REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Internet, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zagraniczny przelew – kto ma za niego zapłacić?

W polskich bankach klient wybiera pomiędzy dwoma rodzajami przelewów zagranicznych - europejskim i walutowym. Ekspert wyjaśnia jakie zasady rządzą płatnościami za przelewy zagraniczne.

Czy apteka musi odprowadzić PIT od środków, które producent leków przekazał w celu zwrotu udzielonych rabatów?

Apteka dzięki uczestnictwie w „Programie 2”, może sprzedawać leki po obniżonej cenie. Udzielony klientom rabat jest następnie zwracany przez producenta. Umowa w tym zakresie nie została zawarta. Czy otrzymana z tego powodu kwota podlega opodatkowaniu podatkiem PIT?

Czy badania lekarskie pracowników (okresowe badania lekarskie) są zwolnione z VAT?

Ekspert wyjaśnia kiedy usługi medyczne polegające na wykonywaniu badań okresowych (okresowe badania lekarskie pracowników) są zwolnione z VAT.

Elektroniczne faktury do kosza?

Jedynie 45 proc. Polaków korzystających z Internetu twierdzi, że skorzystałoby z e-faktury. Firmy wolą dostarczać rachunki w formie elektronicznej ze względu na niższe koszty.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Utrudnianie dostępu do rynku jako czyn nieuczciwej konkurencji

Utrudnianie dostępu do rynku może przybrać wiele postaci. Niektóre z nich są wprost wskazane w ustawie, inne zaś zachowania przedsiębiorców rozpatrywać należy indywidualnie. Wszystkie łączy je jednak to, że na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji mogą zostać uznane za zakazane czyny nieuczciwej konkurencji.

Sprzeciw na czynności kontrolne

Sprzeciw na czynności kontrolne wprowadziła ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Obdarzyła ona przedsiębiorców nowym narzędziem w walce z nadużyciami ze strony rozmaitych organów kontroli (także podatkowej). Jak wynika ze statystyk, uprawnieni rzadko jednak korzystają ze sprzeciwu na czynności kontrolne.

Białe certyfikaty dla firm, czyli świadectwa efektywności energetycznej

Białe certyfikaty obowiązkowe dla firm energetycznych, które sprzedają energię elektryczną, ciepło, gaz lub są dystrybutorami tych mediów - wynika z ustawy o efektywności energetycznej. Brak białego certyfikatu, czyli świadectwa efektywności energetycznej, może kosztować nawet 10% przychodu.

REKLAMA

Bariery dla przedsiębiorców w 2012 roku?

Polska staje się mniej przyjazna dla przedsiębiorców - wynika z raportu Doing Business 2012. W zestawieniu państw sprzyjających prowadzeniu działalności gospodarczej - Polska spadła z 59. na 62. miejsce.

Znieważenie i zniesławienie samorządowca w sieci

Internet to przede wszystkim źródło wiedzy, niestety bywa on także narzędziem służącym znieważaniu oraz zniesławianiu osób publicznych. Dotyczy to zwłaszcza samorządowców – zarówno radnych, jak i pracowników jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności zajmujących w nich kierownicze stanowiska.

Podwójna zaliczka za listopad 2011

Podwójna zaliczka za listopad 2011 to utrudnienie, z którym co roku muszą zmierzyć się przedsiębiorcy. Co zrobić, aby podwójna zaliczka za listopad w 2011 roku była niższa?

Lokaty firmowe w październiku

Jakie lokaty najlepiej wybrać w październiku? Eksperci porównują oferty największych polskich banków świadczących usługi dla firm.

Podatek od środków transportowych 2012

Podatek od środków transportowych w 2012 roku ma wzrosnąć o 11,29% - wynika z projektu obwieszczenia ministra finansów.

Małe i średnie firmy nie przestrzegają przepisów

Przepisy podatkowe pozostają niezrozumiałe i trudne do zastosowania przez małe i średnie firmy. Bariery podatkowe to najliczniejsza grupa barier prawnych dla przedsiębiorców.

Zezwolenia, pozwolenia, koncesje - opłata skarbowa

Prezentujemy stawki opłaty skarbowej dla zezwoleń, pozwoleń i koncesji.

Produkt niebezpieczny – kiedy nie trzeba zgłaszać

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, który wprowadził do obrotu produkt niebezpieczny, jest zobowiązany do powiadomienia Prezesa UOKiK. Ekspert podpowiada, kiedy firma będzie zwolniona z obowiązki powiadamiania o produkcie niebezpiecznym.

Opłata recyklingowa 2012

Opłatę recyklingową uiszcza się od każdego pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju. Ile wynosi opłata recyklingowa? Czy można ubiegać się o zwrot opłaty recyklingowej?

Zgłoszenie produktu niebezpiecznego - formularz

Jeżeli przedsiębiorca w prowadził do obrotu produkt niebezpieczny, ciąży na nim obowiązek zawiadomienia Prezesa UOKiK. W jaki sposób należy dokonać zawiadomienia? Z wykorzystaniem formularza zgłoszenia produktu niebezpiecznego.

Firmy rzadziej zatrudniają

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło we wrześniu o 0,1 proc. wobec poziomu z sierpnia br. - podał GUS. W stosunku do ubiegłego roku zwiększyło się o 2,8 proc.

Jakie metody rekrutacji można wykorzystać w małych i średnich przedsiębiorstwach?

Jestem właścicielem niewielkiej firmy – myjni samochodowej. Chciałbym zatrudnić webmastera do wykonania strony internetowej i jej późniejszego prowadzenia. Z jakich metod mogę skorzystać, żeby rekrutacja nie pochłonęła dużej sumy pieniędzy i czasu, a zaowocowała wyborem dobrego pracownika? Nie mogę sobie pozwolić na zatrudnienie specjalistów od rekrutacji.

Roszczenia ZUS wobec przedsiębiorców - czy będzie zmiana ustawy?

Zmianę ustawy, która umarzałaby roszczenia ZUS wobec drobnych przedsiębiorców, od których Zakład domaga się rzekomo zaległych składek, zaproponowało Stowarzyszenie Poszkodowanych Przedsiębiorców RP.

Umowa o zaprojektowanie i wykonanie strony internetowej - WZÓR UMOWY

Umowa o dzieło. Określa m.in. wymagania dotyczące projektowanej strony internetowej, wynagrodzenie oraz termin wykonania.

Jak anulować fakturę?

Anulowanie faktury powoduje, że faktura ta nie wywołuje skutków prawno-podatkowych. Brak jest jednak w obowiązujących przepisach podatkowych bezpośrednich regulacji dotyczących tej czynności.

Umowa spedycji - WZÓR UMOWY

Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Umowa przewozu międzynarodowego - WZÓR UMOWY

W umowie określone są zasady dotyczące współpracy umawiających się stron w zakresie przewozu międzynarodowego. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa najmu autokaru wraz z obsługą

Wynajmujący wynajmuje najemcy autokar wraz obsługą kierowców. W umowie strony określają kwestie wynagrodzenia, poniesienia kosztów obsługi. Pobierz bezpłatny wzór umowy najmu.

Służebność przesyłu a przedsiębiorca

Przedsiębiorca na rzecz którego zostaje ustanowiona służebność przesyłu zyskuje wiele praw, ale również obowiązków związanych z użytkowaniem nieruchomości nim obciążonej.

Sprzedaż ze stratą

Firma może sprzedawać ze stratą, gdy taka sprzedaż ma uzasadnienie ekonomiczne. Sprzedaż ze stratą nie powinna być wykazywana dodatkowo do celów podatkowych.

Umowa spółki komandytowej - WZÓR UMOWY

W spółce komandytowej część wspólników może ograniczyć swoją odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Umowa spółki wymaga formy aktu notarialnego.

Umowa o obsługę prawną firmy - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana z kancelarią prawną, adwokatem lub radcą prawną, której przedmiotem jest świadczenie usług prawnych na rzecz przedsiębiorcy. W umowie strony określają swoje prawa i obowiązki.

Umowa kredytowa - WZÓR UMOWY

Umowa wykorzystywana w obrocie bankowym. W jej treści bank oraz kredytobiorca ustalają warunki udzielenia kredytu bankowego: stawkę oprocentowania, liczbę transz kredytu.

Umowa ustanawiająca spółkę z o.o. - WZÓR UMOWY

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałową spółką, w której Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania (poza umówionym wkładem). Powstaje na mocy umowy wspólników, która musi mieć jednak formę aktu notarialnego.

Umowa spółki partnerskiej - WZÓR UMOWY

Spółka partnerska jest spółką osobową prawa handlowego, w której wspólnikami są przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Spółka partnerska może być założona m.in. przez radców prawnych, adwokatów, weterynarzy, czy architektów.

Nabywanie mieszkań wybudowanych przez TBS-y

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, która weszła w życie 11 października 2011 roku, miała zapewnić najemcom prawo do wykupu lokali należących do towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Przewidywane korzyści mogą się jednak okazać pozorne.

Umowa o współpracy w zakresie importu do Polski - WZÓR UMOWY

Niniejszą umową Eksporter zobowiązuje się realizować zamówienia Przedstawiciela na rzeczy, znajdujące się produkcji Eksportera. W umowie strony uzgadniają m.in. kwestie transportu oraz gwarancji.

Umowa o współpracy handlowej - WZÓR UMOWY

Niniejsza umowa określa warunki współpracy między stronami w przedmiocie zawierania umowy sprzedaży produktów Sprzedającego. Umowa określa warunki sprzedaży, sposób wydawania towaru, jak również kwestię reklamacji.

Umowa o kredyt krótkoterminowy - WZÓR UMOWY

W ramach umowy Bank udziela Kredytobiorcy kredytu z krótkim terminem spłaty (do 1 roku). Kredyty krótkoterminowe są przeznaczane na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej.

Umowa faktoringu - WZÓR UMOWY

Faktoring to usługa finansowa. Polega ona na wykupieniu przez faktora, czyli bank, wierzytelności przedsiębiorcy, które nieprzeterminowane i mają odroczony termin płatności.

Inflacja poniżej 4% na koniec roku

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu zanotowały wzrost o 3,9% wobec września 2010 roku. W porównaniu z sierpniem 2011 r. wzrosły o 0,1% - podał GUS.

ZUS domaga się zaległych składek i odsetek od osób prowadzących działalność gospodarczą

Na 40 tys. zł szacuje przedstawiciel Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP Dariusz Ćwik średnią kwotę, jaką od członków organizacji domaga się ZUS tytułem zaległych składek. Dzisiaj, 18 października, rządowy zespół ma próbować rozwiązać ten problem.

2 miliony pracowników na emigracji

Na emigracji pod koniec 2010 roku przebywało 1 mln 990 tys. Polaków. W stosunku do roku 2009 to wzrost o ponad 120 tys. - podał GUS.

Stawki opłat za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym 2012

Ile przedsiębiorca zapłaci za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym w 2012 roku? Minister Finansów podpisał obwieszczenie ustalające stawki opłat na 2012 rok.

Opłata za usunięcie pojazdu 2012

Ile wynosi opłata za usunięcie pojazdu w 2012 roku? Za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym w 2012 roku przedsiębiorca może zapłacić nawet ponad 1600 zł.

Opłaty produktowe 2012

Ustalone zostały stawki opłat produktowych w 2012 roku. O tym, ile zapłacą przedsiębiorcy w 2012 roku zadecydował Minister Środowiska w obwieszczeniu w sprawie maksymalnych stawek opłat produktowych na rok 2012.

Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy – co zrobić?

Przedsiębiorca, który otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym może bronić się na trzy sposoby. Ekspert podpowiada o sposobach radzenia sobie z nakazem zapłaty.

Przewóz taksówką inną niż w licencji bez grzywny

Przewożenie przez taksówkarza pasażerów taksówką inną niż wpisana w licencji, nie stanowi podstawy do nałożenia na niego kary grzywny.

Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Od 30 kwietnia 2011 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie zwolnień z posiadania kasy fiskalnej. Nowe rozporządzenie przewiduje znacznie okrojony zakres zwolnień podmiotowych (a zatem dotyczących określonych zawodów lub konkretnych usług), co oznacza, że podatnicy, którzy w roku poprzednim korzystali ze zwolnień przedmiotowych, będą zobowiązani ustalać kwotowo limit zwolnienia jak wszyscy pozostali.

Nowe świadectwo pracy w 2012 roku?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia określającego szczegółową treść świadectwa pracy wraz ze sposobem i trybem jego wydawania oraz prostowania. Nowe świadectwo pracy wzbudza wątpliwości przedsiębiorców.

Wskaźnik Altmana - wykorzystanie w praktyce przedsiębiorstwa

Edward Altman, w 1968 roku, zakończył prace nad wskaźnikiem (Z), którego wyliczenie pozwala na wnioskowanie, ze znacznym prawdopodobieństwem, czy firma jest zagrożona bankructwem. Bardzo szybko okazało się, że wskaźnik (Z) jest narzędziem wygodnym, prostym w użyciu i bardzo przydatnym. Niestety, ma też swoje wady, a może raczej powinno się powiedzieć, że ma swoje ograniczenia.

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez gabinet kosmetyczny?

Zakładając gabinet kosmetyczny warto się zastanowić, jaka forma opodatkowania będzie dla nas najkorzystniejsza. Swoją decyzję należy sprecyzować już przy zakładaniu firmy na formularzu CDEIG-1. Ekspert podpowiada jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez gabinet kosmetyczny.

REKLAMA