały zamknięte, a te w niepewnych (według banków) rękach – odebrane. Od 2009 r. banki zlikwidowały co piątą kartę kredytową. Dziś jest ich 8,5 mln, o 2,5 mln mniej niż 2 lata temu. Co teraz szykują banki? Będą obowiązkowe ubezpieczenia? Co z oprocentowaniem?

Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Pożyczyłeś pieniądze i chcesz je odzyskać? Dłużnik ociąga się z oddaniem należności, unika kontaktu, gdy Ty próbujesz upomnieć się o ten dług? Przeczytaj, jak skutecznie odzyskać pożyczone pieniądze.

REKLAMA

Windykacja – fakty i mity

Wokół windykacji narosło wiele mitów. "Ekspresowe pożyczki", "pożyczka na dowód", "pożyczki gotówkowe z dostawą do domu" – dzisiaj wyjątkowo łatwo pożyczyć pieniądze. Jaka jest prawa o windykacji? Co może spotkać osoby, które nie spłacają swoich długów?

Kto skorzysta z odwróconej hipoteki?

W ramach umowy odwróconej hipoteki instytucja finansowa zobowiązuje się do wypłacenia określonej kwoty na rzecz drugiej strony, która w zamian zrzeka się praw do posiadanej nieruchomości po śmierci. Hipoteka odwrócona skierowana jest do osób starszych.

Senior w sklepie: Gwarancja

Gwarancja może być udzielona przez producenta, sprzedawcę albo inny podmiot. Nie ma jednego, obowiązującego wszystkich, terminu trwania gwarancji.

Senior w sklepie: Zwrot towaru bez wad

Zdarza się, że towar, pomimo braku wad przestaje nam się podobać. Czy możemy go wówczas zwrócić do sklepu?

Senior w sklepie: Reklamacje żywności

Zdarza się także, że towar żywnościowy jest po prostu zepsuty. Nawet, jeśli nie jest to bezpośrednio winą sprzedawcy, ale wynika np. z błędów w transporcie, to sprzedawca odpowiada przed konsumentem, bo tylko z nim konsument zawierał umowę.

Senior w sklepie: Niezgodność towaru z umową

Sprzedawca w świetle przepisów odpowiada za niezgodność towaru z umową, a towar jest niezgodny z umową, jeśli podane konsumentowi informacje o towarze są nieprawdziwe, mylące lub towar nie posiada cech, o których zapewniał sprzedawca.

Senior w banku: Karty debetowe i kredytowe

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego i podobnie jak karta kredytowa umożliwia płacenie za zakupy. Bank przed podpisaniem umowy o kartę, sprawdzi naszą zdolność kredytową i ustali wysokość limitu kredytowego.

Kto może założyć aptekę?

Prowadzenie apteki wymaga uzyskania zezwolenia od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Kto może prowadzić aptekę? Co powinien zawierać wniosek o wydanie zezwolenia na jej założenie?

Odwilż w kredytach konsumpcyjnych?

Po trzech latach zimy zanosi się natomiast na niewielką odwilż w finansowaniu konsumpcji. Na największe fory w najbliższym czasie mogą jednak liczyć małe i średnie firmy. Tu dojdzie do ostrej walki o każdego klienta gotowego wziąć kredyt – wynika z raportu NBP "Sytuacja na rynku kredytowym w II kwartale 2011 roku".

Kredyty hipoteczne - idziemy na rekord?

Początek roku banki oferujące kredyty hipoteczne mogą zaliczyć do udanych - w I kwartale 2011 udzieliły ich ponad 53 tys. Wynikom sprzedażowym pomogło zamieszanie wokół "Rodziny na Swoim". Wiele osób przyspiesza decyzję o zaciągnięciu kredytu, by skorzystać z wysokich limitów cen mieszkań kwalifikujących się do programu. Nadal sporo brakuje nam do rekordowego 2008, kiedy to w najlepszych kwartałach roku udzielano ponad 70 tys. kredytów.

Czy wiesz kiedy jesteś konsumentem?

Bycie konsumentem to przywilej, z którym łączą się spore uprawnienia. W pewnych sytuacjach konsumenci mogą odstąpić od umowy bez powodu, czy doprowadzić do unieważnienia niekorzystnych postanowień umownych. Przekonaj się kiedy może skorzystać z tych uprawnień.

Czy możliwy jest kredyt bez odsetek?


Niewiele osób wie, że możemy być szczęśliwymi posiadaczami kredytu bez odsetek. Taką ofertę dla klientów mają aż cztery banki. Propozycja przez nie przedstawiona to mechanizm bilansowania. Jest to rozwiązanie godne uwagi, ale trzeba też wiedzieć, że nie jest to idealne rozwiązanie od początku okresu kredytowania. Na czym to polega?

Czy podczas przyjęcia do szpitala trzeba mieć ubezpieczenie?

Opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe, a osoba która regularnie opłaca składkę zdrowotną ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, których źródłem finansowania jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy można nie zgodzić się na udział studentów w zabiegu?

W wielu szpitalach, a przede wszystkim w szpitalach uniwersyteckich, częstą sytuacja jest uczestnictwo studentów medycyny oraz pielęgniarstwa w leczeniu chorych. W taki sposób uczą się oni zawodu, jest to jednak krępujące dla wielu osób. Czy można się temu sprzeciwić?

Mieszkania bezczynszowe. Czy naprawdę bez opłat?


Widząc ogłoszenie o mieszkaniu bezczynszowym szybko pragniemy zapoznać się bliżej z ofertą. Przecież każdy wolał by pieniądze z co miesięcznego czynszu dołożyć na przykład do domowego budżetu. Ale czy mieszkanie bez opłat nie jest tylko mitem?

Wzrost inflacji w Polsce


W styczniu inflacja w Polsce wzrosła aż do 3,8%. Jak w wielu innych krajach, tak i u nas, tempo wzrostu cen w gospodarce może mieć fatalny skutek. Grożą nam kolejne podwyżki stóp procentowych.

Polski rynek kredytów na arenie Europy


Polska znajduje się na 26. miejscu pod względem popularności kredytów hipotecznych. W krajach „starej unii”, nieruchomości obciążonych kredytem jest sześciokrotnie więcej niż w Polsce.

Castorama zapłaci karę

Castorama zawarła niedozwolone porozumienie z producentem farb ICI i będzie musiała zapłacić karę. Decyzję UOKiKu potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kiedy możemy zacząć płacić pierwsze raty?


Często przed kupnem mieszkania będącego w trakcie budowy, powstrzymuje nas nasza sytuacja finansowa. Niewiele osób stać na to by płacić ratę kredytu za mieszkanie, w którym jeszcze nie możemy mieszkać i za to, które wynajmujemy. Czy jest jakieś wyjście z takiej sytuacji? Czy możemy mieć jedno i drugie?

Jak rysuje się polska płaca minimalna na tle europejskiej?


Minimalna pensja w Polsce ma zostać podniesiona do 1,5 tys. zł miesięcznie. Niestety wynagrodzenie na takim poziomie nie pozwoli na zakup własnego mieszkania. W większość państw europejskich sytuacja wygląda o wiele lepiej, w Belgii, Holandii, Irlandii i Luksemburgu podstawowe wynagrodzenie jest kilkakrotnie wyższe. W gorszym położeniu są na przykład mieszkańcy Wielkiej Brytanii.

UOKiK karze miejskie wodociągi z Bydgoszczy

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja z Bydgoszczy naruszała prawa konsumentów i narzucała im niekorzystne warunki umów – uznała Prezes UOKiKu. Obędzie się jednak bez finansowej kary.

Polacy zaciągają więcej kredytów


Polacy wolą wziąć kredyt niż oszczędzać. Potwierdzają to marcowe dane NBP. Natomiast Pentor podaje, że w kwietniu Polacy zaciągają jeszcze więcej kredytów i są coraz mniej zainteresowani zakładaniem lokat terminowych.

Jakie zmiany wprowadziły banki w kredytach hipotecznych?


Banki zdecydowały się odświeżyć swoją ofertę kredytową na wiosnę. W większości banków pojawiły się nowe oferty. Promocyjne oferty dotyczą głównie kredytów bez prowizji, z niską marżą lub bez marży i kredyty dające możliwość wzięcia pożyczki nawet na 100% wartości nieruchomości.

Toksyczne przekonania finansowe

Jeżeli zdołamy zmienić nasze nastawienie do pieniędzy, łatwiej będzie nam walczyć z zadłużeniami. Warto zastanowić się, w jaki sposób zmienić nasze podejście do długu i naszych pieniędzy. Jakich stwierdzeń należy unikać?

Toksyczne przekonania finansowe

Jeżeli zdołamy zmienić nasze nastawienie do pieniędzy, łatwiej będzie nam walczyć z zadłużeniami. Warto zastanowić się, w jaki sposób zmienić nasze podejście do długu i naszych pieniędzy. Jakich stwierdzeń należy unikać?

Wyjście z długów

Jak wyjść z długów? Jakie są metody, które pozwolą nam osiągnąć upragnioną niezależność finansową? Dowiedz się, jak gospodarować swoimi pieniędzmi.

Wyjście z długów

Jak wyjść z długów? Jakie są metody, które pozwolą nam osiągnąć upragnioną niezależność finansową? Dowiedz się, jak gospodarować swoimi pieniędzmi.

Dbanie o finanse

Jak dbać o swoje finanse, aby być stabilnym finansowo? Przede wszystkim, wychodząc z jednego długu, nie pozwólmy, abyśmy wpadli w kolejny. Poniżej znajdziesz kilka uwag dotyczących finansów osobistych, które warto wcielić w życie.

Dbanie o finanse

Jak dbać o swoje finanse, aby być stabilnym finansowo? Przede wszystkim, wychodząc z jednego długu, nie pozwólmy, abyśmy wpadli w kolejny. Poniżej znajdziesz kilka uwag dotyczących finansów osobistych, które warto wcielić w życie.

Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?

W związku z wiosennym ożywieniem na rynku nieruchomości, wiele banków odświeża oferty kredytów hipotecznych i obniża marże. Ekspert otoDom.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert, aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i realnych możliwości, oraz jak w selekcji pomóc mogą nam serwisy z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości.

Jak dostać kredyt na budowę domu?


Budowa własnego domu jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Na jakich zasadach banki udzielają kredytów hipotecznych na ten cel? W tym przypadku instytucje finansowe biorą pod uwagę inne kryteria niż podczas przyznawania pieniędzy na zakup nieruchomości.

Czy raty kredytów we frankach będą tańsze?


Kurs franka, który w grudniu dał się we znaki osobom, spłacającym kredyt mieszkaniowy w szwajcarskiej walucie, wreszcie powrócił poniżej 3 zł. Ostatnio taka cena została osiągnięta pod koniec listopada. Czy to oznacza, że raty pójdą w dół? Dowiedz się, w jaki sposób kurs CHF/PLN wpłynie na wysokość zadłużenia we frankach.

Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości?


Znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie, ale nie masz pieniędzy na wkład własny? Nawet, gdy nie posiadasz oszczędności, nadal możesz dostać na kredyt. Eksperci z TotalMoney wskazują, gdzie opłaca się zaciągnąć kredyt mieszkaniowy na 100% wartości nieruchomości.

Dlaczego wciąż chętnie zaciągamy kredyt we franku?


Coraz częściej zaciągamy kredyty mieszkaniowe we franku. Krok po kroku przybywa nam zobowiązań właśnie w tej walucie. Eksperci finansowi zauważyli, że pod koniec 2010 roku ilość kredytów, zaciągniętych w CHF, przewyższała o połowę tę z początku roku. W czwartym kwartale ubiegłego roku do naszych kieszeni trafiło 750 mln zł we franku. Dlaczego tak się dzieje?

Jak wybrać kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę?


Obecnie na rynku dostępnych jest wiele promocyjnych ofert kredytów hipotecznych. Co jest najważniejsze dla klienta? Szybka decyzja kredytowa, brak prowizji czy niska marża? Radzimy, na co zwrócić uwagę, gdy zadłużamy się w banku.

Co zrobić, by pozbyć się hipoteki we franku?


Co zrobić, gdy chcemy pozbyć się mieszkania, na które zaciągnęliśmy kredyt we franku, bez ponoszenia dużych strat? Wiele zadłużonych osób traci nadzieję na sprzedaż nieruchomości. Jednak niektóre banki chętnie pomogą zamienić obciążone hipoteką mieszkanie na większe.

Czy można dostać kredyt hipoteczny na połowę domu?


Banki chętnie przyznają kredyty hipoteczne na standardowe zakupy, takie jak zakup mieszkania. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy kupić pół domu? Eksperci finansowi przekonują, że również w tym przypadku jest szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Trzeba się jednak liczyć z długim okresem oczekiwania na decyzję.

Co warto wiedzieć, zanim złożysz reklamację?

Prawo do reklamacji to jedno z podstawowych uprawnień konsumentów. Co należy wiedzieć, by w pełni korzystać ze swoich uprawnień? Jakie błędy najczęściej popełniają konsumenci przy pisaniu reklamacji?

Światowy Dzień Konsumenta

15 marca przypada Światowy Dzień Konsumentów. Z tej okazji przypominamy krótką historię prawa konsumenckiego oraz podstawowe uprawnienia każdego z nas.

Kredyty konsumenckie będą większe?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, konsumenci będą mogli skorzystać z większych pożyczek

Niewypłacalność

Niewypłacalność to stan finansowy określonego podmiotu, który na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego, daje podstawy do ogłoszenia upadłości.

Niezgodność towaru z umową

Niezgodność towaru z umową jest podstawą odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu sprzedaży konsumenckiej. Jest to termin prawa konsumenckiego.

REKLAMA