REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Internet, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firmy międzynarodowe zapłacą podatek w miejscu uzyskiwania dochodu

Ministerstwie Finansów przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT. Głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu poboru podatku, tak aby zapewnić powiązanie wysokości podatku płaconego przez międzynarodowe przedsiębiorstwa z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu.

Ministerstwo Finansów weryfikuje kolejne pliki JPK_VAT

Resort finansów poinformował, że dokonuje weryfikacji złożonych za kwiecień i maj 2017 r. jednolitych plików kontrolnych JPK_VAT, przy wykorzystaniu kompleksowego elektronicznego narzędzia ANALIZATOR_JPK. Kontrola wykazała niezgodności w części przesyłanych plików.

Podstawa opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych

Podstawa opodatkowania to kwota, od której liczony jest podatek dochodowy. W tym opracowaniu skupimy się na najbardziej popularnej formie opodatkowania, czyli zasadach ogólnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa szereg odliczeń, które pozwalają na obniżenie tej kwoty, od której liczyć będziemy podatek.

PiS szykuje nowy podatek dla kierowców

PiS zapowiedział stworzenie funduszu dróg samorządowych przeznaczonego na rozwój dróg gminnych i powiatowych. Brzmi dobrze, ale nowy fundusz mają zasilać środki z nowego podatku drogowego wliczonego w cenę paliwa.

REKLAMA

Czy limit uprawniający do ulgi prorodzinnej obejmuje zagraniczne dochody rodziców

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, przy określaniu czy limit do zastosowania ulgi prorodzinnej nie został przekroczony uwzględnić trzeba dochody każdego z małżonków uzyskane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie ma przy tym znaczenia jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie.

Nowe ustawy dotyczące strategii podatkowej rządu

Ministerstwo Finansów zamierza przygotować trzy nowe ustawy: dotyczącą opodatkowania działalności gospodarczej, dotyczącą podatku od wynagrodzeń i ostatnią dotyczącą zysków kapitałowych. Oznacza to duże zmiany w obecnym systemie podatkowym.

Kontrola zarządcza w administracji publicznej

Czym jest kontrola zarządcza?  Kto odpowiada za jej funkcjonowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Czy renta odszkodowawcza jest zwolniona z PIT

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niektóre dochody są zwolnione z podatku. Zwolnieniem objęte są m.in. otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

REKLAMA

Dochodzenie należności podatkowych na drodze cywilnej (instytucji nienależnego świadczenia)

Rzecznik Praw Obywatelskich podniósł problem związany z dochodzeniem należności podatkowych na drodze cywilnej na podstawie przepisów dotyczących nienależnego świadczenia (bezpodstawnego wzbogacenia). Jego zdaniem niezasadnie zwróconego podatku fiskus nie powinien odzyskiwać w postępowaniu cywilnym.

Odwrotne obciążenie VAT w usługach budowlanych - objaśnienia MF

Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe, na które składają się najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w zakresie odwróconego obciążenia podatkiem VAT transakcji dotyczących świadczenia usług budowlanych. Prezentujemy treść tych objaśnień.

Certyfikat rezydencji podatkowej - wzór zaświadczenia

Od 5 lipca 2017 roku obowiązuje nowy wzór zaświadczenia o miejscu zamieszkania albo siedzibie dla celów podatkowych, czyli wzór CFR-1 (certyfikat rezydencji).

Należyta staranność w VAT - konsultacje

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie należytej staranności w VAT. Temat bardzo ważny, gdyż dotyczy uszczuplania należności budżetu państwa. Konsultacje potrwają do dnia 28.07.2017 r.

Podział ulgi prorodzinnej między rozwiedzionymi rodzicami

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podatnikom prawo do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej. W przypadku gdy podatnikami są rodzice po rozwodzie, wówczas mogą oni odliczyć od podatku ulgę w częściach równych lub według proporcji ustalonej przez siebie. Brak porozumienia co do proporcji ulgi powoduje zastosowanie ulgi w częściach równych dla każdego z rodziców.

Warunki udzielania koncesji na obrót gazem – zabezpieczenie majątkowe

Od marca tego roku obowiązują nowe regulacje w zakresie prawa energetycznego, które nakładają obowiązek złożenia zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln złotych, w celu zabezpieczenia mogących powstać należności m.in. z tytułu zobowiązań w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej. Obowiązek ten obejmuje podmioty, które wytwarzają paliwa ciekłe lub sprowadzają je z zagranicy.

Usprawnienia w wydawaniu interpretacji podatkowych

Rząd przygotował projekt ustawy, który zawiera zmiany dotyczące instytucji wydawania interpretacji podatkowych. Nowe regulacje mają usprawnić działanie organu wydającego indywidualne interpretacje podatkowe i Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Czy organ podatkowy może przekazać nadpłatę podatku komornikowi?

Organ podatkowy w pierwszej kolejności ma obowiązek zbadać to, czy podatnik nie ma zaległości podatkowych. Jeżeli okaże się, że takich zaległości nie posiada, wówczas organ podatkowy ma obowiązek przekazać nadpłatę komornikowi prowadzącemu egzekucję.

Centrum Obsługi Kluczowych Podmiotów (COKP) od 1 stycznia 2018 r.

Jeden urząd dla największych podatników, czyli Centrum Obsługi Kluczowych Podmiotów (COKP) zacznie funkcjonować w 2018 r. i będzie się zajmować około 1200 firmami, a docelowo oferta COKP skierowana będzie do trzech tysięcy największych podmiotów w kraju, które zapewniają około 60 proc. wpływów podatkowych budżetu państwa. Chodzi o firmy osiągające przychody powyżej 50 mln euro.

Spółka na Seszelach - stabilne prawo i brak podatku u źródła

Republika Seszeli zachęca swoją stabilnością polityczną i prawną, nowoczesnym systemem prawnym, a także brakiem opodatkowania u źródła. System prawny opiera się na angielskim prawie zwyczajowym i francuskim prawie cywilnym, co pozwala na zakładanie dwóch rodzajów spółek: International Business Company oraz Special License Company.

Jak opodatkować zwrotu części wkładu ze spółki osobowej

W ostatnich latach lat spółki osobowe stały się często wykorzystywaną formą prawną prowadzenia działalności biznesowej. Wspólnicy wnoszą do takich spółek wkłady pieniężne, wybrane aktywa – jak nieruchomości, czy też prowadzone przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie dochodzi do wycofania ze spółki majątku w rozmiarach większych, niż generowane zyski, a tym samym dokonania częściowego zwrotu wkładu. To na pozór prosta operacja, lecz jej skutki podatkowe wciąż pozostają pewną niewiadomą – zauważa Grzegorz Szysz, doradca podatkowy w Grant Thornton.

Obsługa transakcji przy zastosowaniu kart płatniczych - zwolnienie z VAT

W związku ze zmianą przepisów ustawy o VAT od dnia 1 lipca 2017 r. w zakresie zwolnienia od podatku usług finansowych, Minister Rozwoju i Finansów wydał interpretację ogólną, w której przedstawił zasady, według których usługi polegające na kompleksowej obsłudze realizacji transakcji płatniczych dokonywanych przy pomocy kart płatniczych, wykonywane przez organizacje płatnicze oraz agentów rozliczeniowych, powinny być kwalifikowane jako usługi zwolnione od podatku VAT.

Split payment, czyli duże zmiany dla VAT-owców od 2018 r.

Pojawią się kolejne zmiany w przepisach, które mają na celu uszczelnienie polskiego systemu podatkowego. Rząd planuje uruchomienie mechanizmu podzielonej płatności, tzw. split payment. Projekt ustawy w tej sprawie zakłada, że od 1 stycznia 2018 r. każdy podatnik VAT będzie musiał posiadać rachunek VAT, na który będzie odprowadzana wartość zapłaconego podatku.

Oddział przedsiębiorcy zagranicznego – zasady rejestracji i opodatkowania

Oddział przedsiębiorcy zagranicznego to forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej zarezerwowana dla podmiotów zagranicznych, które chcą otworzyć oddział swojej firmy w Polsce. Jak prawidłowo dokonać rejestracji oddziału w KRS oraz do celów podatkowych?

Transakcje z podmiotami wykreślonymi z rejestru VAT a prawo do odliczenia

Z początkiem tego roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o VAT, na mocy których organy podatkowe uzyskały większą swobodę w wykreślaniu podatników z rejestru VAT. Rozszerzenie katalogu przesłanek do wykreślenia zaowocowało usunięciem prawie 50 tys. podmiotów z ewidencji, co ma istotny wpływ na kształtowanie się stosunków gospodarczych pomiędzy jednostkami.

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji cen transferowych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się raport z konsultacji publicznych dotyczący projektu rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku CIT oraz PIT. Wstępny projekt wzbudził wśród podatników i ekspertów sporo kontrowersji – w szczególności w zakresie bardzo szczegółowych i niezwykle rygorystycznych kryteriów informacyjnych dotyczących m.in. analiz porównawczych. Stanowisko resortu finansów daje jednak nadzieję na zmianę na lepsze najbardziej problematycznych zapisów nowego rozporządzenia.

Interpretacje podatkowe w sprawach związanych z odwrotnym obciążeniem

W ciągu pół roku przybyło kilkaset indywidualnych interpretacji podatkowych związanych z odwrotnym obciążeniem. W większości są to interpretacje dotyczące wątpliwości przedsiębiorców z branży budowlanej. Jak podkreśla fiskus, w przypadku każdego przedsiębiorcy należy indywidualnie ustalać status podwykonawcy i analizować zaklasyfikowanie świadczonych usług budowlanych do PKWiU.

Wysyłanie kilku plików JPK_VAT za ten sam okres - wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów wskazuje, że zdarzają się sytuacje, w których podatnicy pomimo składania jednej deklaracji VAT przesyłają kilka plików JPK_VAT dotyczących tej samej deklaracji. Zasadą jest jednak, że dla jednej deklaracji powinien być złożony tylko jeden plik JPK_VAT.

Dane podatkowe największych firm będą upubliczniane od 2018 r.

Do publicznej wiadomości będą podawane dane podatkowe dotyczące 4,5 tys. podmiotów o najwyższych przychodach, a także podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej – takie rozwiązanie zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

TAX FREE (zwrot VAT dla podróżnych) - zmiana limitu od 1 sierpnia 2017 r.

Od 1 sierpnia 2017 r. ulegnie zmianie wysokość minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku VAT. Limit ten zostanie obniżony z obecnych 300 zł do 200 zł.

Podstawa opodatkowania w podatku od nieruchomości

Stawki podatków od nieruchomości co roku ulegają zmianie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku poprzedniego. Przez ostatnie dwa lata obserwujemy nieznaczny spadek tego wskaźnika, a w konsekwencji górnych stawek podatku od nieruchomości. Już wkrótce jednak mogą nastąpić zmiany w zakresie podstawy opodatkowania w podatku od nieruchomości.

Ulgę na złe długi należy zwrócić nawet po przedawnieniu

Po otrzymaniu zapłaty, podatnik, który korzystał z ulgi na złe długi musi ją oddać, czyli dopłacić należny VAT do urzędu skarbowego. Ulgę należy zwrócić nawet w przypadku gdy zobowiązanie podatkowe z tytułu przeprowadzonej transakcji dawno się już przedawniło.

Korzyści podatkowe z założenia spółki w Luksemburgu

Księstwo Luksemburg jest jednym z najbardziej liczących się na świecie ośrodków finansowych. Mimo tego, że nie można zaliczyć Luksemburga do typowego raju podatkowego, to z uwagi na przepisy prawne oraz system podatkowy jest to miejsce atrakcyjne dla inwestorów otwierających tam spółki.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania będą dostosowane do MLC

Na początku czerwca Polska podpisała porozumienie dotyczące wdrożenia Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (Multilateral Convention to implement tax treaty related measures to prevent Base Erosion And Profit Shifting; MLC). Polska zamierza zastosować nowy instrument w szerokim zakresie i dokonać zmian w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania – podkreśla ekspert Grant Thornton.

Mali wytwórcy energii nie powinni składać deklaracji podatkowych

Zdaniem pracodawców w ślad za zwolnieniem wytwórcy energii elektrycznej z płacenia podatku akcyzowego od jej zużycia na własne potrzeby, należy również zlikwidować obowiązek składania deklaracji oraz prowadzenia ewidencji energii elektrycznej.

Optymalizacja podatkowa w ramach podatkowych grup kapitałowych - ostrzeżenie MF

Ministerstwo Finansów w dniu 26 czerwca 2017 r. wydało kolejne ostrzeżenie, tym razem przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych. MF zidentyfikowało przypadki wykorzystywania podatkowych grup kapitałowych do agresywnej optymalizacji w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Prezentujemy treść tego ostrzeżenia.

Jak rozliczać wydatki na przystosowanie budynku pod wynajem

Przedsiębiorcy niejednokrotnie dokonują zakupu nieruchomości prywatnie, aby później zmienić jej przeznaczenie i włączyć do majątku firmowego. W takiej sytuacji zazwyczaj muszą zostać poniesione wydatki na przystosowanie budynku. Pojawia się więc pytanie, czy wydatki na przystosowanie budynku pod wynajem można zaliczyć do kosztów podatkowych oraz czy można taki lokal zaliczyć do środków trwałych.

Dynamika wpływów do budżetu z tytułu VAT

Zdaniem wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego dynamika wpływów do budżetu z tytułu podatku VAT na koniec tego roku wyniesie 15-18 proc. rdr. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych na koniec roku ukształtuje się poniżej 2,9 proc. PKB.

Kto nie zapłaci opłaty uzdrowiskowej?

Opłata uzdrowiskowa zostanie pobrana  od osób fizycznych. Od opłaty uzdrowiskowej zwolnione są jednak pewne grupy osób. 

Jak rozliczyć zakup towarów przeznaczonych na ekspozycję

W przypadkach, w których ekspozycja towarów w oknie wystawowym ma charakter trwały, może powstać konieczność rozliczenia wydatków z nią związanych poprzez odpisy amortyzacyjne.

Jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym?

Pracodawcy podsumowali dotychczasowe działania rządu w zakresie podatków. Ich zdaniem konieczne jest zapewnienie zgodności deklaracji programowych dotyczących prowadzenia biznesu (Konstytucja Biznesu) z tworzonymi przepisami prawa, a także znaczne uproszczenie i wzmocnienie ekonomiczne ulgi w podatku dochodowym na nowoczesne technologie.

Jak wypełnić i złożyć formularz PIT-2

Co daje złożenie formularza PIT-2? W jakich sytuacjach się go wypełnia? Kiedy należy wycofać takie oświadczenie? Jakie dane na druku należy wypełnić?

Likwidacja zwolnienia z VAT usług pomocniczych do usług ubezpieczeniowych i finansowych

Z końcem czerwca br. uchylony zostanie przepis, który zwalnia z podatku VAT usługi pomocnicze do usług ubezpieczeniowych i finansowych. Czeka nas chaos interpretacyjny – twierdzą eksperci.

Jak uzyskać status rezydenta podatkowego Monako

Księstwo Monako to dobre miejsce dla tych, którzy nie lubią płacić podatków. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mają bowiem obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Od osób fizycznych nie jest tam pobierany podatek od nieruchomości oraz podatek od zysków kapitałowych. Aby skorzystać z tych preferencji należy uzyskać status rezydenta podatkowego.

Odpowiedzialność za zaległości podatkowe członka rodziny

Każdy z podatników ponowić powinien odpowiedzialność za powstałe po jego stronie zaległości podatkowe. W praktyce podatkowej zdarzają się jednak sytuacje, gdy odpowiedzialność ponosić będą także członkowie jego rodziny. Jakie są zasady odpowiedzialności za zaległości podatkowe członka rodziny?

Opodatkowanie zatrzymanego zadatku

Strony planujące zawarcie umowy mogą ustalić obowiązek zapłaty zadatku, mającego na celu zagwarantowanie jej realizacji. W praktyce jednak może zaistnieć sytuacja, w której umowa nie dojdzie do skutku. Czy zachowany zadatek wywołuje obowiązek zapłaty podatku?

Odpowiedzialność podatkowa wspólników spółek handlowych

W praktyce podatkowej może dojść do sytuacji, w których spółka handlowa posiadać będzie zaległości podatkowe. Kiedy odpowiedzialność za zobowiązania ponosić będą wspólnicy spółki? W jaki sposób będą oni odpowiadać?

Jak opodatkować wynagrodzenie agenta?

W celu rozszerzenia swojej działalności przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z usług agentów, upoważniając ich do zawierania umów w ich imieniu lub na ich rzecz w zamian za wynagrodzenie. Dochody pośredników podlegają opodatkowaniu. W jaki sposób dokonać rozliczeń?

Obowiązek podatkowy przy umowie przewozu

Umowa przewozu jako rodzaj umowy o świadczenie usług uregulowana została na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z umową jedna ze stron, będąca podmiotem profesjonalnym, zobowiązuje się do przewiezienia osób lub rzeczy, druga zaś strona do zapłaty wynagrodzenia. W jaki sposób opodatkować dochody wynikające z usług przewozowych?

Jak opodatkować nieodpłatną rentę?

Otrzymywanie świadczenia pieniężnego bądź rzeczy określonych co do gatunku drogą umowy renty nieodpłatnej wymaga opłacenia określonego polskimi przepisami podatku. W jaki sposób opodatkować rentę nieodpłatną?

Kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości w spółce cywilnej?

Czy podatnikiem podatku od nieruchomości w spółce cywilnej są jej wspólnicy, czy jest nim spółka? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego podatnikiem podatku od nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka, gdyż spółka cywilna nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa, natomiast podmiotami prawa są wspólnicy spółki. Dlatego też obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży solidarnie na wszystkich wspólnikach spółki cywilnej.

Podsumowanie konferencji BIZNEZ versus FISKUS, FINANSE I PODATKI

W dniach 6-7 czerwca 2017 roku w Warszawie odbyła się konferencja BIZNES versus FISKUS, FINANSE i PODATKI. Patronem medialnym wydarzenia był portal Infor.pl.

REKLAMA