REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w dokumentacji pracowniczej

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki zakłada, że tylko wybrane dokumenty, m.in. świadectwo pracy, wypowiedzenie umowy mają być przechowywane przez 50 lat od ustania zatrudnienia pracownika. Projekt wymaga jednak dalszych prac i nie będzie skierowany do Sejmu w tej kadencji.

Umowy na okres próbny - co się zmieni w 2016 roku

Nowelizacja Kodeksu pracy zmieni w 2016 r. zasady zawierania umów na czas określony. Niewielkie zmiany pojawią się również w przypadku zawierania umów na okres próbny. Ustawodawca postanowił doprecyzować zapisy w tym zakresie. Co do zasady na okres próbny będzie można zatrudnić pracownika tylko raz. Ale przewidziano tu pewne wyjątki.

IFK poleca: Grzywna za nieudzielenie zaległego urlopu

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego za poprzedni rok najpóźniej do 30 września. Nieudzielenie zaległego urlopu w tym terminie grozi pracodawcy grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Zaległy urlop wypoczynkowy - do kiedy wykorzystać

Udzielenie urlopu jest obowiązkiem każdego pracodawcy wobec pracownika, a pracownik nie może się go zrzec. Co jeśli w danym roku pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego? Kodeks pracy wyznacza termin, do którego zaległy urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany.

REKLAMA

Wydatki na przeprowadzenie szczepień nie stanowią przychodu dla pracowników

Kolejna zmiana w podejściu Ministerstwa Finansów do świadczeń niepieniężnych udzielanych pracownikom przez pracodawców. Tym razem chodzi o szczepienia dla urzędników przeciwko chorobom zakaźnym. Resort finansów zmienił stare interpretacje i uznał, że wydatki na zakup szczepionki i przeprowadzenie szczepień nie są przychodem pracowników.

Zaległy urlop wypoczynkowy wykorzystaj do końca września

Niejednokrotnie nie mamy możliwości pójścia na urlop wypoczynkowego wtedy, kiedy nam to odpowiada. Często także nawał obowiązków służbowych lub trudna sytuacja firmy nie pozwalają na wykorzystanie należnego urlop w terminie, jaki nakazuje Kodeks pracy. Warto mieć jednak świadomość, że niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie przepada, i że możemy, a nawet powinniśmy, wykorzystać go jak najszybciej.

Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik podjął pierwszą pracę pod koniec roku. Na urlop wypoczynkowy musiał jednak poczekać. Jak będzie kształtował się jego urlop w kolejnym roku, w przypadku gdy umowa zakończy się w połowie roku?

Nowe regulacje dotyczące umów terminowych od 22 lutego 2016 r.

21 sierpnia br. opublikowana została w Dzienniku Ustaw nowelizacja Kodeksu pracy. Nowe przepisy wiążą się ze zdecydowanym wzmocnieniem pozycji pracownika oraz dążeniem ustawodawcy do zwiększenia stabilności stosunku pracy. Jakie zmiany, począwszy od 22 lutego 2016 r., w umowach terminowych wprowadzą nowe regulacje?

REKLAMA

Powrót do pracy po urlopie

Na pourlopowe przygnębienie skarży się blisko 80 proc. pracowników - to tak zwana pourlopowa chandra, czyli syndrom post-holiday spleen. Stan ten może utrzymywać się od kilku dni do dwóch tygodni. Aby złagodzić skutki powrotu do pracy po urlopie, warto łagodnie wchodzić w nowy tryb funkcjonowania.

Urlop wypoczynkowy w czasie choroby

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi będącemu w okresie zwolnienia lekarskiego, nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy.

IFK poleca: Zaległy urlop tylko do końca września

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego za poprzedni rok najpóźniej do 30 września. Nieudzielenie zaległego urlopu w tym terminie grozi pracodawcy grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Szczegółowe zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Niestety, od jakiegoś czasu obserwujemy duże luki w wiedzy osób zajmujących się kadrami. Problemem okazuje się nie tylko rozwiązanie skomplikowanych zagadnień kadrowych i płacowych. Jeden z potocznie znanych tematów – urlop wypoczynkowy – staje się dla takich osób wyzwaniem. Zatem żeby rozwiać wszelkie wątpliwości – poniżej najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych.

Pracownik nie musi odbierać służbowych e-maili i telefonów podczas urlopu

Zgodnie z polskim prawem pracodawca nie może nakładać na pracownika obowiązku bycia w stałym kontakcie z firmą w czasie urlopu. W związku z tym pracownik nie ma obowiązku zabierania na wakacyjny wyjazd telefonu służbowego ani odpowiadania na SMS-y czy e-maile od pracodawcy.

Odbieranie telefonu służbowego na urlopie

Pracownik nie ma obowiązku pozostawania w stałym kontakcie z firmą podczas urlopu. Co więcej, pracodawca nie ma prawa ukarać pracownika za to, że wyłączy na urlopie telefon służbowy bądź nie odbiera służbowych e-maili.

Nastolatek pracuje – co z umową?

Wakacje są okresem podejmowania przez młode osoby tymczasowego zatrudnienia, którego celem jest uzyskanie przez nich środków na bieżące wydatki jak również zdobycie doświadczenia, nie tylko zawodowego. Jeśli chodzi o stronę prawną tego zjawiska, warto zapoznać się z zasadami zawierania umów z nieletnimi – są one specyficzne z racji tego, że osoby poniżej 18 roku życia wg prawa są osobami nie posiadającymi pełnej zdolności do czynności prawnych.

IFK poleca: Profilaktyczne badania lekarskie a składki ZUS

Poniesione przez pracodawcę koszty profilaktycznych badań lekarskich z zakresu medycyny pracy wynikają z jego obowiązków i nie stanowią dla pracownika podstawy wymiaru składek ZUS. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zleceniobiorców. Jeśli zleceniodawca skieruje zleceniobiorcę na badania, to ich koszt będzie stanowił dla zleceniobiorcy przychód podlegający oskładkowaniu.

Choroba na urlopie a zwrot świadczenia urlopowego

Pracownik po 4 dniach wykorzystywania urlopu wypoczynkowego zachorował. Choroba przerywa urlop. Czy w związku z tym ma obowiązek zwrotu pracodawcy otrzymanego przed przejściem na urlop świadczenia urlopowego?

Urlop wypoczynkowy dla pracowników zatrudnionych na część etatu

Osobom pracującym jedynie na część etatu również należy się urlop. Jego długość będzie proporcjonalna do skróconego wymiaru pracy i w pierwszej kolejności będzie zależała od stażu pracy. Absolwenci szkół wyższych mają na start 8 lat stażu, co np. w pierwszej pracy podjętej po studiach daje im od razu prawo do 20 dni urlopu.

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego - porady

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Najczęstszymi powodami odwołania są awaria, choroba osoby wyznaczonej na zastępstwo czy niespodziewana kontrola. Odwołanie pracownika z wakacji oznacza, że firma musi zwrócić zatrudnionemu środki, które ten poniósł w związku z odwołaniem. Mogą to być środki wydane na organizację wypoczynku i koszty powrotu do domu. Zwrotem mogą zostać objęte również wydatki związane z podróżą rodziny.

PIP kontroluje BHP oraz legalność zatrudnienia

Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo sprawdzić przestrzeganie przepisów BHP oraz legalność zatrudnienia nie tylko u pracodawców. A to oznacza, że uważać musi też przedsiębiorca, który nie ma zarejestrowanych pracowników, a który posiłkuje się dodatkowymi rękoma do pracy na czarno. Inspekcja może zweryfikować stan zatrudnienia bez zapowiedzi.

Firma ponosi koszty za odwołanie pracownika z urlopu

Pracodawca ma prawo skorzystać z możliwości odwołania pracownika z urlopu tylko w wyjątkowych sytuacjach. Są to sytuacje, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia urlopu, np. awaria, niespodziewana kontrola. Firmy, które skorzystają z prawa odwołania pracownika z urlopu, powinny pamiętać, że ponoszą koszty, które pracownik poniósł w związku z odwołaniem.

Świadczenie urlopowe – jakie są zasady wypłacania?

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca może (ale nie musi) dofinansować urlop swoich pracowników. Ponieważ sezon urlopowy w pełni, warto poznać zasady przyznawania świadczeń urlopowych.

Odwołanie pracownika z urlopu może kosztować

Pracodawca ma możliwość odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego. Taka decyzja może go jednak drogo kosztować. Przed podjęciem decyzji o przerwaniu urlopu warto obliczyć, czy takie działanie zwyczajnie pracodawcy będzie się opłacało.

IFK poleca: Umowa będzie podpisywana przed podjęciem pracy

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji trzech ustaw - Kodeksu karnego, Kodeku pracy oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Warunkiem rozpoczęcia pracy przez pracownika będzie uprzednie podpisanie przez niego umowy o pracę. Nowe przepisy mają na celu wyeliminować zjawisko zatrudniania pracowników „na czarno”, które jest w Polsce nagminne.

Dwa dni wolne na dziecko - wniosek

Dwa dni wolne na dziecko w ciągu roku kalendarzowego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługują pracownikowi, który wychowuje chociażby jedno dziecko do 14 roku życia. Sprawdź, jak wygląda wzór wniosku o udzielenie dwóch dni zwolnienia od pracy oraz oświadczenia pracownika będącego rodzicem lub opiekunem, o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień przewidzianych w art. 188 Kodeksu pracy.

Nowe zasady zatrudniania pracowników na czas określony

Zmiany w Prawie pracy dotyczą w szczególności zatrudniania pracowników na czas określony. Pracodawca będzie mógł zawrzeć tylko trzy umowy na czas określony, przy czym łączny okres obowiązywania tych umów nie będzie mógł trwać dłużej niż 33 miesiące. Zmienią się także okresy wypowiedzenia.

Zmiany Kodeksu pracy już za pół roku

Rewolucyjne zmiany Kodeksu pracy wejdą w życie już za pół roku. Największe modyfikacje dotkną umów o pracę na czas określony. Pracodawca będzie mógł zawrzeć tylko trzy takie umowy na maksymalnie 33 miesiące. Umowy te może dodatkowo poprzedzać umowa na okres próbny wynoszący maksymalnie 3 miesiące. Okresy wypowiedzenia umów terminowych zostaną zrównane z tymi obowiązującymi przy umowach bezterminowych.

Urlopy wypoczynkowe dla szczególnych grup pracowników

Urlop wypoczynkowy to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przeznaczony na regenerację sił fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu za ten czas wynagrodzenia. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy.

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy

Pracownik ma umowę na zastępstwo od dnia 25.04.2014 r.(do dnia powrotu zastępowanego pracownika). Osoba zastępowana przebywa obecnie na urlopie wychowawczym do 31.08.2015 r., nie jest wiadome czy po tym czasie już powróci do pracy. Jak należy liczyć urlop takiemu pracownikowi?

W jakiej formie należy składać wnioski urlopowe

W mojej firmie nie ma elektronicznego obiegu dokumentów. Czy prezes może żądać ode mnie abym wniosek urlopowy składała mejlowo?

Ułatwienia dla pracujących rodziców od 2 stycznia 2016 r.

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 24 lipca 2015 r., która ma na celu ułatwienie pracującym rodzicom łączenia życia zawodowego z prywatnym. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 2 stycznia 2016 r.

Ograniczenie umów terminowych i nowe okresy wypowiedzenia

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 25 czerwca 2015 r. Nowe przepisy wprowadzają ograniczenie umów terminowych zgodnie z zasadą 33 i 3 oraz nowe okresy wypowiedzenia umów na czas określony.

Polacy pracują także podczas urlopu

Okazuje się, że aż 36% Polaków pracuje także podczas urlopu wypoczynkowego. Większość z nich musi być dostępna telefonicznie przez cały okres wypoczynku, a część nie potrafi zapomnieć o obowiązkach pracowniczych. Jakie mogą być skutki takiego stanu rzeczy?

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy

5 sierpnia Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Głównym celem nowelizacji jest ograniczenie możliwości przedłużania umów terminowych. Łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami nie może być dłuższy niż 33 miesiące.

Ustawa ułatwiająca łączenie pracy z życiem rodzinnym

5 sierpnia prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, której głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań mających ułatwić godzenie życia rodzinnego z życiem zawodowym, w szczególności poprzez uproszczenie i uelastycznienie systemu urlopów związanych z opieką nad dziećmi oraz ukształtowanie innych uprawnień związanych z rodzicielstwem w sposób bardziej dostosowany do potrzeb pracowników–rodziców.

Nowe zasady zawierania i wypowiadania umów o pracę – nowelizacja Kodeksu pracy

5 sierpnia 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem tej ustawy jest ograniczenie nieuzasadnionego i niezgodnego z ich przeznaczeniem - wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Ponadto te same okresy wypowiedzenia będą miały zastosowanie zarówno do umów o pracę na czas określony i na czas nieokreślony.

Zmiany w umowach terminowych w 2016 r.

W myśl uchwalonej przez Sejm w lipcu br. zmiany Kodeksu pracy, począwszy od 2016 r. umowa o pracę będzie zawierana na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Likwidacji ulegną umowy na czas wykonania określonej pracy. Głównym celem zmian jest ograniczenie nadużywania przez pracodawców podpisywania z pracownikami terminowych umów o pracę.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a urlop wypoczynkowy

Wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy wypadkowego zależy od okresów nieobecności pracownika w pracy przed chorobą. Taką nieobecnością może być urlop wypoczynkowy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego okres urlopu wypoczynkowego traktuje się jak dni przepracowane. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym?

Ustawa rodzinna poparta przez Senat

Ustawa rodzinna ułatwiająca godzenie życia zawodowego z prywatnym została we wtorek 4 sierpnia 2015 r. poparta przez Senat. Izba nie wniosła żadnych poprawek.

Zmiany w umowach terminowych od 2016 r.

Zmiany w umowach terminowych mają wejść w życie w pierwszej połowie 2016 r. Ogranicza się umowy o pracę do trzech rodzajów: umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas nieokreślony, umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się limity czasowe i ilościowe umów zawieranych na czas określony. Jakie inne modyfikacje Kodeksu pracy zaczną obowiązywać w przyszłym roku?

Zasady ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego

Prawidłowe obliczenie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego wciąż sprawia problem wielu pracodawcom. Najczęściej wątpliwości pojawiają się w przypadku dodatków do wynagrodzenia oraz urlopów - wychowawczego i wypoczynkowego.

Urlop rodzicielski - zmiany od 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która w głównej mierze ma obowiązywać od początku 2016 r. wydłuża i uelastycznia sposoby korzystania z urlopu rodzicielskiego. W myśl noweli w przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze, wymiar urlopu rodzicielskiego ulegać będzie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni lub do 68 tygodni w przypadku urodzenia więcej dzieci przy jednym porodzie.

Urlopy dla rodziców - zmiany 2016

Urlopy dla rodziców w 2016 r. czekają poważne zmiany. Nowelizacja Kodeksu pracy m.in. ujednolica urlopy na dziecko, wprowadza możliwość późniejszego wykorzystania urlopu rodzicielskiego, zmienia zasady udzielania urlopu wychowawczego, ojcowskiego oraz terminy składania wniosków o urlop rodzicielski oraz wychowawczy, wydłuża możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu, umożliwia dzielenie się urlopami bez względu na podstawę prawną zatrudnienia.

Nowe przepisy dla pracujących rodziców od 2016 r.

Nowe przepisy dla pracujących rodziców mogą zacząć obowiązywać od początku 2016 r. Senackie komisje nie zaproponowały żadnych poprawek do nowelizacji Kodeksu pracy, która pomaga pracującym rodzicom łączyć pracę z życiem rodzinnym.

Urlop wypoczynkowy - poradnik

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego? Czym charakteryzuje się pierwszy urlop pracownika? Jak nabywa się prawo do kolejnego urlopu? W jaki sposób wylicza się staż urlopowy? Przedstawiamy poradnik, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu urlopów wypoczynkowych.

Umowa na czas określony - zmiany 2015/2016

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas określony ulegną zmianie. Liczba umów okresowych została ograniczona przepisami prawa. Co do zasady, umowa okresowa rozwiązuje się z upływem czasu na który była zawarta. Wypowiedzenie umowy na czas określony jest dopuszczalne w pewnych, konkretnych przypadkach. Co się zmieni w latach 2015-2016?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy poparte przez Senat

Ważne zmiany w Kodeksie pracy zostały poparte przez Senat. Nowelizacja przewiduje maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony do 33 tygodni i limit tego typu umów do 3. To tzw. zasada 33 i 3. Jakie inne modyfikacje Kodeksu pracy zostaną wprowadzone?

Zmiany w urlopach rodzicielskich od 2016 roku

Sejm uchwalił w piątek 24 lipca 2015 r. nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza rozwiązania pomocne w łączeniu życia zawodowego i rodzinnego, m.in. wydłuża i uelastycznia sposoby korzystania z urlopu rodzicielskiego. Zmiany te zaproponował ustępujący prezydent Bronisław Komorowski.

Wczasy pod gruszą, dofinansowania z ZFŚS, świadczenia urlopowe – zysk czy mit

Na wakacyjnych dofinansowaniach dla pracowników poczynić można szereg oszczędności. Zamiast wypłacać im standardowe wynagrodzenia, pracodawca może zaoferować w firmie dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Będą one korzystne zarówno dla niego, jak i dla pracowników.

Płaca minimalna 2500 zł - propozycja Biało-Czerwonych

Płaca minimalna w wysokości 2500 zł to propozycja ugrupowania Biało-Czerwoni. Kolejny pomysł ugrupowania to wprowadzenie jednolitego kontraktu o pracę. Obowiązywałby tylko jeden rodzaj umowy o pracę, a pensje prezesów firm byłyby uzależnione od wynagrodzeń pracowników.

REKLAMA