REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szczególne konstrukcje funduszy inwestycyjnych

Wśród funduszy inwestycyjnych o szczególnych konstrukcjach wyróżnia się: fundusze inwestycyjne z różnymi kategoriami jednostek uczestnictwa, fundusze inwestycyjne z wydzielonymi funduszami oraz fundusze inwestycyjne podstawowe i powiązane.

Budowa dworca Poznań Główny - znika kolejna przeszkoda

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na budowę budynku dworca kolejowego Poznań Główny oraz centrum handlowego, czego dokonają razem Polskie Koleje Państwowe i firma TriGranit Holding.

Kolejna duża inwestycja w Swarzędzu


W centrum Swarzędza niebawem powstanie kolejna duża inwestycja. Nowy kompleks mieszkaniowy zostanie zbudowany na terenie byłej fabryki armatur. Zostanie on usytuowany na ulicy Grudzińskiego 7, zaś jego realizacją zajmie się firma Kalbud Deweloper.

Czym jest fundusz portfelowy?

Fundusz inwestycyjny zamknięty może być utworzony jako fundusz portfelowy dokonujący w sposób ciągły emisji publicznych certyfikatów inwestycyjnych, pod warunkiem że fundusz lokuje swoje aktywa wyłącznie w sposób określony w art. 182 ustawy o funduszach inwestycyjnych.

REKLAMA

Vademecum inwestora: Fundusz inwestycyjny zamknięty

Fundusz inwestycyjny zamknięty emituje publiczne certyfikaty inwestycyjne albo niepubliczne certyfikaty inwestycyjne. Certyfikat inwestycyjny daje na zgromadzeniu inwestorów prawo do jednego głosu. Statut funduszu może określać, że certyfikaty inwestycyjne imienne są uprzywilejowane w zakresie prawa głosu, z tym że jednemu certyfikatowi można przyznać nie więcej niż dwa głosy.

Pożyczka

Przez umowę pożyczki jedna strona zobowiązuje przenieść na drugą na własność określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a druga zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy ruchomych. Umowa pożyczki należy do kategorii tzw. umów nazwanych.

Vademecum inwestora: Fundusz inwestycyjny otwarty

Fundusze inwestycyjne otwarte są najbardziej popularnym rodzajem funduszy inwestycyjnych. W zasadzie każdy może stać się jego uczestnikiem, osoba fizyczna, osoba prawna a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Jedynym ograniczeniem jest wysokość pierwszej i kolejnych wpłat.

OFE

Otwarte Fundusze Emerytalne są to osoby prawne, powstałe w ramach reformy emerytalnej, których zadaniem jest gromadzenie i pomnażanie środków emerytalnym w ramach tzw. II filaru.

REKLAMA

Czym jest specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty?

W specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym statut może ograniczać krąg podmiotów, które mogą stać się uczestnikami funduszu, określając warunki jakie spełnić należy, aby stać się uczestnikiem.

Księga akcyjna

Zarząd spółki akcyjnej jest zobowiązany prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych. W księdze odnotowuje się akcjonariuszy, ilość przypadających im akcji oraz fakt przeniesienia akcji na inną osobę.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy charakteryzujący się tym, że jego zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest on powszechnie stosowaną formą finansowania zakupu mieszkań i domów.

Kredyt

Kredyt odgrywa coraz większą rolę w obrocie gospodarczym. Osoba, która potrzebuje środków pieniężnych na określony cel, może zwrócić się do banku z wnioskiem kredytowym.

Karta płatnicza

Karta płatnicza to elektroniczny środek płatniczy. Wydawana przez banki, stanowi podstawowe narzędzie dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

Jednostka uczestnictwa

Zakup części majątku funduszu powierniczego daje kupującemu prawo do określonej ilości jednostek uczestnictwa. Są one na bieżąco wyceniane, co daje to możliwość kontrolowania swojej inwestycji.

Zbliża się termin rozpoczęcia procedury utworzenia funduszu sołeckiego

Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu.

Czy nabywcy mieszkań zapłacą za opieszałość gmin?


Deweloperzy kiedy rozpoczynają budowę mieszkań muszą zadbać o drogi, kanalizację i przedszkola. Kosztem tego w pewnym stopniu obciążani są kupujący mieszkanie. Przeciętne mieszkanie dwupokojowe może być droższe nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Zgodnie z polskim prawem to gminy są odpowiedzialne za ten aspekt budowy.

Secesyjne wille miejskie na Osiedlu Kameralnym w Poznaniu


W mieście najczęściej kupowane są mieszkania bądź szeregowce. Natomiast domy jednorodzinne zazwyczaj są położone w podmiejskich miejscowościach. Zdarza się jednak, że deweloperzy decydują się na budowę osiedla domów jednorodzinnych w mieście. Taki wariant wybrał deweloper Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk i oferuje domy jednorodzinne w charakterze secesyjnych willi miejskich z dużymi ogrodami na Osiedlu Kameralnym w Poznaniu.

Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?


Kupno nowego mieszkania jest łatwiejsze, ogranicza się do wyboru mieszkania i kupienia go. Jednak i w tym przypadku czeka nas trudna decyzja, staniemy przed dylematem, w na jakim etapie realizacji inwestycji je kupić. Czy warto zdecydować się na gotowe mieszkanie? Czy może lepiej wybrać takie w trakcie budowy?

Europejski Obszar Gospodarczy

Europejski Obszar Gospodarczy jest to strefa wolnego handlu, składająca się z krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. EOG jest formą partnerstwa międzypaństwowego

Fundacja

Jedną z form działalności organizacji pozarządowych jest fundacja. Jej istotą jest kwota pieniężna, mająca służyć określonemu w statucie fundacji celowi.

Franchising

Franchising, w Polsce nazywany franczyzą to forma umowy licencyjnej. Polega na udzieleniu firmie przez inna firmę zezwolenia na sprzedaż ich dóbr lub świadczenie ich usług. Należy podkreślić prawną i finansową odrębność tych przedsiębiorstw.

Firma

Firma służy oznaczeniu przedsiębiorcy. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, zaś firmą osoby prawnej – jej nazwa.

Grupa kapitałowa

Grupa kapitałowa musi składać się z co najmniej dwóch przedsiębiorców, pomiędzy którymi musi istnieć związek kapitałowy.

Gospodarstwo rolne

Gospodarstwo rolne to według Kodeksu cywilnego grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem , jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Holding

Holding jest określeniem związanym z tworzeniem się grup spółek powiązanych kapitałowo, poprzez jednokierunkowe lub wzajemne przejmowanie akcji lub udziałów.

Hipoteka

Hipoteka ma na celu zabezpieczenie określonej wierzytelności, na mocy której wierzyciel ma prawo dochodzić zaspokojenia z obciążonej nią nieruchomości. Hipoteka nie jest samoistna, zawsze jest połączona z wierzytelnością. Hipoteka jest wyrażana wyłącznie w pieniądzu, gdyż może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne.

Inflacja

Inflacja jest zjawiskiem w gospodarce, polegającym na utracie mocy nabywczej przez pieniądz, co powoduje wzrost ogólnego poziomu cen.

Czynsz

Czynsz jest świadczeniem majątkowym, które powtarza się okresowo. Jest pobierany przez właściciela lub zarządzającego nieruchomością lub gruntem. Czynsz jest wynagrodzeniem za używanie rzeczy.

Czek

Czek jest papierem wartościowym, wydanym przez wystawcę, który upoważnia bank do wypłaty określonej kwoty okazicielowi lub wskazanej osobie.

Cena

Cena wyrażana jest przede wszystkim w pieniądzu i jest to ilość pewnego dobra, za które sprzedający postanawia przenieść prawa własności jakiegoś przedmiotu na drugą osobę. Według teorii ekonomicznych cena musi równać się wartości wycenianego dobra.

Budżet państwa

Budżet państwa jest planem finansowym państwa obejmującym zestawienie wydatków i dochodów państwa. Jest on przyjmowany w postaci ustawy przez parlament.

Bezpodstawne wzbogacenie

Bezpodstawne wzbogacenie polega na uzyskaniu korzyści majątkowej, kosztem innej osoby bez podstawy prawnej i jest podstawą roszczenia majątkowego.

Bankowy tytuł egzekucyjny

Bankowy tytuł egzekucyjny jest to oświadczenie banku o istnieniu wymagalnej wierzytelności wobec osoby, która dokonał na rzecz banku zabezpieczenia wierzytelności lub dokonała z bankiem czynności bankowej

Anatocyzm – kapitalizacja odsetek

Anatocyzm inaczej procent składany, kapitalizacja odsetek, jest to naliczanie odsetek od zaległych odsetek.

Amortyzacja

Przez amortyzację należy rozumieć utratę wartości majątku trwałego, poprzez jego zużywanie oraz starzenie się, będącego wynikiem rozwoju technicznego. Jest to wartość zawierana w kosztach poszczególnych okresów obrachunkowych.

Aktywa

Aktywa to zasoby majątkowe, kontrolowane przez jednostkę. Aktywa dzielimy na aktywa trwałe oraz na aktywa obrotowe.

Akredytywa dokumentowa

Jest to forma płatności, używana w obrocie zagranicznym oraz stosunkowo rzadko w obrocie krajowym. Jest wystawiana przez bank na wniosek i pod instrukcjami zleceniodawcy.

Akordowe wynagrodzenie

Wynagrodzenie akordowej jest uzależnione od wydajności pracy pracownika, od uzyskanego przez niego wyniku pracy oraz ustalonej ceny akordowej.

Akcja

Akcja jest papierem wartościowym, a jej posiadaczowi przysługują zarówno prawa majątkowe i niemajątkowe z niej wynikające.

Sobienie Królewskie poszerzają ofertę nieruchomości


Sobienie Królewskie Golf & Country Club łączą projekt deweloperski z infrastrukturą rekreacyjną. W tym roku przedstawiły szerszą ofertę nieruchomości. Potencjalni klienci mogą teraz kupić, oprócz domów i apartamentów rekreacyjnych znajdujących się na terenie inwestycji, również działki pod zabudowę. Na atrakcyjność oferty wpływa to, że działki sąsiadują z polem golfowym.

Wymiana okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków

Czy wydatki związane z wymianą okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków powinny być sklasyfikowane w § 4270 czy w § 4340 oraz czy o koszt wymiany okien należy zwiększyć wartość budynku? Jak prawidłowo zaewidencjonować poszczególne zdarzenia gospodarcze związane z realizacją tego zadania? Czy dodatkowo oprócz sprawozdań budżetowych Rb-28S jednostka zobowiązana jest do sporządzenia sprawozdania z realizacji zadania do wojewódzkiego konserwatora zabytków?

Zbliża się termin rozpoczęcia procedury utworzenia funduszu sołeckiego

Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu.

Czy warto przewalutować kredyt hipoteczny?

Decyzję o przewalutowaniu kredytu powinniśmy podejmować w oparciu o potwierdzone informacje o spadku wartości danej waluty. Pochopna decyzja może wiązać się z koniecznością spłaty sumy większej, niż w momencie zadłużenia się w banku.

Jakie raty kredytu hipotecznego wybrać?

Równe raty są dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej. Z kolei raty malejące pozwolą nam zapłacić mniejsze odsetki. Część kapitałowa zawsze będzie taka sama.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Wspólny kredyt z rodzicami pomoże spełnić marzenie o pierwszym własnym mieszkaniu. Jeśli nie chcemy się zadłużać w tak młodym wieku, pozwólmy rodzicom przepisać mieszkanie z określeniem służebności.

Waloryzacja rent i emerytur

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Umowa o kredyt kontraktowy

Przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Ubezpieczenie osobowe

Ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć: przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku; natomiast przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków – uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Czy promesa bankowa jest wiążąca?

Wielu kredytobiorców cieszy się otrzymując od banku promesę kredytową. Niestety często ich radość jest złudna. Opinia banku może być niewiążąca, co oznacza, że obiecany kredyt hipoteczny wcale nie musi być nam przyznany.

Na czy polega prolongata w wypadku kredytu hipotecznego?

Wydłużenie okresu kredytowania czy przesunięcie terminu oddania budynku finansowanego z kredytu nazywamy prolongatą. Rzetelny kredytobiorca powinien bez problemów uzyskać zgodę banku na rozłożenie spłaty w dłuższym czasie.

REKLAMA