REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca, Prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na co zwraca uwagę kierowca podczas jazdy?

Badanie dotyczącego tego, na co zwracają uwagę kierowcy w czasie jazdy autem są interesujące. Okazuje się, że do prawidłowej oceny sytuacji na drodze kierowcy wykorzystują niezwykłe szczegóły w zachowaniu innych kierujących czy pieszych. O czym mowa?

Uproszczenia w szkoleniach kierowców służb mundurowych

Kierowcy służb mundurowych nie będą już musieli kończyć dodatkowych kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. Takie szkolenie przechodzą już w ramach kursów wewnętrznych.

Goodyear wspiera młodych kierowców

Goodyear jest inicjatorem akcji skierowanej do świeżo upieczonych kierowców. "Wyprawka młodego kierowcy" to przedsięwzięcie łączące akcję informacyjną i konkurs. Działanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Straż miejska nie przeprowadzi kontroli fotoradarowej

Straże miejskie (gminne) zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. Głównymi podmiotami w zakresie fotoradarów mają być Inspekcja Transportu Drogowego oraz policja.

REKLAMA

Policja zatrzymuje prawa jazdy piratom drogowym

Przez siedem tygodniu obowiązywania nowych przepisów odnośnie karania kierowców, policja zatrzymała już 4 885 praw jazdy osobom, które przekroczyły dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta czy popełniający wykroczenie kierowca?

Ostatnio media obiegła informacja, że posłowie chcą wprowadzić prawo na mocy którego, w przypadku zdjęcia z fotoradaru karany byłby zawsze właściciel pojazdu. Sytuacja byłaby kuriozalna, bo mandaty za wykroczenia popełniane przez kierowców płaciliby niewinni właściciele wypożyczalni samochodów lub flot samochodowych. Czy to możliwe?

„Piłem – NIE Jadę!” - czas na reakcję

Organizatorzy czwartej odsłony kampanii „Piłem – NIE Jadę!” zwracają uwagę na problem społecznego przyzwolenia na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Czas, by ludzie zaczęli reagować, gdy widzą jak ktoś chce wsiąść za kierownicę, a jest pod wpływem alkoholu.

E-usługi dla kierowców

Nowelizacją Prawa o ruchu drogowym zajął się rząd. Niebawem kierowcy będą mogli sprawdzić online liczbę swoich punktów karnych a także informacje dotyczące badań technicznych pojazdów.

REKLAMA

Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Według starych przepisów egzamin teoretyczny na prawo jazdy ważny był przez 6 miesięcy. W tym czasie należało zdać egzamin praktyczny, aby otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem. W myśl nowych przepisów bariera 6 miesięcy została zniesiona!

Bardzo łatwo stracić prawo jazdy od 18 maja 2015 r.

Od 18 maja 2015 r. obowiązują nowe zaostrzone sankcje m.in. na tych, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością lub po pijanemu.

Po wprowadzeniu nowych przepisów Policja zatrzymuje prawa jazdy

Po pierwszej dobie od wprowadzenia nowych przepisów, policjanci zatrzymali 144 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Co ciekawe prawo jazdy może być również zatrzymane na podstawie zdjęcia z fotoradaru.

Odtajniona baza pytań na prawo jazdy jeszcze w tym tygodniu!

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zadeklarowało, że odtajni bazę pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Kiedy to zrobi? Co jest przyczyną takiej decyzji?

Kraje UE moga odmawiać prawa do prowadzenia pojazdów obywatelom innych krajów UE

Kraj członkowski UE może odebrać prawo do prowadzenia pojazdów na swoim terenie posiadaczowi prawa jazdy zarejestrowanego w innym kraju członkowskim.

Jak rodzice mogą kontrolować styl jazdy swoich dzieci?

Kontrola rodzicielska w samochodzie to jedna z metod zapanowania nad młodym i niepokornym kierowcom. Jak działa system, który pozwala z większym spokojem przekazać auto młodemu kierowcy?

Zmiana danych osobowych w prawie jazdy

W sytuacji zmiany danych takich jak zmiana nazwiska po ślubie, miejsca zamieszkania, kierowca powinien w ciągu 30 dni od daty zaistnienia zdarzenia złożyć wniosek o wydanie wtórnika dotychczasowego prawa jazdy.

Jak wyrobić numer PKK?

W przypadku ubiegania się po raz pierwszy o prawo jazdy, niezbędne jest wyrobienie numeru PKK, tj. Profil Kandydata na Kierowcę. W przypadku złożenia wniosku na dwie kategorie zostaną wygenerowane dwa niezależne numery PKK. Jak wyrobić numer PKK?

Maciej Deresz wystartuje w BMW M235i na Nurburgringu

Utalentowany kierowca wyścigowy z Polski, Maciej Deresz, sezon 2015 rozpocznie za kierownicą BMW M235i ścigając się w serii wyścigowej BMW Clubsport Trophy. Jak przygotowuje się do sezonu 19-letni kierowca z Tarnowa?

PSL chce 3000 zł kary dla kierowcy bez prawa jazdy!

Jazda bez prawa jazdy (bez uprawnień) ma być zagrożona mandatem w wysokości 3000 zł. Taki projekt zmian przedstawił klub parlamentarny PSL. Czy to faktycznie dobry pomysł?

Aktualny taryfikator punktów karnych 2015 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2015 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r.

Lęk przed prowadzeniem samochodu: amaksofobia

Okazuje się, że strach przed prowadzeniem samochodu doczekał się nawet swojej nazwy - amaksofobii. Jakie są jej objawy? Jak ją rozpoznać?

Projekt nowelizacji przepisów o czasie pracy kierowców

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców, która przed końcem roku trafi do konsultacji społecznych.

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających

Stan po spożyciu oraz pod wpływem środków odurzających będzie stanowił przedmiot prac Sejmu na 80. posiedzeniu w dniach 26-28 listopada 2014 roku. Wprowadzenie jednoznacznych definicji pojęć "stanu po spożyciu" oraz "stanu pod wpływem" środka odurzającego ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na co zwrócić uwagę kupując motocykl?

Prawo zezwala na prowadzenie motocykli, których pojemność silnika nie przekracza 125 centymetrów sześciennych przez osoby posiadające prawo jazdy kategorii B. Na co zwrócić uwagę kupując motocykl do prowadzenia którego nie jest potrzebna kategoria A prawa jazdy?

Co ile kierowca powinien badać wzrok?

Badanie wzroku jest obowiązkowe dla kandydatów na kierowców. Po zdobyciu uprawnień do prowadzenia pojazdu regularne badanie u okulisty nie jest wymagane. Jednak prowadzący pojazdy powinni kontrolować stan oczu regularnie. Jak często?

Jakie są rodzaje kierowców?

Istnieje kilka typów kierowców. Każdego cechuje inny temperament, styl jazdy i umiejętności. Oto jakich kierowców można spotkać na drogach.

Czy można jechać rowerem po chodniku?

Kierujących rowerem obowiązują przepisy o ruchu drogowym. W celu minimalizacji zagrożenia dla uczestników ruchu, dla cyklistów tworzone są specjalne drogi rowerowe. Jak bezpiecznie się poruszać, gdy jednak takiej drogi nie ma? Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Jaką dokumentację kadrową należy prowadzić dla pracownika kierowcy

Zatrudniamy pracowników na stanowisku kierowcy z prawem jazdy kat "B" czyli samochody do 3,5 tony. Czy powinniśmy prowadzić jakąś specjalną dokumentację kadrowo-płacową dla takich pracowników?

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami - motocyklem na kategorii B

Już niedługo kierowcy samochodów osobowych będą mogli prowadzić motocykl bez konieczności posiadania prawa jazdy kategorii A.

Aplikacje przydatne kierowcy

Najnowsze i coraz powszechniejsze technologie stosowane w transporcie ciężarowym służą nie tylko zwiększeniu efektywności, ale nareszcie stanowią wymierne wsparcie dla kierowcy.

Odebranie pojazdu pijanemu kierowcy

Odebranie pojazdu (lub jego równowartości) pijanemu kierowcy, podwyższenie i zaostrzenie kar za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym to tylko niektóre z założeń nowelizacji kodeksu karnego, nad którą pracuje Sejm. Czy odbieranie pojazdów nietrzeźwym kierowcom zapewni skuteczną walkę z problemem?

Prawo jazdy kat. B będzię uprawniać do jazdy motocyklem o pojemności do 125 ccm

Sejm przyjął poprawkę pozwalającą na jazdę motocyklem o pojemności silnika do 125 ccm kierowcy posiadającemu prawo jazdy kategorii B. Motocykl będzie mógł mieć albo automatyczną, albo manualną skrzynię biegów.

Skuter 125 ccm z manulaną skrzynią biegów a prawo jazdy kat. B

Senat przegłosował poprawki do nowelizacji umożliwiającej poruszanie się kierowcom z prawem jazdy kat. B skuterami o pojemności 125 ccm wyposażonych w manualną skrzynię biegów. Czy przepis ten wejdzie jednak w życie?

Opłata za wydanie prawa jazdy w 2015 roku

Wydanie prawa jazdy wiąże się z uiszczeniem opłaty w odpowiedniej wysokości. W 2015 roku opłata za wydanie prawa jazdy utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Ile wynosi opłata za wydanie prawa jazdy w 2015 roku?

Co piąty kierowca się goli za kierownicą?

Życie przedstawicieli handlowych i kierowców zawodowych wiąże się z nieustającą podróżą. Okazuje się, że 20% kierowców goli się za kierownicą...

Co zrobić, gdy autobus nie zatrzymał się na przystanku?

Przewóz regularny w komunikacji publicznej związany jest z obligatoryjnym zatrzymywaniem się autobusu na przystankach, zatwierdzonych w rozkładzie jazdy. Pominięcia przystanku autobusowego nie uzasadniają ani trudne warunki drogowe lub pogodowe ani opóźnienie pojazdu.

Nowe testy na prawo jazdy

Sejm pracuje nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Głównym celem projektu jest doprecyzowanie przepisów dotyczących systemów teleinformatycznych używanych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Czy oznacza to wprowadzenie nowych testów na prawo jazdy?

Motorower - czy można jeździć nim bez prawa jazdy?

Przełom wiosny i lata to okres wzmożonej aktywności motorowerzystów na drogach. Jakie trzeba mieć uprawnienia aby prowadzić motorower? Jakie jest niezbędne jego wyposażenie? Czym jest motorower?

Okres próbny młodego kierowcy

Okres próbny młodego kierowcy to tylko jedna z propozycji resortu spraw wewnętrznych. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) okres ten ma trwać dwa lata. Okresem próbnym młodzi kierowcy zostaną objęci od 4 stycznia 2016 roku.

Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny uznał, że kierowanie wniosku do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucją. To oznacza, że środek ten może być nadal stosowany w celu egzekwowania obowiązków alimentacyjnych pozwanych.

Mandat karny a kara administracyjna

Projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in.: wzrost stawek mandatów karnych, skorelowanie ich wysokości z wysokością średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju oraz zmianę ich statusu na karę administracyjną. Jak będzie wyglądała konstrukcja mandatu karnego w 2014 roku?

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Alkomat to urządzenie pozwalające na wykrycie obecności alkoholu we krwi na podstawie wydychanej próbki powietrza. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi dla uczestników ruchu drogowego w Polsce wynosi 0,2‰. Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu?

Prawo jazdy - koniec nauki teorii przez internet?

Według propozycji zmian do ustawy o kierujących pojazdami, prawo do zdalnego (za pośrednictwem internetu) odbycia kursu teoretycznego na prawo jazdy miałyby tylko osoby niepełnosprawne. Pozostali kandydaci na kierowców nie mogliby przygotowywać się do egzaminu teoretycznego przez internet. To absurd.

Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

Kierowcy, którzy szukają w internecie odpowiedzi na powyższe pytanie, mogą zostać wprowadzeni w błąd, bowiem, wbrew powszechnie panującemu poglądowi, za złamanie kilku przepisów można jednorazowo zostać ukaranym więcej niż dziesięcioma punktami karnymi.

Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

W związku z licznymi zmianami w przepisach prawnych, które dotyczą kierujących pojazdami postanowiliśmy przybliżyć te sytuacje, w których prawo jazdy nie może zostać wydane zainteresowanemu.

Koniec bezterminowych praw jazdy!

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami z 2011 roku są zgodne z zapisami Konstytucji RP.

Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

Obowiązek wymiany prawa jazdy jaki wprowadziła nowa ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku zostanie zbadany przez Trybunał Konstytucyjny. Sprawa dotyczy obowiązkowych badań lekarskich kandydatów na kierowców i konieczności wymiany samego dokumentu po 15 latach.

Zakaz prowadzenia pojazdów a nie oddane prawo jazdy

Skutki nie zwrócenia dokumentu prawa jazdy po orzeczeniu przez sąd zakazu prowadzenia pojazdu mogą być bardzo dotkliwe dla kierowcy! Zwlekanie z jego oddaniem najczęściej wiąże się z wydłużeniem okresu kary.

Kurs na prowadzenie pojazdów przewożących wartości pieniężne lub inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne - zmiany

Od 19 stycznia 2014 wchodzi obowiązek posiadania specjalnych uprawnień do kierowania pojazdami przewożącymi wartości pieniężne lub inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne. Zostało niewiele czasu na jego odbycie a liczba miejsc jest ograniczona.

Prawo jazdy 2014 – kolejne zmiany w egzaminach

Obecne przepisy egzaminacyjne na prawo jazdy, wprowadzone z początkiem 2013 roku, okazały się totalną klapą. Zmiany zaplanowane na rok 2014 mają ostudzić atmosferę, uporządkować sytuację oraz wyeliminować błędy zawarte w przepisach

REKLAMA