REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Internet, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy dzierżawa gruntu podlega opodatkowaniu w ramach działalności gospodarczej?


Podatnik wydzierżawia grunty rolne dzierżawcy o powierzchni 18 ha. Dzierżawca uiszcza regularnie czynsz roczny z tytułu dzierżawy owych gruntów rolnych wyłącznie na cele działalności rolnej. Jakiej formie opodatkowania podlega podatnik?

Do kiedy należy przechowywać księgi podatkowe?

Podatnik, który poniesie stratę i planuje ją rozliczyć z dochodem uzyskanym w następnych latach, powinien przechowywać księgi podatkowe aż do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych, jakie powstały w latach, w których rozliczał stratę.

Zeznanie roczne CIT-8 – kto i kiedy powinien je złożyć?

Obowiązek złożenia zeznania rocznego CIT-8 ciąży na wszystkich podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych, za wyjątkiem podmiotów zwolnionych.

Sejm debatuje nad definicją targowiska. Kto poniesie opłatę targową?

W parlamencie toczą się prace nad projektem zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Proponowane zmiany oznaczają, że każdy podmiot prowadzący sprzedaż będzie musiał uiszczać opłatę targową.

REKLAMA

Jak rozliczyć niedopłatę/nadpłatę podatku z PIT-40

W rozliczeniach rocznych PIT-40 sporządzanych przez płatnika na wniosek podatnika często występują niedopłaty i nadpłaty podatku. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty podatku z dochodów podatnika, a w przypadku nadpłaty podatku – zaliczenia jej na poczet zaliczki na podatek albo zwrotu w gotówce podatnikowi.

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę

Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku informatyka, który będzie m.in. wykonywał prace twórcze polegające na pisaniu programów użytkowych na potrzeby naszej firmy i na zamówienia naszych klientów zewnętrznych. W umowie o pracę jest zapis dotyczący przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz dokładny opis czynności związanych z prawem autorskim. Trudno nam jednak wyodrębnić konkretną kwotę wynagrodzenia za te prace. Jesteśmy w stanie prowadzić jedynie szczegółową ewidencję prac twórczych i określić procentowo, jaka część czasu pracy w danym miesiącu przypadła na prace twórcze, a jaka na pozostałe czynności (obsługa techniczna sprzętu, baz danych, wdrożenie i obsługa zakupionych programów itp.), a tym samym rozdzielić wynagrodzenie za utwory i pozostałe czynności. Czy do części wynagrodzenia będącego honorarium za prace twórcze możemy w tej sytuacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodów?

Rozliczenie roczne podatku PIT - szkolenie PARP

Pracownicy otrzymali już PIT od pracodawców za 2010 rok. Wiele osób liczy na zwrot z podatku, dlatego zależy im na szybkim rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Najłatwiejszym sposobem obniżenia podatku jest skorzystanie z ulg i odliczeń podatkowych. Dla podatników rozliczających się samodzielnie Akademia PARP przygotowała szkolenie e-learningowe „Podatek PIT dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej”.

Jakie ma znaczenie ustalenie daty uzyskania przychodu z tytułu najmu

Ustalenie daty uzyskania przychodu z tytułu najmu ma istotne znaczenie, gdyż istnieje różnica w dacie uzyskania przychodu pomiędzy prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach najmu a najmem prowadzonym jako odrębne źródło przychodu.

REKLAMA

Czy podatnik posiada uprawnienie do wspólnego zeznania PIT


Mąż prowadzi najem prywatny, z którego otrzymuje przychody. Natomiast żona podatnika nie prowadzi z mężem najmu, jest ona zatrudniona w ramach umowy o pracę w firmie telekomunikacyjnej. Mąż chciałby złożyć wspólnie zeznanie PIT. Czy w związku z powyżej opisaną sytuacją przysługuje mu owe uprawnienie?

Czy niepełnoletni podatnik może odliczyć ulgę z tytułu przychodów najmu


Podatnik w wieku 15 lat odziedziczył po dziadku mieszkanie, które było wynajmowane. Przychody osiągane z tytułu najmu były opodatkowane ryczałtem. Czy w powyżej opisanym przypadku istnieje możliwość odliczenia ulgi uzyskanych przychodów.

Zasady zwolnienia najmu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług


Kwestie związane z opodatkowaniem najmu podatkiem od towarów i usług często przysparza podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą wiele trudności w praktyce, gdyż nie wszystkie przepisy zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług są jasno i zrozumiale sprecyzowane.

Warunki zawarcia umowy dzierżawy


Dzierżawca może być podatnikiem podatku rolnego wówczas, gdy w trakcie trwania umowy dzierżawy spełni stosowane warunki – opisane poniżej.

W jaki sposób należy dokonać zwrotu podatku


Podatnik posiada uprawnienie do ubiegania się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego. Podatnik zarówno może domagać się przeniesienia przysługującej jemu w całości
lub w części nadwyżki za kolejny okres rozliczeniowy, jak i zwrotu nadwyżki na rachunek bankowy.

W jaki sposób można dokonać korekty podatku


Podatnik jest zobowiązany w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku dokonać korekty kwoty podatku odliczonego. Przy czym, korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Spory wokół podwójnego opodatkowania najmu


Trudności związane z podwójnym opodatkowaniem najmu występują wówczas, gdy podatnik wynajmujący nieruchomość na terenie innego państwa będzie rezydentem także innego państwa.

Skutki nieujawnienia dochodów z tytułu najmu


Jakie konsekwencje poniesie właściciel nieruchomości za nie wykazanie w całości lub części dochodu z tytułu umowy najmu? Czy właściciel mieszkania może narazić siebie i najemcę na możliwość poniesienia przez nich negatywnych konsekwencji prawnych?

Przychody z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej


Za przychód z działalności gospodarczej z tytułu najmu uważa się kwoty należne, a nie otrzymane tylko faktycznie. Czynsz uiszczany za najem lokalu mieszkalnego – zawarty w umowie najmu - podlega obowiązkowi podatkowemu.

Postępowanie związane z ewidencją i rejestracją VAT


W celu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT należy wypełnić stosowny formularz VAT-R i złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym wraz z dowodem opłaty rejestracyjnej.

Podatek ponoszony z tytułu umowy najmu


Oniżenie podatku następuje w danym miesiącu rozliczeniowym po otrzymaniu przez podatnika faktury lub z chwilą wystawienia faktury.

Opodatkowanie najmu podatkiem od towarów i usług


Najem jest formą działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na kim spoczywa obowiązek wystawiania faktur z tytułu najmu?


Podatnicy mają obowiązek wystawiać wyłącznie faktury – jeżeli są oni zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Co oznacza, iż tylko na życzenie osoby fizycznej – nie prowadzącej działalności gospodarczej podatnik ma obowiązek wystawić fakturę.

Możliwości opodatkowania działalności gospodarczej w zakresie najmu


Rozliczanie podatku od towaru i usług odbywa się na takich samych zasadach zarówno w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej, jak i najmu prywatnego.

Miejsce opodatkowania usług z tytułu najmu nieruchomości


Miejscem opodatkowania usług w zakresie najmu nieruchomości jest miejsce położenia danej nieruchomości. Powyższa zasada odnosi się zarówno do podatników, jak i osób fizycznych.

Konsekwencje prowadzenia najmu jako formy działalności gospodarczej


Konsekwencją prowadzenia przez wynajmującego najmu jako formy działalności gospodarczej jest umożliwienie mu połączenia dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury także przy umowie zlecenia

Świadczenie emerytalne ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu także wówczas, gdy dodatkowy przychód wynika z umowy zlecenia. Sąd Najwyższy stwierdził, że przychody z umowy zlecenia są opodatkowane i mają wpływ na zmianę wypłacanej emerytury.

Więcej internetu w budownictwie

Przedsiębiorcy działający w branży budowniczej będą mogli przesyłać niezbędne dokumenty przez internet – zakłada nowelizacja Prawa budowlanego i ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Wypłata trzynastek za 2010 rok

Wypłata tzw. trzynastki jest obowiązkiem pracodawców sfery budżetowej i samorządowej. Inni pracodawcy mogą to robić z własnej woli. Zasadą jest, że trzynasta pensja za dany rok powinna być wypłacona do końca pierwszego kwartału następnego roku. Jest to przychód pracownika, od którego należy rozliczyć podatek dochodowy według zasad obowiązujących w bieżącym roku, gdyż został uzyskany w 2011 r.

Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku


Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dla podatnika ujemne skutki, w szczególności w postaci obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku może nieść za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje.

Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku


Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dla podatnika ujemne skutki, w szczególności w postaci obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku może nieść za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje.

Jak należy określić wskaźnik rozliczenia naliczonego podatku?


W celu obliczenia wskaźnika rozliczenia naliczonego podatku nie bierze się pod uwagę obioru z tytułu transakcji finansowych oraz obrotu z tytułu transakcji z nieruchomości, sprzedaży środków trwałych, a przy tym bierze się pod uwagę dotacje nie wliczone do obrotu podatnika.

Czy współwłaściciele nieruchomości mają obowiązek wystawiać faktury?


Wszyscy współwłaściciele wynajmujący nieruchomość są zarejestrowanymi podatkami podatku od towarów i usług powinni wykazać podatek w deklaracji składanej w urzędzie skarbowym

Czy przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości podlegają opodatkowaniu?


Przychody ze sprzedaży wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości zarówno prawnych, jak i niematerialnych będą podlegały opodatkowaniu.

Czy opodatkowaniu podlegają pracownicy zatrudniani w najmie

Czy można żądać podwyższenia czynszu z tytułu umowy najmu?


Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

Czy można wystawić fakturę na zaliczkę z tytułu najmu

W momencie uiszczenia zaliczki powstaje obowiązek podatkowy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności, tj. zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę.

Czy istnieje możliwość odliczenia częściowego podatku od towarów i usług


Możliwość częściowego odliczenia podatku od towarów i usług dotyczy zarówno podatników dokonujących czynności umożliwiających odliczenie, jak i czynności, które nie umożliwiają owego odliczenia. Rozliczenia częściowego dokonuje się poprzez wstępne oraz ostateczne rozliczenie.

Czy czynsz z tytułu najmu można wliczyć w koszty spółki


Według informacji zawartych w księgach podatnik zobowiązany jest dokonać obliczenia zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów oddzielnie dla każdego wspólnika danej spółki. Przy czym powyżej wskazane koszty i przychody przypadają im na podstawie prawa udziału w zysku.

Jakie zmiany niesie dla pracodawców „ustawa żłobkowa”

Pracodawca, który zorganizuje działanie żłobka lub klubu dziecięcego, będzie mógł zwiększyć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i jego część wliczyć w koszty uzyskania przychodów. Przepisy dotyczące prowadzenia żłobków i klubów dziecięcych wejdą w życie 4 kwietnia 2011 r. 

Operator odpowiada za przerwy w dostępie do internetu

Dostarczanie internetu odbywa się na podstawie umowy o świadczeniu usług. Dostawca internetu odpowiada więc względem swojego klienta za straty spowodowane przerwą w dostępie do sieci. Odpowiedzialność ta nie może być całkowicie wyłączona.

Kodeks celny – nie obowiązuje

Obecnie obowiązuje Wspólnotowy Kodeks Celny. Wspólnotowy Kodeks Celny to zbiór unijnych przepisów celnych. Kodeks stosowany jest jednolicie w każdym z państw członkowskich, w tym w Polsce.

Czy firma może dopłacać do kolejnego semestru studiów

Jedna z pracownic w naszej firmie rozpoczęła drugi semestr studiów podyplomowych. Czy pracodawca może pokrywać koszty dalszej nauki pracownicy? W jakim trybie należy przyznać pracownikowi dopłatę? Czy od otrzymanej dopłaty pracownik musi odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy?

Jak prawidłowo obniżyć składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek

Gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy, wówczas kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należy obniżyć do wysokości tej zaliczki. Zdarza się to często przy oskładkowaniu pracowników z niskimi zarobkami.

Akcyza

Akcyza jest podatkiem stanowiącym, obok podatku dochodowego, główne źródło dochodu budżetu państwa. Jest ona nakładana na wybrane produkty konsumpcyjne.

Wykroczenie skarbowe

Wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Rozliczenie roczne w PIT-11 za 2010 r.

Opodatkowanie umów do 200 zł

Każda umowa do 200 zł, która została podpisana z osobą niebędącą pracownikiem, podlega opodatkowaniu 18% stawką ryczałtu. Ilość takich umów zawartych w danym miesiącu z jedną osobą jest bez znaczenia.

Ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe to określone w przepisach prawa podatkowego różnego rodzaju preferencje podatkowe pozwalające zapłacić niższy podatek. Najczęściej są to odliczenia, obniżki, zmniejszenia. Czasem w języku potocznym do ulg podatkowych zalicza się także zwolnienia ale pamiętać trzeba, że zwolnienia podatkowe, to inna kategoria preferencji podatkowej niż ulga podatkowa. Zastosowanie ulgi podatkowej skutkuje z reguły zmniejszeniem podstawy opodatkowania lub samej kwoty podatku do zapłaty. Ulgą podatkową nie można natomiast nazwać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (VAT), oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku.

Tajemnica skarbowa

Tajemnicą skarbową objęte są indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów.

ZUS wysyła emerytom i rencistom PIT-y z informacją o uzyskanych dochodach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest sporządzić, a następnie przesłać informację o uzyskanych w 2010 r. dochodach wszystkim osobom, które choć przez jeden miesiąc minionego roku otrzymywały z ZUS świadczenie. Do 28 lutego formularze PIT otrzyma ponad 9 mln osób, z których ponad 8 mln to emeryci i renciści.

Zaległość podatkowa

Zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek lub ratę podatku. Powyższe stosuje się również do należności z tytułu podatków, zaliczek na podatki oraz rat podatków niewpłaconych w terminie płatności przez płatnika lub inkasenta.

REKLAMA