REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks cywilny, Najem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wstępni i zstępni

Kodeks operuje określonymi zbiorczymi określeniami pokrewieństwa pomiędzy osobami fizycznymi. Tak aby nie „rozdrabniać” się na poszczególne osoby.

Będzie nowy kodeks cywilny

Trwają intensywne prace nad stworzeniem nowego kodeksu cywilnego. Jego projekt ma być przedstawiony Sejmowi już za 4 lata. Rok mają potrwać prace parlamentarne a następnie ma być 2-letnie vacatio legis. Tak więc najpóźniej za 7 lat będziemy mieli nowy kodeks.

Nowy kodeks cywilny zacznie obowiązywać za siedem lat

Do nowego kodeksu cywilnego będą włączone: prawo rodzinne, ustawa o własności lokali, umowy konsumenckie. Projekt części ogólnej kodeksu poznamy już w marcu przyszłego roku. Cały kodeks zacznie obowiązywać nie wcześniej niż za siedem lat.

Czy wiesz co jeszcze oznacza słowo kodeks

Kodeks to nie tylko zbiór prawa z danej dziedziny. Słowo to ma również zupełnie inne znaczenie. Kodeks mianowicie to jedna z form książki.

REKLAMA

Czy wiesz jak wyglądał kodeks cywilny zaraz po wojnie

Kodeks cywilny to fundamentalna regulacja cywilna w Polsce. Reguluje ona większość stosunków cywilno-prawnych pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi. Jednak należy pamiętać, że kodeks z 1964 roku jest pierwszym polskim kodeksem cywilnym.

Kodeks cywilny

Kodeks cywilny- k.c.- jest jednym z 8 polskich kodeksów materialnych. Jest to ustawa z dnia z 23 kwietnia 1964 r., która weszła w życie 1 stycznia 1965 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 1964 r. w numerze 16 na pozycji 93 (Dz. U. 64 Nr 16 poz. 93).

Najem lokalu pod działalność gospodarczą

Osoba, która zamierza prowadzić działalność handlową w wynajętym lokalu, musi zadbać, by w umowie najmu znalazły się klauzule zabezpieczające jej prawa. Przede wszystkim powinna zwrócić uwagę na zapisy dotyczące wypowiedzenia umowy i podwyższenia stawki czynszu.

Kiedy najem rozliczać jak działalność gospodarczą

Przychód z najmu może być kwalifikowany zarówno jako przychód ze źródła najem, jak i przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik ma tu wybór w jaki sposób się rozliczy. Ograniczeniem jest jednak skala zjawiska.

REKLAMA

Jak liczyć terminy wypowiedzenia

Aby rozwiązać umowę najmu trzeba ją wcześniej wypowiedzieć. Termin wypowiedzenia może być zapisany w umowie albo może wynikać z ustawy. Rodzi się jednak pytanie jak obliczać poszczególne terminy.

Kiedy można wypowiedzieć najem

Umowa najmu jest umową zawieraną na pewien okres czasu. Aby wcześniej rozwiązać taką umowę trzeba ją wypowiedzieć. Tylko kiedy można to zrobić?

Co warto wiedzieć o umowie najmu?

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Kto i kiedy odprowadzi VAT od najmu?

Osoby wynajmujące lokale i domy wyłącznie na cele mieszkaniowe są zwolnione z podatku VAT). Inaczej jest w przypadku lokali użytkowych – jednak nie każdy musi zostać płatnikiem VAT.

Jakie są obowiązki remontowe lokatora i właściciela mieszkania?

Lokator powinien konserwować mieszkanie i dokonywać w nim drobnych napraw. Natomiast wynajmujący musi zapewnić sprawne działanie instalacji i urządzeń.

Kto może otrzymać dodatek mieszkaniowy

Dodatki mieszkaniowe są świadczeniem pieniężnym, które pozwala utrzymać mieszkanie wówczas, gdy najemca lub właściciel nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na jego utrzymanie. Przyznawane są na ich wniosek.

Jak rozliczyć ryczałtowo wynajem mieszkania?

Ryczałtowe rozliczanie wynajmu mieszkania jest proste, a jego obsługa przez księgowego (jeśli nie zdecydujemy się sami prowadzić ewidencji) jest niedroga. Co zrobić żeby móc się rozliczać ryczałtowo?

REKLAMA