REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dynamiczny rozwój Lubonia – powstają nowe inwestycje

W Luboniu obserwowany jest dynamiczny rozwój infrastruktury miejskiej, wzrost populacji miasta, a także nowe inwestycje, w tym duże osiedla domów i mieszkań. Luboń położony jest w niewielkiej odległości od Poznania, ma to bezpośredni wpływ na rozwój miasta.

Kredyt walutowy – czy jest jeszcze dostępny?

Kredyt walutowy w Polsce stał się produktem niszowym i trudno dostępnym. Wiele banków zrezygnowało z udzielania kredytów walutowych, ale w dalszym ciągu można jeszcze skorzystać z takiej możliwości, jednak trzeba wykazać się dużym dochodem.

Lepsza perspektywa dla zadłużonych we franku

Tendencja wzrostowa franka została przełamana, osoby spłacające kredyt w tej walucie mogą mieć nadzieję na niższe raty. Perspektywa jest dobra, jednak nie gwarantuje ona poprawy sytuacji zadłużonych we franku, wszystko zależy od tego czy nasza rodzima waluta zdoła się umocnić wobec niego.

Losowanie OFE – w tym roku bez tajemnic

Losowanie OFE odbędzie się 31 stycznia, w tym roku nie będzie dreszczyku niepewności, do którego funduszu trafimy. Ponieważ wymagania w tym roku spełnił tylko jeden Otwarty Fundusz Emerytalny (Amplico), losowanie będzie tylko formalnością.

REKLAMA

Nowa interpretacja prawa a wnioski o kredyt w RnS

Do 31.12.2012 r. można było składać wnioski kredytowe z rządowym dofinansowaniem w ramach RnS. Wiele z nich trafiło do banków w ostatniej chwili, rozpatrywane miały być na początku 2013 roku. Ministerstwo wydało interpretację prawa w świetle, której wnioski kredytowe bez notarialnie potwierdzonej umowy przedwstępnej są niewłaściwe i zostaną odrzucone.

Czym jest III filar?

III filar jest jedną z form oszczędzania na emeryturę, inaczej nazywany jest Indywidualnym Kontem Emerytalnym, w skrócie IKE. Żeby zacząć inwestować w III filarze niezbędne jest otworzenie takiego indywidualnego konta, można to zrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w funduszu inwestycyjnym, w biurze maklerskim lub w banku. Co warto wiedzieć o III filarze?

Co to jest bancassurance?

Termin bancassurance, inaczej określany jako „bankowość ubezpieczeniowa”, pochodzi on z języka francuskiego. Jest to rodzaj umowy banku z towarzystwem ubezpieczeniowym. Bancassurance polega na sprzedaży wszelkiego rodzaju ubezpieczeń przez banki.

Polskie kredyty są jednymi z najdroższych w Unii Europejskiej

Przeciętne oprocentowanie kredytu w Polsce, według danych Eurostatu, w III kwartale 2012 roku wynosiło 7,43 proc., natomiast w najtańszej Finlandii 1,97 proc. Drożej niż w Polsce jest tylko w Bułgarii (8,03 proc.), w Rumunii (8,36 proc.) i na Węgrzech (11,86 proc.).

REKLAMA

Trudności w spłacie kredytu mieszkaniowego przez pierwsze lata

Osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy mają pewne trudności ze spłatą przez pierwsze lata kredytowania. Pogłębiające się zadłużenie i opóźnienie w spłacie rat wynika z przecenienia swoich możliwości finansowych. Kredytobiorcy często nie uwzględniają dodatkowych kosztów związanych z urządzeniem mieszkania.

Becikowe 2013 – kto go nie dostanie?

Becikowe w 2013 roku przyznawane jest na podstawie dochodu netto w przeliczeniu na jednego członka rodziny. W 2013 roku becikowe dostaną tylko rodziny posiadające dochód nieprzekraczający 1922 złotych netto na osobę. Oznacza to, że tego świadczenia zostały pozbawione osoby lepiej zarabiające.

W co inwestować w 2013?

Inwestować można w sposób aktywny i pasywny. Inwestycje aktywne obciążone są większym ryzykiem, ale wiążą się też z większym zyskiem, natomiast inwestycje pasywne są bezpieczne, ale również mniej opłacalne. W co warto zainwestować pieniądze w 2013 roku i nie stracić?

Koszt utrzymania mieszkania

Utrzymanie mieszkania drożeje najszybciej i to pomimo tego, że inflacja spadła poniżej oczekiwań Rady Polityki Pieniężnej. Wiele usług i dóbr staniało, trzeci miesiąc z rzędu odnotowane są spadki cen paliwa, tanieją ubrania, niebawem tańszy będzie też gaz, ceny w pozostałych kategoriach wzrosły tylko nieznacznie.

Płatności gotówkowe będą zaokrąglane o dwa grosze

Narodowy Bank Polski zaprezentował projekt ustawy o zaokrągleniu płatności i jego uzasadnienie. Ustawa ma ułatwić transakcje handlowe i tym samym ma ograniczyć zapotrzebowanie na monety jednogroszowe i dwugroszowe. Płatności gotówkowe mają być zaokrąglane w górę lub w dół o dwa grosze, zasady dokonywania płatności internetowych i przelewów tradycyjnych nie ulegną zmianie.

Kalendarz domowych wydatków – jak go stworzyć?

Kalendarz domowych wydatków pozwala nam kontrolować codzienne koszty utrzymania. Dzięki kalendarzowi domowych wydatków zawsze wiemy, ile możemy wydać, a co za tym idzie możemy świadomie dysponować pieniędzmi i część z nich odkładać na nieprzewidziane sytuacje. Dodatkowo stworzenie takiego kalendarza nie jest trudne.

Mielno Holding – Firmus Group: podsumowanie 2012 roku i plany na 2013

Rok 2012 dla Mielno Holding – Firmus Group był korzystny. Zachęcony sukcesami z ubiegłego roku, deweloper Mielno Holding – Firmus Group w 2013 roku ma planach rozpoczęcie czterech inwestycji, część z nich to kolejne etapy już rozpoczętych budów. Długofalowe plany obejmują dalsze Inwestycje.

Spada WIBOR, a rata niekoniecznie?

WIBOR w ciągu prawie pół roku spadł o ponad 1 punkt procentowy, niestety nie każdy odczuje to w postaci mniejszej raty kredytu. Jednak jest to tylko kwestia czasu, choć w niektórych przypadkach trzeba będzie długo czekać. Czas aktualizacji stawki WIBOR może się różnić w poszczególnych bankach – i może być dokonywany, co miesiąc lub nawet raz w roku.

Przychody z wynajmu – ostatni moment na wybór formy opodatkowania

Przychody z wynajmu mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – stawka wynosi 8,5% - lub na ogólnych zasadach, wtedy obowiązują stawki progresywne 18% i 32%. Niższa stawka 8,5-procentowa naliczana jest od przychodu, przy wyższych stawkach zaś pod uwagę brany jest dochód. Na wybór mamy czas do 20 stycznia.

Mniejsze raty kredytu w euro

Rada Europejskiego Banku Centralnego nie zmniejszyła stóp procentowych, a mimo to stawka EURIBOR jest na rekordowo niskim poziomie. Taka sytuacja ma zasadniczy wpływ na wysokość raty w euro, w ciągu roku spadły one o jedną czwartą.

Zmiana rekomendacji S – plusy i minusy

Zmiana rekomendacji S miała działać na korzyść kredytobiorców. Wszystko wygląda na to, że zmiany w rekomendacji S oprócz liberalizacji polityki kredytowej przyniosą także konieczność posiadania wkładu własnego. Jakie plusy i minusy będą miały zmiany w rekomendacji S?

Dobra kondycja polskiej waluty

Polska waluta w ubiegłym, 2012 roku, była jedną z najmocniejszych walut na świecie. Umacnianie się polskiej waluty nie dla każdego jest pozytywnym zjawiskiem, cieszą się importerzy, za to eksporterzy już mniej. Jak wykorzystać dobrą kondycję polskiej waluty?

Losowanie OFE – do kiedy mamy czas

Losowanie OFE, czyli Otwartego Funduszu Emerytalnego odbywa się dwa razy w roku, 31 stycznia i 31 lipca. Przynależność do OFE jest obowiązkowa dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, jeśli po rozpoczęciu pracy nie wybierzemy go sami, weźmiemy udział w losowaniu. Jak tego uniknąć i co zrobić, jeśli nie odpowiada nam wylosowany fundusz.

Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu

Na budżet domowy składają się nasze dochody oraz wydatki. Większość z nas raczej mało kiedy dokładnie analizuje wydatki. Kiedy jednak przychodzi nam sprawdzić, ile pieniędzy wydajemy, często okazuje się, że wydajemy znacznie więcej, niż myśleliśmy. Podpowiadamy, w jaki sposób rozplanować budżet domowy, aby uniknąć zadłużenia.

Jaki kredyt wybrać?

Kredyt hipoteczny, pożyczka hipoteczna, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, limit kredytowy w rachunku czy kart kredytowa? Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Wszystko zależy od tego, co zamierzasz kupić za pożyczone pieniądze. Znajdziesz tu podstawowe informacje, które powinieneś posiadać zanim udasz się do banku.

Rynek kredytów hipotecznych 2013

Na rynku kredytów hipotecznych w 2013 roku pojawi się kilka zmian. Z jednej strony przesunięcie programu dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych” na 2014 r. może zmniejszyć ilość zaciąganych kredytów, z drugiej zaś zmiany w rekomendacji S mogą zachęcić kredytobiorców. Przeczytaj, czego można spodziewać się na rynku kredytów hipotecznych w 2013 r.

Kredyt prywatny lub firmowy przy zakupie nieruchomości

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają większe trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego niż klienci indywidualni, decydują o tym zaostrzone wobec nich przepisy bankowe. Szczególnie kłopoty spotykają osoby prowadzące jednoosobowe przedsiębiorstwa. Z którego kredytu lepiej skorzystać?

Obniżka oprocentowania depozytów

2013 rok rozpoczął się obniżką oprocentowania depozytów. Na taki krok zdecydowało się większość banków. Banki obniżkę oprocentowania depozytów tłumaczą luzowaniem polityki pieniężnej – spadkiem stopy WIBOR i hamowania akcji kredytowej.

Kredyt w euro trudno dostępny i mniej atrakcyjny

Od sierpnia 2013 roku banki będą udzielały kredytu w euro tylko osobom zarabiającym w tej walucie – takie zmiany pociągnie za sobą nowelizacja rekomendacji S. Już w tej chwili, ze względu na konieczność osiągania wysokiego dochodu, dla większości Polaków kredyt w euro jest nieosiągalny. Prognozy dotyczące spadu WIBOR sugerują, że złotówki mogą stać się realną konkurencją dla euro.

Sylwester 2013 – ile mieszkań można kupić za pieniądze wydane na fajerwerki?

Sylwester 2013 roku obchodzony był z wielką pompą, co trzecia polska rodzina kupiła fajerwerki, wydając na nie średnio 89 złotych. Oczywiście to nie cały koszt sylwestrowej zabawy w 2013 roku, do tego trzeba doliczyć m.in. kreacje, jedzenie, alkohol. Łączny koszt takiej przyjemności jest liczony w miliardach złotych i wyniósł ok. 9,2 mld zł.

W 2013 roku spadną ceny złota

Specjaliści szacują, że w 2013 roku spadną ceny złota i z obecnych 5000 dolarów za uncję osiągną poziom ok. 1750 dolarów. Notowania cen złota nie reagują na trzy główne bodźce odpowiadające za wzrost cen, czyli na perspektywę wzrostu inflacji, wzrost ryzyka i luzowania polityki pieniężnej.

Rośnie popularność kredytów rodzinnych

Kredyty zaciągane z dodatkowym kredytobiorcą rosną od czasu wprowadzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji S III. Zmniejszyła ona zdolność kredytową wielu Polaków, dlatego posiłkują się oni dodatkowym kredytobiorcą – realnie zwiększa to ich szanse na uzyskanie kredytu.

Jakie działki kupowali Polacy w 2012 roku?

Działki w 2012 roku, w przeciwieństwie do cen nieruchomości, nie traciły na wartości. Największą popularnością cieszyły się działki położone w odległości 30 km od dużych aglomeracji. Kupujący zwracali uwagę również na infrastrukturę, otoczenie i uzbrojenie działki.

Podsumowanie 2012 roku na rynku nieruchomości i prognoza na 2013 rok

Rok 2012 przyniósł nam ustawę deweloperską, a także wygaszenie rządowego programu „Rodzina na Swoim” i tym samym zwiększoną sprzedaż mieszkań pod koniec roku. Prognozy na rok 2013 uwzględniają spadek cen mieszkań na rynku pierwotnym, związane jest to z nadpodażą gotowych lokali. Przeczytaj szczegółową analizę.

NBP od 2013 r. nie będzie skupował już złota

Od 2013 roku Bank NBP rezygnuje ze skupu złota, zarówno w postaci monet, jak i sztabek. Czy w 2013 roku złoto straci swoją wartość?

Ceny biletów ZTM od 1 stycznia 2013 roku

Wg uchwały nr XXXII/769/2012 Rady m. st. Warszawy z 23 lutego 2012 roku od 1 stycznia 2013 r. zmienią się ceny biletów ZTM. Zobacz, ile będą kosztować bilety ZTM w 2013 roku.

5 sposobów na oszczędności w 2013 roku

Jednym z postanowień noworocznych może być kontrola domowych finansów i tym samym uzyskanie oszczędności. Żeby na koniec następnego roku saldo domowego budżetu było na plusie wystarczy podjąć proste kroki. Przedstawiamy 5 sposobów na finansowe oszczędności w 2013 roku.

Opóźnia się wprowadzenie nowej rekomendacji T

Nowa rekomendacja T ma wpłynąć na złagodzenie polityki kredytowej. Ustalenie jej ostatecznego kształtu planowane było na koniec 2012 roku, jednak termin przesuwa się na połowę stycznia, wprowadzenie na połowę 2013 roku. Rekomendacja T ma zapewnić lepsze warunki kredytowania, ale na to musimy jeszcze poczekać.

Sprzedaż mieszkania z kredytem

Większość mieszkań w Polsce kupowana jest na kredyt, który z reguły spłacamy przez wiele lat. Czy obciążenie kredytowe zmusza nas do zamieszkiwania w danym lokum przez cały czas kredytowania? Na pewno łatwiej jest rozporządzać niezadłużonym mieszkaniem, jednak nawet w czasie spłacania kredytu możemy je sprzedać. Przeczytaj, jak zrobić to na trzy sposoby.

Za ile można kupić apartament w górach?

Apartamenty w górach cieszą się dużą popularnością. Ceny apartamentów górskich zaczynają się od 4460 zł za m kw. Niektórzy deweloperzy oferują stały najem apartamentu i zyski roczne na poziomie 8%.

Kto zarobi na świętach?

Święta są okresem wzmożonych zakupów, jest to szansa dla wielu firm na zwiększenie dochodu. Takie zarobki mają charakter chwilowy i nie poprawią sytuacji gospodarczej. Przeczytaj, kto najwięcej zarobi na świętach.

Ile wydamy na święta?

W okresie świątecznym zapominamy o oszczędzaniu, o kryzysowej atmosferze i często wydajemy więcej niż możemy. Przeciętna polska rodzina w tym roku na święta wyda ok. 1280 zł – to więcej niż rok wcześniej i nieco więcej niż najniższa krajowa. Przeczytaj na co tyle wydamy.

Apartamenty Aura Gdańsk – mieszkania na wyspie

Zakup nieruchomości w miejscach turystycznych to jedna z najbardziej bezpiecznych inwestycji. Lokalizacja nieruchomości oraz jej perspektywy rozwoju są bardzo ważnym kryterium oceny wartości inwestycji. Taką inwestycją jest np. Aura Gdańsk znajdująca na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.

Kredyt na święta – oferta banków bez zmian

Kredyt na święta to dla wielu rodzin w Polsce jedyna szansa na przygotowanie wigilijnej kolacji i kupienie prezentów. Wiele banków już zaproponowało świąteczną ofertę kredytową. Jednak na razie wszystko ogranicza się do haseł świątecznych, a warunki zaciągnięcia kredytu pozostały przedświąteczne. Przeczytaj jak to wygląda w poszczególnych bankach.

Nowy obiekt handlowy KWADRAT w Białymstoku

KWADRAT będzie obiektem łączącym galerię handlową z hipermarketem spożywczym Tesco Extra z parkiem handlowym, a także z marketem budowlanym OBI. Obiekt handlowy KWADRAT będzie pierwszą taką inwestycją w północno-wschodnim rejonie Polski, a co za tym idzie również w województwie podlaskim.

Mikroapartamentowce, czyli „kompresja mieszkaniowa”

Pojęcie „mikroapartamentowca” do niedawna wydawało się niedorzeczne, do tej pory apartament oznaczał lokal o dużej powierzchni o charakterze luksusowym. Rynek nieruchomości powoli zaczyna się oswajać z nową formą dostosowaną do sytuacji finansowej Polaków tworząc mikroapartamenty, nazywane również „kompresją mieszkaniową”.

„Galeria Mistrza Jana” w Węgrowie

„Galeria Mistrza Jana” w Węgrowie jest w trakcie realizacji, zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2013 roku. Będzie to dwukondygnacyjna inwestycja z lokalami handlowymi i usługowymi. W „Galerii Mistrza Jana” pojawią się też pierwsze schody ruchome w Węgrowie.

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje – jednoznacznie wskazują na to dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań zmalała o prawie jedną dziesiątą w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku.

Kantory internetowe zyskują na popularności

Kantory internetowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Kupno waluty w kantorze internetowym jest tańsze niż w tradycyjnym. Obecnie w Polsce działa 20 kantorów internetowych.

Ekologiczne domy pozwolą na oszczędności

Na budowę ekologicznego domu w 2013 roku możemy dostać dopłatę od rządu nawet w wysokości 50 tys. zł. W przypadku ekologicznego mieszkania dofinansowanie będzie niższe i zatrzyma się na poziomie 16 tys. zł. Z dopłat można skorzystać tylko w przypadku kredytowania mieszkania.

Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Na kupno nieruchomości za gotówkę, niezależnie od tego czy jest to dom, czy mieszkanie, nie każdy może sobie pozwolić. Część Polaków pozbywa się oszczędności, żeby tylko uniknąć zaciągania kredytu hipotecznego. Przeczytaj czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Niższe stopy procentowe – większa zdolność kredytowa

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wpłynęło na obniżenie comiesięcznej raty w rodzimej walucie, ale też nieznacznie zwiększyło zdolność kredytową przeciętnej polskiej rodziny. Analitycy przewidują, że to dopiero początek obniżek stóp procentowych i tym samym wzrostu zdolności kredytowej. Czy rzeczywistość będzie wyglądała aż tak różowo?

REKLAMA