REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Internet, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dokumenty rozliczeniowe korygujące

W określonych przypadkach płatnik składek zobowiązany jest do złożenia w ZUSie dokumentów korygujących złożone wcześniej deklaracje.

Składka na Fundusz Pracy osób prowadzących działalność gospodarczą

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym. Dzięki opłacaniu składki na Fundusz Pracy uzyskujemy prawo do świadczeń w razie utraty pracy.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego osób prowadzących własną działalność

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu choroby zawodowej lub wypadku przy pracy nie jest uzależnione od podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Zasady wypłaty świadczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących osobom objętym ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej lub współpracy przy jej prowadzeniu ustalają oraz świadczenia te wypłacają oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwe według siedziby płatnika składek.

REKLAMA

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu stanowi przeciętny miesięczny przychód za 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zasiłku opiekuńczego?

Osobie prowadzącej działalność gospodarczą, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym przysługuje zasiłek opiekuńczy. Aby go jednak otrzymać, będziemy potrzebować kilku dokumentów.

Zasiłek opiekuńczy osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Zasiłek macierzyński osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Świadczenie rehabilitacyjne osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do tego zasiłku przysługuje także w pewnych przypadkach po ustaniu tytułu tego ubezpieczenia.

Racjonalizacja gospodarowania zapasami - przyczyny tworzenia i wielkość zapasów

Skumulowanie nieprawidłowych zapasów towarowych może zagrażać dalszemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Tyle teoria, czasami materializująca się w praktyce. A jaka jest praktyka?

GPS w samochodzie – prywatność zagrożona?

Standardem stało się instalowanie w samochodach służbowych nadajników GPS celem kontrolowania położenia samochodu i czasu, jaki pracownik spędza w jednym miejscu. Czy zbieranie takich danych jest jednak całkowicie nieograniczone i legalne?

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba prowadząca pozarolniczą działalność, pobierająca świadczenie przedemerytalne?

Emeryci prowadzący działalność gospodarczą opłacają z tego tytułu jedynie składkę zdrowotną. A co z tymi przedsiębiorcami, którzy pobierają świadczenie przedemerytalne? Czy są traktowani jak emeryci?

Prowadź blog! Przewodnik dla małych firm

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w wielkim gmachu pełnym ludzi. Wyraźnie słyszysz każdy szept: możesz podsłuchiwać, kogo zechcesz. Możesz otworzyć usta i powiedzieć coś w taki sposób, żeby każdy adresat usłyszał to jako głos kierowany wyłącznie do niego. Taką halą jest cały internet, a uchem, które pozwala Ci wychwytywać głosy, jest Twój blog internetowy. Załóż własny blog. Dowiedz się, co myślą klienci. Nawiąż z nimi bezpośredni kontakt i rozpowszechniaj pocztą pantoflową plotki o swojej ofercie. Blog to dziennik internetowy. Zawiera wpisy zwane postami, poukładane chronologicznie. Każdy może je czytać. Każdy może dodać swój post i wyrazić w nim własną opinię. Więcej: z łatwością można założyć swój własny dziennik internetowy. To bardzo proste: jeśli potrafisz wysłać e-mail, potrafisz też założyć blog. Przekonaj się, dlaczego świat oszalał na punkcie tego medium.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010

„Zasady prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów” wydawane są regularnie już od 20 lat. Pierwsze wydanie tej publikacji ukazało się w 1990 roku i od tego czasu sprzedano łącznie 200.000 egzemplarzy. Świadczy to o nieustającej przydatności tej pozycji książkowej, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród rzeszy przedsiębiorców ale nie tylko, bo także pośród doradców podatkowych i księgowych, w całej Polsce. Coroczna aktualizacja „Zasad…”, uwzględniająca zmiany w przepisach podatkowych sprawia, że książka ta zawsze stanowi pomocne narzędzie w prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Jej walorem jest też praktyczne ujęcie problemów, które obrazowane są dodatkowo przykładami. Jej wartość użytkową i merytoryczną oraz funkcjonalny charakter potwierdza popularność niniejszej publikacji.

Własna firma jak założyć i poprowadzić – 2011

Książka - w formie przewodnika - adresowana jest do osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą na własny rachunek. W sposób przystępny, praktyczny i kompleksowy wskazuje: jaką formę prawną wybrać, jakie płacić podatki, jak wywiązać się z obowiązków wobec ZUS i innych instytucji. To tylko niektóre wątpliwości, z jakimi musi zmierzyć się początkujący przedsiębiorca.Publikacja systematyzuje prawa i obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej rozproszone w wielu aktach prawnych. Wskazuje te, w jaki sposób można skorzystać z nowej możliwości zawieszenia działalności gospodarczej.W książce skupiono się na przedsiębiorstwach niewielkich rozmiarów z uwagi na ich popularność wśród przyszłych przedsiębiorców oraz proste zasady i niewielkie koszty funkcjonowania. Opracowanie zawiera wskaźniki i stawki aktualne na 2011 r.

Karta podatkowa 2011

Książka "Karta Podatkowa" kierowana jest do drobnych przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobowo działalność gospodarczą, bądź też w formie spółki cywilnej. Przedstawiono w niej zagadnienia związane z opłacaniem zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej.W niniejszym opracowaniu znajdą Państwo informację na temat wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania, zasad opodatkowania kartą podatkową oraz innych obowiązków związanych z rozliczaniem się z Urzędem Skarbowym w tej formie. Szczególny nacisk położony został na omówienie zagadnień dotyczących warunków opodatkowania kartą podatkową, ustalenia jej wysokości, a także na obowiązki jakie z tego tytułu wynikają dla podatnika.

Fundacje Stowarzyszenia. Funkcjonowanie i opodatkowanie

Niniejsze opracowanie stanowi omówienie - pod kątem prawnym, podatkowym i rachunkowym - problematyki funcjonowania fundacji oraz stowarzyszeń. Są to formy prawne organizacji pozarządowych, które zdecydowanie najczęściej występują w obrocie społeczno - gospodarczym. Przede wszystkim przedstawiono tu podstawowe zasady i procedury zakładania fundacji i stowarzyszeń wraz ze wskazaniem praktycznych elementów przedmiotowej tematyki, w tym określenie możliwości fundacji i stowarzyszeń w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.
Załączone zostały przykładowe wzory podstawowych dokumentów i aktów wewnętrznych wykorzystywanych w fundacjach i stowarzyszeniach.
W związku z faktem, że przedmiotowa publikacja nie stanowi wyczerpującego omówienia rzeczonej problematyki, wskazano również podstawowe źródła prawa regulujące wskazaną tematykę.

Strategiczna karta wyników firm usługowych


Teorie zarządzania takie jak strategiczna karta wyników pomagają menedżerom opracować, wdrażać i kontrolować nowe inicjatywy nastawione na przynoszenie oszczędności finansowych. W firmach sprzedających produkty takie podejście sprawdza się nieźle, ponieważ produkt łatwo zmierzyć, zważyć, ocenić jego jakość. W firmach sprzedających niematerialne usługi jest z tym gorzej – dlatego trzeba podejść do tematu inaczej. I o tym jest ta książka, która przyda się każdemu kto planuje oferować usługi.

E-wizerunek. Internet jako narzędzie kreowania image'u w biznesie

Internet jest nie tylko rewolucyjnym medium, pierwszym o naprawdę masowym zasięgu działania. Stanowi on przede wszystkim fascynujący alternatywny świat. Działa jak magnes, co roku przyciągając nowych użytkowników. Niczym używka, wciąż odnotowuje wydłużenie czasu kontaktu z odbiorcą. I last but not least -- Internet to niekończący się pasaż handlowy, wymarzone miejsce spotkań podaży i popytu.

Przedsiębiorczość i zarządzanie firmą

Przedsiębiorcy i kandydaci na przedsiębiorców często podchodzą do książek z tej dziedziny z ogromną rezerwą. Uważają je za przedumane, za oderwane od rzeczywistości. Są one jednak wielką pomocą dla przedsiębiorcy. Dzięki informacjom w nich – książkach – zawartych mogą oni – przedsiębiorcy – zawczasu przewidzieć trudności i przygotować się na nie. Książki to pomoc, nie przeszkoda. Zwłaszcza takie jak ta, które przekazują nie tylko podają wiedzę fachową, ale też pokazują ją na przykładach firm.

Kompendium wiedzy o logistyce. Wydanie IV

Logistykę pogardliwie określa się jako „sztukę przenoszenia rzeczy z miejsca na miejsce”. Logistyka nie ma takiego blasku sławy jak reklama czy strategia. Jej menedżerowie nie udzielają wywiadów w prasie biznesowej. Jednak bez logistyki żadna firma nie urosłaby powyżej kilkunastu – w porywach do kilkudziesięciu – klientów. Odpowiada ona za transport do klienta, jak również za przepływ w firmie surowców i półproduktów oraz za dostarczanie surowców w najbardziej odpowiednim dla produkcji czasie.

Zasady podatku i ewidencji VAT w 2010r.

Opracowanie w sposób praktyczny przedstawia podstawowe zagadnienia związane z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Poradnik jest wprowadzeniem w podstawowe definicje i pojęcia podatku VAT - co ułatwia posługiwanie się ustawą i innymi aktami prawnymi dotyczącymi tego podatku, stanowi także uzupełnienie części praktycznej opracowania.  Tekst podzielony został na dwie zasadnicze części. Osobno zostały przedstawione zagadnienia dotyczące rozliczania podatku VAT w obrocie krajowym, a osobno problemy dotykające podatników dokonujących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zagadnienia zostały przestawione także w formie praktycznych przykładów.

Zasady amortyzacji samochodów osobowych

W przypadku nabycia przez podatnika samochodu osobowego, który wprowadzony zostanie do ewidencji środków trwałych, wydatki poniesione na jego nabycie nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, a samochód jako środek trwały podlega amortyzacji.

Używanie samochodu prywatnego w działalności gospodarczej

Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tzw. wydatków niepotrącalnych (niestanowiących kosztów uzyskania przychodów).

Na jakie oszczędności może liczyć firma wdrażając SaaS

Oprogramowanie jako usługa (ang. Software as a Service – w skrócie SaaS, zwane także Software on Demand) jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Nie wszyscy wiedzą, że nie jest ono jednakowo użyteczne dla wszystkich przedsiębiorstw i branż.

Metody amortyzacji samochodu osobowego w działalności gospodarczej

Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać wyłącznie od tych środków trwałych (w tym także i samochodów), które zostały ujęte w ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy – podatnika.

Kto może być stroną umowy zlecenia?

Umowa zlecenia to jedna z najczęściej występujących w obrocie prawnym umów. Jest to umowa nazwana gdyż reguluje ją szczegółowo kodeks cywilny. Poświęca jej artykuły 734-751.

Samochód jako środek trwały w działalności gospodarczej

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na to czy jest to osoba fizyczna, osoba prawna czy też jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może – w zależności od podejmowanych decyzji biznesowych – albo zoptymalizować swoje rozliczenia podatkowe, albo wprost przeciwnie. Na tym właśnie gruncie niezwykle aktualnym, w każdym czasie, tematem jest kwestia związana z użytkowaniem samochodu w prowadzonej działalności.

Kradzież samochodu firmowego – konsekwencje podatkowe

Kradzież samochodu firmowego zaliczanego do środków trwałych podatnika oprócz dotkliwych konsekwencji praktycznych ma również określone skutki podatkowe. W szczególności rozważyć należy, w jaki sposób podatnik winien potraktować niezamortyzowaną na dzień kradzieży wartość samochodu?

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązek ubezpieczenia

Polskie ustawodawstwa daje przedsiębiorcy możliwość zawieszenia działalności na pewien określony czas. W takim wypadku przedsiębiorca nie ma obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie, chyba że dobrowolnie.

O dobry wizerunek firmy powinni dbać wszyscy

Czy dbanie o dobre imię firmy jest zobowiązaniem nałożonym tylko na członków zarządu, czy również na inne osoby na stanowiskach kierowniczych i pozostałych pracowników?

Przedsiębiorca – osoba prowadząca działalność pozarolniczą

Warto wiedzieć, że na gruncie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorca nie funkcjonuje jako przedsiębiorca, ale jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Co tak naprawdę oznacza to sformułowanie i czym się różni od działalności gospodarczej?

Otwieramy zablokowane załączniki (Microsoft Outlook)

Organizerowi Microsoftu często zdarza się blokować niektóre typy załączników. Funkcja ta jest domyślna i stworzona aby chronić nasz komputer przed wirusami czy trojanami. Jest to przydatne, lecz zazwyczaj większość zablokowanych załączników to pliki od zaufanych nadawców, które są nam potrzebne. Jeśli taka sytuacja ma miejsce na naszym komputerze powinniśmy wyłączyć taką blokadę.

Usuwamy zbędne komponenty Windows XP

Windows XP nie wyświetla wszystkich zainstalowanych komponentów w panelu Dodaj/Usuń programy. Co zrobić gdy chcemy usunąć np. windowsowskie gry ?? Musimy wykonać kilka poleceń opisanych poniżej.

Wyłączamy zapamiętywanie haseł (Internet Explorer)

Funkcja zapamiętywania haseł w przeglądarce to wygodna sprawa, szczególnie jeśli korzystamy często z portali społecznościowych, sprawdzamy pocztę lub logujemy się na różnego rodzaju serwisy. Wiąże się jednak z utratą bezpieczeństwa. Jeśli chcemy być pewni, o nasze loginy i hasła lepiej ją wyłączyć.

Skróty klawiszowe Windows XP

Skróty klawiszowe są to najczęściej połączenia dwóch lub więcej klawiszy w celu wykonania jakiejś czynności w systemie lub używanym programie. Używanie ich znacząco przyspiesza pracę i czyni ją wygodniejszą. Oto lista skrótów, które warto znać używając Windowsa XP.

Zmiana FAT na NTFS

FAT jest to odmiana systemu plików, która mimo swej powszechności i popularności coraz bardziej wychodzi z użycia na rzecz NTFS, który nie posiada tak rygorystycznych ograniczeń co do rozmiarów partycji. Jeśli chcemy zmienić system plików na naszym komputerze możemy to zrobić w następujący sposób.

Zmiana właściciela systemu (Windows)

Zdarza się, że kupując używany komputer jednocześnie zakupujemy licencję na zainstalowany na nim system operacyjny. Warto w takim wypadku sprawdzić na kogo jest on zarejestrowany i dokonać zmian, wpisując własne dane.

Szybsze zamykanie Windows XP

System Windows XP został tak skonstruowany aby otwierał się jak najszybciej. Jest to zaprojektowane kosztem jego wyłączania, które czasami ciągnie się w nieskończoność. Możemy przyspieszyć jednak jego zamykanie za pomocą kilku kliknięć myszą.

Przywracanie "pokaż pulpit"

Pokaż pulpit jest bardzo przydatnym poleceniem w systemie Windows. Za jego pomocą możemy pojedynczym kliknięciem zwinąć wszystkie otwarte okna. Co zrobić jeśli go przypadkowo usuniemy ?? Musimy go przywrócić - a oto sposób.

Wyłączanie głośnika PC ( Windows XP)

Głośnik komputerowy, zwany PC Speaker to urządzenie zamontowane wewnątrz naszego blaszaka. Jest to najstarszy system dźwiękowy komputera wymyślony wieki temu przez IBM. Działay nawet gdy nie mamy zainstalowanego systemu. Współcześnie gdy każdy komputer wyposażony jest w kartę dźwiękową jego przydatność jest dyskusyjna. Jeśli nas irytuje możemy go wyłączyć z poziomu Windowsa.

Wyłączanie aktualizacji (Windows Media Player)

Windows Media Player, odtwarzacz multimedialny Microsoftu jest przezeń niezwykle często aktualizowany. Komunikaty tego typu, jeśli pojawiają się często irytują większość użytkowników. Na szczęście mamy możliwość wyboru, co ile i czy w ogóle wyskoczy nam powiadomienie o kolejnej aktualizacji.

Kopia zapasowa wiadomości (Outlook Express)

Outlook Express nie pozwala z poziomu programu na skopiowanie korespondencji aby przenieść ją przykładowo na następny komputer lub zabezpieczyć przed awarią systemu. Na szczęście jest sposób aby zrobić to ręcznie.

Ukryte ustawienia Firefoxa

Firefox, obecnie najpopularniejsza obok Internet Explorera przeglądarka internetowa oferuje wnikliwym użytkownikom dodatkowe, ukryte opcje ustawień. Dostęp do nich jest nieco trudniejszy niż do podstawowych funkcji, jednakże dysponując wtyczką Configuration Mania możemy bez problemu dokonać zmian za pomocą czytelnego interfejsu.

Przenoszenie kontaktów do Gmaila

Zdecydowana większość z nas korzysta na swoim komputerze z jakiegoś klienta poczty e-mail. Najczęściej jest to Outlook Express lub Microsoft Outlook z pakietu Office. W programach takich gromadzimy wiadomości - odebrane i wysłane, a także prowadzimy książkę adresową. Zdarza się jednak, że będąc u znajomych lub w podróży chcemy wysłać jakąś wiadomość. Korzystamy wtedy ze strony www gdzie nasze kontakty nie są zapisane. Oto krótka porada jak skopiować z Outlooka listę kontaktów do najpopularniejszego konta e-mail - Googlowego Gmaila.

Robimy porządki z plikami cookies

Cookies ( z ang. ciasteczka) są to niewielkie informacje tekstowe, wysyłane przez serwer www i zapisywane po stronie użytkownika. Mogą one zawierać loginy i hasła, oraz dane pozwalające śledzić w sieci użytkownika. Mając tą wiedzę warto nad nimi zapanować.

Robimy porządki w skrzynce pocztowej (Outlook Express, Mozilla Thunderbird)

Jeśli korzystamy często z poczty elektronicznej nasze skrzynki (tym bardziej jeśli mamy więcej niż 1 adres) zapełniają się w niesamowitym tempie. Aby zapanować nad powszechnym bałaganem warto starą pocztę przenieść do innych folderów.

Kopiujemy książke adresową (Outlook Express)

Książka adresowa w naszym kliencie pocztowym jest jedną z najważniejszych baz danych na naszym komputerze. Zbierane w niej kontakty warto mieć zapisane aby w razie wymiany sprzętu lub reinstalacji systemu nie stracić cennych adresów.

REKLAMA