REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Karencja a wakacje kredytowe

Karencja jest zawieszeniem spłat kredytu na dłuższy czas, niż pozwalają na to wakacje kredytowe. Sęk w tym, że zawieszoną ratę i tak trzeba będzie spłacić, być może z większymi odsetkami.

Karencja a wakacje kredytowe

Karencja jest zawieszeniem spłat kredytu na dłuższy czas, niż pozwalają na to wakacje kredytowe. Sęk w tym, że zawieszoną ratę i tak trzeba będzie spłacić, być może z większymi odsetkami.

Czy wkład własny przy kredycie hipotecznym jest konieczny?

Coraz większa liczba banków w swojej ofercie zamieszcza kredyt bez wkładu własnego. Od pewnego czasu nie musimy dokładać z własnych pieniędzy, żeby dostać kredyt na mieszkanie.

Czy można finansować dodatkowe koszty zakupu nieruchomości z kredytu?

Kwota kredytu hipotecznego nie zawsze pozwala nam na sfinansowanie tzw. opłat okołokredytowych. To problem dla tych, którzy wszystkie środki własne włożyli w nieruchomość.

REKLAMA

Ukryte opłaty kredytu - spread

Kredyt hipoteczny zaciągany w obcej walucie ma wiele ukrytych opłat. Należy do nich np. spread. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić zależy od wewnętrznych wyliczeń banku.

Ukryte opłaty kredytu - spread

Kredyt hipoteczny zaciągany w obcej walucie ma wiele ukrytych opłat. Należy do nich np. spread. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić zależy od wewnętrznych wyliczeń banku.

Czym jest ekohipoteczny kredyt?


Bank BPH wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą zbudować dom na własnej działce. Proponuje kredyt dla zwolenników stosowania ekologicznej technologii. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą płacić mniej za energię.

Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

W wielkim skrócie jest to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek. Począwszy od zamysłu, aż do jego realizacji. W tym wybór działki, projekt, formalności prawne, budowa, wykończenie obiektu oraz zdobycie pieniędzy na sfinansowanie całego tego procesu.

REKLAMA

Ustalenia studium nie przeszkadzają w budowie

Chociaż zgodnie z założeniami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan miejscowy powinien być podstawowym instrumentem kształtowania przestrzeni w gminie, przeważająca większość inwestycji, z uwagi na brak planów, lokalizowana jest w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy lub decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Sprawozdawczość w operacjach finansowych JST (1)

Zgodnie z nową ustawą o finansach publicznych wszystkie jednostki sektora finansów publicznych, niezależnie od formy organizacyjno–prawnej, muszą sporządzać sprawozdania na podstawie jednego, wspólnego rozporządzenia.

Dodatkowe środki na inwestycje w odnawialne źródła energii

Stworzenie przyjaznych warunków inwestowania w podsektor energetyki odnawialnej może w ciągu kilku lat doprowadzić do znacznego wzrostu udziału źródeł tejże energii w ogólnym zużyciu nośników energetycznych.

Obligacje przychodowe - aspekty prawne i pionierskie przykłady

Możliwość emisji obligacji przychodowych w Polsce istnieje od 2000 r. Wprowadzenie tego instrumentu było przeszczepieniem rozwiązań amerykańskich na grunt polski. Poprzez emisję obligacji przychodowych, podobnie jak w przypadku partnerstwa publiczno-prywatnego lub leasingu następuje powiązanie potencjalnego kapitału z planowaną inwestycją

Nowość inwestycyjna - lokalne centra outsourcingowe

Polskie miasta zabiegają o inwestycje BPO, bo to nowe miejsca pracy, nie tylko dla osób bezpośrednio zatrudnianych przez koncerny zagraniczne, ale również zlecenia dla całej infrastruktury dodatkowej, podatki i rozwój gospodarczy gmin.

Postępowanie koncesyjne - odwołania i skargi

Zgodnie z art. 19 Ustawy o koncesji, Koncesjodawca odwołuje postępowanie, o ile zaistnieją okoliczności przewidziane w ogłoszeniu o koncesji. Zastrzeżenie w ogłoszeniu o koncesji możliwości odwołania postępowania bez podania przyczyn jest nieważne.

Ożywienie na rynku kredytowym

Na rynku kredytów hipotecznych zauważalne jest znaczne ożywienie. Kryzys, z całą pewnością, został zażegnany. Ceny mieszkań nie wzrosną jednak znacznie, gdyż wiele lokali oddanych do użytku w latach 2008-2009 pozostaje bez właścicieli.

Deweloperzy znów dostają pożyczki na kupno działki

W dobie kryzysu, żaden bank nie chciał finansować nowych inwestycji budowlanych. Teraz deweloperom coraz łatwiej uzyskać kredyt na zakupów gruntów. Udzielają ich już BPS, Noble Bank, Pekso Bank Hipoteczny oraz PKO BP.

Przesłanki wyłączające odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych

Jednym z zadań Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych z dnia 17 grudnia 2004 r. jest ochrona ładu korporacyjnego sektora finansów publicznych w zakresie gospodarowania środkami publicznymi.

Skorzystaj z dopłaty do kredytu przy zakupie mieszkania

Małżonkowie i osoby samotnie wychowujące dzieci mogą zaciągnąć na zakup domu lub mieszkania kredyt preferencyjny z państwowymi dopłatami do odsetek, pod warunkiem jednak, że wartość nabywanej nieruchomości nie przekracza średniej ceny w budownictwie mieszkaniowym na danym obszarze.

Nowa ustawa o PPP a ustawa o koncesjach

Tak zwana „nowa” ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym weszła w życie 27 lutego 2009 roku. Zastąpiła ona „martwą” w praktyce ustawę z dnia 28 lipca 2005 roku, na podstawie której nie zostało przeprowadzone dosłownie żadne przedsięwzięcie z udziałem partnera publicznego i prywatnego.

Pomoc finansowa dla właścicieli budynków

Jeżeli jesteś właścicielem starej kamienicy, w której znajdują się mieszkania na wynajem i która niezbędnie potrzebuje remontu, koniecznie dowiedz się jak uzyskać pomoc na sfinansowanie remontu lub termomodernizacji swojej kamienicy od państwa.

Czy nowa Rekomendacja KNF ograniczy „złe kredyty”?

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła 23 lutego 2010 r. Rekomendację T dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Odnosi się ona bezpośrednio do banków objętych przepisami prawa polskiego, natomiast wyłączenia dotyczą jedynie banków nieznacząco zaangażowanych w detaliczne ekspozycje kredytowe. Wprowadzenie zapisów rekomendacji 1-4, 8, 13-15,17-19 i 23-25 przez banki, miało nastąpić do 23 sierpnia 2010 r. Do pozostałych zaleceń instytucje finansowe muszą się dostosować w przeciągu najbliższych 4 miesięcy.

PPP - co to właściwie znaczy?

O partnerstwie publiczno – prywatnym napisano już bardzo wiele książek i artykułów, odbyła się niezliczona ilość seminariów, konferencji ale - jak się wydaje - nie do końca wiemy jak to narzędzie wykorzystywać w praktyce.

Kredyty hipoteczne przestały tanieć

Początek roku był dla banków wyścigiem o klienta. Proponowano niskie oprocentowanie, obniżano marże. Wszystko po to, by przyciągnąć do siebie klientów. Ostatnie trzy miesiące przyniosły zmiany. Banki czują się już na tyle pewnie, że zakończyły już akcje promocyjne.

Kredyt budowlano-hipoteczny

Choć kredyt budowlano-hipoteczny nie różni się zasadniczo od zwykłego kredytu hipotecznego, należy jednak zwrócić uwagę na kilka odstępstw. Co ważne, kredyt ten może zostać przeznaczony nie tylko na budowę domu, ale i (ewentualnie) na zakup działki.

Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Zabezpieczenie kredytu hipoteką

Hipoteka na nieruchomość jest dla banku najkorzystniejszym zabezpieczeniem terminowej spłaty kredytu. W przypadku niewypłacalności kredytobiorcy, hipoteka pozwala bankowi zaspokoić swoją wierzytelność właśnie z tej nieruchomości.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego niesie ze sobą szereg korzyści. Niestety, z możliwości wcześniejszej spłaty kredytu mogą skorzystać tylko te osoby, które mają w miarę ustabilizowaną sytuację finansową.

Czy warto refinansować kredyt?

Warto raz na pewien czas sprawdzić ofertę kredytów refinansowych. Kredyt mieszkaniowy wiąże cię na wiele lat. Nie oznacza to, że przez kolejne 20 czy 30 lat musisz pozostać związany z bankiem, w którym zaciągnąłeś kredyt.

Jak przewalutować kredyt?

Przewalutowanie, czyli zmiana waluty kredytu, może być skutecznym sposobem na obniżenie oprocentowania. Warto jednak pamiętać, że przewalutowanie kredytu nie jest bezpłatne, a często może wiązać się ze znacznymi trudnościami.

Jak złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy?

Złożenie wniosku kredytowego jest pierwszym, konkretnym krokiem w celu uzyskania kredytu na zakup mieszkania. Wniosek kredytowy można złożyć do kilku banków, zarówno osobiście, jak i przez internet.

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Koszty związane z kredytem mieszkaniowym

Cena za zakup mieszkania oraz odsetki i prowizja dla banku za udzielony kredyt to nie jedyne koszty, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Należy również wziąć pod uwagę szereg kosztów dodatkowych, które ponosimy w związku z nabyciem lokalu.

Kredyt w ratach równych czy w malejących?

Decydując się na kredyt, zastanów się, jaką wybierzesz formę spłaty. Kredyt można spłacać w ratach równych lub malejących. Która forma spłaty kredytu jest korzystniejsza?

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zarówno pozytywna decyzja kredytowa banku, jak i wysokość kredytu zależą od twojej zdolności kredytowej. Bank musi mieć możliwość zbadania, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu wraz z odsetkami. Co bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Dokumenty niezbędne do zaciągnięcia kredytu

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to poważny krok. Gdy już wybraliśmy bank, w którym chcemy zawrzeć umowę kredytową, warto wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty będą nam niezbędne do jej podpisania.

Specjalne strefy ekonomiczne - podstawy prawne, tworzenie, pomoc publiczna

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania tego instrumentu wsparcia jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.

Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytową?

Pierwszym etapem zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego jest znalezienie banku oferującego nam najbardziej korzystne warunki kredytu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Rekomendacja T jest aktem Krajowego Nadzoru Finansowego skierowanym do banków. Większa część jej postanowień powinna zostać przyjęta przez banki już 23 sierpnia 2010 roku.

Zakup mieszkania na etapie dziury w ziemi

Oferty mieszkań na rynku pierwotnym przyciągają klientów niższymi cenami. Coraz więcej osób decyduje się na nabycie lokalu jeszcze w trakcie budowy, ponieważ jest to tańsze niż zakup mieszkania oddanego do użytku. Klient podpisując umowę na wczesnym etapie inwestycji może sporo zaoszczędzić, uzyskując nawet 15 procentowy rabat. Wraz ze wzrostem zainteresowania kupnem mieszkań powraca jednak temat nieuregulowanej kwestii umowy deweloperskiej na co uwagę zwraca Trybunał Konstytucyjny.

Kasy budowlane sposobem na tani kredyt

Kongres Budownictwa oraz Związek Banków Polskich proponuje mało i średnio zarabiającym rodzinom oszczędzanie na mieszkanie w kasach budowlanych, które miałyby umożliwić zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu mieszkaniowego. Plan ten zyskał poparcie posłów Lewicy.

Dofinansowanie odbudowy zniszczonych przez powódź gminnych zasobów mieszkaniowych

We wrześniu gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie odbudowy zasobów mieszkaniowych zniszczonych w wyniku powodzi.

Spłata kredytu mieszkaniowego a utrata pracy

Straciłeś pracę, a masz do spłacenia kredyt mieszkaniowy? Jego spłatę ułatwi ci przyjęty przez rząd projekt ustawy. Projekt dotyczy pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów mieszkaniowych

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma służyć bezrobotnym w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Jednakże podstawowym warunkiem otrzymania tejże pomocy będzie zarejestrowanie się bezrobotnych w urzędzie pracy i uzyskanie dla nich prawa do zasiłku.

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego?

Czy bezrobotny uzyska pomoc w spłacie kredytu hipotecznego? Rząd snuje plany dotyczące takiej pomocy. Zwiększające się bezrobocie w ostatnich latach przyczyniło się do problemów ze spłatą kredytów hipotecznych.

Wspieranie rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych

W dniu 17 lipca 2010 r. weszła  w życie ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - potocznie zwana "megaustawą". Wejście w życie tego aktu znacznie przyspieszy rozwój inwestycji telekomunikacyjnych.

Ewidencja kar umownych

Jednostka budżetowa podpisała umowę z biegłym rzeczoznawcą na wycenę pojazdów. W umowie zastrzeżono możliwość naliczenia kar umownych za nieterminowe wykonanie usługi. Jak prawidłowo zaksięgować całą operację?

Innowacyjne projekty w administracji

W latach 2007-2013 Europejski Fundusz Społeczny (EFS) daje administracji publicznej w Polsce szansę na zmianę jakościową realizowanych usług i podejmowanych inicjatyw. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego z EFS wsparcie udzielane jest w ramach dziesięciu priorytetów.

REKLAMA