REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zostać kierowcą autobusu – w 2018 r.

Kierowcą autobusu może zostać osoba, która posiada prawo jazdy kategorii D a także nie była karana. Ponadto konieczne jest uzyskanie od lekarza i psychologa zaświadczeń o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy.

Europejskie służby łatwiej wykryją nieuczciwych kierowców z Polski

W Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD) znajdą się m.in. informacje o poważnych naruszeniach przepisów określających obowiązki lub warunki przewozu drogowego.

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa obejmuje nie tylko kierującego pojazdem ale także wszystkich pasażerów. Ustawa Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) wyodrębnia jednak pewną grupę osób, która nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa.

Kolizja z dzikim zwierzęciem - kwestie odszkodowania

Kierowcy, którzy mieli kolizję z udziałem dzikiego zwierzęcia często zastanawiają się nad tym czy i od kogo przysługuje im odszkodowanie za poniesione straty. Wykupiona polisa autocasco obejmująca taką sytuację stawia kierowcę w najlepszej sytuacji, jednak roszczeń odszkodowawczych mogą dochodzić także ci, którzy AC nie mają.

REKLAMA

Rejestracja zabytkowego pojazdu - 2018 r.

Samochód można uznać za zabytkowy jeżeli na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zobacz jak wygląda rejestracja pojazdu zabytkowego.

Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie

Kierowcy, za dodatkową opłatą mogą ułożyć unikalny napis w tablicy rejestracyjnej swojego samochodu. Pamiętać należy jednak, że nie ma tu pełnej dowolności - istnieją pewne ograniczenia co do treści napisu. Koszt wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych w samochodzie to ok. 1000 zł.

Okres próbny dla młodych kierowców – 2018 r.

4 czerwca 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące młodych kierowców. Główną nowością jest wprowadzenie dwuletniego okresu próbnego oraz innych prędkości maksymalnych dla młodych kierowców.

Jak zostać taksówkarzem?

Taksówkarzem może zostać jedynie osoba, która posiada odpowiednią licencje. Tą licencje może uzyskać osoba, która ma ukończony co najmniej 21 rok życia i posiada prawo jazdy kategorii B. Ponadto należy przejść specjalistyczne szkolenie, zdać odpowiedni egzamin i uzyskać licencję.

REKLAMA

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić gdy funkcjonariusz stwierdzi lub ma uzasadnione przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbywa się za pokwitowaniem.

Mandaty dla rowerzystów – 2018 r.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) dotyczą nie tylko użytkowników pojazdów mechanicznych lecz także m.in. rowerzystów. Za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego rowerzyści mogą otrzymać mandat ale nie punkty karne. Sprawdź za co rowerzysta może otrzymać mandat.

Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne

Gaśnica samochodowa jest jednym z przedmiotów, który każdy kierowca musi mieć w samochodzie podczas jazdy. Czy jest jednak obowiązek aby gaśnica w aucie była ważna ? Odpowiedź brzmi - nie.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu – 2018 r.

Polskie ustawodawstwo wyróżnia dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Jazda pod wpływem może być wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywny, albo przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności.

Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona surowsze kary dla kierowców, którzy popełnili najgroźniejsze przestępstwa drogowe. Ustawodawca wprowadza także nowe przestępstwo -ucieczkę przed pościgiem policyjnym.

Jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego?

Policjant nakładając mandat drogowy na kierowcę powinien pouczyć go o możliwości nieprzyjęcia tego mandatu. Ukarany może, w ciągu siedmiu dni złożyć wniosek do sądu o uchylenie mandatu. Jak zatem skutecznie odwołać się od mandatu?

Sprawca kolizji uciekł. Co robić?

Nasz Czytelnik jechał drogą z pierwszeństwem i nagle z bocznej, podporządkowanej drogi wyłonił się inny samochód. Kierujący tamtym pojazdem z nieznanych przyczyn zupełnie zlekceważył znaki i wyjechał tuż przed auto naszego Czytelnika. Chcąc uniknąć wypadku, kierowca wykonał gwałtowny skręt. Dzięki temu wprawdzie nie doszło do zderzenia, ale stracił panowanie nad pojazdem. Auto dachowało, a sprawca całego incydentu spokojnie sobie odjechał. Co w takiej sytuacji zrobić?

Własna działalność gospodarcza w pracy kierowcy – wady i zalety

Zawodowi kierowcy coraz częściej stają przed dylematem, czy decydować się na samozatrudnienie. Jakie są zalety i wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w branży transportowej?

Czy renta odszkodowawcza jest zwolniona z PIT

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niektóre dochody są zwolnione z podatku. Zwolnieniem objęte są m.in. otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Co zrobić w przypadku zgubienia bagażu lub odwołania lotu?

Warto wiedzieć, że za opóźniony, odwołany lot lub zgubiony bagaż przysługuje odszkodowanie. Występuje o nie jedynie 1 proc. uprawnionych do tego Polaków.

Łatwiej uzyskać odszkodowanie za naruszenie konkurencji w 2017 r.

Od 27 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. Przewiduje ona ułatwienia dla poszkodowanych.

Odszkodowanie w przypadku rozwiązania umowy o pracę z powodu mobbingu

Zgodnie z art. 94(3) § 4 i 5 kodeksu pracy, pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, a oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Czy w takiej sytuacji mobbing musi być więc jedyną (wyłączną) przyczyną rozwiązania umowy o pracę?

Od 1 czerwca 2017 r. surowsze kary dla piratów drogowych

1 czerwca weszła w życie ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużająca okres przedawnienia karalności wykroczeń. Jakie kary czekają nieodpowiedzialnych kierowców?

Nowe zasady stosowania płacy minimalnej dla kierowców

Znamy propozycje przepisów odnoszących się do stosowania płacy minimalnej dla kierowców pracujących w transporcie międzynarodowym. W jakim przypadku polskie firmy będą musiały płacić kierowcom więcej niż dotychczas?

Roszczenia właściciela w stosunku do osoby korzystającej bezumownie z lokalu mieszkalnego

Z dniem zakończenia stosunku najmu lokator zobowiązany jest do opróżnienia i wydania lokalu wynajmującemu. Problem powstaje, gdy najemca lokalu mieszkalnego spóźnia się ze spełnieniem swojego obowiązku i zamieszkuje w lokalu mimo braku obowiązującej umowy. W najgorszym przypadku – nie tylko nie wydaje lokalu w terminie, ale również nie płaci za korzystanie z niego w okresie po rozwiązaniu umowy.

Charakter prawny odprawy (odszkodowania) w umowie o pracę z członkiem zarządu

Charakter prawny odprawy (odszkodowania) przewidzianej w umowie o pracę z tytułu rozwiązania umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej lub odwołania z pełnienia tej funkcji ma bardzo istotne znaczenie w szczególności dla odpowiedzi na pytanie, czy roszczenie o taką odprawę (odszkodowanie) jest roszczeniem (sprawą) ze stosunku pracy oraz czy taka odprawa (odszkodowanie) podlega takiej samej ochronie prawnej jak wynagrodzenie za pracę.

Odszkodowania dla pasażerów samolotu w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu

Kwestie świadczeń dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotu lub opóźnienia lotu reguluje Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów.

Odszkodowanie dla pasażera za odwołany lot

Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że to przewoźnik a nie biuro podróży powinno wypłacić pasażerowi odszkodowanie za odwołany lot jeśli nie poinformował ich o tym odpowiednio wcześnie.

Charakter prawny odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji

Charakter prawny odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji ma bardzo istotne znaczenie w szczególności dla odpowiedzi na pytanie, czy odszkodowanie takie podlega takiej samej ochronie prawnej jak wynagrodzenie za pracę.

Niewywiązywanie się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji

Zgodnie z art. 101(2) § 2 kodeksu pracy zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu wskazanego w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w przypadku niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Co to oznacza w praktyce dla pracodawcy i dla pracownika?

Które modele samochodów są najczęściej kradzione?

Które modele samochodów są najczęściej kradzione? W czołówce są auta niemieckie i japońskie. Co ciekawe ich właściciele rzadko wykupują Policy AC, które umożliwia uzyskanie odszkodowania za kradzież auta.

Kary za obowiązek rejestracji kierowcy przed wjazdem do Austrii

Od 1 stycznia 2017 r. austriackie władze mogą karać firmy transportowe, które nie zarejestrują kierowcy pojazdu przed przekroczeniem granicy i nie płacą mu minimalnej austriackiej stawki podczas pracy na terytorium kraju. Jak wysokie są to kary?

Jak uzyskać odszkodowanie, gdy sprawca nie ma OC?

Jeżeli sprawca wypadku nie ma wykupionej polisy OC nie oznacza to, że nie uzyskamy odszkodowania za szkodę, którą wyrządził. Jak w takim przypadku uzyskać odszkodowanie?

Wartość przedmiotu sporu w sprawach z zakresu prawa pracy

Kodeks postępowania cywilnego reguluje sposób oznaczania wartości przedmiotu sporu (wps). Wartość przedmiotu sporu w sprawach pracowniczych została jednak określona odmiennie. Jeśli sąd pracy ma wątpliwości, może sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym w 2017 r.

Ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa w ruchu drogowym została przyjęta przez Senat. Nowelizacja przewiduje wyższe kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości, ucieczkę przed pościgiem policji, prowadzenie pojazdu mimo zakazu bądź po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji w czasie trwania stosunku pracy

W przypadku umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji zawsze jest koniecznym elementem tego stosunku prawnego uregulowanym w art. 101(2) § 1 i § 3 kodeksu pracy. Natomiast odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy nie jest przewidziane przepisami kodeksu pracy. Ustalenie takiego odszkodowania przez pracodawcę i pracownika zawierających umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy jest jednak możliwe zgodnie z zasadą swobody umów.

Odszkodowanie dla byłego pracownika – rozliczenie PIT

W celu oceny możliwości zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT do otrzymanego przez podatnika odszkodowania konieczna jest analiza podstawy jego otrzymania.

Zaostrzenie kar dla kierowców - marzec 2017 r.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym, m.in. podniesienie dolnej granicy więzienia za spowodowanie wypadku z 9 miesięcy do 2 lat - przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którą przyjął 23 marca 2017 r. Sejm.

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

W jaki sposób pokryć naprawę szkód powstałych w wyniku wjechania w dziurę w drodze? Czy należy oczekiwać zapłaty za naprawę pojazdu od zarządcy drogi, czy może lepiej naprawić auto z własnej polisy ubezpieczeniowej?

Skutki zastrzeżenia kary umownej

Kara umowna stanowi substytut odszkodowania i przysługuje wierzycielowi w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Zastrzeżenie kary umownej przez strony jest opcjonalne. Wiele osób decyduje się na ten krok, ponieważ jest to solidne zabezpieczenie.

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

W przypadku szkód majątkowych (np. uszkodzenia samochodu), kwestia wartości odszkodowania jest względnie jasna. Kwota przekazywana przez ubezpieczyciela, powinna skompensować szkodę na majątku i jednocześnie nie może doprowadzić do wzbogacenia poszkodowanego.

Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?

Jeżeli po zakończeniu prac remontowych nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu lub ekipa remontowa przedłuża w nieskończoność termin zakończenia pracy warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia kłopotliwej sytuacji.

Czy ubezpieczyciel zapłaci nam za prywatne leczenie?

Jest możliwość refundacji kosztu „prywatnych” zabiegów medycznych przy pomocy ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. W minionym roku, Sąd Najwyższy potwierdził, że ubezpieczyciele powinni refundować również koszty prywatnego leczenia. Takie stanowisko SN nie oznacza jednak, że poszkodowany może domagać się pokrycia każdego wydatku związanego z prywatnym leczeniem.

Gdzie się zwrócić przy sporze o odszkodowanie z ubezpieczycielem?

Gdzie się zwrócić przy sporze o odszkodowanie z ubezpieczycielem? Okazuje się, że w takim przypadku jest alternatywa dla postępowania przed sądem cywilnym. Z pomocą może przyjść KNF.

Podróże z BlaBlaCar, a roszczenia wobec kierowcy

Czy w przypadku, gdy kierowca podwozi pasażerów w ramach działalności serwisu BlaBlaCar i zdarzy się kolizja, to czy pasażerowie będą mogli wnieść roszczenia wobec kierowcy? Wyjaśniamy.

Odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny

Postępowanie lekarza niezgodne z aktualną wiedzą medyczną oraz niezachowanie przez niego należytej ostrożności może nieść za sobą poważne skutki nie tylko dla pacjenta, który może stracić zdrowie lub życie. Za błąd medyczny lekarzowi grozi nawet odpowiedzialność karna.

Wypadki zimowe – przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania

W okresie zimowym dochodzi do wielu wypadków, w tym do upadku na oblodzonym, nieodśnieżonym chodniku czy do zranienia spadającym soplem lodu. Wypadki tego typu dla prawnika prowadzącego sprawy odszkodowawcze są zwykle bardziej czasochłonne i złożone, niż sprawy wypadków komunikacyjnych. Problemy zaistniałe w toku prowadzonej sprawy za „szkodę zimową” są zarówno natury praktycznej, jaki i prawnej.

Kara za brak prawa jazdy w 2017 r.

Głośny projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wpłynął do sejmu 22 grudnia 2014 r. wciąż nie został zrealizowany. Według stanu przedstawionego na stronie sejmowej projekt wciąż znajduje się w rękach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji.

Redukcja punktów karnych w 2017 r.

Naruszając przepisy prawa o ruchu drogowym kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Niestety mandat mamy obowiązek opłacić, natomiast punkty karne mogą ulec redukcji po spełnieniu pewnych ustawowych warunków.

Czy oszukujący kierowca może liczyć na odszkodowanie?

Zdarza się, że kierowcy podają nieprawdziwe dane ubezpieczycielowi po to, żeby uzyskać atrakcyjniejszą stawkę za polisę OC. Czym skończy się podanie błędnych informacji ubezpieczycielowi?

Rekompensata za zbyt późno wypłacone odszkodowanie?

Zakłady ubezpieczeniowe mają określony czas na wypłatę należnego odszkodowania. Jeżeli nie dotrzymają terminu, będą musiały wypłacić ubezpieczonemu rekompensatę. W jakich przypadkach?

Zmiany w wypłatach odszkodowań łowieckich dopiero w 2018 r.

Zmiany dotyczące szacowania szkód łowieckich oraz zmiany w zakresie wypłaty odszkodowań łowieckich nie weszły w życie w 2017 r. Nie jest to najlepsza informacja dla rolników, według których wyceny dokonywane przez myśliwych są zdecydowanie za niskie.

REKLAMA