REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady udzielania skazanym urlopów wypoczynkowych

Wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego skazanemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę wynosi 18 dni roboczych.

Czy zmienią się zasady udzielania urlopu na żądanie

Według badań przeprowadzonych przez portal rynekpracy.pl wynika, że w 2010 roku z urlopu na żądanie nie skorzystało 63 proc. pracowników. Pracownicy najczęściej wykorzystywali jedynie 2 z 4 dni przysługującego urlopu. Z pełnego prawa skorzystało zaledwie 8,7 proc. badanych pracowników.

Czy należy się ekwiwalent za urlop po przejściu na emeryturę?

Zasadą jest, że pracownik wykorzystuje przysługujący mu urlop wypoczynkowy w naturze. Kodeks pracy wskazuje tylko jedną sytuację, kiedy można wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, mianowicie wtedy, gdy strony rozwiązują stosunek pracy i nie zdąży w okresie wypowiedzenia wykorzystać całego przysługującego u danego pracodawcy urlopu wypoczynkowego.

Czy podczas urlopu dostanę dwa wynagrodzenia?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Za czas tego urlopu pracownikowi należy się takie samo wynagrodzenie, jak w sytuacji gdyby świadczył pracę. Co jednak w sytuacji, gdy jeden pracownik ma z pracodawcą zawartą umowę o pracę i umowę o dzieło?

REKLAMA

Czy pracodawca może zwiększyć wymiar urlopu?

Co do zasady Kodeks pracy przyznaje pracownikom 20 lub 26 dni urlopu, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jest to minimalny wymiar urlopu, którzy nie może być przez pracodawcę skrócony. Kodeks pracy nie zabrania jednak wydłużania tego okresu.

Przywrócenie do pracy a urlop wypoczynkowy - porada

W przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę, jednym z roszczeń przysługujących pracownikowi jest roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach. W przypadku przywrócenia do pracy, pracownikowi należy się w zasadzie tylko zaległe wynagrodzenie za pracę, inne świadczenia, takie jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy już nie.

Udzielanie zaległych urlopów wypoczynkowych z 2010 r.

Urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w 2010 r. powinny być udzielone do końca pierwszego kwartału 2011 r. Pracodawca może nawet zmusić do tego pracowników, narzucając im terminy odbycia zaległych urlopów. Zaległości te powinien rozłożyć tak, aby nie zakłócić organizacji pracy. Jeśli z tych powodów nie każdy pracownik będzie mógł w pierwszym kwartale pójść na urlop, nie oznacza to, że można go w ogóle pozbawić. Trzeba go udzielić później. Inaczej pracodawca może odpowiadać za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Wyższe wynagrodzenie urlopowe nauczyciela

Nauczyciele korzystający z urlopu wypoczynkowego po 1 stycznia 2011 r. otrzymają większe wynagrodzenie za wolne przypadające w tym okresie. Kwota wynagrodzenia urlopowego ulegnie zwiększeniu o dodatek uzupełniający.

REKLAMA

Co z ekwiwalentem za urlop po śmierci pracownika?

Z dniem śmierci pracownika wygasa stosunek pracy, jaki łączył go z pracodawcą. Po stronie zakładu pracy powstają wówczas obowiązki związane z tą śmiercią, między innymi wypłata wynagrodzenia i ekwiwalentu na urlop czy wystawienia świadectwa pracy. Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie stanowią, że pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownik zmarł i nie wykorzystał urlopu?

Jak udzielić urlopu na żądanie

Urlop na żądanie jest szczególnym rodzajem urlopu wypoczynkowego, który przysługuje w wymiarze 4 dni na każdy rok kalendarzowy. Dni urlopu na żądanie nie zwiększają wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, a dni niewykorzystane nie przechodzą na następny rok kalendarzowy.

Jak należy potraktować wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy udzielony pracownikowi ponad przysługujący mu wymiar roczny

Jeden z pracowników, zatrudniony od 1 września 2010 r. na czas nieokreślony, przedłożył nam 10 stycznia 2011 r. świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia, gdzie pracował od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 r. Na świadectwie jest informacja, że wykorzystał 26 dni urlopu wypoczynkowego. Na początku grudnia 2010 r. nie mieliśmy tej informacji i udzieliliśmy mu 4 dni urlopu. Wymiar urlopu wypoczynkowego należnego za 2010 r. ustaliliśmy proporcjonalnie jako 9 dni (pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie). Wynagrodzenia za grudzień 2010 r. wypłaciliśmy 5 stycznia br. Czy powinniśmy potrącić wypłacone wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, skoro pracownik nie miał do niego prawa? Jak potraktować dni tej nieobecności?

Jak wyliczyć podstawę wymiaru świadczeń po zmianie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2011 r.

Urlop przymusowy i urlop bez zgody pracodawcy - porada

Ogólnie przyjętą zasadą jest to, że urlop wypoczynkowy jest ustalany pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, bądź poprzez plan urlopów, bądź poprzez wnioski urlopowe pracownika. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że pracownik będzie musiał skorzystać z urlopu wtedy, kiedy poleci mu to pracodawca.

Czy można wysłać pracownika na zaległy urlop?

Pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat, w zależności od stażu pracy, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, który powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop wypoczynkowy nie wykorzystany w danym roku, z dniem 1 stycznia roku następnego przekształca się w urlop zaległy.

Jak zarządzać i do kiedy sporządzić plan urlopów pracowników?

Początek roku to czas m.in. na opracowaniem rocznych planów urlopowych. Kiedy sporządzać plan urlopów? Co wpisać do planu urlopów? Na te i inne pytania związane z planami urlopów podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Pracownik był zatrudniony na cały etat, w okresie od 01.10.2010 do 31.12.2010, miał ustalone wynagrodzenie 1800 zł brutto, ponadto ze względu na staż pracy przysługuje mu 20 dni urlopu. Jaki ekwiwalent pieniężny będzie mu przysługiwał z tytułu niewykorzystanego urlopu?

Ekwiwalent pieniężny za urlop zmarłego pracownika

Po zmarłym pracowniku, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, najbliższej rodzinie należy się ekwiwalent pieniężny. Kto jest uprawniony do tego ekwiwalentu?

Kto jest uprawniony do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop po zmarłym pracowniku?

Na podstawie jakich przepisów prawa wypłaca się ekwiwalent pieniężny po zmarłym pracowniku? Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy sięgnąć do przepisów Kodeksu pracy oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy – kiedy przysługuje?

Przepisy Kodeksu pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop określają kiedy i w jaki sposób jest wypłacany ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po zmarłym mężu

Po zmarłym mężu, żonie przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany przez niego urlop. Jak ubiegać się o wypłatę tego ekwiwalentu?

Przedawnienie roszczenia o urlop wypoczynkowy

Współczynnik ekwiwalentowy w 2011 roku

Najwyższy czas na sporządzenie planu urlopów na 2011 r.

Początek stycznia to ostatni moment na sporządzanie planu urlopów. Pracownik już od 1 stycznia ma prawo skorzystać z całego przysługującego mu urlopu. Pracodawca powinien zatem wiedzieć, kiedy pracownik chce wykorzystać urlop wypoczynkowy.

Kiedy urlop bezpłatny zostanie wliczony do stażu pracy?

Urlop bezpłatny jest to zwolnienie pracownika przez pracodawcę od obowiązku świadczenia pracy, w czasie którego pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Pomimo, iż w okresie takiego urlopu pracownik przestaje świadczyć pracę, a pracodawca wypłacać wynagrodzenie, to jednak stosunek pracy nie ustaje, a ulega zawieszeniu.

Roczny limit godzin nadliczbowych

Tylko w prawie polskim godzinami nadliczbowymi nie są godziny pracy wykonywanej przez pracownika niepełnoetatowego ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, ale nieprzekraczające norm wskazanych w Kodeksie pracy.

Zarobki w czasie urlopu wypoczynkowego

W okresie urlopu wypoczynkowego pracownik wypoczywa i regeneruje siły. Warto jednak wiedzieć, że za czas urlopu pracownik otrzymuje również wynagrodzenie jakie by otrzymywał, gdyby w tym czasie pracował. Składają się na nie stałe i zmienne składniki.

Jak skutecznie ulokować pieniądze w górskiej nieruchomości za granicą?

W przypadku górskich inwestycji postawy deweloperów nie różnią się zasadniczo od ich podejścia do sprzedaży nieruchomości na innych obszarach geograficznych. Za każdym razem kluczowe jest przygotowanie atrakcyjnej oferty. Istnieją jednak pewne czynniki, na które zwrócą uwagę kupujący.

Wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika

Koniec roku kalendarzowego to czas, kiedy pracodawca powinien podliczyć swoim pracownikom dni niewykorzystanego przez nich urlopu wypoczynkowego za dany rok oraz polecić rozpoczęcie jego wykorzystywania najpóźniej do końca marca następnego roku.

Jak obliczyć ekwiwalent i wynagrodzenie urlopowe przy zmianie etatu w trakcie miesiąca

Jeden z naszych pracowników złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Według jakich zasad wyliczyć dla niego wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy i pieniężny ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru ww. świadczeń, pracownik otrzymywał oprócz stałych również zmienne składniki wynagrodzenia i pracował w różnych wymiarach czasu pracy? Zmiana wymiaru czasu pracy wiązała się ze zmianą stałego wynagrodzenia.

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Wynagrodzenie urlopowe oddelegowanego pracownika

W naszym zakładzie pracy zatrudniamy pracownika, który na podstawie porozumienia zmieniającego został przeniesiony do pracy za granicą na okres od 1 stycznia do 31 października 2010 r. W tym okresie nie korzystał z urlopu taryfowego. Z dniem 1 listopada 2010 r. powrócił do kraju. Zarówno w kraju, jak i zagranicą pobierał wynagrodzenie w stawce miesięcznej. Po powrocie do kraju od 2 listopada udał się na urlop wypoczynkowy. W jakiej walucie powinien otrzymać wynagrodzenie za urlop, skoro zgodnie z porozumieniem otrzymuje wynagrodzenie za pracę w polskich złotych?

Obliczenie urlopu pracownika niepełnosprawnego - porada

W jaki sposób należy wyliczyć wymiar urlopu za 2009 rok w przypadku, gdy pracownik z 35-letnim stażem pracy zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności być zatrudniony w wymiarze ¾ etatu i świadczył pracę przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, a jego dobowy wymiar czasu pracy wynosił 5 godz. 15 min.?  31 lipca 2009 r. została rozwiązana umowa o pracę z tym pracownikiem.

Umowa-zlecenie podczas urlopu

Urlop dla niepełnosprawnego pracownika

Pracownik zatrudniony w naszej firmie na 1/2 etatu na początku października dostarczył orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie to zostało wydane 31 sierpnia 2010 r. Kiedy ten pracownik nabędzie prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Czy w związku z tym, że jest zatrudniony na część etatu, wymiar tego urlopu powinien zostać proporcjonalnie obniżony?

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, gdy pracownica po urlopie macierzyńskim korzysta z urlopu wypoczynkowego

Naszej pracownicy, która jest zatrudniona na pełny etat, 22 października br. skończył się urlop macierzyński. Od 23 października korzysta z urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróci dopiero w grudniu br. Jaką datę należy traktować jako powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego? Od kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Na czym polega ochrona pracownika w czasie urlopu wypoczynkowego

Pracownik podlega szczególnej ochronie w czasie urlopu wypoczynkowego. Ochrona przejawia się zakazem zwalniania pracownika w czasie urlopu oraz przyznaniem pracownikowi prawa do wynagrodzenia za każdy dzień wolny.

Jaki jest wymiar urlopu na żądanie

W ciągu roku kalendarzowego pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 4 dni urlopu na żądanie. Czy wymiar urlopu jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie.

Jak skorzystać z urlopu na żądanie

Co raz większa liczba pracowników wie, że przysługuje im urlop na żądanie. Jednak nie każdy pracownik wie, jak właściwie zażądać dnia wolnego.

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy

Zbliża się koniec roku, a w związku z tym zbliża się termin wykorzystania przez pracowników ich urlopów wypoczynkowych. Co roku pracownicy mają prawo do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Jak obliczyć urlop przy zmianie etatu? – porada

Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu zwiększono od 1 marca 2010 r. wymiar czasu pracy na 3/4 etatu. Jak należy prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego tego pracownika. Jak postąpić w odwrotnej sytuacji, tj. gdy pracownik był zatrudniony w większym wymiarze czasu pracy, a następnie ten wymiar został zmniejszony? Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Czy można się zrzec urlopu wypoczynkowego na inną osobę

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jest to jedno z najważniejszych uprawnień pracownika. Pracownik ma obowiązek wykorzystać swój urlop na wypoczynek.

Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

Kobiety powracające do pracy po urlopie wychowawczym zadają często pytanie, co z ich urlopem wypoczynkowym. Czy mają do niego prawo, czy muszą czekać rok, aby skorzystać z dni wolnych?

Zarobki po urlopie macierzyńskim

Wiele kobiet wracających po urlopie macierzyńskim obawia się o swoje zarobki. Nie wiedzą czy mogą liczyć na takie same zarobki, jakie otrzymywały przed pójściem na urlop. Nie muszą się jednak obawiać, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownica otrzyma wynagrodzenie, takie jakie otrzymywałaby, gdyby nie skorzystała z urlopu.

Nielegalność "przymusowego" urlopu wypoczynkowego

Urlop bezpłatny a zasiłek dla bezrobotnych

Przez ostatni rok pracowałam w firmie farmaceutycznej, ale wczoraj dostałam wypowiedzenie. W czasie pracy korzystałam z trzech tygodniu bezpłatnego urlopu. Czy ten okres zostanie mi policzony jako okres zatrudnienia w przypadku starania się o zasiłek dla bezrobotnych?

Nowa praca na urlopie wypoczynkowym - porada

Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym w firmie, w której jestem zatrudniona. Wczoraj dostałam bardzo ciekawą ofertę pracy i chciałabym ją rozpocząć od zaraz. Czy muszę czekać do zakończenia urlopu wypoczynkowego u obecnego pracodawcy?

Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie na urlopie?

Obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym i dostałam inną, ciekawszą ofertę pracy. Czy przebywając na urlopie, mogę wypowiedzieć umowę o pracę?

Terminy nabywania uprawnień pracowniczych

Pracownikowi studiującemu na ostatnim roku studiów przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego m.in. na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się do egzaminu dyplomowego. Jeśli pracownik z urlopu nie skorzysta przed egzaminem, to urlop przepada.

Kiedy wypłacić wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy

Obowiązkiem pracodawcy jest prawidłowe ustalenie wynagrodzenia za pracę. Najczęściej do jego obliczenia brane są pod uwagę stawki wynagrodzenia wskazane w umowie o pracę.

Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego

Pracownik naszej firmy wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego. Czy przysługujący pracownikowi zasiłek macierzyński mamy wypłacić tylko za dni robocze? Jakie są zasady wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku za urlop ojcowski, tzn. czy do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć premię miesięczną, którą wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, oraz nagrodę roczną? Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru zasiłku?

REKLAMA