REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest okres rozliczeniowy w prawie pracy?

Okres rozliczeniowy jest to okres czasu, na który powinna być planowana praca pracownika, w taki sposób aby zachowane zostały ochronne przepisy kodeksu pracy dotyczące czasu pracy. Długość okresu rozliczeniowego jest zależna od systemu pracy obowiązującego pracownika i wynosi od 4 tygodni do 12 miesięcy.

Koszty zatrudnienia pracownika (umowa o pracę)

Przedstawiamy informacje na temat kosztów, które ponosi firma w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę przy minimalnym wynagrodzeniu.

Koszty utrzymania pracownika na umowie o pracę w 2015 r.

Koszty pracy są wciąż wysokie. Pracodawcy muszą liczyć się z opłacaniem składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, chorobowych, zdrowotnych oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ile wynoszą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2015 roku?

Informacja o warunkach zatrudnienia

Pracodawca w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę powinien przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia. Takie sformułowanie tego obowiązku oznacza, że jeśli nawet pracownik zawrze umowę o pracę na kilka miesięcy przed rozpoczęciem pracy, to informację o warunkach zatrudnienia trzeba mu przekazać najpóźniej w ciągu tygodnia od podpisania tej umowy.

REKLAMA

Ograniczenie umów na czas określony - przyjęcie przez rząd

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ograniczenia umów na czas określony zostaną przyjęte przez rząd najprawdopodobniej w marcu. Zostanie określony maksymalny okres umowy terminowej.

Rząd szykuje zmiany w umowach terminowych

Rząd wkrótce zajmie się zmianami w umowach terminowych - zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. W marcu powinien zostać przyjęty projekt zmian w kodeksie pracy, który zakłada wprowadzenie nowych rozwiązań. Maksymalny czas trwania umów terminowych ma nie przekraczać 36 miesięcy.

Rekord umów na zero godzin w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii padła rekordowa liczba pracowników zatrudnionych na podstawie umów na zero godzin. Czym charakteryzuje się tego typu umowa?

Zmiany w prawie pracy do końca kadencji parlamentu

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podał planowane zmiany w prawie pracy, które mają zostać wprowadzone do końca kadencji parlamentu. Modyfikacje dotyczą umów o pracę na czas określony, urlopów rodzicielskich dla ojców oraz dialogu społecznego.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne zamiast umowy o pracę

Większość ludzi szuka stałego zatrudnienia, którego podstawą jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Jednak jest również grupa osób wybierających zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Dlaczego preferują tzw. umowy śmieciowe?

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony mają zostać zmienione. Taki obowiązek nakłada na Polskę Unia Europejska. Nadal czekamy na nowelizację Kodeksu Pracy. Jak na razie zostajemy przy niespełniających unijnych standardów zasadach obliczania okresów wypowiedzenia umowy.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony przynosi wiele korzyści dla pracownika. Jedną z nich jest długi okres wypowiedzenia. Będzie on najdłuższy w przypadku zatrudnienia pracownika przez co najmniej 3 lata.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – o czym powinien pamiętać pracownik

Pracownik, który otrzymuje od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę, nawet jeżeli się go spodziewał, zazwyczaj reaguje emocjonalnie. Nie zawsze w takiej sytuacji pamięta o dopilnowaniu wszystkich spraw, które należy w tym czasie sprawdzić. Oto krótki przewodnik postępowania w takiej sytuacji.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 r. - problemy

Zmiany w Kodeksie pracy, które wejdą w życie być może jeszcze w 2015 r. obejmują przede wszystkim umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się maksymalną długość umowy terminowej. Zmianie mają ulec okresy wypowiedzenia. Problem tkwi w porozumieniu się, co do tych kwestii i uregulowanie ich w sposób uwzględniający interesy pracodawców i pracowników.

Powierzenie pracownikowi innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego

Nie każda zmiana zakresu obowiązków pracownika wymaga od pracodawcy wypowiedzenia zmieniającego. Pracodawca może bowiem w drodze polecenia służbowego powierzyć pracownikowi czasowe wykonywanie innej pracy (art. 42 § 4 KP).

Zakaz konkurencji w prawie pracy

Pracodawca, który chce zabezpieczyć swoje interesy, powinien zastanowić się nad zawarciem z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji. Zakaz konkurencji jest to zobowiązanie się pracownika do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy oraz do nieświadczenia pracy na rzecz innego podmiotu prowadzącego taką działalność.

Kodeks pracy – zmiany 2015

W 2015 r. Kodeks pracy czekają poważne zmiany. Rezygnuje się z umowy na czas wykonywania określonej pracy. Ponadto w określonych przypadkach nie będzie konieczności wykonywania nowych badań lekarskich do pracy. Nowe przepisy ułatwią zatrudnienie na umowę na czas nieokreślony. Wprowadza się także nowe okresy wypowiadania umów.

Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki

Pracodawcy zatrudniający na podstawie umów o pracę na czas określony oraz umów cywilnoprawnych często naruszają przepisy prawa pracy. Tymczasem PIP zapowiedziała wzmożenie kontroli w 2015 r. W sposób szczególny będzie badana zasadność zawierania umów cywilnoprawnych oraz prawidłowość zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Jakie 8 błędów najczęściej popełniają pracodawcy?

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy kobiet

Komisja Europejska domaga się wprowadzenia zmian w polskim Kodeksie pracy dotyczących pracy kobiet. Modyfikacja ustawy kodeksowej ma polegać na wyeliminowaniu dyskryminacji mężczyzn. Przepis o specjalnym traktowaniu kobiet powinien zostać zawężony do kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Generalną zasadą dotyczącą urlopów wypoczynkowych jest obowiązek wykorzystywania ich w naturze. Oznacza to, że pracownik powinien mieć szansę do rzeczywistego wypoczynku i nieświadczenia pracy. Prawo do urlopu obwarowane jest w Kodeksie pracy szeregiem przepisów gwarancyjnych, które mają sprawić, że pracownik wykorzysta urlop zgodnie z założeniem – na odpoczynek. Wyjątkiem od reguły wykorzystywania urlopu w naturze jest instytucja ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Jako wyjątek, powinna więc być stosowana jedynie w konkretnych przypadkach, wskazanych w Kodeksie pracy.

Rodzaje kar porządkowych przewidzianych w Kodeksie pracy

Odpowiedzialność porządkowa pracowników została uregulowana w Dziale Czwartym Kodeksu pracy. Jakie są rodzaje kar porządkowych, które pracodawca może nałożyć na pracowników? Czy w przypadku stosowania kar wina pracownika ma znaczenie?

Ustna forma umowy o pracę

Zasadą jest, że umowa o pracę ma formę wiążącą, gdy zawarta jest na piśmie. A co w przypadku, gdy umowa została zawarta w formie ustnej? Czy ma ona jakąkolwiek moc prawną?

Umowa na czas określony maksymalnie na 33 miesiące

Najprawdopodobniej w 2015 roku zostaną wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ograniczenia umów terminowych i wzrostu stabilizacji zatrudnienia. Zgodnie z propozycją MPiPS przedsiębiorca będzie mógł zatrudnić pracownika w ramach maksymalnie trzech umów terminowych, ale nie dłużej niż na 33 miesiące. Kolejna umowa będzie umową o pracę na czas nieokreślony. Za 2,5 miesiąca liberalizacji ulegną przepisy dotyczące wykonywania badań lekarskich przez pracowników.

Zmiany w zakresie umów o pracę na czas określony

Przygotowany przez resort pracy projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje m.in. ograniczenie rodzajów umów o pracę do trzech, dookreślenie specyfiki umowy o pracę na okres próbny, jak równie zmiana zasad zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony.

Potrzeba zmniejszenia liczby umów śmieciowych i terminowych

Jak poprawić sytuację na rynku pracy w Polsce? Polska powinna m.in. dążyć do zmniejszenia liczby umów śmieciowych i terminowych. Ponadto należy podjąć działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia wśród młodych. Jakie kroki powinny zostać podjęte w tym celu?

Niedozwolone praktyki zastępowania umów o pracę umowami cywilnymi

Pracodawcy często zastępują umowy o pracę umowami cywilnymi. Są to jednak niedozwolone praktyki. Dlaczego pracodawcy łamią w ten sposób prawo? Jaka kara grozi za to wykroczenie?

Przekroczenie 24-miesięcznego zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony - sankcje

Przekroczenie 24-miesięcznego zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony nie powoduje - zgodnie z kodeksem pracy - żadnych sankcji dla pracodawcy. Jednak zgodnie ze stanowiskiem SN przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia na umowę o czas określony jest równoznaczne w skutkach z zawarciem umowy na czas nieokreślony, gdy zatrudnienie to miało miejsce w okresie od 22.08.2009 r. do 20.11.2013 r.

Samozatrudnienie czy umowa o pracę?

Ze względu na wysokie koszty zatrudnienia coraz więcej przedsiębiorstw stara się wprowadzać cięcia. Najczęstszym rozwiązaniem obniżającym koszty zatrudnienia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu usług oraz wykwalifikowanej kadry jest przejście przez pracowników na tzw. samozatrudnienie.

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców

W lutym 2015 r. ma trafić do Sejmu projekt zmian w prawie pracy, który przewiduje nowe, szczególne rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców. Rodzice będą mieli możliwość ubiegania się o elastyczne formy organizacji czasu pracy. Zakłada się również prawo do łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą aż do 64 tygodni. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Ochrona sygnalistów w Kodeksie pracy

Trójstronna Komisja ds. prawa pracy i układów zbiorowych wniosła postulat o uregulowanie ochrony sygnalistów w Kodeksie pracy. W stosunku do osób informujących o nieprawidłowościach w miejscu pracy w celu ochrony interesu publicznego miałby również być stosowany wprost zakaz dyskryminacji.

Zatrudnianie pielęgniarki na umowę o pracę w zakładzie pracy chronionej

Pracodawcy posiadający zakład pracy chronionej mają obowiązek zapewnienia doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych. Czy w związku z tym można zatrudnić pielęgniarkę w zakładzie pracy chronionej na podstawie umowy o pracę?

Jak sporządzić plan urlopów na 2015 r.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest udzielanie pracownikom urlopów wypoczynkowych. Może w tym pomóc plan urlopów. Dobrze skonstruowany i przestrzegany daje pracodawcy wcześniejszą kontrolę nad wykorzystywaniem urlopów wypoczynkowych przez pracowników. Może też zapobiec powstawaniu zaległości w urlopach pracowników.

MPiPS pracuje nad zmianami dot. pracy tymczasowej

Resort pracy wspólnie z partnerami społecznymi pracuje nad kompleksowymi zmianami dotyczących pracy tymczasowej - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister pracy Radosław Mleczko.

Emisja warrantów subskrypcyjnych jako sposób wynagradzania menadżerów

Często zdarza się, że firma nie przynosi zakładanych zysków lub nie realizuje takiego wzrostu jaki zakładali właściciele. Przyczyna tego stanu rzeczy tkwi często w sposobie wynagradzania menadżerów oraz ich niewielkiej mobilizacji do działania. Poniższy tekst odpowiada na pytanie jak zadbać o odpowiednią motywację kluczowej kadry kierowniczej do wzrostu wartości przedsiębiorstwa.

Wykorzystywanie kontraktów menadżerskich przy zatrudnianiu menadżerów

Pojęcie kontraktu menadżerskiego jest często mylone z umową o pracę. O tym jakie elementy wyróżniają kontrakt menadżerski oparty o umowę cywilnoprawną od umowy o pracę oraz jakie wady i zalety niesie ze sobą podpisanie kontraktu menadżerskiego dowiesz się w poniższym artykule.

Ustna umowa również zobowiązuje

Zawarcie umowy o pracę w ustnej formie nie prowadzi do uznania, iż umowa takowa nie została zawarta. Umowa o pracę może być skutecznie zawarta ustnie lub nawet w sposób dorozumiany.

Umowa zlecenia a umowa o pracę

Częstą praktyką wśród pracodawców zatrudniających nowych pracowników jest zawieranie z nimi umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę. Jest to bardzo wygodna i atrakcyjna forma współpracy dla danej firmy, która w ten sposób stara się zaoszczędzić koszty związane z zatrudnieniem. Najczęściej zawierane są umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług oraz umowy o dzieło.

Czwarta transza deregulacji podpisana przez prezydenta

Czwarta transza deregulacji została podpisana przez prezydenta 24 listopada 2014 r. Zmiany dotyczące obowiązku wykonywania pracowniczych badań lekarskich wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2015 r.

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na czas określony przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS. Mają one zostać uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jaka będzie długość okresów wypowiedzenia?

Zmiany w umowach terminowych według pracodawców

Pracodawcy przedstawili wspólne stanowisko odnośnie zmian w umowach terminowych. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada przede wszystkim uregulowanie limitu umów o pracę na czas określony oraz długości okresów wypowiedzenia. Pracodawcy proponują również własne rozwiązania dotyczące umów na okres próbny, przepisów przejściowych i pracowników tymczasowych.

Zmiany w umowach na czas określony - stanowisko pracodawców

Pracodawcy przedstawiają własne stanowisko dotyczące zmian w umowach na czas określony. Propozycje modyfikacji Kodeksu pracy dotyczą m.in.: długości umów o pracę na czas określony, okresów wypowiedzenia, rodzajów umów, regulacji umów zawieranych na okres próbny. Pracodawcy postulują również wprowadzenie zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Umowa o pracę na okres próbny - zmiany 2015

Zmiany w zasadach zawierania umów o pracę na okres próbny to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji Kodeksu Pracy. W 2015 roku umowy o pracę na okres próbny mają być zawierane w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju.

24 miesiące zatrudnienia na czas określony - propozycja NSZZ Solidarność

NSZZ Solidarność proponuje 24 miesiące zatrudnienia na czas określony, po którym należy zawrzeć umowę bezterminową. Resort pracy chce, aby okres ten wynosił 33 miesiące. Konsultacje społeczne w tym przedmiocie trwają do 21 listopada 2014 r.

Przymus zatrudniania na umowe o pracę przy wykonywaniu zamówień publicznych

W praktyce obserwuje się często, że zamawiający wprowadza do SIWZ wymóg tego by pracownicy zaangażowani w realizację zamówienia byli zatrudnieni na umowie o pracę. Tego typu zapisy są niezgodne z prawem.

Umowa na okres próbny 2015

Zasady zawierania umów na okres próbny mogą ulec zmianie w 2015 roku. Modyfikacje w zakresie odnoszącym się do zawierania umów o pracę na okres próbny przewiduje projekt zmian w Kodeksie pracy, przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który obecnie jest przedmiotem konsultacji społecznych.

Pracodawcy RP popierają wprowadzenie zmian w umowach terminowych

Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wprowadzenia zmian w stosowaniu umów na czas określony spotkał się z aprobatą ze strony Pracodawców RP. Popierają wprowadzenie ustawowego limitu stosowania umów na czas określony, ale jednocześnie zauważają braki w projekcie zmian.

Umowa na czas nieokreślony - wymarzona forma zatrudnienia?

Umowa o pracę na czas nieokreślony to wymarzona forma zatrudnienia dla etatowych pracowników. Z drugiej strony, w opinii pracodawców, jest ona często traktowana jako zło konieczne, którego chcieliby jak najdłużej unikać. Jakie są plusy, a jakie minusy bezterminowego zatrudnienia tj. umowy na czas nieokreślony?

Umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące

Resort pracy w projekcie zmian Kodeksu pracy proponuje, by maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 33 miesiące - po którym terminowe umowy o pracę przekształcałyby się w stałe. Zdaniem pracodawców jest to dobre rozwiązanie, przy czym według nich w projekcie brakuje propozycji wydłużenia do 6 miesięcy maksymalnego czasu umowy na okres próbny.

Naruszenie przepisów o czasie pracy przez kadrę zarządzającą

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnienie kadry zarządzającej, która będzie odpowiedzialna za przestrzeganie przepisów o czasie pracy. W przypadku popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia przeciwko prawom pracownika, możliwe będzie pociągnięcie do odpowiedzialności przełożonego a nie samego pracodawcę.

Zmiany w umowach o pracę na czas określony

Trwają konsultacje projektu zmian w kodeksie pracy. Chodzi o wydłużenie maksymalnego czasu stosowania umowy na czas określony. Proponowany czas to 36 miesięcy, jednak związki zawodowe domagają się 18 miesięcy.

18 miesięcy umowy terminowej - propozycja związków zawodowych

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy maksymalny czas trwania umów terminowych miałby wynosić 36 miesięcy. Zdaniem Solidarności to zdecydowanie za długo. Propozycja związków zawodowych dotyczy okresu 18 miesięcy.

REKLAMA