REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szukasz mieszkania? W Warszawie do kupienia jest 18 000 mieszkań

Poszukiwane są tradycyjnie już mieszkania dostarczające maksymalną użyteczność za jak najniższą cenę. Najchętniej wciąż sprzedają się lokale dwupokojowe (do 45 m2) i trzypokojowe mieszkania (optymalnie 60 m2). Średnia cena mieszkań dostępnych w ofercie w siedmiu głównych miastach w Polsce na koniec maja 2011 roku sięgała 7193 zł/m2 i była o 1,7% wyższa od cen odnotowanych na koniec kwietnia 2011. Na chwile obecną Wrocław jest trzecim po Warszawie i Krakowie miastem, w którym deweloperzy tak intensywnie inwestują.

Osiedle Srebrne Stawy: największa inwestycja deweloperska na Śląsku

W Bytomiu powstaje nowe osiedle domów jednorodzinnych. Inwestycja Armada Development obejmuje niemal 100 ha terenów po kopalni KWK Szombierki i zakłada oprócz zabudowy mieszkaniowej m.in. adaptację zabytkowej wieży Szybu „Krystyna” oraz budowę pola golfowego. Materiały potrzebne do wzniesienia budynków dostarczy Röben.

Sokratesa Park, Warszawa: I etap zakończony

Wiecha na budynku Sokratesa Park symbolicznie zakończyła realizację stanu surowego I etapu osiedla mieszkaniowego na warszawskich Bielanach. W 13 miesięcy powstały dwa budynki z 297 mieszkaniami, jednokondygnacyjny garaż podziemny na 274 samochody i naziemny parking (24 miejsca postojowe). Projekt realizowany jest przez Warszawski Oddział HOCHTIEF Polska na zlecenie spółki Sokratesa Development.

Czy w ogóle powstanie Miasteczko Ursus?

Plany budowy Miasteczka Ursus spółka Celtic Property Developments zaprezentowała jeszcze w lutym tego roku. Na niemal 60 ha (zakupionych przez spółkę w 2006 od syndyka dawnych zakładów Ursus) w przeciągu 15 lat ma powstać 10 tys. mieszkań. W maju minister Waldemar Pawlak zainterweniował w tej sprawie u prezydent Warszawy. Analiza Ministerstwa Gospodarki wskazuje, że zmiany funkcji tej części dzielnicy Ursus z przemysłowo-usługowej na mieszkaniową dokonano z naruszeniem prawa.  Czy powstanie Miasteczko Ursus?

REKLAMA

Nowa Wileńska: Twoje pierwsze mieszkanie?

W warszawskiej inwestycji Nowa Wileńska (przy alei Solidarności, koło Pomnika Czterech Śpiących) deweloper proponuje 142 mieszkania. Większość stanowią lokale o  powierzchni do 75 m2 - szukający swojego pierwszego M będą mogli zaciągnąć kredyt z rządowa dopłatą w ramach programu Rodzina na Swoim.

Kto wybiera sołtysa?

Sołtys – organ wykonawczy w sołectwie, powoływany jest przez zebranie wiejskie. Do jego zadań należy m.in. reprezentowanie mieszkańców na zewnątrz, a także wykonywanie uchwał zebrania wiejskiego, rady gminy i zarządzeń wójta.

Czym jest zebranie wiejskie?

Zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym sołectwa. Szczegółowy zakres jego obowiązków określa statut. Jednak jednym z ważniejszych zadań zebrania wiejskiego jest wybór sołtysa i rady sołeckiej.

Czym zajmuje się sołectwo w gminie?

Sołectwo może zostać powołane z inicjatywy rady gminy lub jej mieszkańców. Głównym jego zadaniem jest wspieranie gminy w jej działalności. Szczegółowe zasady funkcjonowania sołectwa zawiera jego statut.

REKLAMA

Czy cudzoziemiec może zostać zatrudniony w samorządzie terytorialnym?

Cudzoziemiec może rozpocząć pracę w urzędzie, jednak wyłącznie na stanowiskach usługowych czy pomocniczych. Nie może pełnić funkcji choćby pośrednio związanej z wykonywaniem władzy publicznej. Jakie warunki musi spełnić?

Kto może zostać wójtem w gminie?

Wójtem może zostać wyłącznie osoba spełniająca określone warunki, przewidziane w przepisach prawnych. Jakie wymogi muszą zostać spełnione, by zostać wybranym wójtem?

Co to są opłaty lokalne?

Rada gminy pobiera od jej mieszkańców różnego rodzaju podatki i opłaty, w tym m.in. podatek od nieruchomości, ale i opłaty lokalne, takiej jak opłatę targową czy klimatyczną. Jakie inne opłaty lokalne może pobierać gmina? Jaka jest ich wysokość?

Osiedle Słoneczny Park

Ok. 7 km od warszawskiego Bemowa, w okolicy Kręczki–Kaputy, na obszarze 50 ha powstaje osiedle Słoneczny Park. W I etapie realizacji osiedla wybudowano 11 budynków.  Tylko w samą infrastrukturę zewnętrzną osiedla deweloper JW Construction zainwestował prawie 36 mln zł. Mieszkania, w sumie 376 lokale (od 29 do 88 m2) są w sprzedaży już od lutego tego roku. Ceny zaczynają się od 5450 zł z m2.

Wronia 45: nowa inwestycja w centrum stolicy

Wronia 45, budynek mieszkalno-komercyjny, powstanie w centrum Warszawy  - pomiędzy ulicą Towarową a aleją Jana Pawła II. Zgodnie z podpisaną 23 maja 2011 umową inwestycję realizuje J.W. Construction S.A. Przekazanie inwestycji Wronia 45 do użytku planowane jest na II kwartał 2013.

Za co pobierane są opłaty w przedszkolu gminnym

Gmina, która jest organem prowadzącym przedszkole, musi bardzo precyzyjnie określić, za co i w jakiej wysokości pobiera opłatę w danej placówce. Musi też pamiętać, że nie można obciążać opłatami rodziców tych dzieci, które korzystają z przedszkola jedynie w ciągu 5 godzin dziennie realizacji podstawy programowej.

Kto jest zwolniony z opłaty uzdrowiskowej?

Opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób, które w celach wypoczynkowych lub zdrowotnych przebywają w miejscowościach uzdrowiskowych. Nie każdy jednak jest obowiązany uiścić tą opłatę. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje zwolnienia.

Kto jest zwolniony z podatku leśnego?

Podatek leśny muszą uiszczać między innymi właściciele i użytkownicy wieczyści lasów, chyba że zostali na mocy ustawy bądź uchwały rady gminy zwolnieni od zapłaty podatku. Kto jest zwolniony z zapłaty podatku? Jakie kompetencje w tym zakresie posiada rada gminy?

1000 domów w Książenicach

W okolicy Grodziska Mazowieckiego, na 140 ha powstaje małe, samowystarczalne miasteczko na 1000 domów. Koncepcja urbanistyczna nowego osiedla nawiązuje do założeń miast-ogrodów, które cechuje samowystarczalność pod względem ekonomicznym i kulturalnym, znaczny udział terenów zielonych w ogólnej powierzchni miasta i ograniczona liczba mieszkańców. Inwestor - Mazowieckie Towarzystwo Gospodarcze Agri-Rol S.A. - oferuje domy wolno stojące i w zabudowie bliźniaczej.

Osiedle Alpha, Warszawa: 4 czerwca Dniem Otwartym

Szukasz mieszkania? Sprawdź propozycję RED Real Estate Development - 4 czerwca deweloper organizuje Dzień Otwarty osiedla Alpha, realizowanego w kilku etapach w warszawskich Skoroszach. Ceny mieszkań mieszczą się w ramach programu Rodzina na Swoim.

Urząd Stanu Cywilnego w Internecie czyli PLUSC

Platforma Usług Stanu Cywilnego (PLUSC) ma umożliwić internautom pozyskiwanie informacji dotyczących spraw załatwianych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Skorzystają więc Ci, którzy chcą zawrzeć związek małżeński lub którym urodziło się dziecko.

Apartamentowiec WaterLane, Gdańsk

Apartamentowiec WaterLane powstaje przy ul. Szafarnia 11 w Gdańsku. Projekt realizowany jest w dwóch etapach, z których pierwszy oddany będzie do użytkowania już jesienią 2011, drugi - rok później. W ramach inwestycji powstanie łącznie 148 apartamentów, większość z widokiem na Motławę, Stare Miasto i Marinę. Inwestorem WaterLane jest AV Szafarnia Sp. z o.o. (spółka córka Vitania Group), generalnym wykonawcą Hochtief Polska S.A

Apartamenty: Kwartał Kamienic, Gdańsk

Kwartał Kamienic to luksusowy kompleks apartamentów, budowanych w wysokim standardzie. W samym sercu Głównego Miasta w Gdańsku, naprzeciw kościoła św. Jana, zaledwie 200 m od historycznego Żurawia oraz 300 m od Bazyliki Mariackiej, powstają kamienice z apartamentami o powierzchniach od 30 do 99 m². Zakończenie budowy planowane jest na III kwartał 2012 r. Już ponad 25% spośród 90 apartamentów zostało sprzedanych.

Ile zarobisz na nieruchomości?

Bez wątpienia warto kupować nieruchomość z myślą o jej późniejszym odsprzedaniu. Powinna więc być ona na tyle atrakcyjna, aby w przyszłości łatwo znalazła kolejnego nabywcę i została sprzedana za dobrą cenę. Jak wygląda obecnie rynek? Na jakie zyski w przyszłości liczą obecni właściciele nieruchomości, a ile w rzeczywistości zarobią na swojej np. mieszkaniowej inwestycji?

Mieszkanie "pod klucz" - warto?

Stan "pod klucz" to rozwiązanie, na które osoby inwestujące w nowe mieszkanie decydują się coraz częściej. W modelu tym, w odróżnieniu od standardu deweloperskiego, który wymaga dodatkowego nakładu pracy, otrzymujemy całkowicie wykończone pomieszczenia naszego nowego M. W przypadku opcji „pod klucz” wykończenie mieszkania można sfinansować z kredytu hipotecznego - jest to wtedy element ceny mieszkania.

Ponad 1000 mieszkań "do wzięcia"

Chcesz kupić mieszkanie w Warszawie? 28 maja firma Dolcan organizuje Dzień Otwartych Drzwi swoich osiedli. W biurze firmy, na terenie inwestycji Skierniewicka City zapoznać się będzie można z całą stołeczną ofertą dewelopera. To 13 inwestycji. W sumie ponad 1000 mieszkań - z rynku budownictwa wielorodzinnego i apartamentów. Są to projekty zlokalizowane w Warszawie, jak: Osiedle Tęczowe, Osiedle Biruty czy Ogrody Ochota oraz inwestycje położone na obrzeżach stolicy - osiedle Orla i Powstańców w Ząbkach, osiedle Magenta w Rembertowie.

Kiedy zasiłek na dziecko jest nienależny?

Rodzic otrzymujący zasiłek na dziecko musi go zwrócić gminie wraz z odsetkami, jeżeli poprawi się jego sytuacja dochodowa lub nabędzie prawa do świadczeń za granicą. Co może zrobić rodzic, gdy zostanie zobowiązany do zwrotu zasiłku?

Wakacyjne nieruchomości: kierunek Cypr

Rośnie wśród Polaków zainteresowanie inwestowaniem w zagraniczne nieruchomości. Do tej pory hitem był Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w Europie Hiszpania i Bułgaria. Jednak wydarzenia z początku roku skutecznie odstraszyły inwestorów od państw Afryki Północnej. W Hiszpanii wraz z nadejściem kryzysu finansowego rynek nieruchomości stał się wyjątkowo niestabilny. Jakim krajem warto się teraz zainteresować? Dobrym przykładem może być  Cypr. Dlaczego?

Dolcan buduje mieszkania dostępne dla wszystkich - nowy trend na rynku?

Brak schodów i progów, szerokie drzwi wejściowe i wewnętrzne - w pięciu warszawskich osiedlach firmy Dolcan: Rudy Rydz, Konik Polny, Czerwona Jarzębina, Pasikonik i Kamyk Zielony powstaną mieszkania zaprojektowane dla wygody osób nie w pełni sprawnych. Ceny mieszkań zaczynają się od 5500 zł za m2, czyli np. 50-metrowe mieszkanie w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych kupić można wraz z działką w cenie 275 000 zł.

Wynajem w systemie condo - ile zyskujesz, ile tracisz?

Zakup pokoju/apartamentu pod wynajem w systemie condo to forma inwestycji w nieruchomości hotelowe. Właściciel danego lokalu może liczyć na zyski z tytułu jego wynajmu w ramach condo hotelu, ma także możliwość pobytu w swoim apartamencie w ramach tzw. pobytu właścicielskiego. Czy na wakacjach pod własnym dachem można zaoszczędzić? Jaki zysk przynosi wynajem?

Na wycięcie jakich drzew nie jest wymagane pozwolenie?

Choć zasadą jest, że na wycięcie drzewa z terenu nieruchomości nie jest wymagane pozwolenie, ustawa o ochronie przyrody przewiduje kilka wyjątków. Wskazuje ona takie sytuacje, kiedy na usunięcie drzewa nie jest wymagane pozwolenie, a co za tym idzie – nie pobiera się opłat.

Apartamenty: Rezydencja Park, Mielno

Inwestor Mielno Holding – Firmus Group kończy właśnie budowę projektu Rezydencja Park w Mielnie. Gotowe do zamieszkania apartamenty deweloper przekaże z początkiem wakacji. W sprzedaży pozostały już tylko 4 apartamenty w wysokim standardzie wykończenia.

Zakres uprawnień zarządcy nieruchomości gminnej

Jednostka budżetowa A użytkuje budynek oddany jej przez urząd miasta w trwały zarząd. Chciałaby udostępnić część pomieszczeń jednostce B i obciążać ją kosztami eksploatacji budynku. Jaką umowę powinna zawrzeć i w jaki sposób obciążać kosztami jednostkę B? Jednostka budżetowa A chciałaby otrzymywać wyłącznie zwrot wydatków, np. kosztów energii gazu, i nie pobierać dodatkowych opłat. Czy ewentualny zwrot wydatków jest jej dochodem i powinien zostać odprowadzony do gminy?

Terma Bania na Podhalu

Terma Bania – to powstający w Białce Tatrzańskiej kompleks łączący m.in. baseny termalne, aquapark i komfortowe SPA. Otwarcie obiektu planowane jest na połowę czerwca 2011. Projekt powstaje w oparciu o krajowy, prywatny kapitał, a pomysłodawcą inwestycji jest Józef Dziubasik, zarządca białczańskich stoków.

Osiedle Przy Wspólnej w Sulejówku

Osiedle Przy Wspólnej w Sulejówku (przy al. Piłsudskiego, róg ul. Wspólnej) to dwa czteropiętrowe budynki. Budowa I etapu już się rozpoczęła, a oddanie mieszkań do użytku zaplanowane jest na I kwartał 2012 r.

Osiedle Akropol, Warszawa: ruszyła budowa, ruszyła sprzedaż

Osiedle Akropol to inwestycja spółki Dom Development. Na zielonym warszawskim Bemowie, przy ul. Hery, powstanie 366 mieszkań. Osiedle ma być gotowe w IV kwartale 2012 roku.

Wrocław: w budowie Osiedle Mieszczańskie II

Trwa budowa II etapu Osiedla Mieszczańskiego we Wrocławiu. W ramach inwestycji powstaną dwa budynki, w których znajdzie się 245 mieszkań.  Przewidywany termin oddania nieruchomości to maj 2012 r.

Szukamy domu: szeregowiec czy bliźniak?

Szeregowiec i bliźniak to dobra alternatywa dla wolno stojących domów jednorodzinnych. Na pewno tańsza - patrząc na dzisiejsze ceny gruntów i koszty samodzielnej budowy domu.

Inwestycje w nieruchomości: Niemcy - dobre miejsce?

Choć ostatni wzrost cen obniżył zyskowność z inwestycji mieszkań pod wynajem to jednak w dłuższym terminie niewątpliwie nadal może być to atrakcyjne rozwiązanie. Dlaczego?

Osiedle Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce

J.W. Construction Holding S.A. uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego etapu inwestycji Zielona Dolina. Osiedle powstanie na Białołęce, w sumie będzie liczyło ponad 1400 mieszkań.

Kto nadzoruje strażników gminnych?

Po zmianach, jakie zaszły w zakresie trybu sprawowania nadzoru nad strażą gminną, zwiększony został wpływ wojewody na kształt kontroli. Kto dokonuje czynności kontrolnych? Czym jest wystąpienie pokontrolne?

Osiedle Konstancja: dom plus samochód?

W czerwcu 2011 Globe Trade Centre S.A. (GTC) odda do użytku 37 domów jednorodzinnych i bliźniaczych Osiedla Konstancja - przy wjeździe do podwarszawskiego Konstancina-Jeziornej, ok. 16 km od centrum stolicy. Część z nich jest jeszcze dostępna w sprzedaży. Dzień Otwarty: 21 maja.

A może Osiedle Kalinowe?

Na Osiedlu Kalinowym w Rokietnicy na klientów czekają ostatnie 24 dwu- i trzypokojowe lokale o powierzchni od 52 do 64 m2. Inwestycja objęta jest rządowym programem Rodzina na Swoim. Generalnym wykonawcą obiektu jest Hochtief Polska S.A.

Trwa ustalanie wysokości opłat za wpis do rejestru żłobków

Uzyskanie wpisu do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych podlega opłacie określanej przez uchwały rad gmin.

Finansowanie inwestycji przy nowej definicji długu

Przepisy o nowej definicji długu są najprawdopodobniej niekonstytucyjne. Jednak zanim Trybunał Konstytucyjny zajmie się nimi, samorządy muszą szukać takich sposobów finansowania inwestycji, które nie powiększają zadłużenia liczonego według nowych zasad. Jedną z takich możliwości są obligacje przychodowe.

Rusza budowa Praga Square

Pod koniec maja na warszawskim Bródnie ruszy budowa Praga Square. Inwestor - Unidevelopment Sp. z o.o. - ma już pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Przewidywana data  oddania do użytku budynku - wrzesień 2012. Uwaga: wraz z rozpoczęciem budowy ruszy również sprzedaż mieszkań.

Hiszpańskie osiedle w Warszawie

Osiedle Mozaika Mokotów (Warszawa, przy ul. Cybernetyki) wchodzi w II etap realizacji. Gotowe są już dwa budynki - czyli 143 mieszkania oraz 14 lokali usługowych. W sprzedaży dostępne są mieszkania o powierzchni od 37 do 140 mkw.

Rezydencja Kościuszki w Piastowie - mieszkania będą gotowe do końca 2011

Rezydencja Kościuszki znajduje się w centralnej części sąsiadującego od południowego zachodu z Warszawą Piastowa - przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Kościuszki. Kompleks tworzą dwa czteropiętrowe budynki - łącznie 200 mieszkań o powierzchni od 25 do 90 mkw. Realizowany właśnie II i ostatni etap inwestycji ma zostać zakończony do końca 2011 roku.

Mniej posterunków policji

W marcu w samym województwie mazowieckim zamknięto kilkanaście posterunków policji. Brakuje dokładnych danych ile posterunków zniknęło od początku roku.

Kim jest asystent rodziny?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa ma przede wszystkim na celu pomoc rodzinom, które mają kłopoty wychowawcze oraz zmienić system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Ustawa wprowadza funkcję tzw. asystenta rodziny, który ma pomagać nie tylko w problemach wychowawczych, ale również w codziennych sprawach.

Zmiana zasad przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych – projekt

Rząd postanowił zintensyfikować działania mające na celu ułatwienie procedowania w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. W tym celu postanowiono zmienić nieco przepisy prawa dotyczące wydawania decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowych regulowane przez ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Kiedy można dokonać ekshumacji?

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie przechowywania zwłok i szczątków, określa warunki, w jakich powinna być dokonywana ekshumacja. Jakie to warunki?

REKLAMA