REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca, Wypadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Statystyki policyjne: w kwietniu odnotowano prawie 11 tysięcy wypadków

W kwietniu 2011 na polskich drogach zginęło 290 osób, a 3733 zostały ranne. Liczba wypadków w porównaniu z kwietniem 2010 roku zwiększyła się.

Czego może domagać się ofiara wypadku?

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może domagać się przyznania mu renty, zadośćuczynienia oraz odszkodowania. Jeżeli ofiara wypadku zmarła, swoich roszczeń mogą dochodzić jej spadkobiercy.

Nowe przywileje dla rowerzystów

Nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 21 maja 2011 roku umożliwi rowerzystom sprawniejsze i bezpieczniejsze korzystanie z ulic.

Nowy Ford Focus: systemy bezpieczeństwa

Nowy Focus wyposażony został w pełen pakiet układów zwiększających czynne i bierne bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Wiele z tych rozwiązań znalazło się w ofercie Forda pierwszy raz.

REKLAMA

Weekend majowy na drogach

Pięć dni majowego weekendu to w sumie 420 wypadków drogowych, w których zginęło 41 osób, a 547 zostało rannych.

Majówka - zatrzymano 1919 nietrzeźwych kierowców

W ciągu trzech pierwszych dni długiego weekendu policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 1919 nietrzeźwych kierujących.

Jakie organy ma zawiadomić pracodawca w sytuacji zaistnienia wypadku przy pracy

W razie wystąpienia wypadku przy pracy, pracodawca ma obowiązek podjąć działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie oraz udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Powinien również zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy.

Jak ocenić szerokość swojego pojazdu?

Każdy kierowca powinien poznać i umieć ocenić wymiary swojego pojazdu, a zwłaszcza jego długość i szerokość. Wiedza ta jest bardzo przydatna przede wszystkim podczas parkowania, ale także i w innych okolicznościach, jak choćby wjeżdżanie w wąskie bramy czy w luki pomiędzy pojazdami tarasującymi drogę.

REKLAMA

Jak się zachowywać wobec pieszych?

Należy pamiętać, że pieszy, mimo, że porusza się w bezpośredniej bliskości drogi lub czasem na niej (przejścia dla pieszych), nie musi znać przepisów ruchu drogowego. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spada zatem na kierowcę, dlatego w okolicach, gdzie często poruszają się piesi, należy zachować wyjątkową ostrożność. Na co zwrócić uwagę?

Fotoradary będą widoczne z daleka

Szare maszty z fotoradarami znikną z naszych dróg. Pojawią się żółte, odblaskowe, tak by kierowca z daleka mógł je zauważyć i uniknąć mandatu.

Kierowcy bez prawa jazdy, ubezpieczenia i dowodu rejestracyjnego

Podróż bez konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy, blankietu ubezpieczenia czy dowodu rejestracyjnego, to główne założenia projektu ustawy o Centralnej Ewidencji Kierowców i Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zmiany w rejestracji samochodów

Numer rejestracyjny przypisany do auta, rejestracja auta u dowolnego starosty, punkty karne w centralnej ewidencji kierowców, ewidencja przebiegu liczników samochodowych, to niektóre zmiany jakie przewiduje projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i kierowców.

Poprawne zachowanie wobec pieszych

W kolizji pojazdu z pieszym ten ostatni jest na znacznie gorszej pozycji i wychodzi z niej najbardziej poszkodowany. Do niebywałych rzadkości należą przypadki wpadnięcia przechodnia do wnętrza samochodu przez przednią szybę nogami ku kierowcy tak, że to on jest poszkodowany, zaś pieszy poza drobnymi ranami i potłuczeniami wychodzi bez szwanku.

Jak rozpoznawać zamiary innych kierowców?

Z uwagi na to, iż wielu kierowców zapomina o obowiązku informowania innych użytkowników drogi o swoich zamiarach lub celowo o nich nie informuje, często z atawistycznych pobudek, dla własnego bezpieczeństwa należy nauczyć się rozpoznawać ich plany po towarzyszących im symptomach.

Co zrobić w razie wypadku?

W razie wypadku drogowego obowiązkiem uczestników zdarzenia jest podjęcie działań mających zapewnić bezpieczeństwo ruchu. Oprócz tego uczestnik wypadku powinien udzielić pomocy poszkodowanym.

Kiedy należy pozostać na miejscu wypadku?

Obowiązki uczestników wypadku będą zależały od tego, czy są w nim zabici lub ranni. W takiej sytuacji należy wezwać Policję i oczekiwać na miejscu. Stłuczka bez ofiar może się obyć bez interwencji Policji.

Jakie zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami?

Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach wzrosła do 140 km/h. To jednak nie jedyne zmiany, jakie przygotowują nam rządzący. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne zmiany i nowości w przepisach o ruchu drogowym. Jakie?

Czym jest ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne i obejmuje uszkodzenie, kradzież i zdarzenia zaistniałe na skutek zdarzeń losowych. Nie zawsze jednak właściciel pojazdu otrzyma odszkodowanie. Kiedy tak się stanie?

Jakie czynności wykonać w razie wypadku?

My kierowcy każdego dnia spotykamy się z kolizjami, stłuczkami i wypadkami, których jesteśmy świadkami. Kiedyś może się zdarzyć, że będziemy sprawcami bądź poszkodowanymi wypadku, w którym znajdą się ranni. Będąc postawionym w takiej sytuacji, najczęściej zdrowy rozsądek nie działa a nerwy sięgają zenitu… Szczególnie kiedy nie przeszliśmy stosownego kursu udzielania pierwszej pomocy.

Dlaczego nie opłaca się kupować diesla?

Zapowiadana przyszłoroczna podwyżka akcyzy na olej napędowy sprawi, że ceny benzyny oraz oleju napędowego będą niemal identyczne. Czy w takim razie warto kupować samochód napędzany silnikiem diesla?

Stłuczka a uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia

Sam fakt uczestnictwa w stłuczce, spowodowanej przez innego kierowcę, nie będzie oznaczał, że uzyskamy odszkodowanie. Konieczne jest jeszcze podjęcie działań, których dla uzyskania odszkodowania wymaga od nas prawo.

W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Umowę darowizny samochodu najłatwiej sporządzić w formie pisemnej. Warto pamiętać, iż w stosunkach rodzinnych to właśnie darowizna jest najpopularniejszą formą przeniesienia własności. W taki sposób rodzice lub dziadkowie mogą przekazać dzieciom lub wnukom między innymi samochód. Nie znaczy to, że nie ma możliwości dokonania darowizny na rzecz osób trzecich - obcych.

Jakie roszczenia po śmierci bliskiej osoby w wypadku?

W sytuacji śmierci ofiary wypadku jej najbliższym będą wobec sprawcy, przysługiwać różnego rodzaju roszczenia. Sprawca będzie odpowiadał m.in. za pogorszenie sytuacji życiowej rodziny zmarłego, która wynikła w związku z jego zgonem.

Koniec z winietami – czas na opłaty elektroniczne

Zryczałtowana opłata za przejazd po drogach krajowych, czyli tzw. winieta, odchodzi do lamusa. 1 lipca ruszy system poboru opłaty elektronicznej. Będzie ona pobierana za przejazd wybranymi autostradami, drogami ekspresowymi i odcinkami dróg krajowych.

Jakie są skutki zbiegnięcia z miejsca wypadku?

Zbiegnięcie z miejsca wypadku powoduje nie tylko skutki w sferze prawa karnego, ale może mieć również wpływ na odpowiedzialność cywilnoprawną. Zakład ubezpieczeń może domagać się od sprawcy zwrotu odszkodowania, jakie wypłacił poszkodowanym.

Sposoby wypłacania odszkodowania

Co do zasady towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dwie formy wypłacania odszkodowania – kosztorysową i warsztatową (bezgotówkową).

Czy odszkodowanie może objąć także koszty holowania?

Polisa OC sprawcy wypadku posłuży nam do zrekompensowania szkód, jakie wywołał sprawca. Czy jednak w ramach odszkodowania można od zakładu ubezpieczeń domagać się także zwrotu kosztów holowania naszego pojazdu?

Łatwiej o rejestrację auta

Rejestracja auta ma być łatwiejsza. Od 21 marca 2011 r., kiedy to w życie wejdzie nowe rozporządzenie, mniej dokumentów będzie potrzebne przy powtórnej rejestracji samochodu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Odszkodowanie może objąć też utratę wartości pojazdu

W razie wypadku odszkodowanie nie musi obejmować jedynie kosztów naprawy pojazdu. W ramach odszkodowania poszkodowany może również uzyskać wyrównanie szkody w postaci utraty wartości samochodu powypadkowego.

Czy ubezpieczyciel może domagać się odszkodowania od sprawcy?

W razie wypadku odszkodowanie za szkody spowodowane przez sprawcę, mającego polisę OC, wypłaci jego ubezpieczyciel. W pewnych jednak wypadkach ubezpieczyciel będzie mógł dochodzić od sprawcy zwrotu wypłaconej kwoty. Kiedy?

Zmiany w OC - koniec, czy początek dyskryminacji?

Mężczyźni płacą obecnie znacznie wyższe składki OC niż kobiety, co zostało uznane za dyskryminację, jak donosi serwis wyborcza.biz. Trybunał Sprawiedliwości żąda zmiany przepisów, decyzja wzbudza jednak wątpliwości, a ubezpieczyciele gorąco protestują.

Czy odszkodowanie za wypadek drogowy jest przychodem firmy?

Samochód wykorzystywany przeze mnie w działalności gospodarczej (środek trwały) uległ wypadkowi z winy innego użytkownika drogi. Samochód ten nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym AC. Za naprawę tego auta zapłaciła firma ubezpieczeniowa z polisy sprawcy wypadku – pieniądze zostały przelane bezpośrednio na konto warsztatu naprawczego. Czy kwota wypłaconego odszkodowania za naprawę powypadkową stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Wypadek przy pracy

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć.

Pijany rowerzysta nie utraci prawa jazdy

Zgodnie z nowelizacją art. 42 kodeksu karnego, od 25 lutego 2011 roku, rowerzysta zatrzymany pod wpływem alkoholu nie utraci prawa jazdy na auto.

Co grozi za nieudzielenie pomocy?

Każdy ma obowiązek udzielenia pomocy ofiarom wypadku komunikacyjnego. Nieudzielenie pomocy jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

Jakiego koloru samochody są najlepiej widoczne na drodze?

Białe, srebrne, a może czerwone? Jakie auto jest najlepiej widoczne na drodze? Odpowiedź na to pytanie może być sporym zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że na pozór kontrastowe kolory wcale nie najlepiej odcinają się od krajobrazu.

Jak działa Assistance? Czy można dokupić Assistance tylko na czas wyjazdu?

Samochody mają to do siebie, że potrafią się popsuć w różnych okolicznościach. Kiedy złośliwość przedmiotów martwych dopada nas w pobliżu miejsca zamieszkania, pół biedy, gorzej, jeśli jesteśmy akurat na wakacjach. Warto dlatego wykupić assistance.

Ograniczenie prędkości w nocy dla młodych kierowców

Przepisy drogowe surowiej będą traktowały młodych kierowców. Łatwiej będzie im stracić prawo jazdy. Ograniczenie do 50 km/h w terenie zabudowanym będzie obowiązywało ich także w nocy.

Czy przy kolizji zawsze jest badana trzeźwość kierowców?

Badanie alkomatem nie jest koniecznym elementem badania przyczyn wypadku.

Bezpieczne kolory samochodów

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Australii, ciemne samochody są bardziej narażone na ryzyko wypadku niż te o białej barwie. Czy związek pomiędzy kolorem pojazdu a bezpieczeństwem na drodze występuje także w Polsce?

Choroba lokomocyjna: jak sobie poradzić?

Nie dla wszystkich podróż samochodem to miłe przeżycie. Dla części z podróżnych jazda samochodem kojarzy się tylko z nudnościami czy zawrotami głowy. Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu.

Likwidacja szkody powypadkowej w Niemczech w porównaniu z Polską

Zasady likwidacji szkód powypadkowych w Europie są podobne, ale nie identyczne. W poszczególnych państwach istnieją różne rodzaje roszczeń związanych ze szkodami powstałymi w wyniku wypadku drogowego. Wypadek drogowy w Niemczech likwiduje się na podstawie prawa niemieckiego, a w Polsce na podstawie prawa polskiego.

W jaki sposób uznawane jest prawo jazdy w państwach członkowskich UE?

Trybunał Europejski w swoim dotychczasowym orzecznictwie reprezentował i reprezentuje zasadę wzajemnego uznawania, bez jakichkolwiek formalności, prawa jazdy wydawanych przez Państwa Członkowskie.

Odszkodowanie od zarządcy drogi

Brak odpowiedniego oznakowania lub też fatalny stan nawierzchni są częstymi przyczynami wypadków komunikacyjnych oraz szkód uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu, który wpadł w dziurę, będzie ponosił zarządca drogi. Jak jednak określić do kogo zwrócić się z roszczeniem?

Kto odpowiada za kolizję z dzikiem?

Odpowiedzialność za zderzenie z dzikiem, czy jeleniem może spoczywać na zarządcy drogi lub też zarządcy okręgu łowieckiego. W określonych sytuacjach możemy jednak za nasze szkody płacić z własnej kieszeni.

Likwidacja szkód powypadkowych w Niemczech

Po wypadku samochodowym, jeżeli szkoda jest wyższa niż 750 EUR, poszkodowany ma prawo zlecić wybranemu przez siebie rzeczoznawcy sporządzenie opinii. Wybór rzeczoznawcy ma poszkodowany a nie ubezpieczenie przeciwnika wypadku.

Młodzi kierowcy szybciej stracą prawo jazdy

W ciągu dwóch lat od otrzymania prawa jazdy kierowcy będą na okresie próbnym, a strata prawa jazdy może spotkać tych, którzy popełnią w tym czasie trzy wykroczenia – to postanowienia ustawy o kierujących pojazdami, którą przyjął ostatnio Sejm.

Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC


Od 2011 roku ubezpieczyciele będą mieli możliwość sprawdzania, czy klienci nie oszukują ich na zniżkach za polisy komunikacyjne. Weryfikacja deklaracji klientów może przynieść zysk około 300 milionów złotych rocznie.

Jakie prawa ma poszkodowany w wypadku?

Jestem poszkodowany w wypadku, jakie mi służą świadczenia po doznaniu szkody osobowej, gdzie szukać podstaw prawnych swoich roszczeń?

Wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców

Jeżeli chcesz prowadzić ośrodek szkolenia kierowców musisz uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

REKLAMA