REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Karta kredytowa, Konsument

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zamiana karty kredytowej

Banki coraz częściej oferują karty kredytowe, które przejmują zadłużenie kart konkurencji. Proponowane warunki promocyjnych ofert są dużo lepsze od tych, które mieliśmy na starej karcie.

Nie trać karty z oczu

Korzystanie z kart jest bezpieczne. Jest jednak warunek: przestrzega się kilku prostych reguł, które zabezpieczają nas przed zagrożeniami.

Złote karty są dobre dla wyjeżdżających za granicę

Korzystanie ze złotej karty kosztuje rocznie od 125 do 250 zł (to nawet cztery razy więcej niż opłata za wydanie zwykłej karty kredytowej). Za taką opłatę klient otrzymuje dodatkowe usługi - głównie pakiety ubezpieczeniowe. Jednak nie każdemu posiadanie złotej karty się opłaca.

Bank nie może sam ustalać kursu walut

Regulamin karty kredytowej IKEA HSBC Bank Polska zawarła w regulaminie karty kredytowej IKEA postanowienia niezgodne z prawami konsumentów. Bank nie może w sposób dowolny ustalać kursu, po jakim będzie przeliczał wierzytelności wyrażone w walucie obcej na walutę polską.

REKLAMA

Karty platynowe bardziej dostępne

Banki coraz rzadziej pytają o źródło dochodów. Prestiżowe karty złote i platynowe stają się dostępne dla większej liczby Polaków.

Discover odkrywa polski rynek kart

Niepostrzeżenie na polski rynek wszedł jeden z największych na świecie wydawców kart – amerykański Discover. Jest obecnie właścicielem marki Diners Club. I choć na razie nie ma mowy o wydawaniu w Polsce kart Discover, to jednak Visa i MasterCard mają obecnie znacznie silniejszą konkurencję w naszym kraju.

Dzięki płatnościom kartami przedsiębiorca może zwiększyć przychody

Klienci dokonujący transakcji kartami z reguły wykazują skłonność do nabywania większej ilości towarów. Przekłada się to na dochód punktu akceptującego. Przy tego typu płatnościach występuje także sporo usług dodatkowych.

Karty w systemie motywacyjnym firmy

Karty płatnicze w przedsiębiorstwie mogą pełnić dodatkową funkcję motywacyjną. Oprócz kart firmowych, motywatorami mogą być również karty podarunkowe.

REKLAMA

Kilku posiadaczy karty głównej

W przypadku kart dla osób prywatnych warto rozróżnić karty dodatkowe od kart wydawanych dla współwłaścicieli rachunku. W tym przypadku mamy do czynienia z wydaniem na rzecz każdego ze współposiadaczy rachunku karty głównej.

Wniosek o kartę dodatkową

W przypadku kart płatniczych, których posiadaczami są osoby fizyczne, karty dodatkowe mogą być wydane zarówno na rzecz członków najbliższej rodziny (współmałżonek, rodzice, dzieci), jak i innych osób, których nie łączą z posiadaczem więzi rodzinne.

Wybór terminala dla nowej placówki

W nowej placówce konieczne jest rozważenie przede wszystkim, jak wygląda sytuacja w firmach prowadzących w okolicy działalność o zbliżonym profilu, w sytuacji gdy większość z nich wyposażona jest w terminale, wejście w posiadanie takiego urządzenia jest wręcz czynnością niezbędną.

Posiadacz i użytkownik

Definicje prawne tych podmiotów zawarte są w ustawie z 11 października 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych.

Karty płatnicze bezpieczniejsze od kont internetowych

Banki ponoszą odpowiedzialność tylko za nieautoryzowane korzystanie z elektronicznych kart płatniczych. Prawo nie mówi nic natomiast o odpowiedzialności banków za oszukańcze przelewy w Internecie.

Korzyści i koszty posiadania terminala

Jednym z pierwszych etapów podejmowania decyzji dotyczącej terminala, jest rozważenie korzyści, jakie może nam przynieść instalacja terminala i ocena, czy przewidywana ich skala jest zadowalająca z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Co-branded, czyli karty wspólnych marek

Karty wspólnych marek, nazywane też kartami co-branded, to karty wydawane przez banki we współpracy z inną instytucją partnerską, która posiada silną i zakorzenioną pozycję na rynku. Jeszcze kilka lat temu oferta takich kart w Polsce była bardzo uboga. Teraz już prawie każdy bank ma w ofercie kartę co-brandową.

Kiedy przedsiębiorca powinien zdecydować się na terminal płatniczy

Przy wyborze terminala akceptującego karty płatnicze należy wziąć pod uwagę liczbę klientów, którzy pytają o możliwość dokonania zapłaty w tej formie.

Podział kart płatniczych

Bankowe karty płatnicze dzielą się na karty: bankomatowe, debetowe, obciążeniowe, kredytowe i przedpłacone.

Karty chipowe bezpieczniejsze od magnetycznych

Wystawcy kart starają się popularyzować karty z mikroprocesorem, zapewniają one większe bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji niż zwykłe karty płatnicze. Sfałszowanie takiej karty jest praktycznie niemożliwe.

Jak sporządzić reklamację do sprzedawcy?

Każdy wie, że w przypadku, gdy jakaś rzecz się popsuje, to można na nią złożyć reklamację do sprzedawcy. Problem pojawia się kiedy trzeba ją sporządzić. Telefon do sklepu z informacją, że nasz sprzęt nie działa może czasem nie wystarczyć. Dobrze jest wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach, o których należy pamiętać podczas reklamowania towaru niezgodnego z umową.

Konsumenci na rynku energetycznym i telekomunikacyjnym

W ostatnich dniach odbyła się debata zorganizowana przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz Centrum Komunikacji Medialnej poświęcona sytuacji konsumentów na rynku telekomunikacyjnym oraz energetycznym. Przedmiotem dyskusji było m.in. przedstawienie bieżących problemów obu rynków regulowanych.

Różnice między kartami

Klient decydując się na kartę powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę korzyści wynikające ze sposobu rozliczania transakcji zawartych za jej pomocą.

Kryteria wyboru karty

Funkcjonalności poszczególnych kart płatniczych sprawiają, iż należycie wykorzystywane mogą się stać wygodnym i efektywnym instrumentem zarządzania finansami zarówno domowymi jak również, w przypadku kart firmowych, budżetu przedsiębiorcy. Warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniej karty.

Jak wykorzystywać karty płatnicze w firmie

Z kart płatniczych firma może korzystać na wiele sposobów. Można nimi dokonywać transakcji płatniczych płacić za towary i usługi, wybierać pieniądze z bankomatu a także wyposażyć w nie pracowników, którzy często podróżują.

Bezpieczeństwo firmowych kart

Karta w firmie nie tylko daje możliwość płacenia za towary i usługi w formie bezgotówkowej. Dołączane są do nich coraz bardziej rozbudowane pakiety usług dodatkowych i ubezpieczenia.

Kary dla zapominalskich

Banki naliczają kary za przekroczenie terminu spłaty karty nawet o jeden dzień. Dodatkowo kosztuje też przekroczeniu limitu kredytowego.

Opłata za użytkowanie karty kredytowej

Karta kredytowa, na której zadłużenie jest spłacane w całości i w terminie, też kosztuje. Za korzystanie z niej banki pobierają opłaty roczne. Można ich jednak uniknąć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty

Karty chipowe

Karty chipowe zapewniają większe bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji niż zwykłe karty płatnicze, dlatego wystawcy kart starają się o jak największe ich upowszechnienie.

Karty bankowe i klubowe

Karty można podzielić w zależności od nazw wydawców, którzy są skupieni w dwóch międzynarodowych systemach. Visa International, MasterCard i Japan Credit Bureau należą do zdecentralizowanego systemu bankowego. American Express i Diners Club do zcentralizowanego systemu klubowego.

Karty dla firm

Karty kredytowe dla firm przegrywają konkurencję z kartami obciążeniowymi. Głównie za sprawą dużych firm. Dla małych i średnich firm karty kredytowe mogą być bardzo atrakcyjnym produktem.

Karta kredytowa zamiast obciążeniowej

Promocyjne oferty banków zachęcają do zamiany kart obciążeniowych na kredytowe, twierdząc, iż karty kredytowe dają posiadaczom większe możliwości.

Spłata karty na raty

Niektóre banki rozkładają spłatę zakupów opłaconych kartą kredytową na równe raty. Jest to najprostszy sposób uzyskania kredytu ratalnego.

Duplikat karty

W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia karty, trzeba skontaktować się z bankiem.

Karta dodatkowa

Do głównej karty kredytowej może być wydana karta dodatkowa. Można na niej ustalić dzienny limit transakcji zarówno bezgotówkowych, jak i gotówkowych.

Aktywacja karty

Każdą nową kartę kredytową trzeba aktywować. Tylko wtedy będzie można z niej korzystać. Procedura ta zabezpiecza przed nieuprawnionym użyciem karty, zanim trafi ona w nasze ręce.

Jak korzystać z karty

Płacenie kartą kredytową oznacza zaciągnięcie kredytu w banku. Może być on bardzo opłacalny, ale tylko wtedy, gdy spłaci się go w terminie.

Składamy wniosek o kartę kredytową

Karta kredytowa na ogół nie jest przypisana do posiadanego konta osobistego, nie jesteśmy więc skazani na własny bank. Oferta konkurencji jest bardzo szeroka.

Czy warto mieć kartę kredytową

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie szybkiego prawie bezpłatnego kredytu na okres nawet kilku tygodni. Jednak wybierając kartę trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty i koszty nie spłaconego w porę zadłużenia.

Koniec darmowych torebek foliowych w sklepach

Istnieją propozycje zmiany przepisów, zgodnie z którymi torebki foliowe, w które pakujemy zakupy będą kosztować 20 gr. W tej chwili przyjemność ta jest darmowa. Dodatkowo sklepy będą musiały przyjmować wszystkie opakowania wielokrotnego użytku.

Reklamacja do sprzedawcy czy do gwaranta

Jeśli zakupiliśmy towar w celu niezwiązanym z działalnością zawodową bądź gospodarczą mamy do wyboru dwa sposoby jego reklamowania. Od nas zależy, czy wybierzemy reklamację do sprzedawcy czy do gwaranta. Zanim podejmiemy decyzję warto wiedzieć, który z nich jest korzystniejszy.

Uczestnicy rynku konsumenckiego

Często mamy wrażenie, że każdy kto nabywa jakieś dobra materialne, jest stroną umowy cywilnoprawnej, powinien nazywać się konsumentem. Niestety nie wszyscy uczestnicy rynku konsumenckiego mają takie same prawa i obowiązki.

Co to są stałe polubowne sądy konsumenckie

Stałe polubowne sądy konsumenckie, działające przy wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej, powołane są do rozstrzygania sporów o prawa majątkowe wynikłe z umów sprzedaży produktów i świadczenia usług zawartych pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami na podstawie zawartej między nimi umowy.

Samo wysłanie karty nie wystarczy

Mam zamiar oddać kartę kredytową, ponieważ w innym banku proponują mi znacznie lepsze warunki. Czy wystarczy, jeśli wyślę kartę przesyłką poleconą?

Samo wysłanie karty nie wystarczy

Mam zamiar oddać kartę kredytową, ponieważ w innym banku proponują mi znacznie lepsze warunki. Czy wystarczy, jeśli wyślę kartę przesyłką poleconą? 

Czy można odwołać polecenie zapłaty?

Wyraziłam zgodę, by rachunki za telefon obciążyły moje konto w formie polecenia zapłaty. Ponieważ obciążono mój rachunek za dużą kwotą, chcę z tego zrezygnować. Czy mogę zerwać umowę? Czy zrealizowaną już przez bank operację polecenia zapłaty można cofnąć?

Kiedy można zmienić cenę za wycieczkę

Coraz częściej możemy spotkać się z taką praktyką biur podróży, zgodnie z którą tuż przed wyjazdem jesteśmy wzywani do dopłaty za wycieczkę. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? W jakim terminie cena wycieczki może ulec zmianie?

Czy można zmienić uczestnika wycieczki?

Wykupiłam wycieczkę, jednakże z przyczyn zawodowych nie mogłam w niej uczestniczyć. Postanowiłam więc, że na moje miejsce pojedzie córka. Kiedy zgłosiłam ten fakt do biura podróży, otrzymałam informację, że zamiana nie jest możliwa, bo do wycieczki pozostały trzy dni, a umowa wyraźnie stanowi, że zmiana uczestnika może nastąpić nie później niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Czy w takiej sytuacji biuro podróży mogło odmówić wyjazdu moje córce?

Czy konsument musi udowodnić niezgodność towaru z umową

Zdarzyło ci się złożyć reklamacje z tytułu niezgodności towaru z umową i nie została ona uznana, ponieważ minęło 6 miesięcy od momentu zakupu reklamowanej rzeczy? Przekonaj się czy takie postępowanie sprzedawcy jest uzasdnione.

Umowa o usługę turystyczną - treść

Umową o świadczenie usług turystycznych jest umowa z biurem podróży dotycząca wykupienia wycieczki, wczasów, kolonii czy obozu. Konsument powinien zwrócić uwagę czy jest ona sporządzona w formie pisemnej.

Zwrot towaru

Możliwość zwrotu towaru to doskonałe rozwiązanie sytuacji, gdy zrobimy zakupy pod wpływem impulsu albo bardzo przekonującego sprzedawcy.

REKLAMA