REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest pozew zbiorowy?

Pozew zbiorowy możemy składać w sprawach związanych ze złamaniem praw konsumenckich oraz w wypadku, gdy za sprawą niebezpiecznego produktu lub usługi poniesiemy szkodę. Pismo musi jednak zostać złożony przez minimum 10 osób.

Pozew zbiorowy w przypadku oszustwa internetowego

W przypadku oszustwa ze strony sklepu internetowego czy stron aukcyjnych poszkodowani mogą złożyć pozew zbiorowy.

Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Często wydaje nam się, że pożyczka i kredyt to zamienne określenia. Jednak kredyt i pożyczka to dwa różne produkty finansowe. Regulowane są również odrębnymi przepisami. Przeczytaj czym się różnią.

Klienci Amber Gold szykują pozew zbiorowy

Do grupy, która chce złożyć pozew zbiorowy przeciwko Amber Gold, dołączyło już blisko 300 osób. Średnia kwota utraconych inwestycji to ok 45.000 zł. Suma roszczeń zbliża się zatem do 15 mln złotych.

REKLAMA

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi jest szansą na wspólne przeciwstawienie się nielegalnym praktykom instytucji. Stroną procesu może stać się nawet kilka tysięcy poszkodowanych klientów.

Pozew grupowy przeciwko biuru podróży

Zbiorowy pozew przeciwko biurom podróży może złożyć co najmniej dziesięciu poszkodowanych. Nie wszyscy muszą uczestniczyć w samym procesie przed sądem.

Pozwy grupowe w Polsce

W ciągu dwóch lat funkcjonowanie pozwów grupowych w Polsce wiele było głośnych powództw wytaczanych przez konsumentów.

Warunki najmu samochodu, czyli co konsument wiedzieć powinien

Przed wynajęciem samochodu konsument powinien szczegółowo zapoznać się z warunkami umowy, gdyż postanowienia w niej zawarte mogą naruszać jego interesy.

REKLAMA

Reklamacja wynajętego samochodu

Konsument ma prawo do złożenia reklamacji w przypadku jakichkolwiek uchybień ze strony wypożyczalni, dotyczących wynajętego samochodu. W przypadku nie uwzględnienia reklamacji wynajmujący ma prawo dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej.

6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości w perspektywie czasu zawsze okazywało się opłacalne. Mieszkania i powierzchnie biurowe są co raz częstszą formą inwestowania. Przedstawiamy 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości.

Prawa konsumenta podczas wyprzedaży

Prawo chroni konsumentów także podczas wyprzedaży. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o naszych uprawnieniach podczas zakupowego szaleństwa.

Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania mniej niż wynosi średnia zdolność kredytowa. Oznacza to, że osoby zainteresowane kupnem mieszkania nie powinny mieć problemu z jego sfinansowaniem. Jednak plany w zderzeniu z rzeczywistością nie wyglądają zbyt różowo, w efekcie wydajemy więcej niż planujemy.

Czy sprzedaż wiązana musi obowiązywać przez cały okres kredytowania?

Sprzedaż wiązana, czyli cross–selling jest w zasadzie nierozłącznym elementem kredytu hipotecznego. Sprzedaż wiązana zapewnia nam otrzymanie kredytu na preferencyjnych warunkach, warto jednak wiedzieć czego dodatkowo wymaga od nas bank i czy obowiązuje nas to przez cały okres kredytowania.

Tankowanie LPG samoobsługowo

Resorty gospodarki i transportu pracują nad zmiana przepisów, która umożliwiałaby kierowcom samoobsługę przy tankowaniu LPG.

Prędkość transmisji danych pod kontrolą

Nowe przepisy mają chronić konsumentów przed niezrozumiałymi regulaminami i zaniżaniem prędkości transmisji danych.

Co zastąpi rządowy program „Rodzina na Swoim”?

Rządowy program „Rodzina na Swoim” kończy swój żywot 31 grudnia 2012 roku. Do jej pory z państwowej pomocy skorzystało ponad 151 tys. klientów. Czy pojawią się inne formy pomocy młodym Polakom?

Kara dla PGNiG za nadużycie pozycji rynkowej

Brak zawarcia kontraktu przez PGNiG uniemożliwił spółce NowyGaz wejście na rynek sprzedaży detalicznej gazu. Za nadużywanie pozycji rynkowej Prezes UOKiK nałożyła na Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo karę finansową w wysokości 60 mln zł.

Na czym polega nadużycie pozycji dominującej?

Staramy się wyjaśnić możliwie przystępnym językiem te pojęcia lub instytucje prawne, które występują w codziennym życiu i mają często doniosłe znaczenie, ale których charakterystyka i skutki nie zawsze są zrozumiałe dla ogółu obywateli.

Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?

Jeśli chcemy uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu musimy liczyć się z tym, że bank będzie chciał poznać jego stan techniczny. Bank po analizie dokumentów możne uznać, że dom jest w bardzo kiepskim stanie i nie udzielić kredytu. Dom jest zabezpieczeniem dla banku, niska wartość domu to większe ryzyko.

Reklamacja do biura podróży za nieudane wakacje

Każdy ma możliwość złożenia reklamacji do biura podróży w przypadku nieudanych wakacji, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od powrotu z wycieczki.

Jak odzyskać pieniądze od biura podróży?

Odzyskanie pieniędzy od biura podróży, które ogłosiło upadłość jest możliwe. Jeżeli za wczasy, zapłaciłeś kartą, możesz zgłosić się do banku po zwrot pieniędzy.

Bezpłatne porady prawne dla pasażerów linii lotniczych

4 lipca 2012 r. w na lotnisku Chopina bezpłatnych porad prawnych pasażerom linii lotniczych udzielą eksperci z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Zdolność kredytowa maleje z wiekiem

Zdolność kredytowa maleje z wiekiem, w praktyce oznacza to, że młode małżeństwa mogą otrzymać wyższy kredyt od tych z dłuższym stażem. Jak to konkretnie wygląda? W jakim wieku nasza zdolność kredytowa jest najwyższa?

Jakie opłaty ponosi najemca mieszkania we Włoszech?

Oprócz opłaty za czynsz (wynajem), prawo włoskie przewiduje, że najemca musi opłacać także szereg dodatkowych opłat. Jakich?

Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą

Czy osoba udzielająca pożyczek prywatnych za granicą musi zapłacić odsetki uzyskane z tego tytułu w Polsce?

Nowa dyrektywa konsumencka ułatwi zakupy w sieci

Nowa dyrektywa unijna zharmonizuje przepisy prawa na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej. Dla konsumentów oznacza to ułatwienie zakupów w sieci.

Indeks Dostępności Kredytowej znowu spadł

Indeks Dostępności Kredytowej spadł po raz kolejny. W porównaniu z poprzednim miesiącem Indeks Dostępności Kredytowej spadł aż o 1,29%, w stosunku do 2011 roku jest jednak dużo gorzej.

Kiedy kupujący może skorzystać z rękojmi za wady?

Uprawnienia z tytułu rękojmi dają kupującemu możliwość odstąpienia od umowy lub też obniżenia ceny sprzedaży. Jakie wady sprzedanej rzeczy dają możliwość skorzystania z rękojmi?

Jak Polacy podchodzą do pieniędzy?

Pieniądze w Polsce są głównym elementem sporu wśród małżeństw, na tle innych państw wyróżniamy się pod tym względem. Natomiast, co ciekawe Polacy mają przeciętną wiedzę na temat finansów, oparta jest ona o informacje pochodzące z mediów i z Internetu.

Konsekwencje stosowania nieuczciwej promocji przez przedsiębiorców

Stosowanie nieuczciwej promocji może rodzić rozmaite konsekwencje dla przedsiębiorcy, nie wyłączając przy tym odpowiedzialności karnej.

Czy teraz jest dobry moment na kupno mieszkania?

Moment kupna mieszkania powinien być dobrze przemyślany. Co wpływa na to, że pojawia się dobry moment na kupno mieszkania? Czy oferta deweloperska może być jeszcze bardziej atrakcyjna? Kupować czy jeszcze poczekać?

Postępowanie przed Prezesem UOKiK w sprawie klauzul abuzywnych

Przedsiębiorcy wykorzystujący w obrocie konsumenckim wzorce umowne powinni mieć świadomość, że nie jest dozwolone dowolne kształtowanie przez nich postanowień takich wzorców. Prezes UOKiK ma uprawnienie do wystąpienia z powództwem do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uznanie klauzul za niedozwolone.

Wzrosną koszty utrzymania mieszkania

Wzrost kosztów utrzymania mieszkania związany jest z podwyżkami cen energii. Na wzrost kosztów utrzymania mieszkania bezpośredni wpływ ma wprowadzenie nowej taryfy gazowej. Co jeszcze podrożało?

Umowa pożyczki i umowa kredytu bankowego

Pożyczka jest często utożsamiana z kredytem. Z prawnego punktu widzenia są to jednak odrębne typy umów.

Pobieraczek znów na celowników UOKiKu

Serwis internetowy pobieraczek.pl, prowadzony przez spółkę Eller Service, znowu znalazł się na celowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jakie ustawy powinien znać konsument? (cz. 3)

Uprawnienia konsumenta określa szereg ustaw. Do istotnych przepisów należy zaliczyć ustawy regulujące uprawnienia konsumenta w sytuacji usług finansowych oraz turystycznych.

Jakie ustawy powinien znać konsument? (cz. 2)

Uprawnienia konsumenta określa szereg ustaw. Wiele z nich zawiera istotne uprawnienia konsumenckiej, które mogą nam pomóc w rozwiązaniu sporu z przedsiębiorcą.

Jakie ustawy powinien znać konsument? (cz. 1)

Każdy z nas ogrywa rolę konsumenta w życiu gospodarczym. Uprawnienia konsumenckie reguluje wiele ustaw, z których wyłania się ogół uprawnień, jakie przysługują konsumentowi.

Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 1)

Nie w każdej sytuacji można będzie domagać się odsetek. Podstawa żądania musi bowiem wynikać co do zasady z czynności prawnej, ustawy lub orzeczenia sądu.

Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny zmniejszyła się po podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jaką zdolność kredytową ma przeciętna polska rodzina? Na ile tysięcy mniej może liczyć?

Jakie są produkty finansowe dla dzieci?

Produkty finansowe dla dzieci ciągle są mało popularne. Większy wybór produktów oferowany jest nastolatkom, gorzej jest z dziećmi poniżej 13. roku życia. Które rozwiązanie będzie najlepsze?

Czy trzeba płacić podatek od prezentu na pierwszą komunię?

Prezenty na pierwszą komunię mogą podlegać opodatkowaniu. Jednak nie od wszystkich prezentów na pierwszą komunię trzeba płacić podatek – wiele zależy od tego, od kogo dostajemy prezent. Jak to dokładnie wygląda?

Co to jest scoring?

Scoring to sposób oceny ryzyka kredytowego za pomocą punktów. Metoda scoringu polega na porównaniu danych klienta wnioskującego o kredyt z profilem klienta, który już go otrzymał – w ten sposób określana jest jego wiarygodność. Kto się tym zajmuje? I jak to dokładnie wygląda?

Wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe, co może przełożyć się na wzrost raty kredytów hipotecznych w złotych. Wzrost raty kredytów hipotecznych z złotych jest uzależniony od WIBOR 3M. Jak to dokładnie wygląda?

Podwyższenie ceny wycieczki - co robić?

Niekiedy zdarza się, że cena wycieczki ulega podwyższeniu przed samym wyjazdem. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Co mogą zrobić w takim przypadku konsumenci?

Gdzie można znaleźć najtańsze mieszkania?

Najtańsze mieszkania z rynku pierwotnego w większych miastach najczęściej są zlokalizowane na ich obrzeżach. We Wrocławiu, w Krakowie i w Warszawie są dzielnice, które kojarzone są z najtańszymi mieszkaniami. Gdzie zatem ich szukać?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie na Euro 2012?

Bezpieczne wynajęcie mieszkania na Euro 2012 wymaga przedsięwzięcia pewnych środków ostrożności. Na wynajęciu mieszkania w czasie Euro 2012 można zarobić więcej niż normalnie. Na co zwrócić uwagę, żeby cały ten proces był dla nas bezpieczny?

Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Zdolność kredytowa kształtowana jest również przez formę zatrudnienia. Najlepszą zdolność kredytową mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, w gorszej sytuacji są pracownicy ze zleceniem i z dziełem, najmniej zaufania wzbudzają wśród bankowców prowadzący działalność gospodarczą.

Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi nasze dane dotyczące zaciąganych przez nas kredytów, tworzy tym samym naszą historię kredytową. Czasem nie wiemy, jak wyglądają nasze dane w BIK-u. Jak je sprawdzić?

Ile lat trzeba pracować na dwa pokoje z kuchnią?

To ile lat trzeba pracować na dwa pokoje z kuchnią zależy od wykonywanego zawodu – a tak naprawdę od osiąganych zarobków w danej branży. Ile lat muszą pracować na dwa pokoje z kuchnią informatycy, górnicy, finansiści, a ile pracownicy administracji?

REKLAMA