REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kierowca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w delegowaniu kierowców. Jak rozliczać wynagrodzenia?

19 sierpnia 2023 roku w życie weszły nowe przepisy Pakietu Mobilności, które zmieniają sposób rozliczania wynagrodzeń polskich kierowców skierowanych do pracy na terytorium innego kraju UE. Kluczowe jest zwiększenie zakresu świadczeń, które można odliczyć od podstawy składek na ubezpieczenia społeczne. 

Jak być kulturalnym kierowcą? 6 kluczowych zasad do zapamiętania

Znajomość przepisów jest ważna. Kluczowa jest jednak również znajomość drogowej etykiety i umiejętność jej miarkowania w zależności od sytuacji. Jak być kulturalnym kierowcą? Oto 6 kluczowych zasad.

Jakie problemy prawne mają firmy transportowe?

Branża transportowa odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu płynności dostaw. A Polska od lat utrzymuje się na pozycji lidera w transporcie międzynarodowym, odpowiadając aż za 20% całkowitej pracy przewozowej w Unii Europejskiej. Jednak mimo tego imponującego wyniku, branża na co dzień boryka się z licznymi wyzwaniami prawno-organizacyjnymi. O jakich wyzwaniach mowa?

1000 zł - tyle zapłacą kierowcy za skasowanie punktów karnych

Rośnie zainteresowanie kursami redukującymi punkty karne. Może być ciężko dostać się na wrzesień. Sprawdź, które ośrodki przeżywają największe oblężenie. 

REKLAMA

Zaostrzone kary dla pijanych kierowców już od października! Do 16 lat ograniczenia wolności

Zaostrzone kary dla pijanych kierowców, które wejdą w życie z początkiem października br., mogą wpłynąć na zmianę zachowań. Pomóc mogłyby także obowiązkowe badania psychologiczne kierowców.

Zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Obowiązują nowe zasady w zakresie warunków zatrudnienia kierowców. W procesie kontroli i delegacji dużą rolę będzie odgrywała Państwowa Inspekcja Pracy. Warto przyjrzeć się nowym przepisom, ponieważ kary dla przewoźników wynoszą nawet 7000 zł.

Delegowanie kierowców w transporcie drogowym. Co się zmieniło?

19 sierpnia 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Co trzeba wiedzieć o zmianach?

Zapomniałem zapłacić za paliwo na stacji. Co dalej?

Kierowca o zatankowaniu pamiętał. O płatności już nie. Nie zrobił tego jednak celowo. W wyniku roztargnienia nie podszedł do kasy. Co powinien zrobić, aby nie został uznany za złodzieja? Kluczowy jest spokój, rozwaga i rozsądek.

REKLAMA

Czy właściciel firmy przewozowej może zaliczać wartość diet do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, potwierdzającą, że pomimo zmian w przepisach dotyczących czasu pracy kierowców, przedsiębiorcy mają prawo uwzględnić diety w kosztach podatkowych.

Czy można zaliczyć wartość diet do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa wydała stanowisko, zgodnie z którym wartość diet może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. 

Sejm uchwalił ustawę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Czekamy na podpis prezydenta

28 lipca 2023 r. ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym została ostatecznie uchwalona przez Sejm i przekazana do podpisu prezydenta.

Ustawa o delegowaniu kierowców - stała stawka „wirtualnej diety” i wypłata wynagrodzenia w dwóch transzach

W dniu 7 lipca 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, która reguluje zasady delegowania kierowców wysłanych do pracy w Polsce, a także zmienia aktualne przepisy w obszarze ustawy o czasie pracy kierowców, które dotyczą wynagrodzeń pracowników wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe. Jakie są najważniejsze zmiany  wynikające z tej ustawy? Jak przewoźnicy będą od tej pory rozliczać swoich kierowców i czy przedsiębiorcy mogą na tym zyskać? Na wszystkie pytania odpowiadają eksperci Inelo z Grupy Eurowag – Kamil Wolański i Łukasz Włoch. 

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Co grozi w 2023 r.?

Co grozi za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym? Kiedy kierowcy może zostać odebrane prawo jazdy? Jaki maksymalny mandat można otrzymać? 

Czy wartości diet z podróży służbowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dla przedsiębiorców prowadzących usługi transportowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych mają prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, ale tylko do wysokości określonej dla pracowników.

Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą - kierowca świadczący usługi transportowe - może zaliczyć wartość diet do kosztów działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ma prawo uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu wartość diet krajowych i zagranicznych w związku z wykonywaniem przez niego usług transportowych jako właściciel firmy.

Przewoźnik ma nowy obowiązek informacyjny. Kierowcy zawodowi się ucieszą?

Przewoźnik ma nowy obowiązek informacyjny. Musi poinformować kierowcę jadącego w międzynarodową trasę o celu podróży, ale i czasie trwania trasy oraz... szeregu innych rzeczy.

Czy podatnicy w branży transportowej nadal mogą zaliczać diety do kosztów podatkowych?

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą świadczącej osobiście usługi transportu krajowego i międzynarodowego wartość diet z tytułu podróży służbowych może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla osób prowadzących taką działalność.

Oszustwo na... zniżkę na paliwo. Nowa metoda elektronicznej kradzieży w Polsce

Oszustwo na zniżkę na paliwo lub rabatową kartę paliwową. Uważajcie na nie! W przeciwnym razie nie tylko nie zatankujecie o 50 proc. tańszej benzyny, ale nie zatankujecie jej wcale. Z waszego konta w banku znikną bowiem wszystkie pieniądze.

ITS: Głośna muzyka w samochodzie wydłuża czas reakcji i zawęża pole widzenia kierowcy. Jaki poziom dB jest niebezpieczny?

Z badań naukowych wynika, że muzyka słuchana w trakcie jazdy wpływa na nasze bezpieczeństwo. Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu – powiedziała psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego dr Ewa Odachowska-Rogalska. Wraz ze wzrostem natężenia dźwięku wydłuża się czas reakcji i jednocześnie zawęża pole widzenia kierowcy.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrza kary dla pijanych kierowców

Ochrona bezpieczeństwa na drogach i zwalczanie groźnych zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. To cel, który Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje, zaostrzając kary dla przestępców drogowych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Delegowanie kierowców w transporcie drogowym - rząd przyjął projekt ustawy. Co się zmieni?

23 maja 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, przedłożony przez ministra infrastruktury. Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych, jeśli chodzi o delegowanie kierowców w sektorze transportu drogowego, w ramach tzw. Pakietu Mobilności I. Chodzi m.in. o ułatwienie poprawy warunków pracy kierowców oraz warunków prowadzenia działalności przedsiębiorstw transportowych.

Najrzadsze i najdziwniejsze znaki drogowe. Znasz ich znaczenie? Sprawdź się w tym quizie

Dziś postanowiliśmy przejrzeć meandry rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych i poszukać w nim oznaczeń, które są ekstremalnie rzadko wykorzystywane przez drogowców. Pytanie zasadnicze brzmi: znasz ich znaczenie? Sprawdź się i postaraj się udzielić chociaż 10. dobrych odpowiedzi. Tylko najlepsi zdobędą tu aż 15 punktów.

Kary za obrażanie kierowcy komunikacji miejskiej [Nowelizacja przepisów, zmiany]

Sejm zmienił ustawę o publicznym transporcie zbiorowym. Kierowcy w publicznym transporcie zbiorowym w trakcie wykonywania obowiązków podlegają teraz ochronie należnej funkcjonariuszom publicznym.

Pomysł na prezent dla kierowcy? Mamy kilka ciekawych inspiracji

Pomysł na prezent dla kierowcy? Miłośnicy czterech kółek ucieszą się z gadżetu, który odświeży wnętrze ich pojazdu, ale także ułatwi życie za kierownicą.

Jak powinno wyglądać zlecenie transportowe?

Umowy przewozu bywają naszpikowane kruczkami jak pole minowe. By przejść przez nie bez szwanku, przewoźnik powinien dobrze znać przepisy i dokładnie zapoznać się z treścią każdego zlecenia przed przyjęciem go. O niezbędnych elementach zlecenia transportowego i zapisach, które  powinny wzbudzić czujność mówi Mateusz Pernak, prawnik z TC Kancelaria Prawna. 

Niebezpieczny kierowca, czyli jaki? Oto opinia Polaków

Niebezpieczny kierowca? Dziś przedstawimy opinie Polaków na ten temat i dane wynikające ze statystyk policyjnych.

Uwaga kierowco - "Łapki na kierownicę". Wzmożone kontrole policji do końca marca

 "Łapki na kierownicę" to akcja policyjna, która ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie niesie prowadzenie auta i jednoczesne przeglądanie treści z telefonu komórkowego, bądź rozmawianie z telefonem w ręku. Jaka grozi kara za prowadzenie auta z telefonem w ręku?

Rząd znosi opłatę ewidencyjną przy rejestracji pojazdów

Zniesienie opłaty ewidencyjnej pobieranej przez samorząd w związku z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania autami - m.in. takie rozwiązania zakłada projekt ustawy, o którego przyjęciu przez rząd poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Wynagrodzenia kierowców 2023. Jakie koszty dla przedsiębiorców?

Od 1 stycznia 2023  wzrosła stawka przeciętnego, prognozowanego wynagrodzenia kierowcy o ponad 1000 zł. Co to oznacza dla przewoźników? Konieczność wypłaty wyższych pensji. W jaki sposób przewoźnicy mogą poradzić sobie z rosnącymi kosztami? 

Dniówki w transporcie – rozliczenie w 2023 r.

Dniówki w transporcie nie są łatwym zapisem w umowie. Rozliczanie wynagrodzenia kierowcy w transporcie międzynarodowym, od czasu wprowadzenia zmian w lutym 2022 roku, budzi wiele wątpliwości. Wyzwaniem jest prawidłowe rozliczenie wynagrodzenia i przekazanie kierowcy informacji, ile faktycznie zarobi w danym miesiącu. 

Jak rozliczyć dniówki kierowców zgodnie z przepisami w 2023 r.?

W jaki sposób wynagrodzenie w formie dniówek, na które umawia się przedsiębiorca z pracownikiem, prawidłowo wprowadzać w dokumentacji pracowniczej tak, żeby było zgodne z polskimi i europejskimi przepisami? 

Dniówka kierowcy - rozliczenie w 2023 roku

Rozliczanie wynagrodzenia kierowcy w transporcie międzynarodowym, od czasu wprowadzenia zmian w lutym 2022 roku, budzi wiele wątpliwości i dla polskich przedsiębiorców stanowi jedno z kluczowych wyzwań w prowadzeniu biznesu. Dzisiaj większość przedsiębiorstw w pełni dostosowała się do przepisów w taki sposób, że lista płac zawiera nie tylko te wymagane przepisami prawa składniki, ale także dodatkowe premie i nagrody, które pozwalają dojść do oczekiwanego wynagrodzenia netto dla kierowcy. Wyzwaniem jest jednak prawidłowe rozliczenie wynagrodzenia i przekazanie kierowcy informacji, ile faktycznie zarobi w danym miesiącu. Rynek sam znalazł rozwiązanie i wśród pracodawców często spotykaną praktyką stało się podawanie kierowcom kwoty, jaką otrzymają za każdy dzień spędzony w trasie. W jaki sposób wynagrodzenie w formie dniówek, na które umawia się przedsiębiorca z pracownikiem, prawidłowo wprowadzać w dokumentacji pracowniczej tak, żeby było zgodne z polskimi i europejskimi przepisami? Czy są narzędzia, które te wyliczenia usprawniają i automatyzują? Na te pytania odpowiada ekspert Grupy Inelo, Mateusz Włoch.

Kierowcy najbardziej deficytowi, brakuje także specjalistów IT

Ostatnie badanie zawodów deficytowych dla województwa zachodniopomorskiego pokazuje, że to właśnie logistyka jest w najpilniejszej potrzebie - brakuje kierowców zawodowych i kierowców komunikacji miejskiej. Brakuje także pracowników w sektorze budowlanym oraz IT. Co więcej - braki odnotowywane są także w sektorze publicznym, w tym w ochronie zdrowia.

Eksperci: kierowcy poszukiwani, ale paczki w tym roku powinny dotrzeć na czas

Przed świętami Bożego Narodzenia masowo rośnie liczba ofert pracy tymczasowej dla kurierów, dostawców i kierowców - to w tym sektorze najbardziej gorący czas w roku.

W Polsce brakuje kierowców ciężarówek: nadzieja w edukacji i pracownikach z Azji

Na polskim rynku pracy brakuje aż 150 tys. zawodowych kierowców ciężarówek i autobusów. Przyczyną tej luki jest słabe zainteresowanie młodych Polaków pracą w zawodzie kierowcy oraz - spowodowany wojną - brak pracowników z Ukrainy.

MI pracuje nad kursami dla kierowców, którzy przekroczą 24 punkty karne

Resort infrastruktury pracuje nad kursami reedukacyjnymi dla kierowców, którzy otrzymali więcej niż 24 punkty karne - poinformował rzecznik prasowy MI Szymon Huptyś. Ukończenie kursu da kierowcy kolejną szansę. Jeśli jednak w ciągu pięciu lat ponownie przekroczy limit punktów, będzie traktowany jak osoba, która nigdy nie miała prawa jazdy.

Wyniki kontroli zawodowych kierowców. Wykryto liczne nieprawidłowości!

Kontrola zawodowa kierowców. 70 proc. kontroli wykazało, że zawodowi kierowcy nie mają zapewnionych przerw w pracy wynikających z unijnych przepisów. Wykryto też inne, liczne nieprawidłowości - wynika z informacji Głównego Inspektora Pracy przedstawionej sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.

Zatrudnienie kierowcy spoza Unii Europejskiej

O zatrudnianiu zawodowych kierowców spoza Wspólnoty Europejskiej opowiada Paweł Łazarewicz, prawnik z TC Kancelaria Prawna.

Wymagania dla kierowców w przewozach drogowych

Wymagania dla kierowców w przewozach drogowych - jakie są?

Jak rozliczyć koszty noclegu pracownika transportu w podróży służbowej?

Jakie są zasady rozliczania za nocleg w podróży służbowej kierowcy zatrudnionego w transporcie krajowym i międzynarodowym? Czy do takiego pracownika stosuje się zasady z Kodeksu pracy? Czym jest ryczałt za nocleg w podróży służbowej?

Diety przedsiębiorców (kierowców) z tytułu podróży służbowych a koszty podatkowe

Kierowca (indywidualny przedsiębiorca) świadczący w ramach działalności gospodarczej usługi transportowe ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość diet krajowych i zagranicznych (z tytułu podróży służbowych). Koszty te są ograniczone limitem diet przysługujących pracownikom.

Punkty karne za rozmowę przez telefon 2022

Punkty karne za rozmowę przez telefon 2022. Czy nowy taryfikator punktów karnych przewiduje "podwyżkę"? Tak i to solidną!

Brakuje kierowców zawodowych gotowych do podjęcia pracy

Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie są zgodni - w Polsce brakuje nawet 150 tysięcy kierowców zawodowych gotowych do podjęcia pracy. Brakuje chętnych do pracy na trasach międzynarodowych, ale i do pracy w komunikacji miejskiej.

Podwyżki mandatów, wolniejsza jazda? Nowy taryfikator działa?

Podwyżki mandatów, wolniejsza jazda? Kilkutysięczne mandaty miały zmusić kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Tylko czy to działa? Sprawdźmy.

Międzynarodowe prawo jazdy – co musisz wiedzieć?

Międzynarodowe prawo jazdy. Co musisz o nim wiedzieć? Jak je zdobyć? I do czego tak właściwie może być potrzebne? Sprawdźmy.

Podróż wakacyjna samochodem. Przygotuj siebie i... auto!

Podróż wakacyjna samochodem? To nie tylko przemyślenie trasy i organizacja noclegu. To również właściwe przygotowanie samochodu do wyjazdu.

Koszt wypadków drogowych. To miliardy złotych!

Koszt wypadków drogowych może być liczony w miliardach. I choć na polskich drogach jest mniej wypadków i ofiar, nadal jest wiele do zrobienia.

Zmiany w Kodeksie karnym. MS zmienia zdanie po publikacjach "DGP"

Wraca próg przepołowienia między wykroczeniem a przestępstwem przy kradzieży paliwa, miliony od pijanych kierowców nie zasilą Funduszu Sprawiedliwości, a sąd nie będzie musiał orzekać nawiązki na ten fundusz od sprawcy pobicia.

Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Przepisy i zasady

Okres próbny dla młodych kierowców 2022. Czy nowelizacja prawa o ruchu drogowym go wprowadziła? Trochę tak, a trochę nie.

Zmiany dla kierowców delegowanych

Zmiany dla kierowcy delegowanego już niedługo. Sprawdź co się zmieni!

REKLAMA