REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Internet, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Definiujemy skrót do programu pocztowego (Windows)

W dzisiejszych czasach komputer coraz rzadziej służy do rozrywki a coraz częściej jest oknem na świat. Wielu z nas sprawdza swoje skrzynki pocztowe nawet kilka razy dziennie, podczas surfowania w Internecie. Aby nie zwijać okien, szukać ikon, jednym słowem przyspieszyć cały proces możemy zdefiniować wybrany klawisz  którym będziemy uruchamiać nasz program pocztowy.

Blokujemy Menedżer zadań (Windows)

Jeśli w twoim domu z komputera korzysta kilka osób to pewnie jesteś jego administratorem, dobrze więc wiesz jak ważne jest aby najważniejsze aplikacje pozostały tylko pod nadzorem jeden osoby. Menedżer zadań, który uruchamia takie procesy jak cotygodniowe skanowanie antywirusowe czy defragmentacje jest jedną z nich.

Denerwujący komunikat "nieużywane ikony" (Windows XP)

Zapewne każdy użytkownik systemu Windows XP widział już komunikat powiadamiający o nieużywanych ikonach, który proponuje nam ich zgrabne sprzątnięcie. Jeśli nas to denerwuje i chcemy się go pozbyć raz na zawsze - oto sposób.

Foldery systemowe na pasku zadań (Windows)

Ważne ikony takie jak Mój komputer czy Kosz trzymamy najczęściej na pulpicie. Problem w tym, że gubią nam się one w gąszczu innych i są najczęściej zasłonięte otwartym oknem. Najlepszym rozwiązaniem jest umieścić je na pasku zadań, który jest zawsze widoczny.

REKLAMA

Wirtualna pamięć podręczna (Windows)

Wirtualna pamięć podręczna służy do przechowywania odwołań do procesów naszego komputera. Jest ona niezbędna do działania komputera lecz nie idealnie zarządzana, co często negatywnie wpływa na wydajność systemu. Jeśli chcemy możemy ręcznie podyktować systemowi Windows ile pamięci ma przeznaczyć na ten cel.

Defragmentacja bez wygaszacza

Systemowa defragmentacja dysku w Windowsie trwa przeważnie bardzo długo. Niemniej jednak jeśli nie mamy specjalnych programów musimy się zdać na jej funkcję. Problem pojawić się może w momencie gdy podczas defragmentacji pojawi się wygaszacz ekranu. Jak się przed tym zabezpieczyć ?

Funkcje klawisza Shift (Windows)

Klawisz SHIFT używany przez nas najczęściej podczas pisania, jako "włącznik" wielkich liter ma także wiele innych przydatnych funkcji. Oto kilka z nich.

Polecenie Uruchom w menu Start (Windows)

Polecenie Uruchom widoczne w Menu Start, które służy nam do uruchamiania paru podstawowych programów wchodzących w skład systemu Windows. Są to aplikacje systemowe jak rejestr, defragmentator, scandisk czy cmd. Są jednak także polecenia, które ułatwią naszą prace z systemem.

REKLAMA

Usuwamy wpisy z Dodaj/Usuń programy (Windows)

Lista Dodaj/Usuń programy zawiera większość zainstalowanych na naszym komputerze aplikacji. Niestety po deinstalacji niektóre programy nie znikają i nie można ich usunąć. Prowadzi to do niepotrzebnego bałaganu w rejestrze i na dysku.

Kopia bezpieczeństwa rejestru (Windows)

Rejestr Windows to "mózg" całego systemu. Tam zapisane są wszystkie dane konfiguracyjne, ustawienia, programy. Dlatego przed jego konfiguracją należy obowiązkowo wykonać kopię bezpieczeństwa, aby nie narazić się na uszkodzenie systemu i utratę danych.

Zestaw przydatnych skrótów (MS Word)

Używając często jakiegoś programu przestawiamy się z czasem na skróty klawiaturowe. Jest to wygodniejsza i szybsza metoda. Oto zestaw skrótów do edytora tekstu - Microsoft Word.

Zmiana domyślnej czcionki (MS Word)

Times New Roman - domyślna czcionka w Wordzie jest prosta i wystarczająca dla większości użytkowników. Są jednak osoby które na stałe używają zupełnie innej np. Ariala czy Adobe. Aby nie tracić czasu zobaczmy jak zmienić ustawienia domyślnej czcionki dla Worda.

Listy numerowane (MS Word)

Listy numerowane i punktowe są dość często używanym narzędziem w Wordzie. Wiedzy jak ułatwić sobie pracę nigdy za wiele, dlatego warto wspomnieć o kilku pomocnych funkcjach.

Automatyczne przewijanie tekstu (MS Word)

Nikt nie lubi czytać długich dokumentów. Na komputerze jest to szczególnie uciążliwe gdyż musimy nieustannie przewijać czytany tekst. W Wordzie możemy ustawić by działo się to automatycznie dzięki funkcji AutoScroll.

Przenosimy ustawienia pakietu Office

Jeśli często używasz aplikacji z pakietu MS Office z pewnością konfigurujesz ich ustawienia tak aby usprawnić swoją pracę. Z czasem swoistych udogodnień zbiera się coraz więcej warto więc wiedzieć jak je zapisać aby nie męczyć się po reinstalacji systemu.

Podkład dzwiękowy bez przerw ( MS PowerPoint)

Wielu z nas w pracy, lub szkole przygotowuje raz na jakiś czas prezentacje multimedialne. Jeśli próbowaliśmy kiedyś wstawić do prezentacji tło dźwiękowe, wiemy jak potrafi to być irytujące - podkład działa znakomicie do momentu zmiany slajdu gdy zaczyna lecieć od początku. Oto kilka wskazówek jak ustawić podkład tak aby działał bez przerwy.

Błędy w słowniku Microsoft Office

Podczas pisania dokumentu, czy to w Wordzie, czy innej aplikacji pakietu Office mamy możliwość dodawania wyrazu, którego słownik nie znał i oznaczał jako błędny.

Używamy akceleratorów (Internet Explorer 8)

Akceleratory, nowy wynalazek twórców Internet Explorera w wersji 8 mają za zadanie ułatwić nam pracę z przeglądarką i sprawić by była szybsza niż kiedykolwiek wcześniej. Oto kilka rad jak ich używać.

Faktury za gaz i prąd drogą elektroczną

Banki postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów obawiających się zdefiniowania przelewów za media, prąd czy gaz. Elektroniczna faktura zostanie nam przesłana zaraz po dokonaniu wpłaty abyśmy mieli pewność, że bank nie popełnił błędu - nie przepłacił lub nie zdublował rachunku.

Google staje do walki ze Skypem

Wszyscy którzy zastanawiali się nad krokiem Google w stronę telefonii mają już gotową odpowiedź. Gigant z Mountain View kupują firmę Gizmo5 zdecydował o funkcjonalności VoIP w swojej nowej usłudze Voice.

Google Chrome wyprzedza Safari

Przeglądarka Google radzi sobie coraz lepiej na rynku.  W najnowszym rankingu przeglądarek Chrome wyprzedził należące do Apple Safari i wspiął się na 3-cie miejsce. Drugie zajmuje Firefox, pierwsze nieustannie IE.

Elektroniczne postępowanie w polskich sądach

1 stycznia 2010 wchodzą w życie przepisy, na mocy których do procedury cywilnej zostanie wprowadzone elektroniczne postępowanie upominawcze.

Interaktywne gry na YouTube

Google zamierza  poszerzyć funkcjonalność YouTube poprzez dodanie działu poświęconego grom wideo. Użytkownicy mogli by grać w gry poprzez klikanie elementów graficznych filmu i wybieranie jednej z alternatywnych ścieżek fabuły.

Błędne autouzupełnianie (Firefox, IE)

Zapewne zdarzyło ci się wprowadzić adres strony internetowej w przeglądarce. Jeśli tak wiesz zapewne jak uciążliwe jest jeśli taki błędny wpis znajdzie się na liście autouzupełnienia. Każdorazowe wpisanie pierwszych liter pożądanej witryny skończy się uzupełnieniem niewłaściwego adresu.

Ustawienia zabezpieczeń (Internet Explorer)

Jeśli używasz Internet Explorera, zapewne stosujesz także zabezpieczenia oznaczając witryny jako zaufane lub z ograniczeniami. Z czasem liczba stron może zrobić się naprawdę duża i podczas przesiadki na inny sprzęt przydałoby się ją skopiować.

Problem kilku przeglądarek

Jeśli masz zainstalowane kilka przeglądarek internetowych, każda z nich co jakiś czas zadaje nużące pytanie - czy chcesz aby została domyślną przeglądarką. Jest sposób aby zablokować te pytania pozostawiając przeglądarki nie ruszone.

Usuwanie plików tymczasowych (Internet Explorer)

Jak powszechnie wiadomo pliki tymczasowe nie tylko zajmują sporo miejsca na dysku twardym lecz są także doskonałym zdrajcą ukazującym jakie witryny ostatnio odwiedzaliśmy. Jeśli chcemy uniknąć kontroli i zachować prywatność musimy je usunąć.

Przywracamy karty (IE, Firefox)

Firefox posiada bardzo przydatną funkcję. W razie awarii i ponownego uruchomienia pozwala przywrócić sesję, a więc ponownie otworzyć karty i okna widoczne przed zawieszeniem. Za pomocą specjalnego dodatku możesz wyposażyć w tę funkcję również Internet Explorera 7.

Wklejanie hiperłączy (Microsoft Office)

Jeśli chcesz zapisać adres strony internetowej w dokumencie Office, czy będzie to Word czy Excel najwygodniej jest pominąć w tej operacji schowek.

Za duża czcionka (Internet Explorer)

 Czasami zdarza się, że na witrynach tekst pisany jest tak wielką czcionką, że staje się nieczytelny - a strona WWW nie reaguje na pomniejszanie fontów przez korektę za pomocą opcji Widok -> Rozmiar tekstu.

Problem z drukowaniem e-maili (Outlook Express)

Zdarza się, że podczas próby wydrukowania czegoś w Outlook Expressie wyświetla się "błąd skryptu w linii numer xxx". Rozwiązaniem jest ponowna rejestracja odpowiadających za te procesy bibliotek. 

Ulubione dla wszystkich użytkowników (Internet Explorer)

Jeśli z naszego komputera korzysta kilka osób, i chcielibyśmy aby folder Ulubione, był wspólny dla wszystkich kont musimy jedynie poszperać trochę w rejestrze Windows.

Przydatne skróty (Internet Explorer 7)

Oto kilka bardzo przydatnych skrótów klawiszowych, które naprawdę warto opanować jeśli korzystamy z Internet Explorera w wersji 7.  Jeśli często korzystamy z proponowanych funkcji może to znacząco przyspieszyć naszą prace z przeglądarką.

Nieprawidłowa operacja z Active X (Internet Explorer)

Co zrobić jeśli strona którą chcemy odwiedzić wykorzystuje skrypty pobierane z inne serwera, a ten przestanie działać ? W tym wypadku przeglądarka często wyświetla błąd  "Nieprawidłowa operacja..." i automatycznie się zamyka. Jest jednak na to rada.

Co zrobić jeśli nie działają połączenia szyfrowane ? (IE)

Niektóre witryny nadal współpracują z tylko jedną przeglądarką - Internet Explorerem. Co zrobić, kiedy IE niespodziewanie odmówi połączenia ze stroną ?

Usuwamy łącza z ulubionych (Internet Explorer)

Każdy kto korzysta z Internet Explorera wie o domyślnym folderze Łączą w w Ulubionych. Większości z nas jest on niepotrzebny, mało tego - po usunięciu w kilka chwil wraca na swoje miejsce. Oto jak go usunąć na stałe.

Oczyszczanie pamięci podręcznej (Internet Explorer)

Dzięki cache, czyli pamięci podręcznej przeglądarki przechowują pliki np. grafikę tworzącą strony www przez co podczas kolejnych odwiedzin tych samych witryn są one otwierane o wiele szybciej.

Obsługa kart (Firefox)

Karty to jedno z najlepszych ulepszeń przeglądarek internetowych. Dzięki nim nawigacja pomiędzy kilkoma witrynami jest prostsza i szybsza, gdyż mamy możliwość przeglądania kilku czy nawet kilkunastu w jednym oknie przeglądarki.

Bezpieczne logowanie (Firefox)

W czasach gdy coraz częstsze są kradzieże haseł i danych powinieneś koniecznie ustawić hasło główne, korzystając z opcji Używaj hasła głównego.

Wspólne dodatki i plug-iny (Firefox)

Jeśli z jednego komputera korzysta kilka osób mających różne konta w systemie Windows, przeglądarka Mozilli wszystkich użytkowników będzie traktowała indywidualnie.  Jeśli chcemy ułatwić sobie pracę i np. zainstalować za jednym zamachem dodatki do przeglądarki Firefox dla wszystkich oto co musimy zrobić.

Zamykanie menedżera pobierania (Firefox)

Gdy pobieramy plik za pomocą Mozilli Firefox, uruchamiany jest wbudowany w przeglądarkę menedżer pobierania. Jeśli zmodyfikujemy pewien parametr możemy sprawić, by znikał on z ekranu po zakończeniu wszystkich transferów.

Kilka stron startowych (Firefox)

Przeglądarka Mozilli jest bardzo funkcjonalna. Jako pierwsza wprowadziła karty, czyli możliwość otwierania kilku stron internetowych w jednym oknie. Karty wykorzystać można również aby ustawić kilka stron startowych.

Ustalamy folder na pliki cache (Firefox)

Firefox daje nam możliwość wyboru folderu, w którym przechowywane będą informacje o odwiedzanych przez nas stronach internetowych. Poniżej instrukcja ustawień.

Eksport i import zakładek (Firefox)

Przeglądarka Mozilli pozwala na bardzo proste zarządzanie ulubionymi stronami internetowymi zwanymi tu zakładkami. Oto jak opanować nasz zbiór najczęściej odwiedzanych witryn i nie pozwolić na jego utratę.

Edytujemy ramki w przeglądarce (Firefox)

Czasami gdy przeglądamy strony internetowe, wykorzystujące ramki możemy zetknąć się z problemem niedostosowania wielkości ramek do ich zawartości. Jeśli korzystamy z Firefoxa mamy możliwość dostosować je do naszych wymagań.

Wygoda czy bezpieczeństwo (Mozilla Firefox)

Jeśli wchodzimy za pomocą Firefoksa na witrynę wymagającą wpisania hasła, zwykle jest ono ukrywane za gwiazdkami lub kropkami. Są jednak sytuacje, w których warto je odkryć, żeby mieć świadomość dokąd się udajemy.

Konfiguracja proxy w przeglądarkach i programach

Wiele aplikacji Internetowych potrafi współpracować z serwerami proxy. Oto sposób konfiguracji najpopularniejszych.

Ustawienia pasków narzędzi (Internet Explorer)

Odpowiednie ustawienia pasków narzędzi w przeglądarce mogą znacząco zwiększyć porządek i ułatwić nam nawigację. Dzięki nim możemy np. zwiększyć obszar przeznaczony na widok strony.

Kontynuujemy ściąganie plików (Internet Explorer 5.5-8)

Poczynając od wersji 5.5 Internet Explorer potrafi kontynuować ściąganie plików po przerwaniu połączenia. Obecnie gdy pliki, które ściągamy są naprawdę duże funkcjonalność ta staję się niezwykle przydatna.

Problemy z autouzupełnianiem formularzy (Internet Explorer)

Internet Explorer ma czasami tendencje zwalniania. Dzieje się tak najprawdopodobniej wtedy gdy liczba zgromadzonych przez funkcję Autouzupełnianie informacji przerasta możliwości komputera. Oto jak temu zapobiec.

REKLAMA