REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Długie weekendy 2024. Jak najlepiej zaplanować urlop, wykorzystując dni świąteczne i wolne od pracy?

Długie weekendy w 2024 roku. Nowy rok przynosi wiele możliwości dla pracowników, aby wykorzystać dni wolne od pracy i cieszyć się długimi weekendami. Z odpowiednim planowaniem, można maksymalizować czas wolny, korzystając z przysługujących 26 dni urlopu wypoczynkowego. W tym artykule przyjrzymy się, jak najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku, wykorzystując dni świąteczne i wolne od pracy.

Urlop na żądanie w 2024 - sprawdź jak złożyć wniosek

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2024? Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

Potrzebna pilna zmiana w kodeksie pracy - prawo do bycia offline albo pieniądze za dyspozycyjność po godzinach

Można by sądzić, że czas pracy jest wyjątkowo precyzyjnie regulowany przez przepisy prawa w tym Kodeksu pracy w szczególności, co dotyczy także pracy w godzinach nadliczbowych czy w dni ustawowo wolne od pracy. Tymczasem nic z tych rzeczy – praktyka pokazuje, że podobnie jak telepraca była nieadekwatna do pracy zdalnej, tak obecne normy o pracy w godzinach nadliczbowych nijak się mają do problemu nadgodzin.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy. Komu przysługuje, kiedy, w jakim wymiarze

Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, czyli osoby, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Nie może on zrzec się tego prawa ani przenieść go na inną osobę. Co jeszcze warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym? 

Zwolnienie lekarskie na urlopie

Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
 

Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

REKLAMA

Wyrok Sądu Najwyższego: w Kodeksie pracy nie istnieje zakaz pracy w kilku miejscach

Wyrok Sądu Najwyższego. Nie jest wykluczone zatrudnienie u kilku pracodawców jednocześnie, ale musi się to odbywać na takich warunkach, żeby praca mogła być faktycznie świadczona. Inaczej umowy o pracę mogą zostać uznane za pozorne i niedające podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi.

Zmiany w urlopach dla niezawodowych żołnierzy - projekt z 22 listopada 2023

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w dniu 22 listopada 2023 r. rządowy projekt rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie urlopów żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi z 20 listopada 2023 r. (dalej jako: projekt). Trwają aktualnie uzgodnienia międzyresortowe.

Czy „opieka na dziecko” przechodzi na kolejny rok?

Czy tzw. 2 dni opieki na dziecko zdrowe przechodzą na następny rok? Co w sytuacji, gdy takie zwolnienie nie zostanie wykorzystane przez pracownika?

Wolne z powodu siły wyższej. Jak korzystać z tej nowości w Kodeksie pracy?

Wprowadzenie do Kodeksu Pracy nowego artykułu 148(1), który reguluje kwestię zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych, stanowi istotną zmianę dla pracowników w Polsce. Ten artykuł daje pracownikom prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających ich natychmiastowej obecności. W tym artykule omówimy, jak pracownicy mogą korzystać z tego nowego przepisu.

Czy za święto w sobotę 11 listopada należy się dodatkowy dzień wolnego osobie na umowie zlecenie?

Dodatkowy dzień urlopowy to rekompensata za święto przypadające w sobotę, która i bez tego jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Gwarantują to przepisy Kodeksu pracy. A jak jest z osobami zatrudnionymi na tak zwanych śmieciówkach? Kodeks cywilny nie reguluje urlopów na osób na umowie zlecenie, nie rozstrzyga też kwestii - wolne za święto w sobotę.

Dzień wolny za 11 listopada. Kiedy odebrać zgodnie z prawem pracy?

Dzień wolny za 11 listopada. Chociaż tegoroczny Dzień Niepodległości wypada w sobotę, to pracownicy nie stracą prawa do wypoczynku z tego tytułu. Według obowiązujących przepisów pracodawca musi udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i pracujących 5 dni w tygodniu.

Dzień wolny za święto przypadające 11 listopada. Prawo i przykłady

Komu należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 roku? Wyjaśnienia prawne Państwowej Inspekcji Pracy, z przykładami.

Dzień wolny za święto w sobotę a urlop wypoczynkowy

Czy święto wypadające w sobotę daje prawo do dodatkowego dnia urlopu wypoczynkowego? Dzień wolny za święto w sobotę może być wyznaczony na dzień urlopu pracownika. Czy w takiej sytuacji należy się dodatkowy dzień wolny?

Współczynnik urlopowy w 2024 r. Ile będzie wynosił i do jakich celów jest używany

Współczynnik urlopowy w 2024 r. wynika z liczby świąt, niedziel i dni wolnych w tym roku. Ile będzie wynosił współczynnik urlopowy w 2024 r.? Do czego służy współczynnik urlopowy. Wyjaśniamy

Czy pracownik może upoważnić dowolną osobę do odbioru świadectwa pracy

Czy pracownik może upoważnić do odbioru świadectwa pracy każdą dowolną osobę, czy musi to być ktoś z rodziny? Jaki zakres danych osoby upoważnionej powinno się ująć w takim upoważnieniu? Czy musi być w nim wpisany np. PESEL, numer dowodu osobistego upoważnionej osoby czy jeszcze jakieś inne dane?

Praca zdalna. Pracownicy zdalni i pracujący stacjonarnie są sobie równi. W razie dyskryminacji pracownik od nowego roku dostanie co najmniej 4242 zł!

Praca zdalna, po wygaśnięciu możliwości świadczenia pracy na warunkach telepracy to jedyna przewidziana przepisami forma wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy. Sytuacja, w której część pracowników zatrudnionych u pracodawcy pracuje zdalnie, a część – stacjonarnie może prowadzić do podziałów wśród personelu, a nawet nierównego traktowania pracowników przez pracodawcę. Kodeks pracy zawiera przepisy, które mają zapobiegać dyskryminacji ze względu na wykonywanie pracy zdalnej. Pracodawca, który dopuści się dyskryminacji zapłaci dyskryminowanemu pracownikowi ponad 4 tys. zł!

Pracownicy mają prawo do lepszych warunków pracy. Wystarczy złożyć wniosek

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony może wystąpić do pracodawcy o zmianę tej umowy na umowę na czas nieokreślony. Pracownikom przysługuje ponadto prawo do wystąpienia o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Na czym polegają te uprawnienia pracownicze? Wyjaśniamy.

Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

Czy Polacy są zadowoleni ze zmian dotyczących pracy zdalnej? Niektórzy nawet nie mieli okazji skorzystać

Jak Polacy oceniają zmiany w Kodeksie pracy? Czy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej? A co ze szkoleniami z przydatnych narzędzi. Kto nigdy nie miał okazji pracować zdalnie lub hybrydowo? 

Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

Zaległy urlop do 30 września 2023

Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

Pracodawcy: Nie dla 4-dniowego tygodnia pracy w służbie zdrowia, budownictwie, handlu, urzędach. Tak dla IT, ubezpieczeń, finansów

Wprowadzenie, w perspektywie dekady, 4-dniowego tygodnia pracy, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu.

Czy pracodawca może odrzucić wniosek pracownicy o urlop wychowawczy

Pracownica chce iść na urlop wychowawczy. To kluczowy dla nas pracownik i staramy się ją przekonać, żeby została w pracy. Czy w ostateczności możemy odmówić jej skorzystania z urlopu wychowawczego?

Czy pracodawca może udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika?

Pracownik ma 10 dni zaległego urlopu. Chciałbym, żeby wykorzystał go w terminie określonym przepisami, czyli do 30 września 2023 r. Jednak pracownik nie zgadza się na ten termin i chce skorzystać z urlopu w grudniu. Czy przepisy pozwalają na skierowanie pracownika na zaległy urlop bez jego zgody? - pyta Czytelnik z Krakowa.

35-godzinny tydzień pracy i 35-dniowy urlop dla pracowników stanie się faktem? Kiedy zmiany w Kodeksie pracy?

35-godzinny tydzień pracy i 35-dniowy urlop dla pracowników stanie się faktem? Kiedy to rozwiązanie wejdzie do Kodeksu pracy?

Wynagrodzenie urlopowe w 2023 r. Ile należy się za urlop wypoczynkowy w tym sezonie

Wynagrodzenie urlopowe ma zapewnić pracownikowi za czas urlopu wypoczynkowego takie same przychody, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Koniec sezonu urlopowego 2023 r. to czas, w którym wielu pracowników zastanawia się, czy dział kadr prawidłowo wyliczył wynagrodzenie za czas urlopu, z którego właśnie wrócili. Wyjaśniamy wątpliwości.

Zaległy urlop za 2022 r. Czas na wykorzystanie urlopu – do końca września. Czy później przepadnie?

Zaległy urlop wypoczynkowy za 2022 r. powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do 30 września 2023 r. Roszczenia dotyczące urlopu za ubiegły rok przedawnią się w 2026 r. 

Od 22 września niektórych pracowników nie da się zwolnić przez kilka lat. Sprawdź, czy jesteś na liście

Pracodawcy nie mogą zwolnić niektórych pracowników, o ile ci weszli w spór sądowy z pracodawcą o legalność zwolnienia z pracy. Na czas procesu nie podlegają zwolnieniu. Sądy są obciążone pozwami i zablokowanie zwolnienia z pracy może potrwać kilka lat.

Pora nocna

Pora nocna została określona w Kodeksie pracy. Czy każdego pracownika można zatrudniać w porze nocnej? Co z dodatkiem za taką pracę?

Odwołanie pracownika z urlopu. Pracownik nie ma prawa polemizować z pracodawcą w zakresie zasadności lub braku zasadności odwołania go z urlopu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu? Jak to zrobić? Jakie prawa ma pracownik, a jakie pracodawca? Odpowiedzi na te pytania udziela ekspert prawa pracy Sebastian Kryczka. 

Praca zdalna. Rodzaje, zasady, limity, zwrot kosztów

Praca zdalna uregulowana jest przepisami Kodeku pracy, które weszły w życie na początku kwietnia 2023 r. Ze względu na ich nowy charakter, wymagają wyjaśnienia. Odpowiadamy na niektóre wątpliwości dotyczące pracy zdalnej. Powinny one zainteresować zarówno pracodawców, jak i pracowników. 

Urlop wypoczynkowy. Czy i kiedy przepada

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Co w przypadku, jeśli pracownik nie wykorzysta należnego mu urlopu? Czy zaległy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź! 

Dodatkowy płatny urlop na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować?

Przepisy Kodeksu pracy dają prawo do płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat. To tylko dwa dni lub 16 godzin, jednak pełnopłatne, bez tłumaczenia. Nie wszyscy wiedzą o tym gratisowym wolnym. Ta opcja potencjalnie umożliwia wydłużenie płatnego odpoczynku pod koniec roku.

Inforlex: Czy choroba dziecka przerywa urlop wypoczynkowy?

Opieka w trakcie urlopu wypoczynkowego

Równoważny system czasu pracy - na czym polega, jak wprowadzić

Jedną z elastycznych form ustalenia czasu pracy jest system równoważnego czasu pracy. Na czym polega, jakie są jego zasady, warunki, plusy i minusy? 

Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września 2023

Wielu zastanawia się czy zaległy urlop wypoczynkowy trzeba wykorzystać do 30 września 2023 r.? A co jeśli pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu? Czy urlop wypoczynkowy się przedawnia? Czy urlop przepada przy zmianie pracy? Czy można wykorzystać zaległy urlop u nowego pracodawcy? Co z niewykorzystanym urlopem na wypowiedzeniu?

Jak pracownik może zawiadomić pracodawcę, że chce skorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej

Pracownicy naszej firmy zamierzają korzystać z nowego uprawnienia, tj. zwolnienia z powodu siły wyższej. Czy przepisy określają, w jakiej formie pracownik może składać wniosek o takie zwolnienie? Czy pracodawca może wymagać, żeby zawsze była to forma pisemna?

Czy pracownikowi, który pracuje ponad etat, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy

Nasza firma od 11 lat zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na pełen etat. Jakiś czas temu podpisaliśmy z nim dodatkową umowę o pracę na 1/15 etatu na wykonywanie innych czynności. Czy pracownikowi temu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy, tzn. więcej niż 26 dni? - pyta Czytelniczka z Gdańska.

Telepraca przechodzi ostatecznie do historii. Czas na pracę zdalną

Telepraca to forma wykonywania pracy, którą regulowały przepisy Kodeksu pracy uchylone 7 kwietnia. Przepisy przejściowe dopuściły jednak stosowanie warunków dotyczących telepracy jeszcze przez pewien czas po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu. Ustawodawca umożliwił także czasowe wykonywanie pracy w formie telepracy na wniosek pracownika. Okres, kiedy było to możliwe dobiegł końca 21 sierpnia.

Work-life balance? Wielu pracowników nadal nie wie na czym polega

Prawie 3/4 Polaków nie wie, na czym polegają tegoroczne zmiany w prawie w zakresie work-life balance, a 40 procent uważa, że w ich firmie ich nie wprowadzono. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę ClickMeeting,

Świadczenie urlopowe 2023. Ile dostanie pracownik w firmie prywatnej a ile nauczyciel?

Pracodawcy, którzy nie tworzą funduszu ZFŚS, mogą wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe, jeśli pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Na innej podstawie prawnej świadczenie urlopowe mogą też otrzymać nauczyciele, do których stosuje się Kartę Nauczyciela.

Choroba podczas urlopu? O tym trzeba pamiętać!

Jeżeli musimy wziąć zwolnienie lekarskie, to warto zadbać o to, by lekarz wystawił je na adres, pod którym będziemy faktycznie przebywać. Pamiętajmy, iż adres zameldowania to nie to samo, co adres zamieszkania.

840 zł odliczenia podatkowego dla związkowców i zmiany w emeryturach pomostowych

W dniu 16 sierpnia 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Ponadto regulacja zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Podwyższony został też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich w związkach zawodowych.

Etat

Etat to stałe zatrudnienie na określonym stanowisku, z wyznaczonym wynagrodzeniem zgodnie z taryfikatorem pracodawcy. 

REKLAMA