REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wójt oraz minister właściwy do spraw rodziny administratorami danych osobowych

Ośrodek pomocy społecznej nie jest administratorem zbiorów danych prowadzonych w celu obsługi wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny. Administratorem danych jest w tym przypadku gmina.

Bitcoin i inne kryptowaluty – ujęcie rachunkowo-podatkowe

Technologia pędzi w sposób ciągły każdego dnia. Wczorajsze nowości są dzisiejszą rzeczywistością, także rzeczywistością rachunkową. Kryptowaluty na stałe i w coraz szerszych obszarach życia gospodarczego wkraczają do Polski.

Kryptowaluty, czyli gorączka złota XXI wieku

Na przestrzeni ostatnich miesięcy kursy kryptowalut (np. bicoina) biły kolejne rekordy, rozpalając wyobraźnię inwestorów. Inwestycje w kryptowaluty mają coraz więcej zwolenników. Polskie giełdy zwiększają obroty, a kryptowaluty wprowadzają do swojej oferty nawet uznane domy maklerskie. Eksperci przypominają jednak, że to młody rynek, który podlega dużym wahaniom i narażony jest na spekulacje.

Ogólny system zachęt inwestycyjnych w Turcji

System zachęt inwestycyjnych ma na celu promowanie i wspieranie inwestycji zarówno krajowych jak i zagranicznych, aby zmniejszyć zależność od importu dóbr pośrednich kluczowych branż strategicznych kraju oraz wyeliminować dysproporcje regionalne w kraju przez kierowanie takich inwestycji do zagrożonych regionów.

REKLAMA

Zmiany w podziale terytorialnym Polski już w 2018 r.

Już w 2018 r. w Polsce będziemy mieć nowy podział terytorialny. Zmiany ma odczuć ponad 117,4 tys. obywateli. Zmienić mogą się chociażby granice miasta Ostrołęka.

Obowiązek sporządzania sprawozdania w zakresie podatków lokalny

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie obowiązku sporządzania przez organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego corocznego sprawozdania podatkowego. Głównym celem tego rozwiązania jest ułatwienie gminom prowadzenia własnej polityki podatkowej.

Czy gminy zapłacą za przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne?

Gminy nie zapłacą już za przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne. Prawdopodobnie dodatkowe koszta będą ponosić mieszkańcy.

Dofinansowanie na innowacje w sektorze rolno-spożywczym i leśnym

Firmy planujące prace badawczo-rozwojowe mogą uzyskać dofinansowanie w ramach takich projektów jak Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR) oraz Regionalne Programy Operacyjne poszczególnych województw (RPO). Jednakże od tego roku po raz pierwszy będzie można ubiegać się o dofinansowanie prac badawczych oraz wdrożenie ich wyników również w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

REKLAMA

Likwidacja liceum ogólnokształcącego

W gminie zlikwidowano liceum ogólnokształcące prowadzone przez powiat. Jednak ze względu na prośby mieszkańców, których dzieci miałyby dojeżdżać do najbliższego liceum ok. 50 km, władze gminy postanowiły sfinansować działalność liceum ogólnokształcącego prowadzonego przez jakikolwiek inny podmiot. W związku z tym podjęto uchwałę w sprawie finansowania zarówno powstania, jak i bieżącej działalności takiej placówki oświatowej w formie dotacji celowej. Czy takie działanie jest prawidłowe?

Zmiany w Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych

Pieniądze zgromadzone na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych będzie można przeznaczyć chociażby na wkład własny przy zakupie nieruchomości.

Nieodpłatne nabycie nieruchomości gruntowej

Zdaniem Wojewody Lubelskiego nieodpłatne nabycie nieruchomości gruntowej nie wykracza poza zakres zwykłego zarządu, zatem jest to uprawnienie wójta gminy, gdyż do jego kompetencji należy gospodarowanie mieniem komunalnym.

Wielka Brytania wciąż przyciąga inwestycje, firmy i Polaków

Wielka Brytania została najatrakcyjniejszym europejskim kierunkiem inwestycyjnym 2016 roku i najpopularniejszym krajem wśród planujących emigrację Polaków. Brexit nie spłoszył także firm działających na Wyspach, a ponad 40 proc. polskich przedsiębiorstw myślących o optymalizacji jest wciąż zainteresowanych uzyskaniem rezydencji podatkowej w Zjednoczonym Królestwie. Padł również rekord liczby wniosków rezydencyjnych złożonych przez Polaków.

Polska odnotowuje wzrost inwestycji zagranicznych

W ubiegłym roku Polska po raz pierwszy od 2008 r. znalazła się w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych. Tak wynika z badania „Atrakcyjność inwestycyjna Polski”, przeprowadzonego przez firmę doradczą EY.

Ważne zmiany w prawie dla inwestorów od 1 czerwca 2017 r.

W dniu 1 czerwca 2017 r. wejdą w życie nowe zasady solidarnej odpowiedzialności inwestora wobec podwykonawców za zapłatę wynagrodzenia oraz zasady zabezpieczania roszczeń w zakresie ustanowienia zakazu zbywania nieruchomości.

Działki zajęte pod drogę przez gminę

Właścicielowi działki zajętej przez gminę przysługuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim wypłacane jest na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Właściciel działki może domagać się należnego wynagrodzenia przed sądem powszechnym.

Wzrost gospodarczy w 2017 r.

Wzrost gospodarczy w 2017 r. może zbliżyć się do 4 proc. Czy oznacza to początek boomu gospodarczego?

Wzrasta liczba inwestycji zagranicznych w Polsce i Europie

W minionym roku w Europie odnotowano rekordową liczbę inwestycji zagranicznych, które wiążą się z powstaniem nowych miejsc pracy. Powstało blisko 6 tys. nowych projektów, co oznacza wzrost o 15% rok do roku, na które przypada co najmniej 259 673 miejsc pracy – to wzrost o 19% rdr. Najpopularniejszymi kierunkami inwestycyjnymi były: Wielka Brytania, Niemcy i Francja. W pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych znalazła się Polska.

Odległość przedszkola od miejsca zamieszkania dziecka

Rzecznik Praw Dziecka wypowiedział się na temat umiejscowienia dziecka 3 letniego w przedszkolu daleko od domu. W tym roku 3 latki muszą się dostać do przedszkola, ale gmina może wskazać przedszkole znajdujące się na drugim końcu miasta.

Komu państwo może dopłacić do czynszu?

Dodatki mieszkaniowe w Polsce mają niewielką wartość (średnio 204 zł/m-c w 2015 r.), ale są dość popularne i łatwe do uzyskania. Taką państwową dopłatę do kosztów utrzymania lokalu lub domu, otrzymuje około 370 000 polskich gospodarstw domowych. Liczba i wartość wypłacanych dodatków (ok. 0,90 mld zł w 2015 r.) zapewne byłaby większa, gdyby wszystkie uprawnione osoby wiedziały o przysługującej im pomocy mieszkaniowej. W związku z tym, warto pokrótce przedstawić zasady przyznawania i obliczania dodatków mieszkaniowych, które niestety są dość skomplikowane.

Walki z dopalaczami ciąg dalszy

Sklepy z dopalaczami są sporym problemem. Miasta nadal z nimi walczą. Największą kreatywnością wykazali się prawnicy w Łodzi, którzy postanowili zaatakować sprzedawców pozwami o immisję. Łódzcy prawnicy powołują się m.in. na spadek wartości sąsiadujących nieruchomości.

Selektywna zbiórka odpadów - za co gmina może dostać karę?

Rozporządzenie ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów wchodzi w życie już 1 lipca 2017 r. Gminy mają liczne problemy interpretacyjne. Nie wiadomo chociażby co robić jak jedna gmina zawarła kilka umów z firmami wywozowymi.

Nowy projekt ustawy o REIT-ach już w maju

Czy wprowadzenie REIT-ów, czyli funduszy nieruchomościowych korzystnie wpłynie na rynek nieruchomości?

Korekta deklaracji VAT - czynności dokonywane między jednostkami gminy

W jaki sposób powinno się ująć czynności dokonywane pomiędzy jednostkami gminy w korekcie deklaracji VAT?

Dowóz dzieci do przedszkola - PIT 8C

Gmina ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport oraz opiekę podczas przewozu dziecka. Należy pamiętać, że generalnie droga 5 - latka z domu do przedszkola nie powinna przekraczać 3 km.

Mobilny dowód osobisty - pilotaż w maju 2017

Już w pierwszej połowie maja wiele dokumentów zostanie przeniesionych z formy papierowej i plastikowej do cyfrowej, zaś cały system mID zostanie przetestowany w trzech polskich miastach: Łodzi, Ełku i Koszalinie.

Sprawa dochodów jednostek samorządu terytorialnego umorzona

Sprawa dotycząca przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego umorzona przez Trybunał Konstytucyjny. Chodziło dokładnie o zapisy dotyczące procentowego udziału gmin we wpływach podatkowych.

Podatek od nieruchomości 2017 r.

Podatek od nieruchomości ma charakter lokalny, jest pobierany przez organ samorządu gminnego. Rada gminy w drodze uchwały ustala jego wysokość. Podatek ten został uregulowany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Wycinka drzew na własnej posesji w 2018 r.

Przepisy dotyczące wycinki drzew na własnej posesji zostaną zaostrzone. Zgodnie z nowelizacją właściciel będzie musiał zgłosić zamiar wycinki do urzędu gminy.

Zasady organizowania zgromadzeń publicznych - praktyczny poradnik

Organizacja zgromadzenia publicznego jest skomplikowaną procedurą, wymagającą prawidłowego planowania oraz znajomości aktualnych przepisów. Na organizatorze przedsięwzięcia spoczywa wiele obowiązków. Z niniejszego poradnika dowiesz się jak prawidłowo, dopełniając wszystkich formalności, zorganizować zgromadzenie publiczne.

Organizacja i funkcjonowanie metropolii

Metropolie są w ostatnich latach tematem licznych dyskusji. Stają się również przedmiotem prac legislacyjnych. Obok ustawy o związkach metropolitalnych z 2015 roku została przyjęta ustawa tworząca metropolię śląską. Kolejne, podobne projekty, dotyczące np. Warszawy, są obecnie dyskutowane.

Metropolia śląska zacznie działać w 2018 r.

Ustawa o związku metropolitalnym zrzeszy gminy województwa śląskiego. Takie rozwiązanie jest szansą na intensywny rozwój tego regionu oraz stanowi ułatwienie w zakresie organizacji transportu i planowania przestrzennego. Metropolia śląska powstanie w lipcu 2017 r., a zacznie działać w 2018 r.

Zgromadzenia - czym są i jak należy je zgłaszać

Kwestie związane ze zgromadzeniami zostały uregulowane w ustawie Prawo o zgromadzeniach (dalej: p.o.z.). Przepisy tej ustawy wyodrębniają trzy rodzaje zgromadzeń oraz określają procedurę zgłaszania zamiaru organizacji zgromadzenia.

Ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim podpisana

Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego podpisana. Zgodnie z jej zapisami długo wyczekiwana metropolia powstanie 1 lipca 2017 r., a działać zacznie 1 stycznia 2018 r.

Głosowanie imienne i wspólne sesje - statut gminy a ustawa

Zdaniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego niedopuszczalny jest odmienny sposób regulowania kwestii głosowania imiennego oraz prowadzenia wspólnych sesji rad gmin, aniżeli wskazany w ustawie o samorządzie gminnym.

Optymistyczne zmiany w budownictwie

Z badań GUS wynika, że oceny sytuacji w budownictwie w marcu są mniej negatywne niż przed miesiącem.

Deweloper Bouygues Immobilier prognozuje duży popyt na 2017 r.

Firma Bouygues Immobilier planuje sprzedać w 2017 r. 1.150 mieszkań. Chce wprowadzić do sprzedaży łącznie 12 nowych inwestycji mieszkaniowych w Warszawie i Wrocławiu.

Lokum Deweloper planuje wprowadzić do w 2017 r. prawie 1300 lokali

Lokum Deweloper planuje wprowadzić do oferty w 2017 roku 1.042 lokale we Wrocławiu i minimum 237 lokali w Krakowie - podała spółka w prezentacji. Jak poinformował zarząd, grupa liczy na rozpoznanie w wyniku za 2018 rok około 360 pierwszych lokali w Krakowie.

Wymiana dowodu osobistego 2017

Dowód osobisty traci ważność po upływie 10 lat od daty wydania. Po tym czasie należy wymienić dokument na nowy. Jest to bezpłatne i możliwe w dowolnym urzędzie lub przez Internet.

Reforma RIO 2017 r.

Szykują się zmiany w regionalnych izbach obrachunkowych. Mają one na celu przede wszystkim ograniczyć zadłużanie się RIO. Izby będą kontrolować osoby prawne, a także składać zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa albo wykroczenia.

Komunalizacja przez gminy mienia państwowego - orzeczenie NSA

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił "czy pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego przysługiwania prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości oznacza, że nieruchomość ta nie należała na dzień 27 maja 1990 r. do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym ustawę o pracownikach samorządowych?”.

Lokalny transport zbiorowy bezpłatnie

Lokalny transport zbiorowy to zadanie własne gminy. Czy gmina może odstąpić od pobierania opłat za przewozy?

Czy do sprzedaży przez gminę samochodu do przewozu dzieci można zastosować zwolnienie z VAT?

W 2007 r. gmina kupiła samochód. Celem zakupu był przewóz do szkół dzieci oraz młodzieży. Gmina chce sprzedać samochód. Czy w opisanej sytuacji można zwolnić się z VAT?

Windykacja należności w gminie

Gmina będąca wierzycielem musi dochodzić wielu należności m.in. podatków od nieruchomości, rolnego, czy też leśnego. Organem egzekucyjnym jest naczelnik urzędu skarbowego. Jak wygląda współpraca między gminą a naczelnikiem urzędu skarbowego? Jak przebiega ścieżka windykacji należności w gminie?

Rezygnacja z ustalenia proporcji przy odliczaniu VAT

Praktyczne trudności w określeniu procentowego udziału wykorzystywania nieruchomości do działalności gospodarczej nie są przesłanką do przyznania gminie pełnego prawa do odliczenia VAT.

Aż 158 mln zł na inwestycje drogowe w miastach

Ministerstwo Rozwoju na inwestycje drogowe w miastach przeznaczy 158 mln zł. Środki pochodzą z funduszy unijnych.

Łatwiej stracić prawo do najmu lokalu komunalnego

Zdarza się, że w lokalach komunalnych mieszkają osoby znajdujące się w bardzo dobrej sytuacji materialnej. Dlatego też gminy mają badać co 2,5 roku sytuację dochodową zamieszkujących lokale komunalne. Wyższy dochód oznacza podniesienie czynszu.

Samorządy bez wpływu na ochronę środowiska

Samorządy tracą kolejne wpływy. Zaraz po ograniczeniach w sporcie przyszedł czas na ochronę środowiska. Chodzi o zmiany w ustawie o ochronie środowiska dotyczące wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Rolnik pod stodołę drzewa nie wytnie

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2017 roku osoby fizyczne mogą usunąć drzewo ze swojej prywatnej nieruchomości bez pozwolenia. Pozwolenie na wycinkę potrzebne jest wtedy, gdy usunięcie drzewa związane jest z prowadzeniem działalności.

Nowe granice Warszawy

M.st. Warszawa ma uzyskać status gminy miejskiej. Nadal będzie określana, jako m.st. Warszawa, a swoim zasięgiem obejmie 33 gminy, w tym gminę Warszawa. Wizerunek Syreny nadal ma być herbem stolicy.

Dane na fakturach po centralizacji rozliczeń VAT

Na fakturach wystawianych i otrzymywanych przez gminę poza NIP-em mogą znajdować się dodatkowe dane jednostki. Jako, że jednostki oraz zakłady budżetowe nie są już podatnikami odrębnymi od gminy, faktury dotyczące dostaw towarów lub usług, mogą być wystawiane jedynie na jej rzecz.

REKLAMA