REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestor

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowy zawierane w ramach realizacji usług budowlanych

Na rynku usług budowlanych zawierane są różne rodzaje umów budowlanych. W ramach realizacji usług budowlanych – strony mogą zawrzeć umowę o roboty budowlane, umowę o podwykonawczą w zakresie realizacji usług budowlanych, umowę o wykonawstwo częściowe usług budowlanych, umowę o wykonawstwo usług budowlanych, umowa o realizację inwestycji budowlanych.

Odpowiedzialność solidarna w zakresie realizacji usług budowlanych


Zarówno inwestor, jak i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec podwykonawcy w zakresie realizacji usług budowlanych. Inwestor i wykonawca w wyniku zawarcia umowy z podwykonawcą – ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej w umowie o roboty budowlane

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej może być zawarte przez strony w umowie o roboty budowlane. Zabezpieczenie w postaci kaucji gwarancyjnej ma istotne znaczeni e dla należytego wykonania umowy przy realizacji robót budowlanych. Gwarancja może mieć różną postać, tj. w formie pieniężnej, gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, w postaci poręczeń, weksli, papierów wartościowych. Najczęstszą formą zabezpieczeń stosowaną na rynku inwestycji budowlanych jest gwarancja, która jest udzielana przez banki lub instytucje ubezpieczeniowe

Umowa o roboty budowlane zawarta między wykonawcą a inwestorem

Umowa o roboty budowlane stanowi wzajemne zobowiązania stron, w wyniku których inwestor zobowiązany jest do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót, przekazania prawidłowo sporządzonego projektu budowlanego oraz do odebrania obiektu i ostatecznie zapłacenia umówionego wynagrodzenia. Natomiast wykonawca zobowiązany jest do wykonania umówionego obiektu w określonym w umowie terminie.

REKLAMA

Zakup mieszkania a infrastruktura

Przy zakupie mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na cenę czy rozkład lokalu. Coraz częściej liczy się również infrastruktura otoczenia, w skład której wchodzą m.in. drogi osiedlowe i ośrodki zdrowia.

Nowa galeria handlowa w podwarszawskim Brwinowie

W Brwinowie przy ul. Grodziskiej powstaje Galeria Brwinów. Otwarcie Galerii nastąpi w 2012 r. Inwestycje finansuje Włodarzewska S.A.

Dlaczego warto mieć porządek na budowie?

Zorganizowany plac budowy to jeden z warunków udanej inwestycji, dzięki któremu ekipa wykonawcza może wykazać się profesjonalizmem. Ponadto, porządek na placu budowy usprawnia prace budowlane.

Przebudowa i rozbudowa budynku

Pod pojęciem budowy należy rozumieć podejmowanie działań w celu zrealizowania obiektu budowlanego, który ma być zlokalizowany w określonym miejscu. Zgodnie z tą definicją przez budowę rozumie się także rozbudowę, odbudowę i nadbudowę obiektu budowlanego. Zasadą jest, iż roboty budowlane, czyli budowa, odbudowa, rozbudowa, nadbudowa oraz prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, można rozpocząć wyłącznie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

REKLAMA

Budowa przyłączy

Najważniejsze kwestie związane z budową przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych reguluje Prawo budowlane. Szereg szczegółowych regulacji w tym zakresie znajduje się jednak również w innych ustawach regulujących problematykę prawa energetycznego czy o zaopatrzeniu w wodę.

Jak prowadzić dokumentację budowy?

Rozpoczynając budowę należy pamiętać o właściwym i dokładnym prowadzeniu dokumentacji. Kto jest obowiązany do jej prowadzenia? Jakie elementy powinna zawierać?

Nowa inwestycja w Mielnie – apartamenty Dune

W lipcu ruszyła sprzedaż apartamentów Dune – nowej inwestycji dewelopera Mielno Holding – Firmus Group. Budowę rozpoczęto miesiąc temu. Na chwilę obecną sprzedano już 30% apartamentów. Klientów przyciąga położenie apartamentowca Dune nad samym morzem oraz ciekawy projekt całej inwestycji.

Kiedy zdecydować się na zakup mieszkania, aby nabyć je po jak najniższej cenie?

Większość z nas decydując się na kupno mieszkania, dokonuje jego zakupu jeszcze na etapie budowy. Jednak mało kto wie, że postępując w ten sposób, narażamy się na dodatkowe koszty przez okres, w którym musimy czekać na swoje wymarzone mieszkanie. Przeczytaj i przekonaj się, kiedy warto inwestować w mieszkanie i jakie warunki finansowe będą dla ciebie najkorzystniejsze.

Czy lokaty krótkoterminowe są opłacalne?

Wszyscy wiemy, że trzymanie w domu pieniędzy nie jest korzystne. Banki wiedząc o tym coraz częściej oferują nam korzystne lokaty krótkoterminowe. Powiększająca się oferta na rynku lokat powoduje, że banki prowadzą zażyłą konkurencję, a oprocentowanie lokat staję się coraz wyższe, co za tym idzie, coraz korzystniejsze dla nas – inwestujących pieniądze.

Jak wejść na rynek NewConnect?

Co daje spółce wejście na rynek NewConnect? Jakie kroki należy podjąć i dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

Obowiązki inwestora i wykonawcy z tytułu umowy o usługi budowlane


Zarówno na inwestorze, jak i wykonawcy spoczywają obowiązki wynikające z umowy o usługi budowlane. Wykonawca zobowiązany jest zarówno oddać obiekt wykonany zgodnie z projektem, jak i zasadami wiedzy technicznej. Natomiast inwestor powinien przygotować roboty budowlane zgodnie z przepisami prawa budowanego, przekazać w uzgodnionym terminie teren budowy, następnie dostarczyć projekt budowlany wykonywany, odebrać obiekt, a także uiścić w terminie wynagrodzenie.

Istota umowy o usługi budowlane


Umowa o usługi budowlane to wzajemne zobowiązania stron – wykonawcy i inwestora. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania umówionego obiektu, natomiast inwestor zobowiązuje się do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót budowlanych zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz do przekazania projektu budowlanego, odebrania obiektu budowlanego, zapłacenia wynagrodzenia.

Finansowanie inwestycji przy nowej definicji długu

Przepisy o nowej definicji długu są najprawdopodobniej niekonstytucyjne. Jednak zanim Trybunał Konstytucyjny zajmie się nimi, samorządy muszą szukać takich sposobów finansowania inwestycji, które nie powiększają zadłużenia liczonego według nowych zasad. Jedną z takich możliwości są obligacje przychodowe.

Zmiana zasad przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych – projekt

Rząd postanowił zintensyfikować działania mające na celu ułatwienie procedowania w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. W tym celu postanowiono zmienić nieco przepisy prawa dotyczące wydawania decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowych regulowane przez ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Gdzie zamieszkać na starość – w bloku czy w domu?

Osoby w średnim wieku, często planują zrezygnować z mieszkań na blokowiskach na rzecz wygody w domach, w cichych dzielnicach. Musimy pamiętać, że nowy, cichy dom, to przede wszystkim ogromny wydatek, dlatego warto się zastanowić czy możemy sobie pozwolić na tego rodzaju wygody? Jeżeli tak, to gdzie warto w takie nieruchomości inwestować?

Czym są condohotele i czy warto w nie inwestować?

Coraz więcej Polaków inwestuje w condohotele. Taki sposób lokowania pieniędzy ma swoje źródło na Florydzie, rozpoczął się aż 20 lat temu, stamtąd dotarł do Europy Zachodniej i do Polski. Pojawiające się nowe systemy jak condohotel czy timeshare stają się atrakcyjniejsze, ponieważ w ten sposób możemy połączyć inwestycję w nieruchomości, z możliwością korzystania z nich w prywatnych celach. Tego typu inwestycje cieszą się także dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.

Etapy przygotowania projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

Doświadczenia samorządów w realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, choć nadal niewielkie, wskazują, że powodzenie przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od jakości przedrealizacyjnego etapu przygotowania inwestycji. A więc głównie od jakości analiz prawnych, finansowych i ekonomicznych.

Co należy do zadań inwestora?

Inwestor pełni kluczową rolę w procesie budowlanym, nie tylko ze względu na jego finansowanie, ale przede wszystkim ze względu na konieczność spełnienia szeregu wymagań wynikających z przepisów prawa budowlanego.

Pierwszy etap inwestycji Zielone Wzgórza zakończony


Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zielone Wzgórza” zakończyła pierwszy etap inwestycji Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie. Do użytku zostały oddane pierwsze budynki wielorodzinne. Klucze do nowych mieszkań otrzymało 25 osób.

Co powinna zawierać umowa o nadzór inwestorski?

W ramach prowadzenia prac budowlanych inwestor może, na podstawie umowy o nadzór inwestorski, ustanowić inspektora zobowiązanego do czuwania nad zgodnością przeprowadzanych robót z przepisami prawa, projektem budowy oraz umową pomiędzy wykonawcą a inwestorem.

Jak zaplanować koszty budowy?

Zazwyczaj planowanie kosztów projektu kończy się tym, że ostatecznie koszty podwajają się. Jednak można podejść do sprawy rozsądnie i spróbować oszacować koszty poszczególnych etapów budowlanych. Pozwoli to na racjonalne kontrolowanie wydatków przez cały proces budowlany. Jak tego dokonać?

Vademecum inwestora: Fundusz inwestycyjny zamknięty

Fundusz inwestycyjny zamknięty emituje publiczne certyfikaty inwestycyjne albo niepubliczne certyfikaty inwestycyjne. Certyfikat inwestycyjny daje na zgromadzeniu inwestorów prawo do jednego głosu. Statut funduszu może określać, że certyfikaty inwestycyjne imienne są uprzywilejowane w zakresie prawa głosu, z tym że jednemu certyfikatowi można przyznać nie więcej niż dwa głosy.

Co oznacza objęcie nieruchomości strefą ochrony konserwatorskiej?

Objęcie obszaru archeologiczną strefą prawnej ochrony konserwatorskiej rodzi obowiązek zwrócenia się przez inwestora do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zezwolenie na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Zbliża się termin rozpoczęcia procedury utworzenia funduszu sołeckiego

Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu.

Zbliża się termin rozpoczęcia procedury utworzenia funduszu sołeckiego

Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu.

Umowa o prace projektowe

Na podstawie umowy o prace projektowe wykonawca zobowiązuje się do wykonania przewidzianych w umowie prac, a zamawiający (inwestor) zobowiązuje się do ich odebrania i zapłaty określonego wynagrodzenia.

Umowa o roboty budowlane

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Ustalenia studium nie przeszkadzają w budowie

Chociaż zgodnie z założeniami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan miejscowy powinien być podstawowym instrumentem kształtowania przestrzeni w gminie, przeważająca większość inwestycji, z uwagi na brak planów, lokalizowana jest w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy lub decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Prawa i obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Precyzuje również obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego.

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

V etap Miasteczka Regaty w sprzedaży


Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań V etapu osiedla Miasteczko Regaty na warszawskiej Białołęce. Na osiedlu powstanie 180 mieszkań. Oddanie tego etapu do użytku planowane jest na II kwartał 2012 roku.

Dom Development wprowadza do sprzedaży osiedle Przy Ratuszu


Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Przy Ratuszu, usytuowanym na warszawskim Bemowie. Na osiedlu powstanie łącznie 465 mieszkań. Deweloper planuje oddanie inwestycji do użytku na II kwartał 2012 roku.

Dom Development wprowadza do sprzedaży Osiedle Wilno


Dom Development S.A. rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Wilno, mieszczącym się na warszawskim Targówku Elsnerowie. Deweloper planuje oddanie do użytku pierwszego etapu osiedla w I kwartale 2012 roku.

W sprzedaży kolejny etap Osiedla Klasyków


Dom Development wprowadził ostatnio do sprzedaży kolejny etap osiedla Klasyków na warszawskie Białołęce. Łączne powstanie tutaj 491 mieszkań. Deweloper planuje oddanie do użytku tego etapu na kwartał 2012 roku.

Budowa inwestycji Centralpark rozpoczęta


Właśnie rozpoczęto budowę inwestycji Centralpark na Morenie. Na naturalnym wyniesieniu terenu – Wyspie Piecewskiej, leżącej 700 m od granicy z Wrzeszczem, powstanie 8 budynków zlokalizowanych wokół miejskiego parku.

Premedium sprzedaje Wille nad Zalewem


Właśnie rozpoczęła się promocja i sprzedaż inwestycji Wille nad Zalewem w Białobrzegach pod Warszawą. Zajmuje się nią firma Premedium na rzecz grupy deweloperskiej Invest Plan Group.

Partnerstwo publiczno-prywatne jako uzupełniający model finansowania

Na przestrzeni ostatnich 15 lat w Polsce zebrano szereg doświadczeń w przygotowaniu i realizacji projektów inwestycyjnych z udziałem partnerów prywatnych. W artykule pojawią się wybrane przykłady zrealizowanych z sukcesem inwestycji infrastrukturalnych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Czy umowa o roboty budowlane powinna być sporządzona w formie pisemnej?

W umowie o roboty budowlane strony ustalają, jaki zakres robót budowlanych ma wykonać wykonawca. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Na mocy niniejszej umowy wykonawca zobowiązuje się do oddania obiektu, a inwestor do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót budowlanych.

Co należy zawrzeć we wniosku o ustalenie warunków zabudowy?

Decyzja o wydanie wniosku o ustalenie warunków zabudowy jest wydawana na żądanie inwestora. Inwestor może być osoba prawną, osoba fizyczną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. Wniosek ten musi spełniać określone warunki – opisane poniżej.

Jak sporządzić umowę o sprawowanie nadzoru inwestorskiego?

Umowa o sprawowanie nadzoru inwestorskiego jest umową o świadczenie usług. Ze względów dowodowych warto sporządzić umowę w formie pisemnej.

Nowy protokół postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Od 11 grudnia 2010 r. obowiązuje rozporządzenie określające wzory protokołów sporządzanych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Po prawie roku – kiedy to zostały znowelizowane przepisy o zamówieniach publicznych – zamawiający mogą nareszcie wykorzystywać wzory dostosowane do nowych regulacji prawnych.

Czy kierownik budowy musi zgłosić oświadczenie o zakończeniu inwestycji?

Kierownik budowy nadzorujący nad całym przebiegiem procesu budowlanego jest obowiązany do złożenia oświadczenia właściwemu organowi o zakończeniu inwestycji. Jednakże do oświadczenia musi on dołączyć zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

Kto może kierować budową?

Pracami budowlanymi mogą kierować osoby posiadające właściwe uprawnienia budowlane. Na inwestorze spoczywa obowiązek pozyskania od kierownika budowy stosownego oświadczenia o przyjęciu przez niego obowiązków kierowania nad całym procesem budowlanym.

Kiedy można rozpocząć prace budowlane

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. W tym celu należy wypełnić wniosek o pozwolenie na prace budowlane, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Reguła ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy, rozbiórki, nadbudowy, odbudowy budynków.

Czy roszczenia z tytułu umowy o roboty budowlane przedawnią się

Wszelkie roszczenia z tytułu rękojmi oraz gwarancji, odpowiedzialności kontraktowej, deliktowej ulegają przedawnieniu. Natomiast przepisy dotyczące umowy o roboty budowlane nie wskazują żadnego szczególnego okresu przedawnienia.

REKLAMA