REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Warsztaty „Prawo pracy w ujęciu syntetycznym. Typowy przebieg kariery zawodowej przeciętnego Kowalskiego”

Zapraszamy do udziału w warsztatach „Prawo pracy w ujęciu syntetycznym. Typowy przebieg kariery zawodowej przeciętnego Kowalskiego”, które odbędą się w Warszawie w dniu 4 sierpnia 2015 r. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Rewolucyjne zmiany w umowach o pracę uchwalone przez Sejm

Rewolucyjne zmiany w umowach o pracę zostały 25 czerwca 2015 r. uchwalone przez Sejm. Nowe przepisy wprowadzają: ograniczenie czasowe i liczbowe umów na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami, uzależnienie długości okresów wypowiedzenia od długości zatrudnienia, a nie od rodzaju umów, doprecyzowanie uregulowań dotyczących umowy na okres próbny, podział umów na trzy rodzaje (likwiduje się umowę na czas wykonywania określonej pracy).

Ministerstwo Finansów ostrzega przed outsourcingiem pracowniczym

Zarówno organy podatkowe, jak i ZUS cały czas prowadzą zintensyfikowane działania wobec nieuczciwych podmiotów, oferujących obniżenie kosztów zobowiązań podatkowych oraz ubezpieczeniowych poprzez wykorzystanie instytucji outsourcingu personalnego (proceder ten jest zjawiskiem występującym na terenie całego kraju). W tej sprawie wypowiada się również Ministerstwo Finansów.

Wykonywanie pracy podczas upałów - obowiązki pracodawcy

Zarówno dla pracowników fizycznych, jak i biurowych praca w trakcie upałów może być bardzo wykańczająca. Pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy podczas tak trudnej pogody, by była ona wykonywana w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

REKLAMA

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych

W ostatnich latach pracodawcy coraz częściej zwalniają pracowników z przyczyn ekonomicznych. Co to oznacza?

Zmiany w umowach na czas określony od 2016 r.

Zmiany w umowach na czas określony mogą wejść w życie od lutego 2016 r. Najważniejsze nowości to wprowadzenie limitów umów zawieranych na czas określony - 33 miesiące oraz zrównanie okresów wypowiedzenia umów na czas określony z umowami bezterminowymi.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Generalną zasadą jest, że przy wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca zobowiązany jest podać przyczyny uzasadniające wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Obecnie w orzecznictwie zliberalizowano wymagania odnośnie podawania przyczyn wypowiedzenia.

IFK poleca: Szkolenie bhp w formie e-learningu?

Szkolenia okresowe w zakresie bhp mogą być prowadzone w formie samokształcenia kierowanego, jednak nie do wszystkich grup pracowników. Takiej formy szkolenia nie można zastosować w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

REKLAMA

Udział w związkach zawodowych tylko dla etatowców niekonstytucyjny - TK

Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. uznał przepisy dotyczące możliwości udziału w związkach zawodowych tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę za niekonstytucyjne. Zgodnie z wyrokiem TK zatrudnieni na "śmieciówkach" również mogą wstępować do związków zawodowych.

Zmiany w umowach na czas określony ograniczą ich nadużywanie przez pracodawców

Sejm zajął się rządowym projektem nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada ograniczenie nadużywania przez pracodawców zawierania umów o pracę na czas określony i procederu wielokrotnego podpisywania z pracownikiem kolejnych umów na czas określony.

Kompleksowe wsparcie pracujących rodziców

Kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim mają trudniej znaleźć pracę. Ponadto częściej niż mężczyźni zagrożone są długotrwałym bezrobociem. Niezbędne wydaje się więc kompleksowe wsparcie pracujących rodziców.

Bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy

Najprawdopodobniej jeszcze w tej kadencji parlamentu dojdą do skutku bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy. Najistotniejsza modyfikacja dotyczy zasad zawierania umów o prace na czas określony.

IFK poleca: Koszty noclegu przychodem ze stosunku pracy

Z informacji, jakie napływają do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że organy podatkowe prezentują niekorzystne dla podatników stanowisko dotyczące skutków podatkowych finansowania przez pracodawcę kosztów noclegu tzw. pracownika mobilnego, związanego z wyjazdem służbowym, nie będącym podróżą służbową. W indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego Minister Finansów uznaje, że wartość świadczenia (noclegu) poniesionego w związku z wykonaniem zleconych przez pracodawcę obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę stanowić będzie przychód ze stosunku pracy.

Zmiana warunków zatrudnienia

Pracodawca chce dokonać zmian w warunkach zatrudnienia pracownika. Co na to prawo? Czy pracodawca może zmieniać warunki zatrudnienia bez zgody pracownika?

IFK poleca: Zmiany w umowach terminowych idą w złym kierunku

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący umów terminowych powinien w większym stopniu uwzględniać specyfikę polskiego rynku pracy. Zbytnie usztywnienie zasad dotyczących stosowania umów na czas określony może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Zamiast przyczynić się do szerszego stosowania umów bezterminowych może doprowadzić do wzrostu zatrudnienia pozapracowniczego - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

IFK poleca: 24 maja wolny w handlu

Pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych nie mogą wykonywać pracy w święta. Dotyczy to tylko świąt, które zostały uznane przez przepisy prawa pracy za dni wolne od pracy. Praca w handlu jest zabroniona również w święta, które przypadają w niedzielę, tak jak w przypadku pierwszego dnia Zielonych Świątek. Święto to zawsze przypada w niedzielę.

Zasady rozwiązywania umów o pracę

Umowa o pracę jest formalnym wyrazem stosunku prawnego, jaki łączy pracownika z pracodawcą. Co do zasady, umowę o pracę może wypowiedzieć każda ze stron. Pracodawca i pracownik mogą również wspólnie postanowić o terminie rozwiązania umowy o pracę. Co trzeba zrobić, aby skutecznie rozwiązać tę więź prawną? O czym należy pamiętać oraz na co zwrócić uwagę?

Podsumowanie zmian w prawie w kwietniu 2015 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w kwietniu br. Zmiany dotyczą zakresu regulacji z prawa pracy, badań lekarskich pracowników, zgłaszania wynalazków i wzorów użytkowych, ochrony i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka w procesie karnym i karno-skarbowym, a także pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

IFK poleca: Dokumentacja pracownicza - firmy chcą elektronizacji

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma ułatwić pracodawcom przechowywanie dokumentacji pracowniczej, a w konsekwencji ograniczyć koszty z tym związane. Pracodawcy RP popierają cel tego projektu. Obawiają się jednak, że zaproponowane przepisy nie doprowadzą do zamierzonych skutków. Wynika to przede wszystkim z tego, iż pomijają one podstawowy postulat pracodawców, zakładający możliwość prowadzenia dokumentacji oraz jej archiwizowania również w formie elektronicznej.

Telepraca bardziej elastyczna - projekt zmian w Kodeksie pracy

Resort pracy stworzył projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy. Proponowane regulacje dążą do uelastycznienia zasad stosowania telepracy. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Radosławem Mleczko.

Układ zbiorowy pracy jako źródło prawa pracy

Kodeks pracy nie jest jedynym źródłem prawa pracy. Źródłem prawa pracy są również inne ustawy i wydane na ich podstawie akty wykonawcze, źródłem prawa pracy mogą stać się również postanowienia układu zbiorowego pracy.

Umowy czasowe do 36 miesięcy

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw jest już w Sejmie. Proponowane nowe regulacje zakładają ograniczenie okresu zatrudnienia na umowę na czas określony.

Ograniczenie umów terminowych - pierwsze czytanie w Sejmie

Ograniczenie umów terminowych do 33 miesięcy oraz ujednolicenie długości okresów wypowiedzenia było przedmiotem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Wszystkie kluby opowiedziały się za przekazaniem projektu do dalszych prac.

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców - pierwsze czytanie w Sejmie

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców były tematem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Zakłada uproszczenie i uelastycznienie urlopów rodzicielskich oraz ułatwienie korzystania z elastycznych form czasu pracy. Projekt trafi do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

IFK poleca: Czas pracy pracowników w maju 2015 r.

W maju 2015 r. występują trzy święta: 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (święto Konstytucji) oraz 24 maja (Zielone Świątki). Jednak na wymiar czasu pracy pracowników wpływa tylko święto 1 maja, które przypada w piątek i obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Święta 3 maja i 24 maja przypadają w niedziele i nie obniżają wymiaru czasu pracy.

Umowy terminowe maksymalnie do 33 miesięcy

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym trwają prace w Sejmie, zakłada ograniczenie czasu trwania umów terminowych maksymalnie do 33 miesięcy oraz zmiany w długości okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony.

Jakie uprawnienia przysługują zatrudnionemu za pracę w nadgodzinach?

Praca w nadgodzinach to przekroczenie przez zatrudnionego wykonywania obowiązków wynikających z umowy zatrudnienia przez czas dłuższy niż 40 godzin w tygodniu. W związku z jej wykonywaniem zatrudnionemu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, 50% lub 100% oprócz normalnej stawki. W zastępstwie wypłaconego wynagrodzenia można przyznać dzień wolny. Na jakich odbywa się to zasadach?

IFK poleca: Aktywny wzór skierowania na badania pracowników

Obowiązuje już nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które określa nowe wzory skierowania na badania lekarskie oraz orzeczeń lekarskich wystawianych pracownikom.

Świadectwo pracy po zakończeniu zatrudnienia terminowego

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym przebieg zatrudnienia u danego pracodawcy. Co do zasady, wystawiane jest po rozwiązaniu stosunku pracy, a więc gdy zakończeniu ulega swoista prawna więź łączącego pracownika z pracodawcą. Nie każdy ma jednak świadomość tego, że pracodawca jest zobowiązany wystawić ten dokument również po zakończeniu zatrudnienia terminowego. Jak to powinno wyglądać w praktyce?

IFK poleca: Nowe okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej

Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projekt ma na celu ograniczenie kosztów ponoszonych przez pracodawców z tytułu przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. Projektowane rozwiązania polegają na ograniczeniu zakresu i czasu przechowywania dokumentacji pracowniczej przez pracodawców.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Komisji Trójstronnej [zmiana]

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego został przekazany do konsultacji społecznych. Dokument przygotowali i uzgodnili przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz resort pracy.

Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?

Co zmieniło się we wstępnych badaniach lekarskich do pracy od 1 kwietnia 2015 roku? Kodeks pracy przewiduje więcej zwolnień z obowiązkowego przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich nowych pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2015 roku

Zmiany w Kodeksie pracy, które mają wejść w życie jeszcze w 2015 r. dotyczą uregulowania maksymalnej długości zawierania umów o pracę na czas określony z tym samym pracownikiem. Jeśli chodzi o okresy wypowiedzenia, pracownicy zatrudniani na umowach terminowych są aktualnie gorzej traktowani w stosunku do tych zatrudnianych na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony.

Terminowe umowy o pracę maksymalnie 36 miesięcy

Maksymalny czas trwania umów terminowych w jednej firmie nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy - wraz z 3-miesięcznym okresem próbnym. Takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, zaakceptowany przez rząd

Zatrudnienie na czas określony maksymalnie 3 lata

Zmiany w umowach terminowych zostały przyjęte przez rząd. Zakładają maksymalne zatrudnienie pracownika u jednego pracodawcy na podstawie umów na czas określony do 36 miesięcy (3 lata). Do tego limitu wlicza się 3-miesięczną umowę o pracę na okres próbny. Kodeks pracy dotychczas nie regulował maksymalnej długości zatrudnienia na podstawie umów terminowych.

Nowe wzory skierowania na badania lekarskie

1 kwietnia br. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które określa nowe wzory skierowania na badania lekarskie oraz orzeczeń lekarskich wystawianych pracownikom.

Nowe wzory skierowania na badania lekarskie dla pracowników

1 kwietnia br. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które określa nowe wzory skierowania na badania lekarskie oraz orzeczeń lekarskich wystawianych pracownikom.

Zmiany w umowach terminowych jeszcze w 2015 roku?

Zmiany w umowach terminowych mogą wejść w życie jeszcze w 2015 roku. Limit liczby umów na czas określony będzie wynosił 3, a limit czasowy 33 miesiące. Co jeszcze się zmieni?

Przepisy antymobbingowe wystarczająco dobre

Polskie przepisy antymobbingowe są wystarczająco dobre. Resort pracy nie przewiduje wprowadzania zmian w Kodeksie pracy. Problem polega na promowaniu i wdrażaniu w firmach procedur antymobbingowych.

Wstępne badania lekarskie pracowników 2015

Zasady dotyczące wstępnych badań lekarskich pracowników zmieniają się od 1 kwietnia 2015 r. Od tej daty pracodawcy nie mają obowiązku kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników dysponujących aktualnymi badaniami profilaktycznymi z poprzedniej pracy. Warunkiem jest podjęcie pracy przez pracownika w ciągu 30 dni od rozwiązania ostatniej umowy w takich samych bądź zbliżonych warunkach pracy.

Zmiany we wstępnych badaniach lekarskich 2015

1 kwietnia 2015 r. wchodzą w życie zmiany we wstępnych badaniach lekarskich do pracy. Znowelizowany art. 229 Kodeksu pracy zmniejsza liczbę sytuacji, gdy pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie.

IFK poleca: Wynagrodzenie za nieprzepracowaną godzinę

Pracownikom pracującym w nocy podczas zmiany czasu z zimowego na letni należy wypłacić wynagrodzenie również za godzinę nieprzepracowaną z powodu przesunięcia czasu. Pracodawca może zaplanować w grafiku czasu pracy na marzec br. pracę dodatkową przez 1 godzinę nieprzepracowaną z powodu zmiany czasu na letni. W przypadku pracowników zatrudnionych w systemie podstawowym będzie to praktycznie możliwe tylko w dniu, gdy dochodzi do zmiany czasu zimowego na letni.

Mobbing i molestowanie - warto przerwać milczenie

Jak podkreślają eksperci, udowodnienie mobbingu jest bardzo trudne, a zbieranie dowodów może trwać bardzo długo. Według nich warto jednak znaleźć w sobie siłę, by przerwać ten wyniszczający psychicznie i fizycznie proceder.

Urlop rodzicielski - prezydencki projekt zmian

„W przyszłym tygodniu przedstawię ustawę zmieniającą Kodeks pracy tak, by było możliwe bardziej elastyczne - a więc z korzyścią dla rodzin, dla pracujących rodziców, dla dzieci - korzystanie z urlopów rodzicielskich" - zapowiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

Zmiany w umowach terminowych

Obecnie nie ma przepisu, który ograniczałby długość zawieranych umów na czas określony. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić. Pracodawcy będą mogli zawrzeć umowę terminową na maksymalnie 33 miesiące. Łącznie z okresem próbnym pracownik będzie mógł pracować na podstawie umów terminowych u jednego pracodawcy maksymalnie 36 miesięcy.

Terminowe zatrudnienie do 48 miesięcy, umowa próbna do 6 miesięcy - opinia pracodawców

Zgodnie z opinią pracodawców umowy na czas określony powinny być zawierane maksymalnie do 48 miesięcy, a umowa na okres próbny powinna zostać przedłużona do 6 miesięcy. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował jednak zmiany w Kodeksie pracy, zgodnie z którymi łączny czas trwania umów terminowych (razem z umową próbną) wynosi maksymalnie 36 miesięcy.

Czym jest okres rozliczeniowy w prawie pracy?

Okres rozliczeniowy jest to okres czasu, na który powinna być planowana praca pracownika, w taki sposób aby zachowane zostały ochronne przepisy kodeksu pracy dotyczące czasu pracy. Długość okresu rozliczeniowego jest zależna od systemu pracy obowiązującego pracownika i wynosi od 4 tygodni do 12 miesięcy.

Informacja o warunkach zatrudnienia

Pracodawca w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę powinien przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia. Takie sformułowanie tego obowiązku oznacza, że jeśli nawet pracownik zawrze umowę o pracę na kilka miesięcy przed rozpoczęciem pracy, to informację o warunkach zatrudnienia trzeba mu przekazać najpóźniej w ciągu tygodnia od podpisania tej umowy.

Ograniczenie umów na czas określony - przyjęcie przez rząd

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ograniczenia umów na czas określony zostaną przyjęte przez rząd najprawdopodobniej w marcu. Zostanie określony maksymalny okres umowy terminowej.

Rząd szykuje zmiany w umowach terminowych

Rząd wkrótce zajmie się zmianami w umowach terminowych - zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. W marcu powinien zostać przyjęty projekt zmian w kodeksie pracy, który zakłada wprowadzenie nowych rozwiązań. Maksymalny czas trwania umów terminowych ma nie przekraczać 36 miesięcy.

REKLAMA