REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop pracownika młodocianego

Młodociany jest pracownikiem otoczonym przez Kodeks pracy szczególną ochroną. Jedną z form opieki jest zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi młodocianemu. Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi młodocianemu?

Urlop wypoczynkowy młodocianego

Urlop wypoczynkowy udzielany jest pracownikowi młodocianemu na odmiennych zasadach niż w przypadku dorosłych pracowników. Bardziej liberalne kodeksowe uregulowania urlopowe wynikają z potrzeby wzmożonej ochrony psychicznego rozwoju i zdrowia zatrudnionych osób młodocianych.

Urlop wypoczynkowy niepełnoetatowca

Zatrudnianie osób na niepełny etat często rodzi pytanie, jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego osobie zatrudnionej w tym trybie. Co więcej, komplikacje zaczynają się w przypadku konieczności udzielenia urlopu, gdy w trakcie roku kalendarzowego następuje zmiana etatu. Jak więc niepełnoetatotwiec powinien mieć prawidłowo udzielony urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy – wymiar, wykorzystanie, przedawnienie

Urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do końca września. Roszczenia o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawniają się z upływem 3 lat, licząc od roku, w którym urlop był już zaległy.

REKLAMA

Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Urlop powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop niewykorzystany w tym czasie staje się urlopem zaległym. Jakie skutki rodzi niewykorzystanie urlopu w terminie?

Kiedy pracodawca opłaci wczasy pracownika?

Pracodawca zobowiązany jest opłacić wczasy pracownika w przypadku, gdy zaistnieje wyjątkowa i niespodziewana sytuacja w firmie, która zobowiąże pracownika do przesunięcia urlopu pomimo ustaleń w harmonogramie. Jakie obowiązki spoczywają wówczas na pracodawcy?

Prawo do urlopu – najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Prawo do urlopu jest jednym z kluczowych uprawnień pracownika zagwarantowanych przez prawo pracy. Wiedza o tym, jakie prawa przysługują pracownikowi w związku z urlopem, może nam pomóc w pełni wykorzystać czas odpoczynku. Jakie są najważniejsze cechy urlopu wypoczynkowego?

Większa ochrona dla turystów w UE

Ochrona dla turystów w UE uregulowana jest w dyrektywie w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek. Projekt nowej dyrektywy dotyczącej usług turystycznych zakłada rozszerzenie praw turystów poprzez ułatwienie dochodzenia roszczeń od touroperatorów. Większa ochrona praw dla turystów w UE może jednak negatywnie wpłynąć na usługodawców.

REKLAMA

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niepełnosprawnego pracownika

Czy pracownikom niepełnosprawnym należy się taki sam wymiar urlopu wypoczynkowego co innym pracownikom? Osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje oprócz podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego, dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.

Czy pracownik podczas urlopu wypoczynkowego musi odbierać telefon od pracodawcy?

Pracownik wybierając się na urlop wypoczynkowy nie ma obowiązku podawania pracodawcy prywatnego numeru telefonu. Pracodawca może jednak wyznaczyć osoby, które pełnią ważne funkcje w firmie do podania numeru, pod którym będą dostępne podczas urlopu.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pracownikom, którym kończy się umowa o pracę lub którym wręczono wypowiedzenie przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Warto wiedzieć w jaki sposób oblicza się ten ekwiwalent.

Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Członek zarządu, zgodnie z art. 201 par 4 k.s.h. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej . Wynikiem powołania jest nawiązanie stosunku organizacyjnego, który nie musi być jedynym stosunkiem, jaki wiąże członka zarządu i spółkę.

Dofinansowanie do urlopu na nowych zasadach

Dofinansowanie do urlopu na nowych zasadach to jedna z uwag Konfederacji Lewiatan do projektu nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Proponowane jest również rozszerzenie działalności socjalnej w firmie o możliwość finansowania lub współfinansowania opieki medycznej pracowników oraz ustawowe określenie kręgu osób uprawnionych.

Urlop wypoczynkowy a pierwsza praca pracownika

Sytuacja pracownika, który podejmuje swoją pierwszą aktywność zawodową znacznie różni się od pozycji pracownika, który dłuższy czas już funkcjonuje na rynku pracy. Jednym z głównych odstępstw w tym zakresie jest przysługujący odpłatnie każdemu pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego. Założeniem ustawodawcy było uzależnienie wysokości nabywanego urlopu wypoczynkowego od stażu pracy.

Jak wyliczyć wynagrodzenie urlopowe?

W trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik nie wykonuje pracy, ale pomimo tego otrzymuje wynagrodzenie. Jak wylicza się wynagrodzenie urlopowe? Które składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego?

Prawa pracownika młodocianego

Prawa pracownika młodocianego, czyli osoby która znajduje się w przedziale wiekowym 16-18 lat, uregulowane są na gruncie przepisów prawa pracy. Jakie dodatkowe prawa przysługują pracownikowi młodocianemu?

Zwrot kosztów odwołania z urlopu

W wyjątkowych sytuacjach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik może domagać się zwrotu kosztów poniesionych w związku z odwołaniem go z urlopu?

Ustalanie wymiaru urlopu proporcjonalnego

Pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze określonym przepisami Kodeksu pracy w pierwszym dniu każdego roku kalendarzowego, w trakcie którego trwa stosunek pracy. W szczególnych przypadkach wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się jednak proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Zawieszenie działalności w trakcie urlopu

Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników, którzy planują dłuższy urlop, mogą rozważyć zawieszenie firmy w trakcie jego trwania. Dzięki zawieszeniu działalności na okres urlopu mogą zaoszczędzić nawet tysiąc złotych w skali miesiąca.

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Nauczycielom, podobnie jak pozostałym pracownikom, za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje wynagrodzenie. Jak oblicza się wynagrodzenie urlopowe nauczycieli? Które składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego nauczycieli?

Urlop 2014 z gotówką i kartą płatniczą

Na urlop 2014 warto zabrać – zdaniem ekspertów PKO Banku Polskiego SA – zarówno gotówkę jak i kartę płatniczą (kredytową lub debetową). Rozsądne korzystanie z kart może uchronić przed nadmiernymi kosztami dodatkowymi związanymi z transakcjami oraz wypłatami gotówki.

Podstawa wynagrodzenia urlopowego w przypadku nieobecności pracownika

Co do zasady za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości, w jakiej pracownik otrzymałby je, gdyby w tym czasie pracował. W przypadku zmiennych składników wynagrodzenia, należy zaś za podstawę wynagrodzenia urlopowego przyjąć wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika w ciągu 3 miesięcy poprzedzających urlop wypoczynkowy. Co w sytuacji, gdy w okresie poprzedzającym udzielenie urlopu wypoczynkowego pracownik przez długi czas był nieobecny w pracy z powodu choroby?

Urlop wypoczynkowy po urlopie zdrowotnym

W ciągu 20 lat pracy początkowo byłam nauczycielem w szkole podstawowej a od 2009 r. w przedszkolu publicznym. Od 1 kwietnia 2013 r. do 30 marca 2014 r. korzystałam z urlopu dla poratowania zdrowia. W roku 2013 wykorzystałam 12 dni urlopu wypoczynkowego. Dowiedziałam się, że za lata 2013 i 2014 przysługuje mi urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Czy zmieniły się przepisy w tym zakresie?

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Kodeks pracy przewiduje okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z zaplanowanego już urlopu wypoczynkowego. Jakie w takiej sytuacji konsekwencje spoczywają na pracodawcy? Czy ma on obowiązek zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów urlopu?

Kiedy należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy jest podstawowym i niezbywalnym prawem pracownika. Po stronie pracodawcy leży obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego. Co w przypadku, gdy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego we wskazanym przepisami czasie?

Urlop wypoczynkowy i jego wymiar

Kolejny urlop wypoczynkowy stanowi realizację zagwarantowanego zarówno w Kodeksie pracy jak i Konstytucji prawa pracownika do odpoczynku. Prawo do odpoczynku realizowane jest w formie przerw w pracy, dni wolnych od pracy, a przede wszystkim - urlopu wypoczynkowego. Poniżej podstawowe zasady, jak prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego.

Dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego, czyli wczasy pod gruszą

Dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego, czyli tzw. wczasy pod gruszą, stanowi dodatkowe wsparcie finansowe pracownika lub wakacyjnego wyjazdu jego dzieci. Wypłata dofinansowania do urlopu stanowi przejaw działalności socjalnej pracodawcy.

Jakie prawa ma konsument w podróży?

Prawa konsumenta w podróży stanowią stały przedmiot prac Unii Europejskiej. Stworzenie Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (redukcja cen biletów) oraz zniesienie opłat roamingowych to główne założenia na rok 2015. Ich celem jest zwiększenie komfortu podróżujących oraz zwiększenie ochrony ich praw.

Świadczenie urlopowe 2014

Świadczenie urlopowe (nie dofinansowanie do wypoczynku z zfśs, tzw. wczasy pod gruszą) to dodatkowe świadczenie przysługujące zatrudnionemu z tytułu korzystania z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni. W 2014 roku maksymalna wysokość świadczenia urlopowego wynosi 1093, 93 zł.

Świadczenie urlopowe

Pracodawcy w ramach prowadzenia działalności socjalnej na rzecz pracowników mogą wypłacać im świadczenia urlopowe. Kiedy pracownik może ubiegać się o świadczenie urlopowe? Jaka jest maksymalna wysokość świadczenia urlopowego?

Urlop w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych praw pracownika. Jak należy wykorzystać to uprawnienie w sytuacji, gdy umowa została wypowiedziana? W jaki sposób udziela się urlopu w okresie wypowiedzenia?

Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy

Ustawodawca wyróżnia dwa typu urlopu wypoczynkowego: pierwszy oraz kolejny urlop wypoczynkowy. Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy zawodowej nabywany jest przez pracownika proporcjonalnie do upływu każdego miesiąca pracy.

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Często zdarza się, że pracownik otrzymując wypowiedzenie umowy ma w zanadrzu niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wówczas może wykorzystać go w całości bądź otrzymać ekwiwalent pieniężny. W jaki sposób wyliczyć ekwiwalent za urlop?

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

W ramach urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do corocznej, płatnej przerwy w świadczeniu pracy. Urlop służy przede wszystkim regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu, aczkolwiek w niektórych sytuacjach prawo zezwala na odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Jakie są zasady udzielania urlopów? W które dni należy udzielać urlopu? Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestię udzielania urlopów wypoczynkowych.

Pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego

Pracownik niepełnosprawny, w stosunku do którego zostało wydane orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W skali roku kalendarzowego dodatkowy urlop wynosi 10 dni. Z jakim dniem nabywa się prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

Wczasy pod gruszą

Dofinansowanie wypoczynku pracownika jest jedną z dopuszczalnych form dofinansowania świadczeń dla pracowników, wynikających z zapisu ustawy o ZFŚS. W niektórych firmach pracownikom lub ich rodzinom wypłacane są dodatkowe pieniądze na tzw. „wczasy pod gruszą”. W rzeczywistości nie mają wiele wspólnego z wypoczynkiem pod gruszą, ale stanowią dodatkowe pieniądze na wakacje pracownika i jego rodziny. Pieniądze na „wczasy pod gruszą „ wypłacane są ze środków zgromadzonych w Funduszu Świadczeń Socjalnych .

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Coraz chętniej pracodawcy proponują nam zamiast umowy o pracę umowę zlecenie. Zgadzamy się na to, głównie dlatego, że nie mamy innych możliwości zatrudnienia. Niestety zgodnie z treścią przepisów kodeksu cywilnego dotyczącej umowy zlecenia zleceniobiorcy nie przysługuje prawo do urlopu. Osoba, która pracuje w oparciu o taką formę umowy, jeśli chce wypocząć, musi liczyć się z tym, że nie zarobi przez ten czas pieniędzy.

Przedłużenie przez pracodawcę umowy o pracę do dnia porodu

Pracodawca zobowiązany jest przedłużyć umowę o pracę na czas określony do dnia porodu pracownicy, która zaszła w ciążę. Wymóg przedłużenia obowiązuje w sytuacji, gdyby umowa rozwiązywała się z upływem terminu, na jaki została zawarta i po upływie 3 miesiąca ciąży.

Dofinansowanie do urlopu pracownika

Pracodawca prowadzący działalność socjalną ma możliwość dofinansowania pracownikom i ich rodzinom m.in. letniego wypoczynku. W przypadku pracodawców, którzy nie tworzą zfśs, wsparcie może pochodzić ze środków obrotowych. Pracodawca ma przy tym możliwość skorzystania w określonych przypadkach z ulgi w opłacaniu podatku.

Obliczanie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi powinien zostać wykorzystany do końca roku kalendarzowego. Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Poniżej instrukcja, jak obliczyć jego wysokość.

Umowa na zastępstwo a ciąża pracownicy

Przepisy prawa pracy obejmują kobiety w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego szczególną ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy. Pełną ochroną objęte są jednak tylko kobiety zatrudnione na podstawie umów na czas nieokreślony. Oznacza to, że pracodawca zatrudniający kobietę na umowę o zastępstwo, która zaszła w ciążę, może zwolnić ją wraz z wygaśnięciem umowy.

Przedawnienie się prawa do urlopu wypoczynkowego

Co do zasady pracownik powinien wykorzystać urlop w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Zdarza się jednak, że tego nie robi i mamy wówczas do czynienia z urlopem zaległym. Kiedy przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego może przynieść trudności w przyznawaniu urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji należy stosować przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu proporcjonalnego.

Kiedy wziąć urlop w 2015 roku?

Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Kiedy wziąć urlop wypoczynkowy w 2015 r., aby uzyskać jak najdłuższy wypoczynek?

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikom w ramach stosunku pracy corocznie jako płatny, nieprzerwany okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu. Nie może również przekazać tego prawa innej osobie.

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Termin urlopu ustala się dla każdego pracownika w planie urlopów bądź indywidualnie z poszczególnymi pracownikami. Kodeks pracy przewiduje możliwość przesunięcia ustalonego wcześniej terminu urlopu. Jakie są zasady przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego?

Staż urlopowy - okresy nauki

Staż urlopowy to okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący konkretnemu pracownikowi – 20 lub 26 dni. Granicę w przyznawaniu dłuższego urlopu stanowi 10 lat zatrudnienia. Kodeks pracy przewiduje ponadto zaliczanie do stażu urlopowego lat nauki. Jak należy liczyć lata nauki?

Obowiązek pracodawcy współdziałania z zakładową organizacją związkową

Zgodnie z art. 23(2) kp jeżeli przepisy prawa pracy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach z zakładową organizacją związkową reprezentującą pracownika z tytułu jego członkostwa w związku zawodowym albo wyrażenia zgody na obronę praw pracownika nie zrzeszonego w związku – zgodnie z ustawą o związkach zawodowych.

REKLAMA