REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie kary za brak trójkąta i gaśnicy w samochodzie?

W każdym samochodzie należy wozić trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Jakie kary grożą kierowcy za ich nieposiadanie? Co jeszcze warto wozić ze sobą w samochodzie?

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu?

Podczas kontroli drogowej w pewnych okolicznościach policja może zatrzymać dowód rejestracyjny kontrolowanego samochodu. Jakie to okoliczności i w jaki sposób można odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?

Kiedy można dostać mandat na parkingu?

Na wielu parkingach i drogach osiedlowych można dostać mandat za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Warunkiem jest jednak właściwe oznakowanie takiego terenu. Kiedy istnieje możliwość otrzymania mandatu na parkingu?

Po 18 stycznia 2013 roku kolejna wymiana prawa jazdy

Zgodnie z nową ustawa o kierujących pojazdami po 18 stycznia 2013 roku trzeba będzie wymienić prawo jazdy na nowe zgodne z nowym wzorem. Jak będzie wyglądała wymiana prawa jazdy na nowe?

REKLAMA

Jaki jest minimalny wiek aby zostać kierowcą? Nowe kategorie prawa jazdy 2013.

Wiele młodych ludzi marzy o zdaniu egzaminu na prawo jazdy i posiadaniu własnego samochodu. Prawo jazdy na samochód można uzyskać po ukończeniu 18 roku życia. Jest jednak wiele pojazdów, którymi kierować będą mogły legalnie osoby młodsze. W jakim wieku można będzie kierować różnymi pojazdami?

Komu nie może być wydane prawo jazdy?

Prawo jazdy jest pragnieniem wielu młodych ludzi, ale nie tylko. Niestety nie wszyscy mogą ubiegać się o wydanie prawa jazdy. Komu nie będzie można wydać uprawnienia do kierowania pojazdami?

Przez jaki okres ważne jest prawo jazdy?

Każde prawo jazdy od stycznia 2013 roku będzie wydawane tylko na jakiś okres czasu. Ustawodawca odszedł od dożywotnich praw jazdy. Przez jaki okres czasu ważne jest prawo jazdy na poszczególne kategorie?

Kto może zostać kierowcą karetki?

Kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Są one wymienione w ustawie o kierujących pojazdami. Jakie warunki należy spełnić, aby zostać kierowcą karetki?

REKLAMA

Kto może prowadzić ośrodek szkolenia kierowców?

Co raz większa liczba zainteresowanych zdobyciem prawa jazdy powoduje powiększanie się liczby ośrodków szkolenia kierowców. Jakie należy spełnić warunki, aby prowadzić ośrodek szkolenia kierowców?

Kto może być instruktorem jazdy?

Rynek szkolenia kierowców jest w naszym kraju bardzo dynamiczny. Często powstają nowe ośrodki szkolenia kierowców, które potrzebują wykwalifikowanych pracowników – instruktorów jazdy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać instruktorem jazdy?

Obowiązki młodego kierowcy podczas okresu próbnego

Od 4 stycznia 2016 roku młodzi kierowcy będą objęci okresem próbnym. W tym okresie młody kierowca będzie musiał szczególnie ostrożnie prowadzić pojazdy. Jeżeli nie będzie spełniał obowiązków wynikających z okresu próbnego będzie narażony na łatwą utratę prawa jazdy. Jakie obowiązki ma młody kierowca podczas okresu próbnego?

Badania lekarskie dla przyszłych kierowców

Badania lekarskie są nieodłącznym elementem starania się o prawo jazdy. Od ich wyniku zależy czy prawo jazdy będzie mogło być wydane oraz czy nie będzie posiadało ograniczeń.

Więcej punktów karnych za niektóre wykroczenia drogowe

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało nowy taryfikator mandatów i punktów karnych. Obowiązuje od lutego 2012 roku. Jakie zmiany czekają kierowców? Za jakie wykroczenia będą groziły większe kary?

W jaki sposób zmniejszyć liczbę punktów karnych w 2012 roku?

Rok 2012 jest ostatnim rokiem, w którym istnieje możliwość zmniejszenia ilości punktów karnych zdobytych w wykroczeniach drogowych. Od 2013 roku możliwość ta zostanie zniesiona.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem i w stanie po użyciu alkoholu

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu skutkuje – obligatoryjnie – zakazem prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat.

Co grozi za posiadanie nielegalnego GPS?

GPS, czyli Global Positioning System, to urządzenie, bez którego coraz więcej kierowców nie może wyobrazić sobie bliższej lub dalszej podróży. Niektórzy z nich korzystają z nielegalnego oprogramowania, ale, jak się okazuje, mogą to robić zupełnie bezkarnie.

Jak można przewozić dzieci w samochodzie?

Każdy kierowca, który przewozi w samochodzie dzieci, powinien zadbać o ich bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy podróżujemy w kraju czy też wyjeżdżamy poza jego granice, musimy pamiętać o tym, iż dziecko powinno być przewożone w foteliku.

Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Gdy otrzymamy mandat za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar, nie zawsze musimy go przyjmować. Mamy prawo odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru, gdy nie spełnia on określonych wymogów.

Wezwanie policji do kolizji

Każdemu kierowcy może zdarzyć się mniejsza lub większa kolizja na drodze. Stres z tym związany może spowodować, że nie będziemy wiedzieć, jak postępować. Warto więc, na wszelki wypadek, dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji i czy zawsze potrzebna jest Policja?

Jak zostać motorniczym?

Aby móc kierować tramwajem musimy uzyskać odpowiednie pozwolenie. Oprócz ukończenia odpowiedniego wieku, należy również ukończyć szkolenie i zdać egzamin państwowy.

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

To, że każdy samochód powinien zostać zarejestrowany, wie każdy kierowca i właściciel pojazdu. Warto jednak wiedzieć, kiedy musimy nasz dowód wymienić oraz co należy zrobić, żeby tego dokonać.

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy?

Aby zostać kierowcą, musimy zdać egzamin, który składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Zanim jednak przystąpimy do egzaminu musimy ukończyć szkolenie i przejść badania lekarskie.

Nowe przywileje dla rowerzystów

Nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 21 maja 2011 roku umożliwi rowerzystom sprawniejsze i bezpieczniejsze korzystanie z ulic.

Weekend majowy na drogach

Pięć dni majowego weekendu to w sumie 420 wypadków drogowych, w których zginęło 41 osób, a 547 zostało rannych.

Majówka - zatrzymano 1919 nietrzeźwych kierowców

W ciągu trzech pierwszych dni długiego weekendu policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 1919 nietrzeźwych kierujących.

Fotoradary będą widoczne z daleka

Szare maszty z fotoradarami znikną z naszych dróg. Pojawią się żółte, odblaskowe, tak by kierowca z daleka mógł je zauważyć i uniknąć mandatu.

Kierowcy bez prawa jazdy, ubezpieczenia i dowodu rejestracyjnego

Podróż bez konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy, blankietu ubezpieczenia czy dowodu rejestracyjnego, to główne założenia projektu ustawy o Centralnej Ewidencji Kierowców i Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zmiany w rejestracji samochodów

Numer rejestracyjny przypisany do auta, rejestracja auta u dowolnego starosty, punkty karne w centralnej ewidencji kierowców, ewidencja przebiegu liczników samochodowych, to niektóre zmiany jakie przewiduje projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i kierowców.

Jakie zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami?

Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach wzrosła do 140 km/h. To jednak nie jedyne zmiany, jakie przygotowują nam rządzący. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne zmiany i nowości w przepisach o ruchu drogowym. Jakie?

Dlaczego nie opłaca się kupować diesla?

Zapowiadana przyszłoroczna podwyżka akcyzy na olej napędowy sprawi, że ceny benzyny oraz oleju napędowego będą niemal identyczne. Czy w takim razie warto kupować samochód napędzany silnikiem diesla?

W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Umowę darowizny samochodu najłatwiej sporządzić w formie pisemnej. Warto pamiętać, iż w stosunkach rodzinnych to właśnie darowizna jest najpopularniejszą formą przeniesienia własności. W taki sposób rodzice lub dziadkowie mogą przekazać dzieciom lub wnukom między innymi samochód. Nie znaczy to, że nie ma możliwości dokonania darowizny na rzecz osób trzecich - obcych.

Koniec z winietami – czas na opłaty elektroniczne

Zryczałtowana opłata za przejazd po drogach krajowych, czyli tzw. winieta, odchodzi do lamusa. 1 lipca ruszy system poboru opłaty elektronicznej. Będzie ona pobierana za przejazd wybranymi autostradami, drogami ekspresowymi i odcinkami dróg krajowych.

Łatwiej o rejestrację auta

Rejestracja auta ma być łatwiejsza. Od 21 marca 2011 r., kiedy to w życie wejdzie nowe rozporządzenie, mniej dokumentów będzie potrzebne przy powtórnej rejestracji samochodu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Pijany rowerzysta nie utraci prawa jazdy

Zgodnie z nowelizacją art. 42 kodeksu karnego, od 25 lutego 2011 roku, rowerzysta zatrzymany pod wpływem alkoholu nie utraci prawa jazdy na auto.

Ograniczenie prędkości w nocy dla młodych kierowców

Przepisy drogowe surowiej będą traktowały młodych kierowców. Łatwiej będzie im stracić prawo jazdy. Ograniczenie do 50 km/h w terenie zabudowanym będzie obowiązywało ich także w nocy.

W jaki sposób uznawane jest prawo jazdy w państwach członkowskich UE?

Trybunał Europejski w swoim dotychczasowym orzecznictwie reprezentował i reprezentuje zasadę wzajemnego uznawania, bez jakichkolwiek formalności, prawa jazdy wydawanych przez Państwa Członkowskie.

Młodzi kierowcy szybciej stracą prawo jazdy

W ciągu dwóch lat od otrzymania prawa jazdy kierowcy będą na okresie próbnym, a strata prawa jazdy może spotkać tych, którzy popełnią w tym czasie trzy wykroczenia – to postanowienia ustawy o kierujących pojazdami, którą przyjął ostatnio Sejm.

Wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców

Jeżeli chcesz prowadzić ośrodek szkolenia kierowców musisz uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

Mniej fotoradarów na drogach

Wraz z nowym rokiem szykują się zmiany na polskich drogach. Straż miejska będzie mogła ustawić fotoradary tylko w miejscach wskazanych przez Policję – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Prawo łagodne dla piratów drogowych

Kierowca straci prawo jazdy za przekroczenie 48 punktów karnych w ciągu dwóch lat. Świeżo upieczeni kierowcy, jeżeli nie będą ostrożnie jeździć mogą stracić uprawnienia za pięć wykroczeń.

Akcja Znicz: prawie 2 tys. nietrzeźwych kierowców

W czasie świątecznego weekendu Policja zatrzymała prawie 2 tys. pijanych kierowców, w 407 wypadkach zginęło 39 osób. To gorsze statystyki niż rok temu.

Akcja znicz 2010

Już 1 listopada dzień Wszystkich Świętych. Należy spodziewać się dużych utrudnień w ruchu. Na terenie całej Polski będą przeprowadzone wzmożone działania policyjne. O nasze bezpieczeństwo w tych dniach zadba 15 tys. policjantów.

Szybciej na autostradach

Senat przyjął w piątek (22 października) projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Limit dozwolonej prędkości na autostradach zostanie zwiększony do 140 km/h.

Ministerstwo Sprawiedliwości przeciwko dopalaczom

Zgodnie ze złożoną deklaracją Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się dzisiaj z Komendantem Głównym Policji – gen. insp. Andrzejem Matejukiem. Spotkanie było poświęcone działaniom podejmowanym w celu skutecznej walki z dopalaczami.

Komisja Europejska broni aut z kierownicą po prawej stronie

Komisja Europejska kolejny raz upomina Polskę, w której nie można zarejestrować samochodów przeznaczonych do ruchu lewostronnego. Jej zdaniem polskie prawo jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Udostępnianie informacji z zasobów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępnia informacje z zasobów ewidencji dwóm rodzajom instytucji: podmiotom niekomercyjnym oraz podmiotom komercyjnym - głównie instytucjom o charakterze badawczym i statystycznym. Proces udostępniania informacji na zasadach komercyjnych i niekomercyjnych przebiega w odmienny sposób.

NSA broni kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne

Naczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie kierowców, którzy przekroczyli barierę 24 punktów karnych. Zdaniem sądu także oni mogą uczestniczyć w szkoleniu.

Taryfikator mandatów

Taryfikator mandatów na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

Kierowca nie zmniejszy liczby punktów karnych

Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o kierujących pojazdami przewiduje, że kierowcy po przekroczeniu 24 punktów karnych będą skierowani na kurs reedukacyjny i poddani pięcioletniej próbie. Jeśli w tym czasie ponownie przekroczą limit dozwolonych punktów zostanie im cofnięte prawo jazdy ze wszelkimi uprawnieniami.

Mandat zapłacimy kartą płatniczą

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dąży do uproszczenia i przyśpieszenia postępowania mandatowego. W tym celu przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający wprowadzenie możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą. Oznacza to, że otrzymawszy mandat za naruszenie przepisów drogowych, należność będziemy mogli uiścić bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył.

REKLAMA